vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

247 επισκέπτες, 2 χρήστες
lagoudakis, stamatisgr

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Εμένα πάλι μου έχουν πει ότι θα γίνει "ξεκαθάρισμα" στα υγρά που πουλιούνται στην αγορά γιατί κυκλοφορεί πολύ "σκάρτο πράγμα" (βλ. φθηνό) και θα μείνουν μόνο λίγα και ποιοτικά-ελεγμένα, κι ότι επίσης θα καταργηθούν κι οι σκέτες βάσεις και θα πουλιούνται μόνο έτοιμα!
 ???

Δεν ξέρω αν θα ισχύσει κάτι τέτοιο και ποιός θα μπορούσε να πάρει μια τέτοια απόφαση, προσωπικά δεν μου ακούγεται καθόλου λογικό, πέραν του ότι μπορεί να μπουν ορισμένες πιο αυστηρές ίσως προδιαγραφές στα υγρά με κάποια οδηγία/νόμο.

Αυτό δε για τις βάσεις... μου ακούγεται εντελώς παράλογο.
 :dontknow:

Το τραγικότερο όμως όλων είναι ότι η πληροφορία αυτή μου δόθηκε από άτομο (υπάλληλο ή ιδιοκτήτη) γνωστού κι επώνυμου καταστήματος Η/Τ !!!! Δεν έχει νόημα να το κατονομάσω, γι'αυτό και δεν το κάνω, θεωρώντας απλώς ότι ήθελε να επαινέσει τα δικά του έτοιμα υγρά, όμως αν κάποιος που εργάζεται στον κλάδο αυτόν σκέφτεται και πράττει έτσι, διαδίδοντας ανακρίβειες (εφόσον δεν ισχύουν) δεν εκπλήσσομαι καθόλου για την παραπληροφόρηση κάποιου που είναι έξω απ'αυτόν, πόσο μάλλον κάποιου που είναι πολέμιος για τον Χ ή Υ λόγο.

 :-\

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • *****
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Και γιατί σου φαίνονται παράξενα αυτά που σου είπαν;

Αυτό που θέλουν να περάσουν από Ε.Ε. είναι να υπάρχουν μόνο έτοιμα υγρά που θα παιρνούν αυστηρούς ελέγχους με max περιεκτικότητα 20mg/ml και σε μπουκαλάκια των 10ml (αν θυμάμαι καλά).

Θεωρητικά το 2016 θα πρέπει τα κράτη μέλη να ενσωματώσουν τις οδηγίες στη νομοθεσία τους.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Αντε σιγά σιγά να το γυρνάμε σε σκέτη βάση να τελειώνουμε :)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2186
  • Φύλο: Γυναίκα
Εγω αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι θα ενταθεί ο πόλεμος κατά του η.τ., γιατί κερδίζει έδαφος. Παρατηρώ ότι είναι αναγνωρίσιμο πλέον απ' όλους κι αν κρίνουμε από τις πολλές νέες εγγραφές στο forum, οι χρήστες η.τ. αυξάνουν συνεχώς. Κάθε γεγονός έχει την καλή του πλευρά (αποδοχή, διάδοση, πιο εύκολη πρόσβαση) και τα αρνητικά (πιθανούς περιορισμούς σαν αυτούς που προαναφέρθηκαν, εμδεχόμενες αυξήσεις στις τιμές κ.λ.π.). Θα δείξει...

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ουσιαστικά αυτό που θα επιτευχθεί είναι η "χειραγώγηση" των νέων / περιστασιακών χρηστών, που θα έχουν πολύ συγκεκριμένες επιλογές.
Όσο κάποιος αποκτά γνώσεις και εμπειρία στο θέμα, έχει πολλές εναλλακτικές για να παρακάμψει τις όποιες δυσκολίες.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Σύνορα 11 με 12 ήταν.
Τότε που ορισμένα από τα (ανοικτά) μαγαζιά είχαν κρύψει τα νικοτινούχα από τις εμπρός θέσεις...
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4685.0.html

Φυσικά, όλα μετά πήραν τον γνωστό δρόμο που πήραν.
Έτσι είναι... ενώ ξέρουμε την ανθρώπινη φύση και συμπεριφορά και ψιλο-μαντεύουμε το μέλλον, επηρεαζόμαστε από τις... "απαγορεύσεις" ενός εχμ... κράτους.
Μάλιστα, ήταν το θέμα που συγκέντρωσε πολλές θεάσεις και εξαιτίας του το φόρουμ είχε για πολύ καιρό το ρεκόρ συνδεδεμένων χρηστών.
Ναι, το έχω ακούσει αυτό. Εγώ ξεκίνησα το ητ το Μάιο του 12 και δεν ξέρω από προσωπική εμπειρία τι γινόταν 6 μήνες πριν από αυτό. Αλλά από το Μάη του 12 και μετά, σίγουρα δεν κλείσανε τα καταστήματα. Αυτό υποτίθεται ότι ήταν νέα μελέτη, και συνέβη πριν λίγους μήνες. Και ότι τάχα ξανανοίξανε τώρα πρόσφατα πάλι!!!  :dontknow:  Τι να πω.... ο καθένας ότι θέλει λέει... Κι όπως έγραψα, από ένα σημείο και μετά, την κουβέντα δεν την συνέχισα, γιατί δεν υπήρχε περίπτωση να βγάλει πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος vantamis

  • **
  • 225
  • Φύλο: Άντρας
  • Όχι άλλο κάρβουνο!
Ναι... εντάξει... θα μείνουν μόνο τα έτοιμα υγρά.
Τί γίνεται όμως με όσους ατμίζουν σκέτη βάση;
Θα μου πεις.... ας την αγοράζουν σε μπουκαλάκια των 20ml...
Κι όταν κάποιος που άτμιζε σκέτη βάση και μάλιστα χωρίς νικοτίνη, πώς θα δικαιολογεί (στον εαυτό του καταρχάς) την διαφορά τιμής από τα 2€/100ml στα 10€/20ml ;

Γιατί στην "αρωματοποιία" το καταλαβαίνω ότι πρέπει να υπάρχουν κάποιοι ειδικά διαμορφωμένοι χώροι όπου γίνονται αναμίξεις με νικοτίνη, αρώματα, συσκευασίες κλπ κλπ, αλλά στην σκέτη -και ειδικά στην μηδενικής νικοτίνης- βάση;;;

Αρχίζω ήδη να βλέπω να πουλιέται φυτική γλυκερίνη (σε μπουκάλια των 100ml) στην μαύρη αγορά στα στενά της πόλης τα βράδυα....
 :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Geraki

  • *****
  • 977
  • Φύλο: Άντρας
  • Pico-Cloud-Doggy-Gotank
Όλα τα μέτρα που θέλουν να περάσουν αφορούν νικοτινούχα υγρά.

Για όποιον κάνει μηδενική βάση δε θα αλλάξει τίποτα. Θα συνεχίσει να παίρνει 1 λίτρο με λίγα ευρώ και θα είναι άρχοντας.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Αν φτάσουμε στην πιθανότητα να καταργηθούν τα DIY στην Ελλάδα (γιατί αυτό θα σημαίνει η απουσία της βάσης) τότε γίνεται μονόδρομος η αγορά από το εξωτερικό.
Όμως απορώ για το πώς θα μπορούσε να εφαρμοστεί τέτοια νομοθεσία.
Το νέο θαυματουργό ζιζανιοκτόνο το ξέρετε; Έχει PG, VG, αποσταγμένο νερό και νικοτίνη. Κάνει θαύματα για τις πετούνιες της θείας μου!  ;)

Όλα τα μέτρα που θέλουν να περάσουν αφορούν νικοτινούχα υγρά.

Για όποιον κάνει μηδενική βάση δε θα αλλάξει τίποτα. Θα συνεχίσει να παίρνει 1 λίτρο με λίγα ευρώ και θα είναι άρχοντας.
Ωραία, ηρέμησα! Μια τέτοια απαγόρευση θα επηρεάσει μόνο το 95% των ατμιστών και τους καπνιστές που θέλουν να το κόψουν!
 ;D

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Ετσι ακριβώς, 1 λίτρο VG ή/και 1 λίτρο PG από το φαρμακείο, πιθανώς και λίγο άρωμα της επιλογής σου και καθάρισες. Άντε και λίγο wfi για αραίωση αν θέλεις... Είναι ωραίο να κάνεις υγρό florex  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Είναι ωραίο αν είσαι στο 5% που το προτιμά.
Οι υπόλοιποι τι να κάνουμε φίλε;  :D

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2186
  • Φύλο: Γυναίκα
Πολύ φοβάμαι ότι έχω κι εγω δυσάρεστα νέα για το η.τ. Κατασκευαστής είπε στον άντρα μου ότι τα υγρά θα πουλιούνται σε 10μελα με συγκεκριμένες προδιαγραφές και το ...ανάλογο κόστος  :-\ . Τι θα γίνει με τις βάσεις και αρώματα δεν ξέρω...  :dontknow: Ελπίζω να πρόκειται μόνο για εικασίες, αλλιώς θα δυσκολέψουν τα πράγματα... Πόσο κρατάει η bebeca και η Fresco Umami να τρέξω..... Κάτι σαν τα εβαπορέ που ψωνίζουμε οι Έλληνες σε κάθε είδους κρίση!!!  :wall:

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Μπορείς να βρεις όλη την κουβέντα εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,20697.0.html

Κάποια πράγματα γίνονται πιο σαφή και στην τελευταία σελίδα από αυτό το νήμα:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13543.240.html

Και μπορείς να αντιδράσεις ψηφίζοντας την EFVI εδώ:
http://www.efvi.eu/index.el.html

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Δεν ξερω αν το ειδατε αλλα θα το βαλω γιατι νομιζω χριζει μεγαλης σημασιας ..... Το ΗΤ δεν κανει κακο μονο σε μας (οπως λενε) αλλα κανει κακο και ......?    :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:    τι αλλο θα ακουσω  και θα διαβασω ?   :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange: :angry_orange:


Γιαυτο προσεξτε ...  :tongue_smilie: :tongue_smilie: :tongue_smilie:


Υ,Γ ανανεωθηκε το λινκ
 
« Τελευταία τροποποίηση: Νοεμβρίου 29, 2014, 14:17 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Τέλειο!!! Καταπληκτικό!!!
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Η φαντασία τους δεν έχει όρια!!!!  :respect: :respect: :respect:
Δε γράφουν κάνα καλό σενάριο για το hollywood να πνιγούν στα φράγκα;;;


Εν τω μεταξύ, προσέξτε! Γιατί εγώ μονίμως ατμίζω συνδεδεμένη με τον ΗΥ όταν είμαι σε αυτόν. Ο ΗΥ μου είναι... γεμάτος ιούς, που μεταφέρονται μέσω των posts μου στο φόρουμ και μέσω του φόρουμ σε ... εσάς!!! Για... ψαχτείτε λίγο...!!!
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
 :wall: :wall: :wall: :wall:  Ε ρε, τι άλλο θα δούμε...!!!  :eyesplash:

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342166 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206412 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541347 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30993 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50092 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597159 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357661 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11456 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192975 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1262 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1241 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591717 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios