vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

144 επισκέπτες, 1 χρήστης
stsoulos

GG ΠΗΝΕΛΟΠΗ

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #870 στις: Αυγούστου 01, 2012, 23:14 »
Και εμένα αλλα το έχω βολευτει γιατι καταλαβαίνω ποτε θέλει γέμισμα με υγρο αναπλήρωσης.

Αποσυνδεδεμένος chriscorfu88

  • **
  • 186
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #871 στις: Αυγούστου 02, 2012, 01:28 »
σχετικά με το στήσιμο της φίλης μας της Πόπης και μετά από θεματάκια με μπουρ-μπουρ που είχα όπως και άλλοι φίλοι κατά το άνοιγμα της καμπάνας
έχω να αναφέρω ότι μετά από πολλές άκαρπες δοκιμές με φυτίλια από guru 3mm, 2mm από ομαδική 2mm, 1.5mm τελικά........ ΕΥΡΥΚΑ  :D
σέταρα βάζοντας 1χ2mm + 1χ1,5mm συνολο 3,5mm ανάμεσα στα αυλάκια μέχρι κάτω και 1x2mm τοπικά όσο το κεραμικό δηλ 5,5mm συνολική διάμετρος φιτιλίων
αυτό από την ομαδική μέσα στην αντίσταση.
Αποτέλεσμα πολύ καλύτερος όγκος και ποσότητα ατμού, καλύτερη απόδοση γεύσης και με παραπάνω άνοιγμα της καμπάνας δεν έχω μπουρμπουλίθρες  :thumpup: :thumpup:
Αξίζει να το δοκιμάσετε..... πιστέψτε με  :yes: :yes:
 

Αποσυνδεδεμένος Nordic

  • **
  • 371
  • Φύλο: Άντρας
  • Black Metal Vapers
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #872 στις: Αυγούστου 02, 2012, 02:51 »
Εγω με το τριαρι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο θεμα γευσης.καμενο βγαζει μονο οταν εχω χαμηλη αντισταση και ξεχασμενη τερμα βιδωμενη την καμπανα.
Το μονο που με εχει ξενερωσει απιστευτα ειναι οι μπουρμπουληθρες σε καθε γεμισμα...Εχω αλλαξει και oring με αυτα του Οδυσσεα.
Αυτο το κολοκαπακι της ειναι για πεταμα!Δημιουργει τοση πιεση που και εγω δεν ξερω πως και δεν το ειδαν οταν την δοκιμασαν πριν την βγαλουν προς πωληση.
Και αυτο το εχω αντικαταστησει με oring του guru..

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #873 στις: Αυγούστου 02, 2012, 10:10 »
Χωρις να εχω αντικαταστησει κανενα μερος της, μπουρμπουληθρες στο γεμισμα δεν εχω παρα μονο σε σπανιες περιπτωσεις.

Αυτο που κανω ειναι να μην το γεμιζω τερμα με υγρο μεχρι το χειλος και οσο βιδωνω λιγο λιγο το καπακι , αντιστοιχα ξεβιδωνω μια στροφη και ξανακλεινω την καμπανα.

Μια στροφη το καπακι , ενα ξεβιδωμα και βιδωμα της καμπανας.

Με το που κλεισει τελειως το πανω καπακι και φυσωντας την πριν την βαλω πανω σε μπαταρια, δεν ακουγεται τιποτα και δεν βγαζει καθολου υγρο. :)

Αποσυνδεδεμένος DIONYSIS

  • ***
  • 549
  • Φύλο: Άντρας
  • Penelope+ProvariMini Satin/Ιatty +PrecisePlus18500
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #874 στις: Αυγούστου 02, 2012, 10:28 »
Για τις μπουρμπουλιθρες ίσως έχει να κάνει και πυκνότητα του υγρού, με τριμπέκα και αλλαγμένο το οριγκάκι του πόλου με το κεραμικό (με του Οδυσσέα το όρινγκ) ακόμη δε μου έχω μπουρμπουλιθρες και διαρροές ευτυχώς, γιατί την "τύχη της" την ξέρει η "κυρία" ´Αν αρχίσει τα κόλπα...
Βολτάζ πράγματι δε σηκώνει πάνω από 4,4 με αντίσταση στα 1,7 (ενώ θα μπορούσε ανετα στα 4,8-5βολτ) γιατί δεν έχει άριστη (απλά καλή όχι σαν του ιαττυ) τροφοδοσία υγρού (τουλάχιστον με τη πυκνότητα του τριμπέκα) τέτοια ώστε να βοηθήσει (έχει δίκαιο ο Alex ).
Με τα δεδομένα αυτά εγώ προσωπικά είμαι ευχαριστημένος, ´Αν και θα ήθελα μεγαλύτερο θάλαμο καύσης στη καμπάνα όπως θα μπορούσε να είναι κονική στο τελείωμα της (βλέπε ιαττυ) και επιτέλους σωστή στεγανοποίηση στον πόλο με άλλου είδους τσιμουχάκι custom τύπου "Τ" με ιδανική τρύπα (και όχι παραγωγής που έχει), για να μην υπάρχει απολύτως καμία περίπτωση διαρροής και ταλαιπωρείται ο χρήστης.
Επίσης το πιπάκι θα μπορούσε να έχει καμπύλες όπως είχε επίσης το SS πιπάκι του ιαττυ ή όπως είναι γενικά τα drip tip και όχι πάλι σωλήνας λες και έχουμε καλαμάκι στο στόμα.(σε αυτά έχει μείνει πίσω ο κατασκευαστής, εκτός και ´Αν έχει στα σχέδια του τέτοιου είδους καμπάνα σαν εξτραδάκι).
Κατά τα αλλά είναι μία πανέμορφη και άριστη κατασκευή.


Sent from my iPhone using Tapatalk
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2012, 10:47 από DIONYSIS »

Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #875 στις: Αυγούστου 02, 2012, 11:29 »
Προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα τροφοδοσίας η καμένου ακόμα και στα 6 του vmax όταν η αντίσταση μου είναι στα 2,4 με 2,5Ω.μιαμιση στροφή καμπάνας είναι μια χαρά.
στα 2Ω που στρίβω συνήθως ατμίζω στα 4,5 και με καφέ 5v.
20άρι σύρμα,3άρι φιτίλι και στο κεραμικό διπλό.οι ενώσεις πάνω στο φιτίλι και το αρνητικό πλεγμένο με το φιτίλι για να μην έχω ποτέ συντονισμούς.


edit
παρολο που στρίβω με συνδετήρα για μπούνια χτύπημα,το στρώσιμο γίνεται σε χρόνο dt.
το μόνο που κάνω είναι ένα καψιματάκι στο σύρμα και ένα βράσιμο στο φιτίλι
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2012, 11:34 από ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ_13 »

Αποσυνδεδεμένος Pseiras

  • ****
  • 1222
  • Chi_you+ΙΑΤΤΥ-Orion 2.1-GGTS+UFS-GGSlim+MARK-T
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #876 στις: Αυγούστου 02, 2012, 11:40 »
Εκει πιστευω ειναι το μυστικο.
Στο στριψιμο με βελονα/συνδετηρα κτλπ.
Δεν σφιγγει το φυτιλι και δεν χαλαει η τροφοδοσια.

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #877 στις: Αυγούστου 02, 2012, 11:46 »
Εγω στο χερι και δεν εχω κανενα προβλημα.
Σεταρισμα 20 συρμα με 6mm τοπικα μου φερνει πολυ υγρο ατμο που δεν μου αρεσει.
Με αυτο το συρμα προτιμω μονο τριαρι και αντε να βαλω και 1,5 τοπικα .

Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #878 στις: Αυγούστου 02, 2012, 11:49 »
εχω ξηρό και πυκνό ατμό,και εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ο υγρός

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 529
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #879 στις: Αυγούστου 02, 2012, 17:52 »
Όπως είπα και σε προηγούμενα σχόλια , εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως θέμα τροφοδοσίας και μπουρ μπουρ , εκτός τις πρώτες 1-2 μέρες μέχρι να στρώσουν τα μέταλλα , είχα αλλάξει την φλατ ροδέλα , αλλά την έβαλα ξανά τώρα και δεν υπάρχει κανένα θέμα.

Η Πηνελόπη είναι φαινομενικά ένας μίνι Οδυσσέας , πόσους μήνες ψάχναμε και ψάχναμε όλοι μας να βρούμε αυτό που θέλουμε στα σετ μας ? και πόσους διαφορετικούς συνδυασμούς έχουμε καταγράψει ?

Η Πηνελόπη μπορεί λοιπόν να είναι φαινομενικά ένας μίνι Οδυσσέας αλλά ο τρόπος χρήσης της είναι εντελώς διαφορετικός.

Στον Οδυσσέα όλες μας οι κινήσεις ήταν χοντροκομμένες να το πω , άνοιγες έκλεινες την καμπάνα σαν την βρύση , έκανες τα πάντα και εκτός το γνωστό μπου μπουρ στην αναπλήρωση δεν είχες θέμα.

Η Πηνελόπη θέλει ποιο soft κινήσεις , θέλει να κλήσεις το επάνω καπάκι αργά , γιατί εδώ έχεις ένα και όχι δυο , ώστε να κάνει το μεγαλύτερο μέρος τις αποσυμπιέσεις το μεγάλο.
Εδώ η πίεση του υγρού είναι μεγαλύτερη από τον Οδυσσέα και η καμπάνα θέλει με το μέτρο και όχι φόρα παρτίδα.

Εάν αφιερώσουμε τον ίδιο χρόνο που αφιερώσαμε στον Οδυσσέα αλλά προσδιορίσουμε τον τρόπο χρήσεις της που είναι διαφορετικός, τότε νομίζω θα λυθούν όλα τα προβλήματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 02, 2012, 19:45 από panaisr »

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #880 στις: Αυγούστου 02, 2012, 23:14 »
Τελικα της εριξα ενα βρασιματακι εχθες το βραδυ και εφταξα μια αντισταση 1,9 ωμ με 16αρι συρμα και 3χιλ. φυτιλι διπλο τοπικα και προσωρινα εστρωσε.
Σημερα ομως, ολη την ημερα εχει απογειωθει, ετσι οπως ποτε αλλοτε. Ρε τι γευση, τι ντουμανι, τι χτυπημα... τι εφταιγε ? ουτε και ξερω, μαμω την παραψυχολογια και τα μεταφυσικα φαινομενα.

Αποσυνδεδεμένος zourdikis

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #881 στις: Αυγούστου 02, 2012, 23:21 »
ερωτηση .
το κεραμικο υποχρεωτικα το βαζουμε σε γκαζακι ?
και αν ναι ,  μονο μια φορα ,
η καθε τοσο οταν την πλενουμε ?


ευχαριστω πολυ

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #882 στις: Αυγούστου 02, 2012, 23:23 »
καλύτερο απ το βράσιμο ακόμα είναι καθάρισμα με μαγειρική σόδα και λεμονι σε μορφή αλοιφής σε όλα τα κομμάτια εκτός του πόλου, απίστευτο καθάρισμα και με νερό δεν μένει τίποτα απο βρωμιά  / γεύση. και τελειώνεις και πολύ πιό γρήγορα. :thumpup:


ναι , μία φορά για να φύγει η πούδρα και τα χημικά  απο το καλούπι που το φτιάξανε το κεραμεικό
 

Αποσυνδεδεμένος manos

  • ****
  • 1439
  • Φύλο: Άντρας
  • SKY
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #883 στις: Αυγούστου 02, 2012, 23:26 »
ερωτηση .
το κεραμικο υποχρεωτικα το βαζουμε σε γκαζακι ?
και αν ναι ,  μονο μια φορα ,
η καθε τοσο οταν την πλενουμε ?


ευχαριστω πολυ
οποτε θες να κανεις αλλαγη υγρου η καποιο αρωμα εχει μεινει πανω στο κεραμικο και δεν φευγη με πλυσιμο,η καποια μαυριλα μονο τοτε το καις και προσεκτικα μη σπασει.

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #884 στις: Αυγούστου 02, 2012, 23:31 »
εχω ξηρό και πυκνό ατμό,και εμένα δεν μου αρέσει καθόλου ο υγρός

Με επεισες για το επομενο σεταρισμα ! ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343805 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207546 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542977 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31887 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 51077 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598505 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 359191 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12249 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 194041 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1729 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1808 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595587 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios