vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

320 επισκέπτες, 0 χρήστες

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Πρωτη φορα ακουω για καουρες στο στομαχι απο VG !!!!
Ατμιζω με συνεπεια μονο VG και 'γω και πολλοι αλλοι.....Βεβαια η εξαιρεση επιβεβαιωνει τον κανονα !!!!


Καλο μεσημέρι και χρονια πολλα σε όλους. Γιάννη , μιλώ για κάτι που το είδα ο ίδιος. Με άτομο που ήμασταν όλη μερα μαζί. Είχε αρχίσει με υγρα ovale το 2011 μαζι με εμένα. Εκείνα τα υγρα τότε, είχαν μόνο vg. Εγω ήμουν μια χαρά, οπως και τώρα που ξαναάρχισα το ατμισμα. Δεν έχω πρόβλημα ουτε με vg ουτε με pg. Εκείνος είχε κάτι καούρες- ανακατοσούρες στο στομάχι. Μόλις πήρε υγρα με pg απο ιταλία(flavurart ) , σταμάτησαν. Απο κεί και πέρα δεν ξέρω τι να πώ. Μίλησα για κάτι που είδα ο ίδιος. Ίσως είναι αυτο που είπες. Η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Υπάρχει αυτό το ενδεχόμενο , γιατί η VG δημιουργεί αέρια στο στομάχι , ιδικά αν κάποιος καταπίνει το σάλιο του συχνά .
Άν τώρα έχει και παραπάνω γαστρικά υγρά καί είναι επιρρεπής , δημιουργείτε αυτό το φούσκωμα και η καούρα .
Είναι βέβαια ενοχλητικό αλλά υπάρχουν τρόποι να το μετριάσει κάποιος η να το εξαλείψει εντελώς .
Πάντως δεν νομίζω να είναι ανησυχητικό .
Για παραπάνω πληροφορίες γιά έλκος στομάχου και  δωδεκαδακτύλου ...ΠΜ.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Καλησπερα παιδια!!σε μια κουβεντα που ειχα σημερα μου ειπε ενας φιλος οτι η γλυκερινη παιζει να πειραζει στα νεφρα.μπορει να ισχυει κατι τετοιο??γνωριζει καποιος??
δεν ξέρω αν έχει σημασία με αυτό που λες, αλλά κάνει κατακράτηση υγρών . το έχω δει να συμβαίνει σε εμένα, σε κάτι που δεν μπορώ να πω δημόσια.

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Ε ναι τα φουσκώματα φέρνουν και εξαερώσεις , φυσικό είναι τί ντρέπεσαι :)) :))
Οι παλιοί λέγανε ότι αυτό είναι υγεία στον οργανισμό .
Μήν ανησυχείς παρά μόνον αν σου ξεφεύγουν . :laugh1: :laugh1:

Άν ευνοείς νερό (ντιντίο) καλό είναι και αυτό , καθαρίζει τα έντερα . ::) ::)

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
 :) Καλό !!!  αλλά,,,  δεν εννοώ αυτό :)
εννοώ ότι κάτι που υπάρχει στον οργανισμό σου αργεί να φύγει . π.χ. πίνεις ένα καφέ (δεν ξέρω αν το παράδειγμα είναι καλό, αλλά αυτό σκέφτηκα τώρα) αν είναι να φύγει η καφεΐνη αύριο για παράδειγμα, θα φύγει μεθαύριο. Γίνεται κάποια κατακράτηση στον οργανισμό.
Υ.Γ.   Ισχύει,,,,,,  και πάλι  δε μπορώ να πω κάποια πράγματα δημόσια.

Πριν λίγο μίλησα με έναν κύριο ο οποίος είδε ότι άτμιζα και μου είπε ότι κάνω πολύ κακό και πρέπει να το σταματήσω.
Ο ίδιος είπε ότι είχε η.τ για ένα χρόνο και ύστερα από καιρό άρχιζε να βήχει και να βγάζει φλέματα τα οποία φαινόντουσαν σαν είχαν κάτι σαν μαύρα μπιλάκια και όταν σταμάτησε το η.τ σταμάτησε κα το φαινόμενο αυτό. Είπε πως ενημέρωσε ένα γιατρό ο οποίος του είπε (το κλασικό) ότι φταίει το η.τ το οποίο μαζεύει υγρό και στους πνεύμονες.
Εγώ του απάντησα πως διάγνωση από το τηλέφωνο σίγουρα δεν μπορεί να αποτελεί λόγο να πιστέψει κάτι τέτοιο αλλά και ούτε μπορεί κάποιος να του απαντήσει σίγουρα αφού δεν υπάρχουν σχετικές έρευνες.
Η αλήθεια είναι πως σαν νέος ατμιστής κάτι τέτοιες περιπτώσεις (αν και τις αντικρούω) με κομπλάρουν και με προβληματίζουν γιατί η αλήθεια είναι πως στην αρχή αφορμές ψάχνει κάθε νέος ατμιστής για να γυρίσει στο κ.τ.
Αν τον αποθαρρύνουν κιόλας.......... Το θέμα είναι ότι και εγώ όταν ξεκίνησα το η.τ έτυχε να ξεκινήσει και μία ίωση και με έπιασε και ένας βήχας πολύ δυνατός ο οποίος όμως επιμένει και έχω πολλά φλέματα.Δεν το αποδίδω στο η.τ αλλά δεν ξέρω.

Αποσυνδεδεμένος alexis36

  • ***
  • 669
  • Φύλο: Άντρας
Στην Ελλάδα όλοι έχουμε άποψη για τα πάντα και έναν φίλο που του έτυχε... ή εμάς που μας έτυχε.. Το τι ιστορία έχω ακούσει σε 4 μήνες που ατμίζω δεν λέγεται... Βέβαια πάντα υπάρχει περίπτωση να πειράζει κάποιο συστατικό κάποιον συγκεκριμένα, αλλά αυτά τα ξέρει καθένας για τον εαυτό του. Πιο πολλά φλέματα και βήχα απ' το τσιγάρο είναι πολύ δύσκολο. Τα περί υγρού στον πνεύμονα ειδικά είναι τεράστιο παραμύθι.

Αποσυνδεδεμένος geofumo

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
Ακουστε ενα ωραιο....
Εχω παει το παιδι κολυμβητηριο και βγαζω δειλα δειλα το η.τσιγαρο μου. Ρουφαω κανα δυο... και ακουω μια φωνη διπλα μου  <<Παιταξέ το!!!>>    :confused1::( Κοιταω καλυτερα και ειναι ενας 40ης γονεας και αυτος και αρχιζει το παραμυθι :

αυτος>  Ενας (παυση 4'') ξαδερφος μου τελος παντων, ειχε παει στο 401 (νοσοκομειο) και τον βλεπει ενας γιατρος με το η.τ. και του λεει <<πετα το>> γιατι λεει ο ξαδερφος και απαντα ο γιατρος ελα μεσα να δεις...τον εβαλε να παρει τζουρα και τον εβγαλε ακτινογραφια ενω ειχε τον ατμο μεσα του και στην ακτινογραφια φενοτουσαν κατι φυσαλιδες μεσα και τετοια πως να το εξηγησω...
εγω> Τι να σου πω, εγω τοσο καιρο μονο καλυτερα νοιωθω απ'οταν καπνιζα.
αυτος> Ειχα και 'γω η.τ. και το παιταξα μετα απο την ακτινογραφια που ειδα και αυτα που διαβασα στις εφημεριδες
εγω> Ειναι ολα ανακριβειες και δεν πιστευω σε τιποτα εκτος απ'την καρδια μου που χτυπαει πλεον πιο αργα  και δεν την νοιωθω στον λαιμο οταν ξαπλωνω...

Μετα αρχισαν οι ερωτησεις τυπου ποσο κανει το η.τ. τα υγρα κ.τ.λ.

Θελω να πω και ισως να σας κουρασα λιγο, εχω βαρεθει να ακουω τον καθε πικραμενο να μου λεει π#@αριες.
Εγω ρε καραγκιοζη που το βαζω μεσα μου δεν το ψαχνω? Δεν διαβαζω ? Δεν παω σε γιατρους ?
Αντε γαμ...ου εσυ και η τηλεοραση σου...

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Οι... φουσκίτσες αποτελούνται από στοιχεία με μικρό μαζικό αριθμό (άνθρακας, υδρογόνο, οξυγόνο κλπ) και ΔΕΝ ανιχνεύονται από τις ακτίνες Χ, οι οποίες εμποδίζονται από στοιχεία με μάζες από ασβέστιο (κόκαλα) και πάνω.

Όσο για το αν πράγματι υπάρχουν, να θυμηθούμε ότι και βέβαια οι πνεύμονες περιέχουν νερό, στο οποίο είναι διαλυμένα του Αβραάμ και του Ισαάκ τα αγαθά.
Ωστόσο, φούσκες στον ατμό δεν υπάρχουν, ή δεν έχουν αναφερθεί, τα μερικά εκατομμύρια χρόνια που ο άνθρωπος γνωρίζει την ύπαρξη του ατμού...

Edit: Φαντάζομαι τη σκηνή:
"Πάρε τζούρα... μην αφήσεις τον ατμό να φύγει... ακίνητος... Φυσαλίδες, στη θέση σας μέχρι να πατήσω το κουμπί... ΟΚ."
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 29, 2014, 00:20 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Κορυφαίος ο τύπος στο κολυμβητήριο!!!  :laugh1:
Φοβάμαι ότι δε θα μπορώ να κοιμηθώ απόψε.... από ταααα.... γέλια!!!
 :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:
Το δε σκηνικό της ακτινογραφίας όπως το περιγράφει ο spectrum, ...... άπαιχτο!!!
 :respect: :respect: :respect: :laugh1: :laugh1: :laugh1: :respect: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Stepeha

  • *****
  • 3068
  • Φύλο: Άντρας
  • Ναυαγοσώστης σε πιτσαρία καλλυντικών
Γελάμε, αλλά πραγματικά αυτό που συμβαίνει είναι λυπηρό. Το τι μπορει να διαβασει κανεις στα σχόλια διαφημισεων ηλεκτρονικων τσιγαρων στο facebook ειναι περα απο καθε φαντασια... Και το λυπηρότερο όλων, αυτό το "...το είπε η τηλεόραση!". Και από κόσμο νεαρής ηλικίας.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Δυστυχως ειναι γενικο το κακο & δεν αφορα μονο την αντιμετωπιση του ατμισματος.
Ας πανε να βαρανε το κεφαλι τους στον τοιχο..
Απο τη στιγμη που εγω το χω ψαξει,
οσο μπορω να το ψαξω, οτι κ να λενε, απο το ενα μπαινει, απο το αλλο βγαινει

Αποσυνδεδεμένος exispathi

  • ****
  • 1256
  • Φύλο: Άντρας
  • -Συγνώμη φίλε, να σε ρ... -Ηλεκτρονικό τσιγάρο
Κι όμως, αυτό το πέταξέ το από νέους με απασχολεί.

Βρέθηκα με μια παλιά φίλη που είχα να δω 4 χρόνια. Με είχε αφήσει (και την είχα επίσης) καπνιστή. Πριν βρεθούμε ανταλάξαμε κάποια μηνύματα με νέα. Μου λέει το έκοψα, της λέω κάνω ηλεκτρονικό και μου λέει "πέταξέ το ΕΙΝΑΙ ΘΑΝΑΤΟΣ". (Τα κεφαλαία τα είχε βάλει αυτή....)
Όταν βρεθήκαμε από κοντά τελικά τη ρώτησα γιατί αυτό με το θάνατο, μου είπε πως ο πατέρας της είχε ξεκινήσει ηλεκτρονικό όπως και αυτή. Έπαθε καρκίνο του φάρυγγα κι ο γιατρός είπε ότι έφταιγε το η.τ. Και συμπληρώνει "βέβαια αυτός κάπνιζε κι όλας συγχρόνως". Αφού φάνηκε να το κατανοεί με την προσθήκη το άφησα, μιας και μου είπε πως η ίδια το έχει κόψει. Βγάζει λοιπόν από τη τσάντα κάποια στιγμή κάτι BF κι ανάβει. Της δίνω από το δικό μου και της λέω δοκίμασε. Αρνήθηκε, γιατί λέει ότι όταν έγινε αυτό με το πατέρα της, υποσχέθηκε στον εαυτό της να μην ξαναβάλει το διάολο ποτέ στο στόμα της. Αυτά με το BF ανα χείρας.
"μα καπνίζεις!!"
 "όχι, το έχω κόψει, κάνω πολύ σπάνια κι άμα βγω....¨(το έχετε ξανακούσει ή χειρότερα έχετε πει το στόρυ..)
¨κοίτα δεν υπάρχει λίγο καπνιστής, είναι σαν τον κλέφτη. Ή είσαι ή δεν είσαι" (αυτό τους το λέω συχνά σε -λίγο-καπνιστές-)
"όχι, δεν καπνίζω. Αυτά είναι αέρας. Σιγά τώρα το ένα στο τόσο που κάνω"

Φύγαμε κι ενώ είχα επιμείνει πιεστικά να δοκιμάσει, δεν δοκίμασε. Ξέρω μεγάλωσε το ποστ, απλά θέλω να πω, πόσο κακό μπορεί να κάνει μια βλακεία που θα πει ένας γιατρός όταν τον ρωτήσουν πως έγινε, κι είναι σαν το έχω μπροστά μου. Καπνίζετε; Ηλεκτρονικό. Ε, αυτό φταίει.

Δε λέω στον κάθε καραγκιόζη (συγνώμη αλλά είναι) που σε σταματά στο δρόμο να κάτσεις να του αναλύσεις, αλλά μην ξεχνάτε εκείνα τα μισητά ρητά, είναι αλήθεια.
ΤΟ ΚΑΠΝΙΣΜΑ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΡΓΟ ΚΙ ΕΠΩΔΥΝΟ ΘΑΝΑΤΟ.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
αυτος>  Ενας (παυση 4'') ξαδερφος μου τελος παντων, ειχε παει στο 401 (νοσοκομειο) και τον βλεπει ενας γιατρος με το η.τ. και του λεει <<πετα το>> γιατι λεει ο ξαδερφος και απαντα ο γιατρος ελα μεσα να δεις...τον εβαλε να παρει τζουρα και τον εβγαλε ακτινογραφια ενω ειχε τον ατμο μεσα του και στην ακτινογραφια φενοτουσαν κατι φυσαλιδες μεσα και τετοια πως να το εξηγησω...


Τι ειναι οι ακτινογραφίες μωρε.... φωτογραφίες.. να πει ο αλλος.. "στασου μια στιγμη να βγαλω το κινητο να σε τραβήξω μια..."  :tongue_smilie: Εμένα μου σπάνε τα νευρα κάθε φορά στην γραφειοκρατία οταν προκειται για ακτινογραφίες και παρομοιες εξετασεις με μηχανηματα.

Edit: Φαντάζομαι τη σκηνή:
"Πάρε τζούρα... μην αφήσεις τον ατμό να φύγει... ακίνητος... Φυσαλίδες, στη θέση σας μέχρι να πατήσω το κουμπί... ΟΚ."

Σιγά μην το πετυχε με την μια..  :tongue_smilie: θα του ειπε... "αλλη μια... αλλη μια....μου βγηκε κουνημενη..."  ::) ::)

Οι... φουσκίτσες αποτελούνται από στοιχεία με μικρό μαζικό αριθμό (άνθρακας, υδρογόνο, οξυγόνο κλπ) και ΔΕΝ ανιχνεύονται από τις ακτίνες Χ, οι οποίες εμποδίζονται από στοιχεία με μάζες από ασβέστιο (κόκαλα) και πάνω.

Όσο για το αν πράγματι υπάρχουν, να θυμηθούμε ότι και βέβαια οι πνεύμονες περιέχουν νερό, στο οποίο είναι διαλυμένα του Αβραάμ και του Ισαάκ τα αγαθά.
Ωστόσο, φούσκες στον ατμό δεν υπάρχουν, ή δεν έχουν αναφερθεί, τα μερικά εκατομμύρια χρόνια που ο άνθρωπος γνωρίζει την ύπαρξη του ατμού...

 :respect: Απο τις καλυτερες συντομες και περιεκτικες απαντησεις που εχω διαβασει στον κλασικότερο μύθο για το η.τ.
Το διαβασα πολλες φορες με την ελπιδα να το μαθω απ'εξω  ;D αλλα ξεχναω ευκολα μαμοτσο... ::)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Συνεβη πριν κανα δυο εβδομαδες και δεν ειχα σκοπο να το αναφερω αλλα με τα διαφορα χαζα που διαβαζω κατα καιρους θα αναφερω τι επαθα.
Περασα απο την παλια μου δουλεια πριν δυο εβδομαδες να παρω κατι υδραυλικα ανταλλακτικα και με το που με βλεπει το παλιο μου αφεντικο (τον οποιο τον ειχα κανει ατμιστη για δυο χρονια) τρεχει και μου φωναζει Πετα τοοοο- Κοψτο ΤΩΡΑ.
Τι επαθες ρε? παλαβωσες του λεω?
Οχι ρε ειχα θεμα με την υγεια μου που ανακαλυψα σε εξετασεις ρουτινας.Μου βρηκε ο ουρολογος μου που ειναι κορυφη στον τομεα του (δεν θα αναφερω ονομα) θηλωματα στην ουροδοχο κυστη.
Ε και του λεω.
Τι ε και ? Μου ειπε οτι οφειλεταο στο ΗΤ 100%.
Αντε ρε αληθεια?Δηλαδη εγω τι επρεπε να εχω μετα απο 5 χρονια?
Να πας να το δεις .....
Τωρα λεω παω τρεχωντας  :))
Να μην τα πολυλογω αφου ρωτησα αν βρηκες τπτ ερευνες που να το αποδεικνύουν η ο γιατρος σου εδειξε καμια που να επιβεβαιώνει τα λεγομενα του.
Η απαντηση ηταν φυσικα οχι αλλα προσθεσε την γνωστη ατακα"γιατρος ειναι ποιος ο λογος να μου πει ψεματα?"
Το βασικο που ξεχασα να ρωτησω ειναι ξεκινησε ξανα το τσιγαρο  :eyesplash:
Αυτα για το τι ακομη εχουμε να ακουσουμε στην πορεια  :wall:
http://www.borousas.gr/el/urinary-neoplasms/95-urinary-bladder-papillomas.html

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342263 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193047 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios