vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

417 επισκέπτες, 4 χρήστες
Razor.QQ15, thebull, thanos1071, chief79

eGo-C Twist Battery

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #165 στις: Μαΐου 29, 2012, 04:50 »
Συμφωνα με την πολυ μικρη δικη μου πειρα η μπαταρια κανει οτι λεει. Εχω ego 900ρες και 1100ρες και σε βιδωσε-ξεβιδωσε μια η αλλη, στους ιδιους ατμοποιητες ή καρτο, nr ή lr, η twist εχει εμφανως μια αλλη δυναμη, ακομα και σε πολυ χαμηλα volts.
Το νημα αυτο, ειναι για μια μπαταρια που κατα την γνωμη μου απευθυνεται κυριως σε "κοινο" που χρησιμοποιει επι το πλειστον ατμοποιητες του εμποριου, και που ενδεχομενως δεν ειναι ακομα εξοικειωμενοι με το βαθυ τεχνικο θεμα, γιαυτο εγω τουλαχιστον δεν καλυπτομαι απο μια φραση του στυλ "η twist δεν αντέχει φορτία.
Σε τεστ με lr αποδίδει λιγότερο απο μια απλή ego."
γιατι απλα δεν την κατανοω. Θα την κατανοουσα αν μας εξηγουσε ο φιλος απο πανω λιγο καλυτερα τι εννοει. Γιατι και στο βιντεο του συμπαθεστατου Μιχαλη βλεπω μια twist να μετριεται στα 4 και να δειχνει 3.56 (κι οχι 4.56 οπως απο λαθος λεει), να γυρναει την ρυθμιση τερμα στα 4.8 και να ξαναμετραει 3.54. Με lr, πόσο lr ομως, εμενα τους mega carto που υποτιθεται δινονται στα 1.5 - 1.7 και θεωρουνται lr τους παιζει μια χαρα.
Δεν βγαζω ακρη, και δεν αμφισβητω καμμια μετρηση, αλλά αν δεν ειχα δυο twist, απο αυτο το βιντεο θα καταλαβαινα οτι και να γυρισεις τον ρυθμιστη δεν συμβαινει τιποτα (πραγμα που ατμιστικά ξερω πολυ καλα οτι δεν ειναι ετσι), και η φραση του φιλου παραπανω θα με απετρεπε απο το να την παρω ή να ασχοληθω καν, πραγμα που θεωρω αδικο γιατι ειναι απο τις καλυτερες αγορες που εχω κανει.
Εξηγειτε λοιπον λιγο παραπανω τι εννοειτε. Σιγουρα κατι εννοειτε, αλλά τουλαχιστον εγω δεν το καταλαβα. Ευχαριστω.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2012, 05:12 από Πολυκράτης »

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #166 στις: Μαΐου 29, 2012, 07:44 »
Κάπως έτσι δημιουργούνται παρανοήσεις (και παρεξηγήσεις). LR είναι τα 1,3Ω αλλά LR είναι και τα 2,1Ω (τα boge καρτο πχ.).

Η αλήθεια έχει ως εξής:
Από 1,5Ω και κάτω η απλή ego έχει την ίδια απόδοση με την Twist και ο λόγος είναι ότι έχουν το ίδιο current limit 2,5A (πρακτικά γύρω στο 2,4Α). Ιδού και το πινακάκι:
       
      Vload Vload(max)
Ω     ego   egoTwist
1,4   3,4   3,4   ίδια απόδοση
1,5   3,6   3,6   ίδια απόδοση
1,6   3,6   3,8   <--- Από εδώ και πέρα η Τwist είναι "καλύτερη"
1,7   3,6   4,1
1,8   3,6   4,3
1,9   3,6   4,6
2,0   3,6   4,8
2,1   3,6   4,8
2,2   3,6   4,8
2,3   3,6   4,8


Υ.Γ. [προβ(αρ)οκατόρικο  :))] Το provari V1 έχει επίσης όριο 2,5Α οπότε στα 1,5Ω έιναι τα ίδια σ&@#ά. Αλλά αν έγραφα ότι σε τεστ με lr αποδίδει όσο μια απλή ego, θα με παίρνανε με τις πέτρες. Ή μήπως όχι?


Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #167 στις: Μαΐου 29, 2012, 07:57 »
SAL σε ευχαριστώ πολυ για τον χρονο και την σαφεστατη (σε απλα ελληνικα επιτελους) εξηγηση!
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2012, 08:06 από Πολυκράτης »

Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #168 στις: Μαΐου 29, 2012, 08:47 »
Οι παραπάνω τιμές είναι με σταθερή την τάση ? δηλαδή κρατάει σταθερή τη τάση η μπαταρία ? 8)

Αποσυνδεδεμένος steliosss

  • ***
  • 737
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #169 στις: Μαΐου 29, 2012, 09:03 »
Όχι

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #170 στις: Μαΐου 29, 2012, 09:15 »
Μέχρι 4,0-4,2 τα κρατάει ικανοποιητικά ως το τέλος.
Τα 4,6-4,8 τα χάνει σχετικά γρήγορα όσο εκφορτίζεται.

Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #171 στις: Μαΐου 29, 2012, 09:39 »
Προς τι τότε οι μετρήσεις αφού δεν ανταποκρίνονται ούτε υπό φορτίο οι μπαταρίες και
δεν έχουν και διάρκεια πράγμα που γίνεται και με τις απλές eGo  :yes:
Οι μπαταρίες είναι φτιαγμένες για ατμοποιητές εμπορίου με αντιστάσεις κοντά σε 3 Ω όπως οι C !!!
εκεί δουλεύουν πολύ καλά, τώρα αν βάζεις επάνω άλλου τύπου ατμοποιητές είδατε τι γίνεται
στο παραπάνω παράδειγμα του Αλέξανδρου  :)

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #172 στις: Μαΐου 29, 2012, 10:40 »
δεν ξερω ρε παιδια τι λενε οι μετρησεις και δεν τις καταλαβαινω και πολυ για να λεμε την αληθεια,αλλα στην πραξη βλεπω διαφορα σε ντουμανι και χτυπημα με τον eco c,οταν βαζω μετα μια φορτισμενη απλη eco νομιζω οτι ειναι στα τελειωματα της,προσωπικα ειναι απο τις καλες αγορες που εχω κανει,την εχω μονιμα στα 4 βολτ

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #173 στις: Μαΐου 29, 2012, 10:58 »
lagoudakis και Πολυκράτη, από τη στιγμή που σας ικανοποιούν οι twist σας, είστε τυχεροί.
Δε χρειάζεται να αποδείξετε σε κανέναν κάτι.
Το άτμισμα εφευρέθηκε για την ικανοποιησή μας, θα βασιστείτε σ΄αυτό που νιώθετε, όχι σ΄αυτό που δείχνει ένα όργανο.
Δεν αμφισβητώ καμιά μέτρηση του atmomixani, αλλά οι μετρήσεις που παραθέτει ο sal είναι πολύ διευκρινιστικές.
Και έχουν λογική θα έλεγα... έχω δοκιμάσει κάτι 1,5ρηδες ατμοκάρτο που πραγματικά δεν έχουν λόγο να δουλέψουν πάνω από 4 βολτ, ούτε θα είχε νόημα να τους βάλω σε twist. Με απλή εγκο πετάνε.
Γιάννη, για τα 3ομ που λες, σίγουρα η twist δίνει το παραπάνω που χρειάζεται, αλλά να σου πω την αλήθεια, αν δε νιώθω χτύπημα, πάω κι αγοράζω έναν lr. Δεν παίρνω έναν ατμο στα 3ομ και μετά να ψάχνω μπαταρία μεγάλη σε μέγεθος να του δώσει 5 βολτ μπας και καταλάβω throat hit.
Και τέλος, μια προσωπική παρατήρηση. Οταν ο άτμο είναι καλός, θα αποδώσει καλά είτε είναι 2 είτε είναι 2,7 ομ.
Τα νούμερα είναι μόνο μια παράμετρος.
Εχω αυτή τη στιγμή έναν 510Τ μη τζοι στα 2,4ομ έναν 808 kanger με αντάπτορα στα 2,7 και ένα ce4 από αυτούς που ο σωλήνας είναι αποσπώμενος με ελάχιστο τράβηγμα στα 2,9 και τους εναλλάσσω στην ίδια μπαταρία.
Θεωρητικά, ο πιο δυνατός είναι ο 510Τ. Στην πράξη, είναι αυτός που μου δίνει το λιγότερο χτύπημα. Μεταξύ των άλλων δυο, προσπαθώ εδώ και 3 μέρες να αποφασίσω αν όντως στα σημεία υπερτερεί ο c4 ή είναι στο ίδιο.


Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #174 στις: Μαΐου 29, 2012, 11:14 »
Δεν λέει κανείς ούτε προτρέπει κάποιον να αγοράσει ή όχι, νομίζω πως κάποιοι θα την προτιμήσουν
την twist ειδικά σε σχέση χρήσης και απόδοσης από μια απλή eGo, αυτό είναι γεγονός αναμφισβήτητο.
Όσον αφορά κάποιους που ψάχνονται και πήραν twist για να τους δίνει 4,8 Volt, αυτό λέμε πως είναι
μεν εφικτό αλλά για λίγο χρόνο έως μερικές τζούρες.
Οι eGo-C-Twist μπαταρίες δεν βγήκαν στην αγορά για να ανταγωνιστούν τα VV αλλά για να κάνουν
καλύτερη τη ζωή των χρηστών για ατμοποιητές εμπορίου, για εκεί εξάλλου προορίζονται.
Συνεπώς με ατμοποιητές τύπου eGo-C στα 3 Ω είναι πιστεύω πολύ καλύτερες από άλλες απλές eGo-C.
Όσο εν συνεχεία μειώνεις τα Ω σε αντίσταση λογικό και να πέφτει η απόδοση της όπως και ο χρόνος χρήσης  :yes:

Με χρήση ρύθμισης 4 V και πάνω δύσκολα θα μας δώσει χρόνους αυτονομίας που ξεπερνούν τις 4 ώρες. Η εναλλακτική λύση των 1000 mah δύσκολα θα  προσελκύσει αυτούς που προσανατολίζονται σε λύσεις  μικρών διαστάσεων
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2012, 11:44 από Giannis Pap »

Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #175 στις: Μαΐου 29, 2012, 12:43 »
lagoudakis και Πολυκράτη, από τη στιγμή που σας ικανοποιούν οι twist σας, είστε τυχεροί.
Δε χρειάζεται να αποδείξετε σε κανέναν κάτι.
Το άτμισμα εφευρέθηκε για την ικανοποιησή μας, θα βασιστείτε σ΄αυτό που νιώθετε, όχι σ΄αυτό που δείχνει ένα όργανο.
Δεν αμφισβητώ καμιά μέτρηση του atmomixani, αλλά οι μετρήσεις που παραθέτει ο sal είναι πολύ διευκρινιστικές.
Και έχουν λογική θα έλεγα... έχω δοκιμάσει κάτι 1,5ρηδες ατμοκάρτο που πραγματικά δεν έχουν λόγο να δουλέψουν πάνω από 4 βολτ, ούτε θα είχε νόημα να τους βάλω σε twist. Με απλή εγκο πετάνε.
Γιάννη, για τα 3ομ που λες, σίγουρα η twist δίνει το παραπάνω που χρειάζεται, αλλά να σου πω την αλήθεια, αν δε νιώθω χτύπημα, πάω κι αγοράζω έναν lr. Δεν παίρνω έναν ατμο στα 3ομ και μετά να ψάχνω μπαταρία μεγάλη σε μέγεθος να του δώσει 5 βολτ μπας και καταλάβω throat hit.
Και τέλος, μια προσωπική παρατήρηση. Οταν ο άτμο είναι καλός, θα αποδώσει καλά είτε είναι 2 είτε είναι 2,7 ομ.
Τα νούμερα είναι μόνο μια παράμετρος.
Εχω αυτή τη στιγμή έναν 510Τ μη τζοι στα 2,4ομ έναν 808 kanger με αντάπτορα στα 2,7 και ένα ce4 από αυτούς που ο σωλήνας είναι αποσπώμενος με ελάχιστο τράβηγμα στα 2,9 και τους εναλλάσσω στην ίδια μπαταρία.
Θεωρητικά, ο πιο δυνατός είναι ο 510Τ. Στην πράξη, είναι αυτός που μου δίνει το λιγότερο χτύπημα. Μεταξύ των άλλων δυο, προσπαθώ εδώ και 3 μέρες να αποφασίσω αν όντως στα σημεία υπερτερεί ο c4 ή είναι στο ίδιο.
Μα και φυσικα δεν νιωθω την αναγκη να αποδειξω κατι,λεω οτι ειδα μια διαφορα προς το καλυτερο με λογικο κοστος,τιποτα παραπανω τιποτα λιγοτερο

Αποσυνδεδεμένος gaos74

  • *
  • 39
  • Φύλο: Άντρας
Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #176 στις: Μαΐου 29, 2012, 13:09 »
Γιαννη ο Ego C NR ειναι 2.2 Ohm και οχι 3 οπως λες.

Αρα η Twist στα 4.8 Volt δινει 10.4 Watt και στα 4 Volt δινει 7.2 Watt.

Η απλη Ego C παιζει στα 3.3 Volt αρα δινει μονο 4.95 Watt.

Οποτε για καποιον που του αρεσει ο Ego C οπως εγω πιστευω οτι η Twist ειναι μια χαρα.

Δεν εχουμε ολοι χομπυ το να αλλαζουμε φυτιλακια, αντιστασεις και μπαταριες. Εγω προσωπικα θελω ενα αξιοπιστο ατμοποιητη που να τον πεταω μετα απο 15 μερες και μια απλη μπαταρια σαν την Twist με καλυπτει για VV.

Ειναι το τι θελει ο καθενας.


Αποσυνδεδεμένος lagoudakis

  • *****
  • 2374
  • Φύλο: Άντρας
  • ρουφαμε και τα λεμε...Γιαννης ο κλαρινογαμπρος
Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #177 στις: Μαΐου 29, 2012, 15:13 »
Γιαννη ο Ego C NR ειναι 2.2 Ohm και οχι 3 οπως λες.

Αρα η Twist στα 4.8 Volt δινει 10.4 Watt και στα 4 Volt δινει 7.2 Watt.

Η απλη Ego C παιζει στα 3.3 Volt αρα δινει μονο 4.95 Watt.

Οποτε για καποιον που του αρεσει ο Ego C οπως εγω πιστευω οτι η Twist ειναι μια χαρα.

Δεν εχουμε ολοι χομπυ το να αλλαζουμε φυτιλακια, αντιστασεις και μπαταριες. Εγω προσωπικα θελω ενα αξιοπιστο ατμοποιητη που να τον πεταω μετα απο 15 μερες και μια απλη μπαταρια σαν την Twist με καλυπτει για VV.

Ειναι το τι θελει ο καθενας.
μια απο τα ιδια :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Πολυκράτης

  • *****
  • 1277
  • Φύλο: Άντρας
    • ΡΟΚ Α Μπίλυ ο ζουμερός!
Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #178 στις: Μαΐου 29, 2012, 18:26 »
Petra σαφως δεν θελω να αποδειξω κατι, νομιζω στο ιδιο νημα εχω αναφερει 2-3 φορες ποσο ευχαριστημενος ειμαι και γιατι. Και το ποστ του sal ηταν κατατοπιστικοτατο.
Απλα τονισα οτι αν δεν τις ειχα δοκιμασει, το ποστ που διαβασα συνοδευομενο απο το βιντεο, το βρηκα απαξιωτικο, θα με απετρεπε απο το να τις δοκιμασω, αδίκως, και ζητησα τετοιου ειδους ποστ να ειναι πιο επεξηγηματικα για τα (αρκετα νομιζω) μελη που τεχνικα δεν ειναι προπονημενα να πιασουν με την μια τι εννοει ο ποιητης, ουτε εχουν εναν sal να εξηγει απο πισω.

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: eGo-C Twist Battery
« Απάντηση #179 στις: Μαΐου 29, 2012, 18:40 »
Ακριβώς όπως τα λες είναι...
Εντελώς απαξιωτικό και δεν κατάλαβα και το λόγο δηλαδή...
Αν δεις πιο πάνω λίγες σελίδες, είχα κάνει ερώτηση σε μέλος που τη χρησιμοποιησε, ρωτώντας τον πώς συμπεριφέρεται στα πολύ χαμηλά ομ ατμοποιητή, γιατί είχα διαβάσει στα πεταχτά όταν πρωτοβγήκε η μπαταρία μια σημείωση της τζοι κάπου για το θέμα της απόδοσης με αυτούς τους άτμο, αλλά είχα ξεχάσει το ακριβές περιεχόμενό του. Νομιζα ότι δεν τους έπαιζε. Ο συνατμιστής απάντησε ότι παίζει κανονικά τους χαμηλούς σε ομ και το άφησα. Τώρα με αυτά τα ποστ ξαναθυμήθηκα το θέμα και πρέπει να ήταν ενημέρωση της τζοι ότι δεν κρατάει τα ψηλά βολτ με πολύ χαμηλής αντίστασης ομ.

Αλλά, εγώ στη θέση σου θα αισθανόμουν τρελή... Να ατμίζω με NR στην twist, να νιώθω τη διαφορά και να βλέπω μετά το βολτόμετρο στο βίντεο...


 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354985 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10384 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191266 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 722 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 601 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589015 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797211 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7254 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312778 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6706 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11995 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13241 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711