vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

133 επισκέπτες, 1 χρήστης
JohnDag

GG ΠΗΝΕΛΟΠΗ

Αποσυνδεδεμένος nightdream

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #570 στις: Ιουλίου 06, 2012, 21:37 »
Ούτε σταγόνα steam ε  ?

Ε τότε κάπως μου κατεβάζει από τον

κεντρικό πόλο. Γιατί όμως..?  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος kiltsikis21

  • **
  • 338
  • Φύλο: Άντρας
  • Υπάρχει πάντα ένας τρόπος εάν είσαι αποφασισμένος
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #571 στις: Ιουλίου 06, 2012, 21:42 »
:nope: :nope: :nope:Δεν ξέρω εάν φταίει που έχω αλλάξει την φλατ ροδέλα με το μικρό o-ring του Οδυσσέα που βάζαμε στο πόλο κάτω, αλλά δεν έχω τέτοιο θέμα ούτε με μπουρμπουλήθρες ούτε με διαρροές…. Και την γεμίζω τέρμα κάργα,  αλλά όχι πάνω στο mod  :confused1:
Απο οτι ειδα στον οδηγο με τα ορινγκ ειναι το ιδιο με τα μικρα που βαζουμε στο κεραμικο του Ιαττυ και εχω πολλα τετοια οποτε στο επομενο σεταρισμα θα το αλλαξω γιατι τα εχει και η δικια μου τα θεματακια της

Αποσυνδεδεμένος stud_29

  • **
  • 266
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #572 στις: Ιουλίου 06, 2012, 23:16 »
εγω σημερα με σετ απ 2χιλ και 3,5 τοπικα στην αντισταση με το συρμα χωρις να το εχω μαγκωσει στο δαχτυλιδι του rebuidable εχω διαρροες οταν το γεμιζω αλλα σταματουν οταν βαζω το πανω καπακι..λογικα αυτα τα δυο δημιουργουν διαρροη..εκαψα κεραμικο,αντισταση και φυτιλι αλλα η γευση ειναι καπως,,καμμενο δεν το λες αλλα οταν μυριζω τον εναπομειναντα ατμο μετα απο τζουρα στην πηνελοπη μου καει την μυτη...σε τι οφειλεται αυτο?γενικα ποσσα μλ χρειαζεται για να στρωσει η γευση?

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #573 στις: Ιουλίου 06, 2012, 23:18 »
Εμενα στο τεταρτο γεμισμα ηταν ΟΚ.

Αποσυνδεδεμένος gihal

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #574 στις: Ιουλίου 06, 2012, 23:30 »
To έλυσα το δικό μου το θέμα με τις πλημμύρες. Στα 2 προηγούμενα σεταπ που έβγαιναν τα ζουμιά απο τον πόλο χρησιμοποιούσα μονό 3αρι φυτίλι.
Έκανα 2 σεταπ τώρα ένα με 3αρι και 2αρι και ένα με 2πλο τριάρι.

Κανένα θέμα μέχρι τώρα, για να δούμε μήπως και αυτώς είναι ένας παράγοντας.

Αποσυνδεδεμένος ramsis

  • 4
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #575 στις: Ιουλίου 06, 2012, 23:39 »
Aν δεν ειναι ευθυγραμισμενος ο πολος πανω στο Rebuidable Part.. τοτε το δαχτυληδι στραβα βιδωνει πανω στο Rebuidable Part εν συνεχειαν το ιδιο και η καμπανα γιαυτο ζοριζεται και στο oring γιαυτο δημιουργουνται και διαροες.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #576 στις: Ιουλίου 06, 2012, 23:40 »
Δε το βλέπω λογικό να είναι αυτός ο λόγος, εκτός αν παίζει ρόλο το μήκος του φιτιλιού.
Το λέω γιατί το στήσιμο που έχω είναι με μονό 2mm φιτίλι και 1mm τοπικά στην αντίσταση.
Έκλεισε μια βδομάδα αισίως χωρίς το παραμικρό πρόβλημα από θέμα διαρροών, κ.α.
Η αντίσταση είναι σε πολύ καλή κατάσταση και η γεύση δεν έχει αλλοιωθεί καθόλου.
Ο τρόπος που έχω βάλει την αντίσταση με το φιτίλι είναι ο ίδιος με του κατασκευαστή.
Το μόνο που έχω αλλάξει, όπως έχω αναφέρει, είναι το o-ring στο πόλο ώστε να "παίζει" πιο άνετα με Provari.
Αλλά επειδή είχα κάνει χρήση και χωρίς αλλαγή του o-ring, για 2μέρες σε Vmax, δεν είχα πάλι κανένα πρόβλημα και παρ όλο που έλυσα/έδεσα το επισκευάσιμο μέρος.
Να σημειώσω, πως δεν έκανα καμία προσπάθεια ώστε να ευθυγραμμιστεί ο πόλος.
Εμένα, δηλαδή, δεν είναι απολύτως ίσιος.
Αφού, όμως, δεν με επηρέασε χρηστικά ή δεν είχα κάποιο πρόβλημα σκέφτηκα να μη το πειράξω σε κάτι.
Αυτά... :bye:

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #577 στις: Ιουλίου 06, 2012, 23:58 »
Εμενα μου εκατσε καλα το 3mm με +1,5mm τοπικα.

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #578 στις: Ιουλίου 07, 2012, 01:01 »
Aν δεν ειναι ευθυγραμισμενος ο πολος πανω στο Rebuidable Part.. τοτε το δαχτυληδι στραβα βιδωνει πανω στο Rebuidable Part εν συνεχειαν το ιδιο και η καμπανα γιαυτο ζοριζεται και στο oring γιαυτο δημιουργουνται και διαροες.
Η καμπάνα δεν έχει να κάνει καμία απολύτως σχέση με το rebuildable part, το o-ring στο πανω καπάκι είναι αυτό
που την κάνει να σφίγκει. Όσο περισότερο συμπιέζεις ένα ο-ring σε 2 επιφάνειες τόσο πιο πολύ "βεντουζάρει" και
αυτό με την σειρά του. Βαζελίνη και τέλος με τα κολήματα της καμπάνας.
Αν η καμπάνα στραβιδώσει πάνω στο rebuildable part, το καταλαβαίνεις με το χέρι στην 3-4 σπείρα.

Επειδή είχα και εγώ μια διαρροή καλή κιόλας σήμερα, μετά από νέο σετάρισμα, το μόνο διαφορετικό ήταν ότι είχα βιδώσει υπερβολικά το  rebuildable part, για να κάνω πολύ αεράτη τζούρα.
Μετά ξαναβίδωσα το rebuildable part στην βάση ίσα-ίσα να σκάσει μύτη ο πόλος, και τέλος οι διαροές.

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #579 στις: Ιουλίου 07, 2012, 01:03 »
Μέχρι σήμερα μου κάνει το ίδιο χουνερι,όπως και να τη σεταρα όπως και να έκοψα τα φυτιλια και με τον πόλο όλοισιο ,στο γέμισμα μου κατεβάζει μερικές σταγόνες απο τον πόλο,κλεινω το καπάκι φυσαω δυνατά απο το επιστομιο βγάζει ακόμα δυο τρεις ,τη βάζω πάνω στο Mod και δουλεύει μέχρι την τελευταία σταγόνα χωρίς διαρροές και ούτε καν υγρασια,αλλα γιατι στην αρχη μου κάνει αυτα τα κολπακια δεν μπορω ακόμα να το βρω :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Ωμέγα

  • *****
  • 1113
  • Φύλο: Άντρας
  • Xsmokers.gr "Το δικό σου Eshop"
    • Xsmokers Your Vape Shop
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #580 στις: Ιουλίου 07, 2012, 01:21 »
Μηπως το δαχτυλιδι δεν το εχεις τερμα σφιγμενο ?

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #581 στις: Ιουλίου 07, 2012, 01:26 »
Μέχρι σήμερα μου κάνει το ίδιο χουνερι,όπως και να τη σεταρα όπως και να έκοψα τα φυτιλια και με τον πόλο όλοισιο ,στο γέμισμα μου κατεβάζει μερικές σταγόνες απο τον πόλο,κλεινω το καπάκι φυσαω δυνατά απο το επιστομιο βγάζει ακόμα δυο τρεις ,τη βάζω πάνω στο Mod και δουλεύει μέχρι την τελευταία σταγόνα χωρίς διαρροές και ούτε καν υγρασια,αλλα γιατι στην αρχη μου κάνει αυτα τα κολπακια δεν μπορω ακόμα να το βρω :dontknow:

Μιχάλη δοκίμασε όταν γεμίσεις και είσαι έτοιμος να κλείσεις καπάκι (φυσικά εκτός μοντ) μολις εφαρμόσεις λίγο το καπάκι στα σπειρώματα να την γυρίσεις απότομα ανάποδα και να συνεχίσεις να βιδώνεις μέχρι τέρμα...

Αποσυνδεδεμένος MichalisF

  • ***
  • 579
  • Φύλο: Άντρας
  • Η μετριοφροσύνη είναι για τους μέτριους!
    • https://www.flickr.com/photos/97769829@N08/
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #582 στις: Ιουλίου 07, 2012, 01:30 »
Μηπως το δαχτυλιδι δεν το εχεις τερμα σφιγμενο ?


Το δαχτυλίδι το έχω πάντα σφηγμενο για να μην μου το πάρει η καμπάνα στα ανοιγοκλειματα,οπότε κάτι άλλο πρέπει να παίζει  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος andyapos

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • ζητειτσι kick στα 80 watt
Απ: ΠΗΝΕΛΟΠΗ
« Απάντηση #583 στις: Ιουλίου 07, 2012, 01:37 »
Μιχάλη δές μία άμα είναι τέρμα σφιγμένο το παξιμάδι μέσα στο κεραμεικό , επειδή απ ότι είδα παίρνει και άλλο σφίξιμο επειδή η τρύπα που περνάει ο αέρας είναι 1-2 χιλιοστά πιό ψηλά απ ότι το παξιμάδι τέρμα σφιγμένο,

άμα βάζεις κατσαβίδι πιέζεται η άκρη του στον πόλο και ενώ δείχνει σφιγμένο παίρνει κ άλλο σφίξιμό μέχρι να πιεστεί το ορινγκ που έχει το παξιμάδι απο κάτω του

Αποσυνδεδεμένος panaisr

  • ***
  • 529
  • Φύλο: Άντρας
  • its all vapour
Απ: Συνδιασμοί φιτιλοαντίστασης για την Πηνελόπη
« Απάντηση #584 στις: Ιουλίου 07, 2012, 11:06 »
Αντίσταση 1,2ohm σε μηχανικό mod , φιτίλι 1.5mm περά περά και 4Χ τοπικά , πείρα ποιο πυκνό ατμό , γεύση και χτύπημα ακατέβατα από το πολύ καλά .

Έχω την εξής εντύπωση , ότι το 2Χ1.5μμ φιτίλι μου δίνει καλύτερη τροφοδοσία από το μονό 3mm , βεβαία είναι δυο φιτίλια που δείχνουν ίδια αλλά αγορασμένα από αλλού το κάθε ένα.

Μπορεί να ισχύει αυτό ? ή είναι απλά εντύπωση μου ?

[youtube]AgtCEhOWZZ0&feature=youtu.be[/youtube]
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 07, 2012, 11:37 από panaisr »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2119 343439 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 29, 2024, 15:32
από billaras
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 207255 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 542543 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31643 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50811 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 598165 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 358874 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 12027 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193760 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1564 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1590 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 595042 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios