vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

199 επισκέπτες, 4 χρήστες
maprix, Sergios, kurtz, lagoudakis

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος vato

  • ***
  • 548
  • Φύλο: Άντρας
  • a toda madre o un desmadre
«ο ατμός απορροφάται δύσκολα και προκαλεί οίδημα, μαζεύει υγρό στον πνεύμονα»  είπε ο γιατρός και μετά χαλάρωσε κανα 40-λεπτο στη σάουνα που κάνει καλό γιατί ανοίγουν οι πόροι.
Δε μας χέζεις ρε Νταλάρα....
Ο ατμός προκαλεί οίδημα....
Παίζει σε εκπομπές υγείας και ευεξίας η άλλη που έχει κολλήσει τα μούτρα της πάνω απο το κατσαρόλι σκεπασμένη με πετσέτα για να φύγουν τα μαυράκια αλλά αμα κάτι απειλήσει την κονόμα απο τσίχλες, αυτοκόλλητα, κέντρα διακοπής καπνίσματος κλπ, προκαλεί οίδημα.

Όλοι κάνουν την δουλειά τους σε καθε τομεα.Οτι κάνουμε κάποιον θα ενοχλήσει...
Και επειδή το κανονικό τσιγάρο δεν κάνει κακό, θα το επαναφέρουν άκουσα σε κλειστούς χωρους.
Άντε με το καλό να επιτρέπεται και στα αεροπλάνα και νοσοκομεία. Στις εκκλησίες θα απαγορεύεται το άτμισμα αλλά θα επιτρέπεται το πούρο και το στριφτό.
Περαστικά μας και καλές κονόμες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 15, 2015, 18:40 από o_trelos »

Αποσυνδεδεμένος swtos

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
  • Geekvape B100 - Pico 21700 - Zeus X
Τι σχέση έχει το link που έβαλες με αυτά που γράφεις από κάτω ????

Αποσυνδεδεμένος spectacles

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό για να περιγράψω την κατάσταση γύρω από το η.τ. στον περίγυρο μου κυρίως..
Ατμίζω 3 χρόνια τώρα. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω σε όλους τις διαφορές που έχω δει εγώ ο ίδιος στον εαυτό μου, για την αναπνοή μου, τις αντοχές μου κ.λ.π. , δεν θα επεκταθώ για να μην βγω off..
Αυτό που με εξοργίζει ακόμη και σήμερα, 3+ χρόνια μετά, είναι η εμμονή του κόσμου που έχει με το η.τ. στο ότι είναι πιο βλαβερό από το κ.τ.
Η επιμονή τους και η άρνηση τους να ακούσουν 5 πράγματα, μου ανεβάζει την πίεση!
Το επιχείρημα των περισσοτέρων είναι ότι ο καπνός, είναι "φυσικό προϊόν" ενώ τα υγρά άτμισης είναι "χημικά παρασκευάσματα" και συνεπώς είναι αδιανόητο το κ.τ. να είναι πιο επιβλαβές από το η.τ. !!!
Άκουσον - άκουσον!!!
 :wall: :wall: :wall:
Δεν παλεύεται ο κόσμος...  :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Με αυτή τη λογική η ασπιρίνη που είναι χημικό κατασκεύασμα μπορεί να είναι πιο βλαβερή από μια σούπα εντόμων (για να μη γράψω τίποτα πιο αηδιαστικό) που είναι εντελώς φυσικό προϊόν...

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Αν αυτοί που σου λένε για το κ.τ. ότι είναι φυσικό προϊόν ήξεραν τα εκατοντάδες πρόσθετα που ψεκάζουν στα καπνά οι εταιρείες συν το τσιγαρόχαρτο με άλλα τόσα, μάλλον θα άλλαζαν γνώμη. Τέλος πάντων η καλύτερη τακτική που ακολουθώ εγώ είναι απλά να τους αγνοώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 12:01 από mankar72 »

Αποσυνδεδεμένος chillo

  • *****
  • 1638
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό με τα "χημικά" που πετάνε έτσι αόριστα και γενικά, ποτέ δεν το κατάλαβα. Το  πρώτο που μου ερχόταν στο μυαλό ήταν πως και το νερό επίσης,   χημικό είναι, Η2Ο και είναι η πρώτη ένωση που μάθαμε όλοι,... Δεν ξέρω τί ακριβώς είναι το "μη χημικό"
Απο την άλλη, σχετικά με τα αρώματα, ένα γεγονός που καταρρίπτει τα πάντα περι "αγνότητας και φυσικότητας" κλπ είναι οτι τα λουλούδια χρησιμοποιούν  στο σύνολό τους, 1600 και κάτι ακόμα χημικά για την δημιουργία των αρωμάτων.
Ένας μέσος όρος ανα λουλούδι είναι  περι τις 200 ενώσεις, αλλα υπάρχουν πολλά/πολλές, που δεν έχουν αναλυθεί. Το τριαντάφυλλο έχει αυτή τη στιγμή το ρεκόρ με 700 και κάτι χημικές ενώσεις, αν καπνίσεις δηλαδη τριαντάφυλλο θα είσαι τίγκα στη χημεία και με ρέστα  :)) , αν σημαίνει κάτι αυτό απο μόνο του, , δε σχολιάζω δε την παπαρούνα..
 Ειδικά, μιλάμε για πτητικά και οργανικά χημικά και ενώσεις.


edit: Σχετικα
http://scienceline.org/2013/01/making-scents-the-aromatic-world-of-flowers/
στις πρώτες παραγράφους μιλάει σχετικά με τα παραπάνω, τα υπόλοιπα είναι trash info
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 23, 2015, 16:23 από chillo »

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 483
  • Φύλο: Άντρας
Επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό για να περιγράψω την κατάσταση γύρω από το η.τ. στον περίγυρο μου κυρίως..
Ατμίζω 3 χρόνια τώρα. Έχει μαλλιάσει η γλώσσα μου να λέω σε όλους τις διαφορές που έχω δει εγώ ο ίδιος στον εαυτό μου, για την αναπνοή μου, τις αντοχές μου κ.λ.π. , δεν θα επεκταθώ για να μην βγω off..
Αυτό που με εξοργίζει ακόμη και σήμερα, 3+ χρόνια μετά, είναι η εμμονή του κόσμου που έχει με το η.τ. στο ότι είναι πιο βλαβερό από το κ.τ.
Η επιμονή τους και η άρνηση τους να ακούσουν 5 πράγματα, μου ανεβάζει την πίεση!
Το επιχείρημα των περισσοτέρων είναι ότι ο καπνός, είναι "φυσικό προϊόν" ενώ τα υγρά άτμισης είναι "χημικά παρασκευάσματα" και συνεπώς είναι αδιανόητο το κ.τ. να είναι πιο επιβλαβές από το η.τ. !!!
Άκουσον - άκουσον!!!
 :wall: :wall: :wall:
Δεν παλεύεται ο κόσμος...  :eyesplash:
Ορίστε, είναι αυταπόδεικτο! Το ητ είναι πιο βλαβερό από το κτ γιατί σου ανεβάζει την πίεση. Το λέει άνθρωπος που ατμίζει 3 χρόνια τώρα. ;)

Αποσυνδεδεμένος c00kieR

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
Eκτος απο την πιεση, "μαλλιασε η γλωσσα του" - εχει γινει επιθετικος (ειναι εξοργισμενος εδω και 3+ χρονια) - απομονωθηκε απο τον κοσμο ( "δεν παλευεται ο κοσμος"). Τα συμπερασματα δικα σας!

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
spectacles το ηλεκτρονικό τσιγάρο βλάπτει πιο πολύ από το κανονικο, επίσης η γη είναι επίπεδη...
Αν νομίζεις ότι αστειεύμαι διάβασε το παρακάτω:
http://www.vice.com/gr/read/epipedi-gi


Αποσυνδεδεμένος zorlac

  • **
  • 143
Έλα, είναι τρολιά αυτό...δεν μπορεί! :idiot1: :idiot1:

Μιλώντας με τη φαρμακοποιό της γειτονιάς μου (η οποία έχει αποδειχθεί ιδιαίτερα φιλική σε ό,τι της έχω ζητήσει για το... χόμπι μας - μπουκαλάκια, λίτρα PG-VG, σύριγγες κ.λπ.) είπε κάτι που, πάντως, θεωρώ απόλυτα σωστό - όσο και αν δεν μας αρέσει να το παραδεχόμαστε: ΚΑΝΕΝΑΣ δεν γνωρίζει ΑΚΟΜΑ τα ΜΑΚΡΟΠΡΟΘΕΣΜΑ αποτελέσματα του "πώς μεταβολίζει ο οργανισμός την εισπνοή ατμών που παράγονται από το `βράσιμο` VG-PG". Ναι, αμφότερες ΜΠΟΡΕΙ να χρησιμοποιούνται και σε σκευάσματα που έρχονται σε επαφή με το δέρμα, ή που τα καταναλώνουμε. Ναι, μπορεί τα αρώματα που χρησιμοποιούμε να μας έρχονται συχνά-πυκνά από εταιρείες που χρησιμοποιούν αντίστοιχα παράγωγα για την κατασκευή τροφίμων. Η ΑΠΟΡΟΦΗΣΗ τους, όμως, από τον οργανισμό, ΔΕΝ γίνεται από το αναπνευστικό σύστημα: γίνεται από το στομάχι στα τρόφιμα, γίνεται από την επαφή με το δέρμα (π.χ. στην περίπτωση της VG και της χρήσης της σε καλλυντικά) κ.λπ. ΔΕΝ υπάρχουν έρευνες - ακόμα - που να δείχνουν τα αποτελέσματα της μακροχρόνιας απορόφησης όλων αυτών από τους πνεύμονες, την συνεχή έκθεση λάρυγγα και εισοφάγου στον ατμό που παράγεται, κ.λπ. κ.λπ.

Προσοχή: δεν είμαι αρνητικός απέναντι στο άτμισμα, ούτε τα γράφω τρομολαγνικά όλα αυτά: και η ίδια παραδέχτηκε πως ναι, κατά πάσα πιθανότητα (δεν ξέρει η τύπισσα από το χόμπι) είναι (πολύ) λιγότερο επιβλαβές από το κάπνισμα. Δεν μπορείς, όμως, και να πεις πως είναι 100% ταυτόσημο με το "αναπνέω αέρα", ή πως δεν θα υπάρξει ΚΑΜΙΑ επιπλοκή, σε ΚΑΝΕΝΑΝ άνθρωπο που αρρέσκεται στο άτμισμα.

Καλό είναι, δηλαδή, να μιλάμε με στοιχεία. Όχι να παρουσιάζουμε ως εντελώς αθώο και δίχως την παραμικρή επίπτωση ένα... "άθλημα" με το οποίο ασχολούμαστε, μόνο και μόνο επειδή μας αρέσει, ή ακόμη και επειδή είναι αποδεδειγμένα λιγότερο επιβλαβές από κάτι άλλο.

Εν συντομία, και με βάση τα στοιχεία που χρησιμοποιήθηκαν πρόσφατα στη Βρετανία για την προβολή του, μπορείς να πεις πως ναι, κατά πάσα πιθανότητα ισχύει το ότι "είναι 95% λιγότερο βλαβερό από το κάπνισμα". Η άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος, όμως, που θα πρέπει να θυμόμαστε, είναι πως "ναι, ΜΑΛΛΟΝ είναι (τουλάχιστον) κατά 5% πιο επιβλαβές από την εισπνοή καθαρού αέρα", και το ιδανικό θα ήταν να μην κάνουμε ούτε το ένα, ούτε το άλλο.

Και, επίσης, να μην τρώμε σοκολάτες, να μην πίνουμε πολλούς καφέδες, να αποφεύγουμε το έντονο σεξ μετά τα τριάντα (ηλικία που αυξάνονται οι πιθανότητες για εμφράγματα / εγκεφαλικά), τα καυτερά φαγητά, τις ταινίες με έντονη δράση και, για να το παίξουμε εντελώς safe, το να βγαίνουμε από τον σφραγισμένο μεταλλικό θάλαμο που θα χτίσουμε ακριβώς στο κέντρο του σπιτιού μας  ;D . Τα σύκα-σύκα, όμως!

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Καλό είναι να μιλάμε με στοιχεία, ναι. Αυτό κάνουμε εδώ και χρόνια.  :)
Σε απολύτως κανένα νήμα του φόρουμ δεν στηρίζουμε την άποψη πως "είναι 100% ταυτόσημο με το "αναπνέω αέρα", ή πως δεν θα υπάρξει ΚΑΜΙΑ επιπλοκή, σε ΚΑΝΕΝΑΝ άνθρωπο που αρέσκεται στο άτμισμα."
Δεν φτάσαμε στο 2015 χωρίς να το έχουμε συζητήσει χίλιες φορές με πάρα πολλές αφορμές και πολλά στοιχεία.
Όλος ο πίνακας με τα Θέματα Υγείας γύρω από αυτό μιλάει.

Στο νήμα αυτό παρουσιάζονται και ανατρέπονται μύθοι για το ΗΤ. Το θεωρείς υπερβολή;
Στην Ισπανία τα περίπου 2000 χιλιάδες ατμομάγαζα έγιναν μόλις 400. Το 1,6% ατμιστών μειώθηκε στο 0,4.
Ο λόγος: (1) η ισπανική κυβέρνηση θέλει φόρους από καπνιστές και (2) οι μύθοι και η παραπληροφόρηση επικρατούν ακόμα και σε μεγάλους, δημόσιους φορείς. Από αυτό θα πεθάνουν δεκάδες χιλιάδες άνθρωποι τα επόμενα χρόνια μόνο στην Ισπανία.

Με λίγα λόγια, το πρόβλημά μας δεν είναι η δική μας ψευδαίσθηση πως το ΗΤ είναι παντελώς αθώο. Δεν έχουμε τέτοια ψευδαίσθηση και οι -λογικότατες- σκέψεις σου δεν είναι καινούριες. Υποτίθεται πως τις γνωρίζει κάθε ατμιστής από τα πρώτα του βήματα. Το πρόβλημα μας είναι πως οι απαγορεύσεις για το άτμισμα σαρώνουν παγκοσμίως με απίστευτη αρνητική προπαγάνδα (και από πληρωμένους επί τούτου φορείς και εταιρίες) που χρησιμοποιεί κτηνώδη ψεύδη.
Έχεις δίκιο στους προβληματισμούς σου αλλά κουβαλάμε πλέον καμιά 150αριά έρευνες ειδικά για το άτμισμα. Έχουν κυκλοφορήσει φάρμακα με λιγότερα στοιχεία από αυτά που έχουν μαζευτεί για εμάς. Στο μεταξύ τεράστια συμφέροντα δεν διστάζουν να μας αφήσουν να πεθάνουμε καπνίζοντας. Νομίζω πως αξίζει να επικεντρωθούμε σε αυτό τον κίνδυνο.

Μα όχι βρε, δεν είναι "προβληματισμοί" με την έννοια που ίσως το νόμισες, ούτε ανέφερα ό,τι ανέφερα προς τους... συνειδητοποιημένους του forum. Απλά μόλις προχθές διάβαζα ένα νήμα στο Reddit από έναν κατά 99,9% έφηβο που... παραπονιόταν "ουρλιάζοντας για την αδικία" σχετικά με ένα ενημερωτικό έντυπο από αντι-ατμιστές, όπου, ανάμεσα σε άλλα, υπήρχαν όντως ΚΑΙ λογικές αναφορές σε κάποια μειονεκτήματα του... "χόμπι" μας. Π.χ. ναι μεν έλεγαν τα κλασσικά "μπορεί να περιέχει νικοτίνη, που είναι εθιστική", μα αν το έπαιρνες αντικειμενικά, αντι-ατμιστές αντι-ατμιστές, ΔΕΝ υπερέβαλαν (και τόσο) σε κάποια αρνητικά που παρέθεταν. Π.χ. σε αυτό που είπα, έμφαση στο "ΜΠΟΡΕΙ να περιέχει νικοτίνη..." (...υποννοώντας "μπορεί και όχι"), "δεν υπάρχει σωστός έλεγχος στις περισσότερες συσκευές και εξοπλισμό", "τα υγρά μπορούν να είναι επικίνδυνα σε μικρά παιδιά αν δεν τα προσέξεις και τα πιούν" κ.λπ. Λογικά πράγματα, που απλά είχαν δομήσει κομματάκι αρνητικά, εν μέσω κάποιων κλασσικών βλακειών που ούτε καν θυμάμαι.

Το θέμα, διότι ίσως ξέφυγα με την παραπάνω περιγραφή, είναι πως κάποιος έφηβος στο Reddit, εμφανώς φανατίλας του vaping, παρουσίαζε ΚΑΙ τη λογική παράθεση υπαρκτών μειονεκτημάτων ως "κάτι απαράδεκτο". Δηλαδή, περίμενε πως θα έπρεπε για να προστατεύουμε το vaping να ΑΠΟΚΡΥΠΤΟΥΜΕ στοιχεία;

Όσα ανέφερα παραπάνω, λοιπόν, δεν τα έγραψα με τη λογική "ψιτ, παιδιά του forum, γράφετε βλακείες, το e-τσιγάρο είναι πιο επικίνδυνο από ό,τι νομίζετε", μα περισσότερο ως υπενθύμιση για το ότι δεν πρέπει πάνω στην πόρωση μας να ξεχνάμε και τη λογική - με αφορμή την πρόσφατη συζήτηση με τη φαρμακοποιό της περιοχής. Όλα φαίνονται να είναι υπέρ του e-τσιγάρου, αλλά καλό είναι πάντα να κρατάμε μια μικρή πισινή.

Ελπίζω να γίνεται αντιληπτό το πώς εννοώ τα παραπάνω, και να μην δίνω και εγώ την εικόνα του τρελοϋ με τη φλεγόμενη τσουγκράνα που απαιτεί να βγούν οι ατμιστές από το κάστρο  ;D

Αποσυνδεδεμένος chrishar

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάντως θα προσθέσω ότι το NHS (αγγλικό ΙΚΑ) σκέφτεται να επιδοτεί κάποιες συσκευές ατμίσματος για αυτούς που θέλουν να κόψουν το κάπνισμα.


http://www.nhs.uk/news/2013/06june/pages/e-cigarettes-and-vaping.aspx




 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342063 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206325 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541118 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30935 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50023 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597045 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357541 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11402 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192889 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1214 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1181 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591551 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios