vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

309 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, camber, bloodlessz

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος pany

  • ***
  • 606
  • Φύλο: Γυναίκα
Όσο αφορά το συγκεκριμένο άρθρο απλά να σημειώσω ότι αυτό κυκλοφόρισε σε Κυπριακή εφημερίδα. Το θέμα είναι ότι το ΗΤ άρχισε να γίνει δημοφιλές στην Κύπρο μας μόλις πολύ πρόσφατα. Η Κυβέρνηση άρχισε να αντιλαμβάνεται τις απώλειες από τις φορολογικές εισπραξεις λόγω μείωσης της χρήσης του ΚΤ και προσπαθεί σχεδόν καθημερινά τις τελευταίεες μέρες να τρομοκρατήσει τον κόσμο στηριζόμενη στην άγνοια που υπάρχει. Με έχουν τρελλάνει φίλοι στα τηλέφωνα για να δίνω εξηγήσεις. Δυστυχώς εδώ δεν έχουμε ούτε σύνδεσμο αντιπροσώπων ΗΤ.

Αποσυνδεδεμένος O_o_P_s_S

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
το λινκ που εβαλες δεν λεει τιποτα για Dekang, εχεις τιποτα συγκεκριμενο για Dekang? Η τα πετας ετσι στον αερα?
Πήγαινε στο πρώτο λινκ που έκανα ποστ...

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer

συγνωμη αλλα αυτο το αρθρο ειναι γελοιο και πιστευω οτι το ξερεις και εσυ

Αποσυνδεδεμένος O_o_P_s_S

  • *
  • 22
  • Φύλο: Άντρας
συγνωμη αλλα αυτο το αρθρο ειναι γελοιο και πιστευω οτι το ξερεις και εσυ

Την ελληνική μετάφραση;  Συμφωνώ μαζί σου. Δεν λέω αυτά από το ένα άρθρο, το έκανα ποστ για να το διαβάσουν τα παιδία στο φορουμ και άτομα που δεν γνωρίζουν αγγλικά..
Λοιπόν γιατί έχει κούραση το θέμα κάνε το εξής.
Διάβασε αυτό http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/create_rapex.cfm?rx_id=427 (κάτω κάτω)
Αν ακόμα έχεις αμφιβολίες μάθε ποιος είναι ο EUROPA.EU
Αν ακόμα έχεις αμφιβολίες μάθε τι είναι το RAPEX
Αν ακόμα έχεις αμφιβολίες μάθε τι είναι το CHIP4
Αν ακόμα έχεις αμφιβολίες μάθε να χρησιμοποιείς το Google
Αν ακόμα δεν γνωρίζεις πώς μπήκε η ‘κουμαρίνη’ στην συζήτησι, πήγαινε στο πρώτο ποστ μου στο thread και ξαναδιάβασε

πολλά φιλιά!

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Αν έχει ανιχνευτεί κουμαρίνη σε υγρά dekang, καλό θα ήταν να αναφερθεί συγκεκριμένα.
Αν όχι, τότε χρησιμοποιούμε τόσες φορές τη λέξη στο νήμα της dekang που η γενική εντύπωση είναι ότι όντως χρησιμοποιεί κουμαρίνη ή είναι ύποπτη ότι τη χρησιμοποιεί.

Σε αυτή την περίπτωση, πολύ θα εκτιμούσαμε ο συνατμιστής που κατέχει το θέμα,να μας ενημερώσει συνολικά, ώστε να έχουμε μια πλήρη εικόνα.
Σε ένα πιο κατάλληλο νήμα ή σε κάποιο καινούριο.

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer
Αυτο προσπαθουμε τοση ωρα αλλα δεν βγαινει ακρη.........δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο

Την ελληνική μετάφραση;  Συμφωνώ μαζί σου. Δεν λέω αυτά από το ένα άρθρο, το έκανα ποστ για να το διαβάσουν τα παιδία στο φορουμ και άτομα που δεν γνωρίζουν αγγλικά..
Λοιπόν γιατί έχει κούραση το θέμα κάνε το εξής.
Διάβασε αυτό http://ec.europa.eu/consumers/dyna/rapex/create_rapex.cfm?rx_id=427 (κάτω κάτω)
Αν ακόμα έχεις αμφιβολίες μάθε ποιος είναι ο EUROPA.EU
Αν ακόμα έχεις αμφιβολίες μάθε τι είναι το RAPEX
Αν ακόμα έχεις αμφιβολίες μάθε τι είναι το CHIP4
Αν ακόμα έχεις αμφιβολίες μάθε να χρησιμοποιείς το Google
Αν ακόμα δεν γνωρίζεις πώς μπήκε η ‘κουμαρίνη’ στην συζήτησι, πήγαινε στο πρώτο ποστ μου στο thread και ξαναδιάβασε

πολλά φιλιά!


a) Συμφωνα με το λινκ, τα μπουκαλακια της Dekang τα βρηκαν επικυνδινα επειδη ειχαν νικοτινη χωρις ταμπελακι με τους σχετικους κινδυνους και χωρις καπακι ασφαλειας. Δηλαδη οπως ολα τα υγρα που ατμιζουμε.

β) Τα υπολοιπα που λες ειναι οργανισμοι που πρσωπικα δεν με ενδιαφερουν και εχασα και τον χρονο μου για να μαθω τι ειναι.

γ) Η κουμαρινη ειπες οτι το διαβασες καπου για καποια κινεζικα υγρα, οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να το λαβω σοβαρα υποψη.

δεν εχω τιποτα προσωπικα μαζι σου, εμενα με ενδιαφερουν Οικονομικα και Καλα ατμιστικα υγρα και ψαχνω

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΝΟΛΙΣΣΜΥ83

  • ***
  • 560
  • Φύλο: Άντρας
  • 私は彼ら蒸気よ
Όσο αφορά το συγκεκριμένο άρθρο απλά να σημειώσω ότι αυτό κυκλοφόρισε σε Κυπριακή εφημερίδα. Το θέμα είναι ότι το ΗΤ άρχισε να γίνει δημοφιλές στην Κύπρο μας μόλις πολύ πρόσφατα. Η Κυβέρνηση άρχισε να αντιλαμβάνεται τις απώλειες από τις φορολογικές εισπραξεις λόγω μείωσης της χρήσης του ΚΤ και προσπαθεί σχεδόν καθημερινά τις τελευταίεες μέρες να τρομοκρατήσει τον κόσμο στηριζόμενη στην άγνοια που υπάρχει. Με έχουν τρελλάνει φίλοι στα τηλέφωνα για να δίνω εξηγήσεις. Δυστυχώς εδώ δεν έχουμε ούτε σύνδεσμο αντιπροσώπων ΗΤ.
εχουμε  ;) http://www.seeht.org/
ειχα κανει και ενα θεμα εδω αλλα δεν ειχα αποτελεσματα απο τα παιδια και χαθηκε  ειναι αυτο εδω  http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,9531.msg348100.html#msg348100

Αποσυνδεδεμένος kallitexnis

  • *
  • 333
  • Φύλο: Άντρας
  • Όλα στη ζωή είναι θέμα Χημείας...
    • Atmos Lab Official Website
Αυτο προσπαθουμε τοση ωρα αλλα δεν βγαινει ακρη.........δεν υπαρχει κατι συγκεκριμενο

a) Συμφωνα με το λινκ, τα μπουκαλακια της Dekang τα βρηκαν επικυνδινα επειδη ειχαν νικοτινη χωρις ταμπελακι με τους σχετικους κινδυνους και χωρις καπακι ασφαλειας. Δηλαδη οπως ολα τα υγρα που ατμιζουμε. *

β) Τα υπολοιπα που λες ειναι οργανισμοι που πρσωπικα δεν με ενδιαφερουν και εχασα και τον χρονο μου για να μαθω τι ειναι. **

γ) Η κουμαρινη ειπες οτι το διαβασες καπου για καποια κινεζικα υγρα, οπως καταλαβαινεις δεν μπορω να το λαβω σοβαρα υποψη. ***


* Δεν είναι όλα τα υγρά χωρίς σήμανση και χωρίς καπάκι ασφαλείας. Κάποιοι έχουμε προβεί μέχρι και σε ειδική παραγγελία για να το έχουμε.
** Οργανισμοί που συνδέονται με τους κανονισμούς κυκλοφορίας είναι μεν υπαρκτοί, ωστόσο για να κυκλοφορεί τόση σαβούρα στην αγορά μάλλον δεν κάνουν -ως συνήθως- σωστά τη δουλειά τους
*** Να πω ότι η κουμαρίνη υπάρχει σε μικροποσότητες σε όλα (και όταν λέω ΟΛΑ εννοώ όλα) τα τσουρέκια. Έχει τη χαρακτηριστική μυρωδιά... Αλλά είναι σε μικροποσότητα και επομένως και ένα τσουρέκι να φας... μικρό το κακό... Δεν τρως τσουρέκια κάθε μέρα... Πηγή για την κουμαρίνη είναι φυσικά το γνωστό ΜΑΧΛΕΠΙ...

Φιλικά: Μην σκοτώνεστε. Δεν έχετε κάτι να χωρίσετε. Σαβούρα κυκλοφορεί και πρέπει να επισημαίνεται για να την αποφεύγει ο κόσμος. Εγώ προσωπικά, μόλις περάσω τα υγρά μου από τις αναλύσεις έχω να προτείνω στον ΣΕΕΗΤ να κάνει δειγματοληψίες και να στέλνει για ανάλυση υγρά ΜΗ ΜΕΛΩΝ και να σεντράρει τα αποτελέσματα όταν βρίσκει πρόβλημα...Εκεί να δείτε τί ωραία θα αυτοεξαφανιστούν υγρομονταδόροι της ελληνικής υπαίθρου και όχι μόνο...

ΥΓ: Επίσης, κάποια στιγμή θα πρέπει να μας εξηγήσει κάποιος με ποιο τρόπο ΥΦΙΣΤΑΝΤΑΙ στην ελληνική αγορά και κυκλοφορούν ΥΓΡΑ ΝΙΚΟΤΙΝΟΥΧΑ από ΚΙΝΑ. Τα οποία δεν έχουν σήμανση, δεν αναφέρουν τίποτα παρά "SGS certified" και άλλες "αρκουδιές"... Από όσο γνωρίζει ο καθένας, όποιος προσπαθήσει να εισάγει από τρίτη χώρα, τρώει πόρτα στο Τελωνείο. Πώς κυκλοφορούν λοιπόν εντός ΕΕ υγρά νικοτινούχα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2012, 20:28 από kallitexnis »

Αποσυνδεδεμένος DISA

  • **
  • 343
  • Φύλο: Άντρας
  • e-lquid mixer
Χρησιμες οι πληροφοριες, αλλα οπως καταλαβαινεται η ερευνα αγορας ειναι ελευθερη οπως και το εμποριο ειναι ελευθερο, τωρα το τι επιτρεπεται να κυκλοφορει δεν το ξερω ακριβως, παντως οτι και να ειναι σιγουρα δεν εφαρμοζεται. Νομιζω πως ολα τα νικοτινουχα υγρα απαγορευονται ειτε ειναι απο Κινα ειτε απο Ελλαδα.
Τωρα ομως να μενω στην Ελλαδα και να μου ερχεται πιο φτηνα να παρω τα υγρα απο Κινα, παρα τα Ελληνικα, ειναι ενα θεμα νομιζω. Δεν λεω ποιο ειναι υγιες και ποιο οχι γιατι χημικος δεν ειμαι ουτε εργαστηριο για αναλυσεις εχω. Αν υπαρχει καποια επισημη αναλυση που να λεει οτι τα υγρα απο Κινα ειναι επιβλαβη για αυτους και αυτους τους λογους τοτε θα το σεβαστω. (οχι ομως την σημανση και το καπακι ασφαλειας-σημειωση τα Dekang που πηρα ειχαν καπακι ασφαλειας :D).
Και συμφωνω και εγω να ελεχθουν δειγματολειπτικα ολα τα υγρα που κυκλοφουν στην Ελληνικη αγορα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 22, 2012, 21:30 από DISA »

Αποσυνδεδεμένος caberaman

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Θέλω να παραθέσω μια εμπειρία μου αν και ίσως είμαι λίγο off topic...
Κάποτε σε ένα κατάστημα γνωστής αλυσίδας η.τ. στην Ελλάδα ο πωλητής-ιδιοκτήτης μου επαινούσε τα υγρά τους γιατί μου είπε ότι είναι P.G. το βασικό συστατικό του Aerolin όπως μου είπε. Ψάχνοντας βρήκα αυτό:

http://www.galinos.gr/web/drugs/main/drugs/aerolin

Δεν ξέρω αν με δούλευε ο τύπος ή αν έλεγε αλήθεια αλλά έστω και να έλεγε αλήθεια κατα πόσο είναι καλό το να παίρνεις μια δόση έστω και μικρή ένος Βρογχοδιασταλτικού για πολύ καιρό?

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Μπουρδες έλεγε.
Η σαλβουταμόλη (δραστικη ουσια) έχει τόση σχεση με PG όσο το κόκινο με την κρεμάστρα...
Επίσης στα εκδοχα του αερολιν (δηλαδη στον φορεα που διαλυει και μεταφέρει τη σαλβουταμολη) πουθενά δεν αναφέρεται το PG

Αποσυνδεδεμένος eGo-W

  • **
  • 122
  • Φύλο: Γυναίκα
  • (πάντα ήθελα να της μοιάζω - έστω στο τσιγάρο! :))
Η pg υποτίθεται πως χρησιμοποιείται γενικώς σε νεφελοποιητές και αν και δεν θυμάμαι σε ποιο, σε προϊόντα σαν το αερολυν, όχι όμως ως δραστική ουσία αλλά ως διαλύτης. Και ως εκ τούτου στην αρχή χρησιμοποιούνταν αυτή η πληροφορία ως απόδειξη του ότι ως ουσία είναι δοκιμασμένο εισπνεόμενο και δεν θεωρείται επικίνδυνο. Έχει πολλή ζέστη για να βρω και λινκς, αυτό είναι το ρεζουμέ που  ξέρω πως για την ώρα είναι ατεκμηρίωτο.

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Τώρα θεωρείται δραστική ουσία...? Νόμιζα πως είναι ακόμη διαλύτης για την νικοτίνη...

Ποια η ουσιαστική διάφορα δραστικής ουσίας και διαλύτη ?

Sent from my A100 using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος tobias

  • *
  • 79
  • Φύλο: Άντρας
Όταν φτιάχνεις τσάι σκόνη και το ανακατεύεις με νεράκι η δραστική ουσία είναι η σκόνη και το νερό ο διαλύτης

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Ναι οκ.... στην περίπτωσή μας όμως η pg τι είναι...
Πότε ο διαλύτης θα θεωρηθεί δραστική ουσία?μήπως όταν κάποια επίδραση υπάρχει /δεν υπάρχει ...?

Οι βάσεις μας έχουν...? Μπορούμε να πούμε την pg δραστική σε κάτι...?αν ναι... η vg είναι?

Sent from my A100 using Tapatalk

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342409 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206608 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541713 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31148 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50291 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597386 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357891 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11594 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193165 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1359 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1360 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592134 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios