vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

465 επισκέπτες, 1 χρήστης
sotosz5

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Τεκμηρίωση 1: Γιατί έτσι.
Τεκμηρίωση 2: Γιατί έτσι με βολεύει
Τεκμηρίωση 3: Γιατί το λέω εγώ!

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Δεν θέλω να επεκταθώ, γιατί και άσχετος θα βγω και κακός  :yes:
Αλλά, αν έχεις άποψη, στήριξέ την κάπου.

Έχω δυο γιατρούς απέναντί μου...
Ο ένας έχει επιφύλαξη για το ΗΤ, όσον αφορά τους εστέρες των αρωμάτων. Δεκτή και σεβαστή η γνώμη του, αφού έχει μια λογική.
Ο άλλος - καρδιολόγος - συνιστά ανεπιφύλακτα το ΗΤ στους καπνίζοντες επισκέπτες του. Δενξέρω τι στοιχεία έχει, αλλά του φτάνει μόνο το αποδεδειγμένα θανατηφόρο ΚΤ, φαντάζομαι.

Όμως το "αριστοτελικό"... "γιατί έτσι" δεν το μπορώ.

Αποσυνδεδεμένος e-go FUN

  • ***
  • 791
  • Φύλο: Άντρας
Οι ελαχιστοι γιατροι που μου την εχουν πεσει:
"Ποσο καιρο την κανεις αυτην την αηδια?"
"Κοφτο επειγοντως"
"Δεν κανεις τπτα"

ηταν ολοι καπνιστες....τυχαιο???

Αποσυνδεδεμένος dimitrix

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Λοιπόν έχω 2 φρέσκα που μάρεσαν

#1 Κάποιος μου είπε όποιον παθολόγο και να ρωτήσω  θα μου πει οτί το υγρό απο το η/τ μετά από 1-2 χρόνια χρήσης ενώνεται με την πίσσα που προυπήρχε στον πνεύμονα και παθαίνεις κάποια ζημιά από αυτό

#2 Μια γιατρός που γνώρισα μου είπε να κόψω το η/τ γιατί δεν κάνει καλό και την ρώτησα άμα έχει το έχει ψάξει και άμα έχει διαβάσει καμιά έρευνα πάνω στο θέμα και μου είπε οτι την έπιασα αδιάβαστη και ότι δεν το χει ψάξει


 :))

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Φυσικά!!!
Η πίσσα είναι τρομερά δραστήρια και ενώνεται με ότι βρει μπροστά της. Ακόμα και με λάστιχα, παπούτσια, μυρμήγκια... και όλα αυτά σε θερμοκρασία περιβάλλοντος. Γι αυτό και οι ελληνικοί δρόμοι είναι γεμάτοι λακούβες  :yes:
Όποιον οδηγό και να ρωτήσεις, αυτό θα πει.

Αποσυνδεδεμένος SmartSmoke

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
  • Vape Responsibly
    • Smartsmoke.gr
http://www.enikos.gr/society/156663,Brhkan_epikindyna_metalla_se_hlektronika.html


http://www.tanea.gr/news/greece/article/5026943/brhkan-epikindyna-metalla-se-hlektronika-tsigara/


Παρακαλώ πολύ απο την διαχείρηση να μεταφέρει το θέμα στο νήμα που πρέπει να είναι, καθώς επίσης και να παροτρύνω τους ατμιστές να σχολιάσουν με επιχειρήματα στην σελίδα του enikos και στα Νέα, σχετικά με την αντίθετη άποψη.


Ευχαριστώ πολύ.





Αποσυνδεδεμένος iguasu

  • **
  • 260
  • Φύλο: Άντρας
To Τμήμα Κυτταρικής Βιολογίας και Νευροεπιστημών του Πανεπιστημίου Ρίβερσαιντ της Καλιφόρνιας έχει όλες κι όλες δυο (2) έρευνες για τα ηλεκτρονικά τσιγάρα και πάμπολες για το κ.τ.

Σε αυτές μιλάει για θέματα ανεξέλεγκτης διαφήμισης, αποθήκευσης (κίνδυνος διαρροών νικοτίνης, κ.ά.) και διάθεσης, παρά για "βαρέα μέταλλα" και άλλες ανοησίες που αναφέρεται ο έγκριτος "δημοσιογράφος" του enikos.gr

Α, και να μην ξεχάσω ότι όλα αυτά είναι τεσσάρων (4) χρόνων! Από το το 2009-2010!

Βαρέα μέταλλα, όπως αλουμίνιο και άλλα υπάρχουν στις συσκευές του η.τ. (χαίρω πολύ!). Από τι ήθελαν να είναι φτιαγμένα τα η.τ.; Από οικολογικό χαρτί;

Αυτό δε σημαίνει ότι μπαίνει και στον οργανισμό μας το μέταλλο! Με το ίδιο σκεπτικό από αλουμίνιο και άλλα βαρέα μέταλλα είναι φτιαγμένες και οι κατσαρόλες που μαγειρεύουμε! Τι να πεις...

Προσέξτε, όμως, πόσο ψευδάργυρο και πόσο μόλυβδο περιέχουν τα κ.τ. και θα καταλάβετε για τιο παραπληροφόρηση μιλάμε. Υστερόγραφο: αυτή τη στιγμή υπολογίζονται 2 εκατ. ατμιστές παγκόσμια. Επί μέσο όρο 2 ευρώ την ημέρα ( και λίγα λέω) μιλάμε για ποσό της τάξης 4 εκατομμύρια ευρώ τη μέρα "χάνονται" από τις καπνοβιομηχανίες και τους φόρους καπνού!!!!

Αυτά.
Για περισσότερα εδώ:http://www.ucr.edu/search.php?q=cigarette&sa=Go

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
http://www.enikos.gr/society/156663,Brhkan_epikindyna_metalla_se_hlektronika.html

Εδώ είναι η σωστή θέση. Σκέτη παραπληροφόρηση... Ακόμα ένας δημοσιογραφκός τίτλος που απευθύνεται σε ψάρια και όχι σε ανθρώπους  :angry_orange:
Έστειλα και αυτό στον ενικό:

"Είμαι ένας ατμιστής. Παρατηρώ λοιπόν ότι...
Η μεγέθυνση της εικόνας δείχνει ότι το ΗΤ σαν εξάρτημα έχει περισσότερο σίδηρο και αλουμίνιο και λίγο παραπάνω χαλκό. Αυτά,  είναι  μέταλλα που υπάρχουν παντού γύρω μας.
Αντίθετα, το ΚΤ έχει 11,206 φορές περισσότερο ψευδάργυρο και 26,48 φορές παραπάνω μόλυβδο, του οποίου ένα σημαντικό κλάσμα είναι ραδιενεργό.
Και εντάξει, μέτρησαν τα μέταλλα σε ένα ΗΤ. Στο ΚΤ τι μέτρησαν, ένα τσιγάρο;
Δεν βλέπω λόγο να ανησυχώ, καθώς οι ποσότητες των κοινών μετάλλων ούτε στον οργανισμό μου θα μπουν, ούτε είναι μεγαλύτερες από τις αντίστοιχες που περιέχονται σε έναν αναπτήρα, στο καλώδιο της τηλεόρασης ή στο κινητό μου."

Ελπίζω να δημοσιευθεί...

Δεν ξέρω τα μέταλλα που περιέχει ένας αναπτήρας. Φαντάζομαι όμως ότι όλο και κάποια έρευνα θα έχει γίνει, για ένα πραγματάκι που υπάρχει εδώ και έναν αιώνα, αφού έχει γίνει κιόλας για το νεαρό ΗΤ.

Όσο για Τα Νέα, για να σχολιάσεις πρέπει να είσαι συνδρομητής, αν κατάλαβα καλά. Χα...

Ιδού και τα μέχρι τώρα σχόλια από τους συμφορουμίτες.
http://www.enikos.gr/society/156663,Brhkan_epikindyna_metalla_se_hlektronika.html#a-comments-list
Ένα μεγάλο μπράβο σε όλους.
Αντίλογος... γιοκ  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2013, 17:00 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Λοιπόν έχω 2 φρέσκα που μάρεσαν

#1 Κάποιος μου είπε όποιον παθολόγο και να ρωτήσω  θα μου πει οτί το υγρό απο το η/τ μετά από 1-2 χρόνια χρήσης ενώνεται με την πίσσα που προυπήρχε στον πνεύμονα και παθαίνεις κάποια ζημιά από αυτό

#2 Μια γιατρός που γνώρισα μου είπε να κόψω το η/τ γιατί δεν κάνει καλό και την ρώτησα άμα έχει το έχει ψάξει και άμα έχει διαβάσει καμιά έρευνα πάνω στο θέμα και μου είπε οτι την έπιασα αδιάβαστη και ότι δεν το χει ψάξει


 :))

Εάν υπάρχουν τέτοιοι  γιατροί  τότε   :wall:  :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:
 
 

Αποσυνδεδεμένος alexgr

  • **
  • 324
  • Φύλο: Άντρας
  • Αλέξανδρος
Καλέ μου φίλε συνατμιστή. Θα μου επιτρέψεις κατ' αρχήν μια γενική παραίνεση. Πρέπει να μάθουμε να διαβάζουμε. Όχι μόνο για το ητ αλλά το τι μας σερβίρουν καθημερινά πιστεύω θα το ζήλευε και ο Γκαίμπελς. Δες λοιπόν την (α)σοβαρότητα παρουσίασης μιας είδησης.


"Την ίδια στιγμή το Εθνικό Ίδρυμα Υγείας της Ιταλίας κάνει λόγο για "ανίχνευση τοξικών μετάλλων που δυνητικά προκαλούν καρκίνο[/size]"

[/size]και αμέσως παρακάτω

[/size]"[/size]Η έρευνα που έκαναν οι ειδικοί από το Τμήμα Κυτταρικής Βιολογίας και Νευροεπιστημών του Πανεπιστημίου Ρίβερσαιντ της Καλιφόρνιας[/size]"
[/size]
[/size]μια έρευνα η οποία όπως μπορούμε να δούμε εδώ έχει γίνει το 2010 και αναφέρει σημαντικές γενικικότητες για το πως θα πρέπει να ρυθμιστεί η αγορά του ητ
[/size]"
Batteries, atomizers, cartridges, cartridge wrappers, packs and instruction manuals lack important information regarding e-cigarette content, use and essential warnings;E-cigarette cartridges leak, which could expose nicotine, an addictive and dangerous chemical, to children, adults, pets and the environment;Currently, there are no methods for proper disposal of e-cigarettes products and accessories, including cartridges, which could result in nicotine contamination from discarded cartridges entering water sources and soil, and adversely impacting the environment; andThe manufacture, quality control, sales, and advertisement of e-cigarettes are unregulated."
Ειλικρινά κάνω μεγάλη προσπάθεια να αποφύγω χαρακτηρισμούς για τους έγκριτους δημοσιαγραφάρες που τα αναπαράγουν αλλά πραγματικά εδώ τα παίρνουν για πολύ σημαντικότερα θέματα εδώ θα πούνε όχι. Δεν νομίζω ότι χρειάζεται άλλο σχολιασμό αρνούμαι να υποτιμούν τόσο πολύ τη νοημοσύνη μας

Αποσυνδεδεμένος Skoudris

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
  • Κeep calm and Vape on
Ποση προπαγανδα πια .. Σε λιγο δεν θα μιλαμε θα βελαζουμε . Γινετε να γινετε ερευνα και να φενονται απο τα υγρα ολα ενταξει και τοσο τους ποναει που θα μας πουν οτι το drip tip ειναι καρκινογονο χαχα

Αποσυνδεδεμένος ouzou

  • **
  • 204
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτέ ξανά πίσσα....
Μήπως αναφέρονται με βάση την εικόνα στο πρώτο ηλεκτρονικό που έιχε βγεί σε σχήμα τσιγάρου???
http://www.enikos.gr/data/photos/64bbf8153314f0f737d8748cf92af2a2.jpg

Αποσυνδεδεμένος alkaz77

  • **
  • 262
  • Φύλο: Άντρας
  • «Αλίμονο στους λαούς που έχουν ανάγκη από ήρωες».
Εντάξει παιδιά, καλά κάνουμε όλοι κ αγανακτούμε με αυτές τις π@π@ριές αλλά μη πάμε και στο άλλο άκρο, ας μη εξιδανικεύουμε το   
άτμισμα, συγκριτικά με το τσιγάρο ναι είναι προτιμότερο σε κάθε περίπτωση αλλά ας μη ξεχνάμε πως οτιδήποτε ξένο στον οργανισμό μας δεν είναι και ότι καλύτερο. Οπότε μη τρελαινόμαστε όταν ακούμε κάποιον γιατρό να μας προτρέπει να το σταματήσουμε (το η.τ.) , στο κάτω κάτω ο δικός μου απώτερος σκοπός αυτός ακριβώς είναι όπως κ άλλων εδώ φαντάζομαι.   

Αποσυνδεδεμένος smokerina

  • **
  • 183
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η φτώχεια που δεν έχει χρέη είναι μεγάλος πλούτος.
Alkaz77 τρομάζω να σκεφτώ, τι ξένο έχω μέσα (απο τα φαγητά, καλλυντικά, ατμόσφαιρα κ.α. ),  είμαι χαρούμενη όμως πού εχω κατά 4000 λιγότερες ουσίες του κ.τ. και όλα αυτά επειδή ατμίζω. :yes:

edit    Φιλικά πάντα ,έτσι . :)
 
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2013, 20:51 από smokerina »

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Φιλε alkaz και οχι μονο.Αυτο που γραφω ειναι για ολους μας και εγω μεσα
Σωστο αυτο που λες,αλλα θα ακουσω τον γιατρο του φορουμ που εχει κανει ερευνες για το η.τ. και οχι π@π@ρ]ες για να πει οτι κατι εκανε και να τα τσεπωσει απο καποια εταιρια-πολεμιο-,του η.τ.
Γουσταρω αληθειες,οχι παραπληροφορηση,για χρημα ή διαφορα συμφεροντα
Φιλικα παντα οτι λεω και γνωμη μου

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342332 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206544 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541502 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31088 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50200 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597302 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357820 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11543 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193091 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1324 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1327 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592036 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios