vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

446 επισκέπτες, 2 χρήστες
sakissalonika, Barbapaidi

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

http://www.clickatlife.gr/story/ygeia/5-upouloi-enoxoi-gia-ton-karkino?id=2300906

5 ύπουλοι ένοχοι για τον καρκίνο


 Ηλεκτρονικά τσιγάρα

Καρκινογόνες χημικές ουσίες: νιτροζαμίνες

Επίπεδο απειλής: 3

Αν και η λύση των καπνιστών βρισκόταν πριν από λίγο καιρό στο «ηλεκτρονικό τσιγάρο», πλέον νέες έρευνες κάνουν λόγω για καρκινογόνες ουσίες, που στην ουσία, ευνοούν τον καρκίνο. Οι έρευνες μάλιστα, μιλούν για τις νιτροζαμίνες, τις καρκινογόνες ουσίες που υπάρχουν σε προϊόντα καπνού και οι οποίες περιέχονται σε ορισμένες μάρκες ηλεκτρονικών τσιγάρων. Ωστόσο, προσοχή, γιατί οι συγκεκριμένες ουσίες ενδεχομένως να υπάρχουν και σε τρόφιμα, όπως είναι τα διάφορα αλλαντικά.

Πώς να προστατευτείτε:

Εάν καπνίζετε, η λύση είναι φυσικά να το κόψετε, κανονικό ή ηλεκτρονικό. Επίσης, περιορίστε την κατανάλωση αλλαντικών ή τουλάχιστον αλλάξτε τον τρόπο με τον οποίο τα μαγειρεύετε. Εξάλλου καλύτερα είναι να τα βράζετε παρά να τα τηγανίζετε.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
... πληκτρολόγησε ο/η  "δημοσιογράφος" και άπλωσε τα πόδια στο γραφείο.
Έβγαλε και το μεροκάματο για σήμερα. Τρόπος του λέγειν μεροκάματο, αλλά τέλος πάντων... ευτυχώς που βρέθηκε αυτό το σάιτ που το διαβάζουν... δεν θυμόταν πόσοι. Βαριόταν να το ψάξει, άλλωστε. Προτίμησε να χαζέψει αυτούς που έκαναν like στο σάιτ. Τον διάβαζαν τώρα και ήταν περήφανος γι αυτό. Έστριψε ένα τσιγάρο. Οι νιτροζαμίνες που θα ρουφούσε ήταν παραπάνω από την αναλογία μάζας πρωτόνιου/ηλεκτρόνιου σε σχέση με 1 ml υγρού για ΗΤ αλλά δεν το ήξερε.

Πείνασε... άρπαξε μια φέτα ψωμί του τοστ (δεν είδε τις έρευνες γι αυτό) και άπλωσε μια φέτα ζαμπόν. Σε αυτήν την φέτα οι νιτροζαμίνες ήταν τόσες φορές περισσότερες (σε σχέση με 1 ml υγρού για ΗΤ) όσο μεγαλύτερη ήταν η μάζα του Ήλιου σε σχέση με αυτήν της Γης. Αλλά, δεν θα το μάθαινε ποτέ...
Άνοιξε και μια κόλα μετά... Ήταν καιρός να ενημερώσει το προφίλ στο fb.
Σπούδασε στο... προσπάθησε να θυμηθεί... ήταν μια σχολή που είχε όλα τα μαθήματα εκτός από αυτό που σχετίζονταν με τη διασταύρωση πληροφοριών... Η Σχολή το είχε απαγορεύσει, γιατί θύμιζε διαπλοκή...

Χάζευε τα like, με περηφάνεια. Θετική συμβολή στην κοινωνία.

(Θα τα έγραφα σε αυτούς, αλλά πολλές πληροφορίες ζητάνε και δεν γουστάρω. Ιδίως όταν για την Πίτσα Πιπίτσα ή τον Λάκη Λαλάκη που εκλοπάστεψε, δεν έχω ιδέα...)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 03, 2013, 17:31 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος djvolis

  • **
  • 263
  • Φύλο: Άντρας
    • vdental
δυστηχως υπαρχουν τοοοοσα συμφεροντα στο ΚΤ που δυσκολα θα αφησουν να αναδειχτει το ΗΤ

Αποσυνδεδεμένος tengu

  • **
  • 145
  • Φύλο: Άντρας
  • ΜΑΡΙΟΣ
χα χα χα χα...... :)) :)) :)) το η.τ. εχει το ιδιο επιπεδο απειλης με το ψωμι και τις πατατες.......
ψωμακι δεν θα σταματησω να τρωω αλλα ουτε και η.τ. θα σταματησω να κανω.... και αμα πεσει και καμια πεινα τοτε μονο ψωμακι
και ηλεκτρονικο τσιγαρακι..... :)) :)) :)) :)) :))
οτι και να κανουν δεν............... :bye: :bye:

Αποσυνδεδεμένος tomy

Εγώ δεν  μπορώ  να  καταλάβω  τι  κάνουν  οι  2  σύνδεσμοι  οπού  έχουν  κάνει  αναλύσεις  περί  νιτροζαμινων  και  άλλες  και  μαλιστα  επικοινωνουν  μέσα  από  μεγαλα  ελληνικα  site  ότι  αυτό   γίνετε  κάθε  μηνά  ;;;;;;
 
Γιατί  δεν  αρχιζουν  τα  εξώδικα  και  τις  μυνήσεις  για  διαφυγόντα  κέρδη  ……..τόσες  εταιρείες   εκπροσωπούν   
 
Μεγάλη  απορια  ?
 
Να  δω  μετά  ο  κάθε  ένας  πισω  από  ένα  πληκτρολογιο   αν  θα  εγραφε  κάτι   αν  είχε  να  πληρώσει  ένα  τεράστιο  ποσό

Αποσυνδεδεμένος mixalis misa

  • *
  • 25
  • Φύλο: Άντρας
αυτο σκεφτωμουν και εγω....παραξενη σιωπη...

Αποσυνδεδεμένος ksakis

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
  • PAOK , my childrem,my linux, & my Stratocaster κλπ
    • KSakiS Web
οσον αφορα αυτη την μπουρδα περι υγροποιησης του ατμου,  οταν κανεις αργιλε , ατμο δεν εσπνεει καποιος??  αυτος δεν υγροποιηται??


όχι φίλε. ο ναργιλές δεν είναι ατμός. μιλάω για τον κανονικό ναργιλέ,,,, τον κλασικό. είναι καπνός.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απλα σου ερχετε ο καπνος φιλτραρισμενος
Τιποτα παραπανο.Καπνος ειναι παλι,οχι ατμος

Αποσυνδεδεμένος Dr Farsalinos

  • *****
  • 892
  • Φύλο: Άντρας
Το θέμα του ηλ τσιγάρου δεν είναι απλή παραπληροφόρηση αλλά πραγματική προπαγάνδα!!


Δύο τελευταία:


Ιατρός της Παγκόσμιας Οργάνωσης Υγείας χαρακτηρίζει το κάπνισμα ασφαλέστερο από το ηλ τσιγάρο επειδή τα συμβατικά τσιγάρα έχουν φίλτρο!!! (υπάρχει και σύνδεσμος με το βίντεο!!)
http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/who-ecig




Δεύτερο:
Νέα μελέτη επιβεβαιώνει πως τα ηλ τσιγάρα έχουν αμελητέες ποσότητες νιτροσαμινών, αλλά οι ερευνητές αρνούνται να το αναφέρουν στα συμπεράσματα.....
http://www.ecigarette-research.com/web/index.php/2013-04-07-09-50-07/nsc


Όπως βλέπετε, όλα τα κείμενά μου έχουν παραπομπές (links όπου μπορείς να διαβάσεις αυτό που λέω, δεν είναι στη φαντασία μου λοιπόν).




Να ζητήσω συγγνώμη που όλα τα κείμενα είναι στα αγγλικά, και πολλές φορές είναι πιο επιστημονικά απ'ότι πρέπει. Βρίσκομαι σε συζητήσεις για να ανοιχτεί ένα άλλο σαιτ (όχι από εμένα) και να αναλάβει κάποιος να μεταφέρει τα κείμενα με απλοποιημένη γλώσσα, τόσο στα αγγλικά όσο και στα ελληνικά! Ελπίζω να το καταφέρουμε...

Αποσυνδεδεμένος panosath

  • **
  • 105
  • Φύλο: Άντρας
ηθελα να ηξερα πως αυτος ο γιατρος που δηλωνει οτι το κανονικο τσιγαρο ειναι πιο ασφαλες  απο το η.τ κοιταει τον εαυτο του στον καθρεπτη το πρωι και πως τετοιοι ανθρωποι εχουν παρει ορκο.
Ντρεπομαι για παρτη τους

Αποσυνδεδεμένος hellen64

  • 3
  • Φύλο: Γυναίκα
Θα συνεχίσω να λέω είναι πολλά τα εύρο παιδιά!!!

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
η πιπίλα που έχουν όσοι είναι ενάντια στο Η.Τ. είναι οτι ο ατμός παραμένει στα πνευμόνια κα μαζεύει υγρό
δεν θα μιλήσω για το μπάνιο ή για τα παραθαλάσια μέρη που η υγρασία φτάνει 90-95%
αλλά για την σάουνα
πολύ ντουμάνι ρε παιδιά

δεν άκουσα κάποια κακή είδηση για τα πνευμόνια? ??? ??

Υ.Γ αν είχε γεύση κανελομπίσκοτου θα έμενα καμια ώρα μέσα :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 10, 2013, 22:09 από WILDE »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Μαμησέ τα.
Εγω τους απαντάω το ξέρω, εχω πνευμονία απο τη πρώτη μέρα.

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Θα συνεχίσω να λέω είναι πολλά τα εύρο παιδιά!!!


όχι ακόμα,
και που να δεις τι έχει να γίνει όταν αρχίσει να εξαπλώνεται το η.τ. για τα καλά  ;)

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5899
  • Φύλο: Άντρας
Πριν απο λιγο τελειωσαν τα γενεθλια του μικρου μου που καναμε κατω στην αυλη του συγκροτηματος που μενω.
Καποια στιγμη με ρωταει μια καλεσμενη αυτο που κανεις τι ειναι?
Απαντω και σε χρονο μηδεν ακουγεται απο καποια κυρια το εξης.
"Εγω δουλευω στο ταδε νοσοκομειο Θεσσαλονικης και η Διευθυντρια μας ειπε οτι ειναι πολυ πιο επικινδυνο απο το κτ."
Εχω μεινει παγωτο καποια στιγμη και με το που συνερχομαι ρωταω...που το ξερει?εχει κανει καποιες ερευνες?
Απαντηση.....απο αυτα που διαβαζει στο ιντερνετ.
Ερωτηση...καλα τις διαφορες ερευνες που εχουν επισημα ανακοινωθει πως δεν τις διαβασε?Και αναφερω με λεπτομερειες οτι εχει ανακοινωθει μεχρι σημερα σε διαφορα συνεδρια κτλ κτλ.
Απαντηση.....δεν γνωριζω ακριβως αλλα δεν θελει και πολυ σκεψη...νικοτινη δεν εχει αυτο που κανεις.Εεε η νικοτινη βλαπτει οπως και ναχει.
Εγω......Μα νικοτινη εχουν οι ντοματες οι πατατες οι μελιτζανες αλλα παιζει ρολο και ο τροπος που την λαμβανεις.
Απαντηση εισαι λαθος οι ντοματες εχουν στρυχνίνη  :wall: :wall: :wall: :wall:
Τα συμπερασματα δικα σας  .
Και κατι που δεν κολλαει με την ολη συζητηση αλλα θα το πω.
Εγω μετα απο τεσσερα χρονια χρησης με 36αρες νικοτινες και 24αρες τωρα θα επρεπε να κανω συμφωνα με αυτα που διαβασα στα δυο χρονια τιλτ (φλιπερ) και στα επομενα αλλα δυο να εχω καταληξει πισα σε ασφαλτο.
Αντε ρε ολοι παρατηστε μας

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342307 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206523 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541474 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31068 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50189 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597273 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357801 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11533 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193073 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1315 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1308 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591987 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios