vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

343 επισκέπτες, 1 χρήστης
eurogod

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Σε κουβέντες με φίλους και γνωστούς πολλα ακούμε όλοι μας και όχι μόνο για το ηλεκτρονικο τσιγάρο, αλλά για διάφορα θέματα . Το θέμα είναι τι αποδείξεις υπάρχουν για αυτά. Ειτε μιλαμε για καλό ειτε για κακό. Αν δεν υπάρχουν, όλα είναι απλά συζητήσεις με φίλους χωρίς ουσιαστικό αποτέλεσμα. Οπότε μην κολλάς γιατι ακουσες κάτι , κάπου απο ένα φίλο. Και γω έχω ακούσει, αλλά όπως είπα , χωρίς αποδείξεις, είναι απλα κουβέντες καφενείου που κάνουμε όλοι μας για διάφορα θέματα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Καλησπερα παιδια!!σε μια κουβεντα που ειχα σημερα μου ειπε ενας φιλος οτι η γλυκερινη παιζει να πειραζει στα νεφρα.μπορει να ισχυει κατι τετοιο??γνωριζει καποιος??

Ρώτησέ τον από πού έχει αυτήν την πληροφορία και πες το μας κι εμάς.
Αν όντως υπάρχει τέτοιο θέμα, καλό είναι να το ξέρουμε. Μέχρι τώρα όμως δεν είδαμε τέτοια αναφορά κάπου.

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Τα επόμενα χρόνια πολλά θα ακουστούν για το η.τ. μιας και είναι ένα καινούργιο προιόν στην αγορά.
Καθημερινά όσοι κάναμε και κάνουμε χρήση του η.τ. όλο και κάτι κουνούργιο θα ακούμε.


Τα περισσότερα από αυτά θα είναι φήμες οι περισσότερες βέβαια κακές.
Προσωπικά πιστεύω πως κανένας υπεύθυνος-αρμόδιος μπορεί προς το παρόν να επιβεβαιώσει αυτές τις φήμες
παρά μόνο σε ελάχιστες περιπτώσεις που έχουν γίνει κάποιες πρώτες έρευνες (περίπτωση γιατρού Φαρσαλινού).

Σίγουρα τα καλίτερο και υγιεινότερο είναι κάποιος να μην καπνίζει-ατμίζει τίποτε αλλά όταν δεν γίνεται
διαφορετικά ο καθένας κάνει τις επιλογές του και αποφασίζει τι είναι καλίτερο και υγιεινότερο για τον εαυτό του.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα παιδια!!σε μια κουβεντα που ειχα σημερα μου ειπε ενας φιλος οτι η γλυκερινη παιζει να πειραζει στα νεφρα.μπορει να ισχυει κατι τετοιο??γνωριζει καποιος??
Απόλυτο δίκιο εχει.
Οταν τη πίνεις οχι όταν την ατμίζεις βλέπε μπύρες που σε αρκετές περιπτώσεις οι γιατροί τις συνιστούν για συχνοουρία.
Και το νερό κάνει πρόβλημα στα νεφρά.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας34

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
καλησπερα!!σε ενα μπουκαλακι που εχω παρει γραφει απο πισω...απαγορευεται η χρηση απο ανηλικους,εγκυους η θηλαζουζες μητερες,και απο ατομα με η σε κινδυνο απο καρδιακη νοσο,υπερατση,διαβητη η απο ατομα απο φαρμακευτικη αγωγη για καταθλιψη η ασθμα... :hmmm: :hmmm: :hmmm:


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Ένα μπουκαλάκι με τι;

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας34

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
υγρο που ατμιζουμε φιλε σπεκτρουμ!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Νόμιζα ότι ήταν γλυκερίνη, επειδή γι αυτό μιλούσαν πιο πάνω, γι αυτό παραξενεύτηκα...

Ε, εντάξει, υγρό για άτμισμα είναι, νεράκι ή οξυγόνο καθαρό δεν είναι, λογικό είναι να αναγράφει όλα όσα σχεδόν γράφονται σε φάρμακα ή μη φάρμακα ανάλογης περίπτωσης.
Πάντως, το "κατάθλιψη", "υπέρταση" και "διαβήτη" και τραβηγμένο είναι και ανεδαφικό.
Μήπως υπάρχει κάποιος νόμος σε κάποιες χώρες παραγωγής ή συσκευασίας που το επιβάλλει αυτό; Εδώ, υπάρχει κάτι ανάλογο;
Μπορεί, κάποιος να θέλει να είναι καλυμμένος από παντού...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2013, 23:04 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Εάν πρόκειται για νικοτινούχο υγρό, είναι απολύτως λογικό να αναγράφονται αυτά που έχουν σχέση με ανήλικους, εγκύους και θηλάζουσες μητέρες.

Τα υπόλοιπα, μάλλον ελλείψει μελετών τα γράφουν προληπτικά, αλλά γι αυτό είναι αρμόδιος να μας διαφωτίσει ο γιατρός μας, kfarsal. 

Αποσυνδεδεμένος primeraice

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
σημερα το ακουσα και αυτο!!!απο εχτες το βραδυ ειχα φαει κατι καυτερα και σημερα το πρωι ειχα καουρες στο στομαχι.και ερχεται ενας πελατης γνωστος σημερα το πρωι και του το λεω τη εχω και μου λεει το η.τ φταιει και εγω τα ιδια ειχα παθει!!! :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:
 
τη να του πεις τωρα πρωι πρωι κιολας εκει που dripariza ηρθε πεταξε τη μαλ...... του και εφυγε!!!

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Για τις καούρες στο στομάχι το έχω δει και ο ίδιος. Το 2011 απο ατμιστή στο χώρο της δουλειάς, άνθρωπο δηλαδη που είχαμε αρχίσει μαζί το άτμισμα. Ατμιζε υγρα μόνο με vg,οπως και γω που δεν είχα πρόβλημα.Μόλις πήγε σε pg σταματήσαν.
Η δική σου περίπτωση βέβαια είναι διαφορετική, απλά το αναφέρω για αυτό που σου είπε ο πελάτης. Δεν νομιζω πως ήταν εντελώς αυθαίρετο αυτό που σου είπε, άσχετα αν δεν έκανε καλή διάγνωση για σένα  ;D


Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Πρωτη φορα ακουω για καουρες στο στομαχι απο VG !!!!
Ατμιζω με συνεπεια μονο VG και 'γω και πολλοι αλλοι.....Βεβαια η εξαιρεση επιβεβαιωνει τον κανονα !!!!

Αποσυνδεδεμένος primeraice

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
2 χρονια και παντως δε μου εχει τυχει σε μενα και δε το εχω ξαναακουσει προσωπικα για καουρες απο κανεναν!!!

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Κάπου τόχω ξαναγράψει αλλά δεν θυμάμαι που  :wall: :wall: βοηθάει και η ηλικία βλέπετε. :dontknow: :laugh1:

Πριν κόψω το τσιγάρο και αρχίσω το άτμισμα είχα πρόβλημα με καούρες στο στομάχι,ειδικά τους καλοκαιρινούς
μήνες με το φοβερό συνδυασμό πολλούς φραπέδες (δεν είμαι Σαλονικιός) :) και αρκετά τσιγάρα.Το καλοκαίρι
τα Ζαντάκ (χάπια για το στομάχι) ήταν απαραίτητα και μαζί με το πακέτο τσιγάρα υπήρχε και ανάλογο πακέτο
με τα Ζαντάκ. :yes:

3-4  μήνες μετά που άρχισα το άτμισμα οι καούρες σχεδόν εξαφανίστηκαν μαζί με ζαντάκ.Τώρα πλέον δεν
υπάρχουν καν.

Για ενημέρωση.Άτμιζα 50 έως 60 pg και 50 έως 40 vg.
Επίσης για ενημέρωση οι φραπέδες παραμένουν στην ίδια σχεδόν ποσότητα. :yes:

Αποσυνδεδεμένος kritikos727

  • ****
  • 1209
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευτυχώς γλύτωσα από το καρκινογόνο τσιγάρο !!!
    • Riza Apartments
Τα έχουμε πεί πολλές φορές...
Οι ποσότητες που προσλαμβάνουμε είναι αμελητέες έως αστείες .
Σκεφτείτε ότι από τον ατμό που εισπνέουμε στους πνεύμονες , το 90% θα φύγει κατά την εκπνοή  !!!
Έπειτα κατά την διάρκεια τής ημέρας ο οργανισμός από την φύση του προλαβαίνει πολύ περισσότερες ποσότητες να αφομοιώσει και να αποβάλει .
Οι πνεύμονές μας περιέχουν το περισσότερο νερό από οποιοδήποτε άλλο όργανο , είναι στην φύση του να έχει υγρασία και άν για κάποιο λόγο μειωθεί τότε ...για χαρά !!!

Ο πνεύμονας τροφοδοτείτε διαρκώς από νερό γιατί εξατμίζετε κατά την εκπνοή , όταν αθλούμαστε οι ποσότητες υδρατμών μπορεί να περάσουν την πενταπλάσια του συνηθισμένου .
Τα σκυλιά δέν ιδρώνουν και η διαδικασία ψύξεις του οργανισμού τους γίνετε σχεδόν αποκλειστικά μέσω της αναπνοής .
Οι αιτίες κατακράτησης υγρών στον πνεύμονα είναι εντελώς άσχετες με τον ατμό και ένας Πνευμονολόγος μπορεί να σας το επιβεβαιώσει  .
Ένα άλλο πολύ σημαντικό και θετικό για τούς ατμιστές είναι ότι ο ατμός μας είναι αντισηπτικός και δρά κατά των λοιμώξεων του
αναπνευστικού , μέ ένα ψάξιμο σε παλαιότερα άρθρα θα τα βρείτε , αλλά και ένα Search στον google θα βρείτε πολλά .

Μην απαντάσθε αν υπήρχε κάτι βάσιμο και σημαντικό θα είχαν πανηγυρική νίκη ....προ ετών !!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342262 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541421 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50156 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios