vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

322 επισκέπτες, 0 χρήστες

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος sab_atmo

  • **
  • 120
  • Φύλο: Άντρας
Συγγενικό μου πρόσωπο, καπνιστής 4 σχεδόν πακέτων τη μέρα (αυτα τα κόκκινα με τον καουμπόη) για 35 χρόνια, μετά από έμφραγμα το μόνο που του είπε ο γιατρός του ήταν κατά λέξη "ουτε να το μυρίσεις".

Με 4 πακέτα τέτοιας περιεκτικότητας νικοτίνης νομίζω μιλάμε για άτομο εξαρτημένο κατά πολύ περισσότερο απ το μέσο όρο των Ελλήνων καπνιστών (που θεωρούμαστε και βαριοί καπνιστές ως λαός.)

Το μόνο σοκ που έπαθε ήταν οταν, μολις λιγους μήνες μετα, ανέβηκε ανηφόρα χωρίς να αγκομαχήσει.

Αποσυνδεδεμένος chris76

  • **
  • 149
  • Φύλο: Άντρας
μάλιστα . . .

τον πείραξε η νικοτίνη του ΗΤ . . .  :eyesplash: :eyesplash:
ο τύπος  έπαιρνε ότι πίνεται , καταπίνεται,  εισπνέεται , καπνίζεται  . . .  ;)
και τον πείραξε το ΗΤ    . . .  :wall: :wall: :wall:

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Η όλη ιστορία μου θυμίζει σκηνή από Ελληνική ταινία με το Βέγγο:
Μπαίνει σε λεωφορείο, και μόλις φτάνουν εξοχή, κάτι παθαίνει από τον καθαρό αέρα. Κατεβαίνει, βάζει μούτρα στην εξάτμιση, λέει στον οδηγό να πατήσει γκάζι και μόλις η φάτσα του έχει μαυρίσει, "αααααααααχ, ανάσανα!"...

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
το συζητούσαμε σε άλλο νήμα. Πώς το Γερμανικό κέντρο ελέγχου για τον καρκίνο υιοθέτησε μια άποψη ξένων γιατρών ότι μια ασθενής έπαθε λιποειδή πνευμονία από το "λάδι" που άτμιζε  :idiot1:  (σπάνιο είδος πνευμονίας που προκαλείται από εισπνοή ελαίων)  Ουδείς αναρωτήθηκε βέβαια μήπως έφταιγε κάτι άλλο ή έστω μια πιθανή χημική αντίδραση με κάποιο άλλο φάρμακο. Η ασθενής έπαιρνε ισχυρά φάρμακα για σχιζοφρένεια, άσθμα, αρθριτιδα και διάφορες άλλες ασθένειες από ό,τι θυμάμαι. Δεν συζητάω καν το γεγονός ότι η γλυκερίνη ΔΕΝ είναι έλαιο. Αφού λοιπον έκανε το γύρο του κόσμου η σχετική έκθεση, μετά αθόρυβα και μουλωχτά ανακάλεσαν, χωρίς όμως να δημιουργήσουν τον ίδιο θόρυβο με την ανάκληση του ισχυρισμού τους.

Αποσυνδεδεμένος Eizomar

  • ***
  • 910
  • Φύλο: Άντρας
Ε καλα τωρα αυτη ειναι η τακτικη τους. Κανουν το μπαμ, τριζουν τα φορουμ απο ανησυχια, οσοι ατμιζουν δεχονται την κλασσικη ατακα : αυτο σκαει ρε συ, πεταξε το.......δεν το διαβασες στο ιντερνετ? και προκαλειται ενας πανικος, οι μισοι το σταματανε, αλλοι μισοι πατανε το κουμπι στο ηλεκτρονικο τους με το φοβο του μπαμ.....και καποια μειοψηφια που εχει παρει χαμπαρι του τι παιζεται, συνεχιζει ακαθεκτη.

Απαντηση : Τα πλοια μπαινουν στην θαλλασα και στην πρωτη φουρτουνα δεν γυρνανε πισω.....Οσοι δεν εχουν καταλαβει οτι το ατμισμα ειναι two-way ticket, ειτε δηλαδη το συνεχιζεις, ειτε το σταματας αλλα στο ΚΤ σιγουρα δεν ξαναγυριζεις, τοτε το χουν χασει το καραβι ......

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Απ'ότι καταλαβαίνω ο καθένας παρουσιάζει ότι του κατεβαίνει ως πληροφορία και γνώση, με δικαιολογία ότι δουλεύει σε νοσοκομείο, μου το είπε ένας φίλος-γνωστός-συγγενής κλπ. Όμως, με το ηλ τσιγάρο συμβαίνει και κάτι χειρότερο: όμοια "πληροφόρηση" βγαίνει και από επίσημα έγγραφα και δηλώσεις διαφόρων οργανισμών που θα έπρεπε να είναι πιο προσεκτικοί σε αυτά που λένε και γράφουν.


Σε μια ιστοσελίδα έχω αναρτήσει διάφορα κείμενα όπου σχολιάζω τέτοιες απόψεις και πληροφορίες που κυκλοφορούν, δείχνοντας πόση παραπληροφόρηση υπάρχει.
Μπορείτε να τα βρείτε εδώ: www.ecigarette-research.com
Ανεβάζω τακτικά διάφορα κείμενα, αν θέλετε μπορώ να μπαίνω εδώ και να αναφέρω πότε ανεβάζω κάτι καινούργιο. Ξέρω ότι είναι λίγο επιστημονικά και γράφονται στα αγγλικά οπότε είναι δύσκολο για πολλούς να τα παρακολουθήσουν, όμως σύντομα θα αναλάβει μια ομάδα δημοσιογράφων σε μια άλλη, δική τους ιστοσελίδα να τα μεταφέρει με ποιο απλά λόγια και στα ελληνικά.


Είναι κατάντια να υπάρχει αυτού του είδους η παραπληροφόρηση σχετικά με το η.τ.....

Αποσυνδεδεμένος αστερης

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
γι αυτο καλο ειναι οποιος εχει αποριες ή ενστασεις να παιρνει πληροφοριες απο την σελιδα του FDA (ΕΟΦ Η.Π.Α.) και θα του λυθουν ολες οι αποριες για τις ουσιες ειτε γλυκολη ειτε φυτικη γλυκερινη . Φυσικα μπορει να πληροφορηθει και για αλλες ουσιες οι οποιες εμπεριεχονται σε τροφιμα που με τρομαξαν οταν αντικρυσα τι προκαλουν .


*Τωρα για το ζακι τι να πεις ?

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Σήμερα άκουσα κάτι που για μένα είναι top (απο έναν εξηντάρη που καπνίζει 3 πακέτα τη μέρα επί 40 χρόνια). πέτα αυτό το πράγμα, θα σε καταστρέψει. λόγω του ότι ήταν σε σπίτι συγγενούς ατόμου, είπα να το κάνω συζήτηση να δω τι θα μου πει, για ποιο λόγο.
- το "άκουσα" όταν ήμουν στη Γερμανία πριν 1 χρόνο. αυτό που καπνίζεις εσύ δε το ξέρεις αλλά καπνίζεις κορτιζόνη !!
Του λέω : εγώ ρώτησα γιατρό.
- Μην πιστεύεις τους γιατρούς λέει, είναι απατεώνες.
- Δηλαδή τι είναι καλύτερο γα πιστέψω; κάποιον που δεν ξέρω και μου λέει ότι το "ακουσε" στη Γερμανία, ή κάποιον που είναι η δουλειά του και μου το λέει άμεσα; Να μη τα πολυλέω, η φάση είναι ότι στο τέλος τσαντίστηκε κιόλας.

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Μουφα απάντηση του έδωσες φίλος.
Γιατι δεν του είπες απο τι υλικά αποτελείτε;

Αποσυνδεδεμένος SR

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Και να του έλεγε μάλλον δεν θα έβγαζε άκρη. Αν σε κάποιους καρφωθεί μια ιδέα στο μυαλό....

Αποσυνδεδεμένος Drippakias

  • *
  • 91
  • Φύλο: Άντρας
κορτιζονη.. :laugh1: :laugh1: :sign_trelaaa: :sign_trelaaa:

ε .. εχτες εγω εμαθα και κατι αλλο , σε σπιτι που ημουν μολις ενας μπαρμπας μου με βλεπει να βγαζω τα εργαλεια μου και να αρχιζω να ατμισω, αρχισε να φωναζει .. " αυτο που κανεις προκαλει καρκινο των ορχεων και στειρωση !! πετα το γρηγορα!! "  καπνιστης απο τα 15 του τωρα ειναι 60 κατι ,

αυτο που βλεπω ειναι οτι πιο μεγαλο προβλημα εχουν οι καπνιστες παρα οι εταιριες κτλπ , δλδ τους πιανει ενα αμοκ οταν δουν εναν που σταματησε το καπνισμα και ατμιζει που δεν μπορω να το εξηγησω... τελικα ολα ειναι ψυχολογια

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Και να του έλεγε μάλλον δεν θα έβγαζε άκρη. Αν σε κάποιους καρφωθεί μια ιδέα στο μυαλό....
Οσο και να καρφωθεί αν τον πάρεις απο το χέρι και αγοράσεις απο το φαρμακείο γλυκερίνη τι θα σου πει μετά;  :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας
Παρακαλω να μεινουμε στο θεμα μας.
Καποια μηνυματα διαγραφηκαν.

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
Μουφα απάντηση του έδωσες φίλος.
Γιατι δεν του είπες απο τι υλικά αποτελείτε;
:) αυτό που λές ήταν στο,,,,,,  "Να μη τα πολυλέω,"
είχε και άλλα ....... ;)
πολλά. αλλά αν είσαι κολλημένος, είσαι κολλημένος και ότι και να σου πουν, εκεί θα μείνεις, στο κόλλημα. και εγώ ήμουν κολλημένος κάποτε και δε το δοκίμαζα, χωρίς να εφευρίσκω όμως λόγους εναντίον του. απλά δε γούσταρα και έλεγα πως αν είναι να κάνω κάτι με χρήση καπνού (δεν ήξερα καν ότι είναι ατμός ούτε το είχα ψάξει) αυτό θα είναι το συμβατικό τσιγάρο.

Αποσυνδεδεμένος Vrs5

  • *****
  • 2526
  • Φύλο: Άντρας

αυτο που βλεπω ειναι οτι πιο μεγαλο προβλημα εχουν οι καπνιστες
ολα ειναι ψυχολογια
Και ετσι ειναι η πραγματικοτητα, αποδεδειγμενα  :(

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342263 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206472 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50157 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597218 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357746 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11509 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193047 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1301 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios