vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

347 επισκέπτες, 0 χρήστες

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
  • Καπνιστης στον χωρο εργασιας μου καπνιζει με διπλες ρουφιξιες ακομα και το καμενο φιλτρο πριν το σβησει.
Βηχει συχνα και καθε φορα που του υπενθυμιζω πως ηρθε η ωρα να γινει ατμιστης μου λεει πως βηχει εξαιτιας του ατμου απο το η.τ. ( μαλιστα του κανει εντυπωση πως το αντεχω - κανω σκετη βαση VG χωρις αρωμα).
  • Η μανα μου σημερα εμαθε οτι .....καποιος χημικος λεει τα υγρα για ατμισμα ειναι ιδια με αυτα που βαζουν στα κατσαριδοκτονα.

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Εμένα μου είπε κάποιος ότι ρουφάω υγρά μπαταρίας...... :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος teddy

Δηλαδή εκτός του οτι γεμίζουν τα πνευμόνια μας με υγρό και κρυστάλλους (έβγαλα ένα σβαρόβσκι προχθές άλλο πράγμα), τώρα απωθούμε και τις κατσαρίδες;
Καλή φάση το τελευταίο τουλάχιστον. Και καμία αναγνώριση.

Σοβαρά τώρα, στο λίγο καιρό που ατμίζω έχω διακρίνει δυο είδη ερωτήσεων για το η.τ.
Αυτοί που ρωτάνε απο ενδιαφέρον και αυτοί που ρωτάνε για να σου την σπάσουνε. Κάποιος μπορεί να ρωτήσει αν όντως είναι πιο υγιεινό, αν όντως έχω δει διαφορά στην φυσική κατάσταση, αν είναι παροδικό και θα επιστρέψω στο κ.τ και εκεί απαντάω και εγώ καλοπροαίρετα. Ακόμα και πρώην ατμιστές προ τριετίας που σπαστήκαν με τα "παιδικά" προβλήματα, διαρροές κτλ.

Τώρα οι περίεργοι με τα κατσαριδοκτόνα, τα quartz και τις μπαταρίες θέλουν νομίζω και αντίστοιχη απάντηση.  :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 27, 2013, 03:13 από teddy »

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Εμένα μου είπε κάποιος ότι ρουφάω υγρά μπαταρίας...... :laugh1:

μάλλον δε στο είπε τυχαία
μια ιταλική έρευνα διαπίστωσε ίχνη απο το υλικό της μπαταρίας (και άλλα)
μάλλον απο τις αυτόματες
Δημοσιευτηκε στο βημα αν δεν κάνω λάθος

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Πήγα σήμερα τον γιο μου στο σπίτι ενός φίλου του και ξαναπήγα το βραδάκι να τον παραλάβω. Με υποδέχτηκαν ο παππούς και η γιαγιά (παρακαλώ, κάτω των 50 ετών και οι δύο).
Ο παππούς άτμιζε  :D με εργοστασιακά εργαλεία. Τον κόλλησε ο γιός του (μπαμπάς του μικρού), ο οποίος είναι ατμιστής 7 μήνες. Η γιαγιά έτυχε να ανέβει Αθήνα, στον Ευαγγελισμό για κάτι άσχετο. Με έβλεπε κάθε μέρα στο σχολείο, δυο χρόνια τώρα, με τα ατμομηχανάκια μου κι έτσι με θεώρησε "παλιό".
Με ρώτησε αν έχω δει ανωμαλίες με το άτμισμα.
Αφού τη διαβεβαίωσα ότι όχι μόνο δεν, αλλά ξαναβρήκα την υγειά μου, η κουβέντα προχώρησε.
Άκουσε, λοιπόν, στον Ευαγγελισμό, για τις περίφημες φυσαλίδες...
Στην ερώτησή μου "ποιος γιατρός το είπε αυτό;" η απάντηση ήταν "δεν ήταν γιατρός, αλλά επισκέπτρια".
Ακολούθησε μίνι διάλεξη, με κατακλείδα τα 30 χρόνια μετά θα ξέρουν τα παιδιά σίγουρα, γιατί εμείς...

Το καλό είναι, ότι παππούς και γιος, αν και εκτός φόρουμ μέχρι σήμερα, (ελπίζω), δεν τσίμπησαν  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 01, 2013, 00:40 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον η γιαγιά θέλει να τους κάνει να κόψουν και το ατμιζμα, που αυτο δεν είναι κακο. Έτσι έκανε και η Μανα μου, αλλα όταν ξανάρχισα το κανονικό τσιγάρο, με παρακαλούσε να αρχίσω πάλι το ηλεκτρονικό  :laugh1: .
Τώρα όποτε πάω Σπιτι της και ατμιζω....  :lipssealed:
Εκτός αν ατμιζει ή καπνίζει και η γιαγιά. Τότε άκυρο το παραπάνω. Είναι απο τις περιπτώσεις που παίρνουν στα σοβαρά οτι ακούνε απο τον καθένα, έστω και χωρίς αποδείξεις ή επιχειρήματα. Συνήθως οι γυναίκες έτσι είναι  ;D

Αποσυνδεδεμένος primeraice

  • *
  • 90
  • Φύλο: Άντρας
μάλλον δε στο είπε τυχαία
μια ιταλική έρευνα διαπίστωσε ίχνη απο το υλικό της μπαταρίας (και άλλα)
μάλλον απο τις αυτόματες
Δημοσιευτηκε στο βημα αν δεν κάνω λάθος
καλο θα ηταν να διαβαζαμε ολοι αυτη τη δημοσιευση να ξερουμε αν ισχυει η αν λενε βλακειες!!!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Εκτός αν ατμιζει ή καπνίζει και η γιαγιά.

Δεν την έχω δει να κάνει κάτι από τα δύο.
Σαν άσχετη, αλλά βιώνοντας τις συνέπειες του... καπνού μέσα στο σπίτι της (τσιγαρόβηχας συζύγου, βρωμιά, έξοδα), "λογικό" είναι να μην έχει εμπιστοσύνη σε κάτι νέο και επαναστατικό. Είναι πια ταμπού ότι το "ρημάδι" δεν κόβεται παρά μόνο σε ακραίες περιπτώσεις.
Έτσι, έγινε επιρρεπής στο...


Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
  • Καπνιστης στον χωρο εργασιας μου καπνιζει με διπλες ρουφιξιες ακομα και το καμενο φιλτρο πριν το σβησει.
Βηχει συχνα και καθε φορα που του υπενθυμιζω πως ηρθε η ωρα να γινει ατμιστης μου λεει πως βηχει εξαιτιας του ατμου απο το η.τ. ( μαλιστα του κανει εντυπωση πως το αντεχω - κανω σκετη βαση VG χωρις αρωμα).
<< Ο μυθος κατερευσε σημερα !!!!>>
Ο καπνιστης συναδελφος εχθες μου ζητησε να παμε να δοκιμασει σε ατμομαγαζο και σημερα ειναι επισημα ατμιστης μολις το δοκιμασε - του αρεσε παρα πολυ !!!!
  • Καπνιστης: Αυτο ειναι ωραιο τελικα - τοσο καιρο σε κοροϊδευα - κριμα που δεν δοκιμασα νωριτερα !!!!

Γειά χαρά στην παρέα κι από μένα. Έχω να κάνω μία ερώτηση. Πόσο βλαβερό είναι το ηλεκτρονικό τσιγάρο αν χρησιμοποιώ υγρά χωρίς νικοτίνη? Αν είναι βλαβερό, σε τι μπορεί να με βλάψει?
 
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Το πόσο βλαβερό είναι δε μπορεί ακόμα να στο απαντήσει κανείς.
Χωρίς νικοτίνη πάντως είναι λιγότερο βλαβερο αλλα αεράκι του βουνού δεν είναι.
Αν καπνίζεις συστηματικά, γυρνα το στον ατμό!
Αν δεν καπνιζεις απλά ξεχνα το!

Υ.Γ: Καλως όρισες!

Καλώς σας βρήκα!
 
Κάπνιζα από τα 12, και τώρα στα 18 (που προλαβαίνω) είπα να το κόψω πριν να είναι αργά. Απλά ρωτάω για δύο λόγους:
1) Για θέμα υγείας (όντας διαβητικός)
2) Θα ήθελα να ξέρω κατά πόσο επηρεάζει το ανώτερο αναπνευστικό, μιά και φέτος επίσημα μπορώ να ξεκινήσω να διδάσκω φωνητική.

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Γεια σου Γιάννη Μαρκ - Καλώς Ήρθες στην Παρεα !!!!
Για θεματα Υγείας υπαρχει διευρυμενη θεματολογια και θα την βρεις παρακατω:


Γενικος πινακας για την Υγεια:Θέματα υγείας - Ιατρικά


Επισημες Ιατρικες Ερευνες:Επίσημες Ιατρικές έρευνες στο φόρουμ μας και πληροφόρηση από ειδικούς


Τωρα ειδικα για αυτα που ρωτας:


1)Προπυλενογλυκόλη, Γλυκερόλη και ζάχαρώδης διαβήτης


2)Επίδραση του η.τ. στους πνεύμονες (διαδικτυακή έρευνα)


3)Το η.τ. τον έσωσε από επέμβαση στις φωνητικές χορδές


4)ΑΣΘΜΑ ΚΑΙ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΟ ΤΣΙΓΑΡΟ


Η θεματολογια ειναι αρκετα διευρυμενη και ενδεικτικα προτεινω τα παραπανω - Καλη Αναγνωση !!!!

Σας ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!

Αποσυνδεδεμένος Ηλιας34

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπερα παιδια!!σε μια κουβεντα που ειχα σημερα μου ειπε ενας φιλος οτι η γλυκερινη παιζει να πειραζει στα νεφρα.μπορει να ισχυει κατι τετοιο??γνωριζει καποιος??

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342264 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50158 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193048 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios