vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

181 επισκέπτες, 0 χρήστες

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος peter derek

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
  • "da mihi factum, dabo tibi ius"
    • ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
σαφέστατα ο ατμός του η.τ. είναι απείρως πιο ελαφρύς από τον ατμό σε μία κουζίνα κλπ όσον αφορά αυτούς που ευρίσκονται εντός αυτής , οπότε με argumentum a contario αφού τόσα χρόνια οι μάγειρες και λοιπό προσωπικό δεν έπαθε τίποτα από τον ατμό στις κουζίνες, με ότι συνεπάγεται στην διαδικασία παρασκευής των αυτών προϊόντων (συστατικά διάφορα. λίπη , έλαια για φαγητά και γλυκά) δεν θα πάθουν και οι γύρω από τον ατμιστή αλλά και ο ίδιος εάν κάνει σωστή χρήση  :respect: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό που θέλω να πω ειναι ότι τι επιχείρημα αυτο δεν έχει βάση εκτός αν οι μάγειρές σου ανακατεύουν χύτρες με VG, PG, τεχνητά αρώματα και τοξικές ουσίες (βλέπε νικοτίνη) αντί για σούπες και κατσικάκια..!


Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Έχει βάση (VG70% :))  ) αυτό που λέει ο Peter. Παρ'ότι μπορεί να ακούγεται λίγο τραβηγμένο. Άλλωστε ούτε εμείς διαθέτουμε την αυθεντικότητα στην έρευνα.

Είναι μάλλον ξεκάθαρο σε όλους τους ατμιστές ότι η σύγκριση τσιγάρου/ατμίματος είναι άνιση, υπέρ του ατμού φυσικά.

Έτσι και αλλιώς, προσωπικά δεν αναγνωρίζω καμιά ερευνητική αυθεντία στο σύμπαν εάν το σώμα μου δεν συμφωνήσει σε αυτό πρωτίστως. Ότι και να μου λένε αυτοί που κάθε δεκαετία τα γυρνούν τούμπα, βλέποντας τα συγκριτικά αποτελέσματα ατην υγεία μου, διαθέτω από πρώτο χέρι πολύ δυνατά συμπεράσματα!

Άλλωστε, όσο διαδίδεται ερχόμαστε πιο κοντά στη φορολόγηση.


Η προσκόλληση στη διάδοση (όχι η φυσική τάξη διάδοσης) και στις στατιστικές που γενικά υπάρχει από τους αυτοανακυρρητόμενους ζηλωτές, δημιουργεί αντιδράσεις κ είναι σοβαρό θέμα προς ανάλυση.

Από εκεί και πέρα, η σύνεση στην προσωπική χρήση, πιστεύω ότι θα μας γλυτώσει από προβλήματα, τα οποία δεν λύνονται με έρευνες κ νούμερα, όπως δεν λύθηκαν ποτέ ούτε με το κάπνισμα  ....


Νταξ, το ποστ αυτό είναι ο ορισμός της αοριστίας, αλλά ... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 21, 2013, 14:50 από Zarathustra »

Αποσυνδεδεμένος peter derek

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
  • "da mihi factum, dabo tibi ius"
    • ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
Έχει βάση αυτό που λέω γιατί vg σίγουρα χρησιμοποιούν, όπως επίσης χρωστικές ουσίες για τον χρωματισμό γλυκών κλπ το επιχείρημα που δίνω είναι νομικά τεκμηριωμένο. Επίσης όταν χρειαστεί ως νομικός να υπερασπιστώ το ατμισμα Και τις επιπτώσεις στους γύρω μας,  αυτό δηλαδή που εξηγώ πιο πάνω,  όπως το αναλύω είναι ακλόνητο επιχείρημα! Με δεδομένο τα κορεσμένα λίπη καλύπτω και την νικοτίνη. Ιατρικά ας μου αποδείξουν κάτι διαφορετικο, εγώ πάντως νομικά έχω κερδίσει με όσα αναφέρω!!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Σήμερα άκουσα με τα ίδια μου τα αφτιά από νοσοκομειακό γιατρό-πνευμονολόγο λίγο πριν το εξιτήριο ασθενούς, που πρέπει να κόψει το κάπνισμα, να απαντάει στην ερώτηση "τι γνώμη έχετε για το ηλεκτρονικό τσιγάρο;" το εξής εξοργιστικό:
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο; Απάτη! Μακριά από τέτοια πράγματα που ούτε καν ξέρεις τι έχουν μέσα.


Είμαι τόσο εξοργισμένη!!!  >:( :angry_orange:
Ειδικά σκεπτόμενη όλη την προηγούμενη συζήτηση περί διακοπής του καπνίσματος που είχε προηγηθεί και των κέντρων διακοπής καπνίσματος στα οποία παρέπεμψε ο γιατρός και σε κάτι φάρμακα που είναι λίγο ακριβά αλλά μπορούμε να τα βρούμε σε καλύτερη τιμή.


Τι να πω...και το ακόμα χειρότερο και τελευταίο επιχείρημα κατά του η.τ. ήταν, πάλι διά στόματος ιατρού, ότι μόλις χτες το η.τ. απαγορεύτηκε στην Ιταλία, χωρίς βέβαια να δίνεται η άλλη μισή είδηση (αναφέρομαι στο γιατί απαγορεύτηκε). Σημειωτέον κατά τύχη το είχα διαβάσει το πρωί και μάλιστα σχολίασα στο αντίστοιχο νήμα. Τι να πω...


Απάτη, ε; Δηλαδή όλοι εμείς που κόψαμε το κ.τ. εδώ και τόσο καιρό είμαστε μια απάτη! Κρίμα. Μόνο αυτό έχω να πω. Κρίμα.

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Και που είναι γιατρός δεν λέει και κάτι  >:D δεν θα είναι πρώτη ή τελευταία φορά που κάνουν λάθος διάγνωση ;D

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Εννοείται ότι δεν λέει κάτι που είναι γιατρός, αλλά ως γιατρός βρίσκεται, έστω και υποσυνείδητα, σε μία θέση αυθεντίας. Αυτό από μόνο του απαιτεί να μην είναι τόσο κατηγορηματικά αντίθετος, ειδικά όταν τα πράγματα δεν είναι όπως θέλει να πλασάρει. Δύσκολα μπορεί να αμφισβητήσει κανείς όσα λέει ένας γιατρός. Αν λοιπόν ένας πνευμονολόγος είναι ανεπαρκώς πληροφορημένος ή έστω επαρκώς, αλλά με πρόθεση να παραπληροφορεί γιατί έχει πάρε δώσε με φάρμακα και κέντρα διακοπής καπνίσματος, τότε είναι επικίνδυνος αφενός για το μέλλον του η.τ. γενικότερα, καθώς μπορεί να βάλει το λιθαράκι του στην απαγόρευσή του, και αφετέρου για τον ίδιο τον ασθενή που συμβουλεύει διότι αποτρέποντάς τον με αυτό τον κατηγορηματικό τρόπο από τον η.τ. μπορεί να τον ωθεί στο κ.τ. Ας μην ξεχνάμε ότι δεν είναι όλοι οι άνθρωποι σε θέση να το κόψουν μαχαίρι, ούτε είναι διατεθειμένοι να μπουν στη διαδικασία ενός κέντρου διακοπής. Και γιατί να το κάνουν όταν υπάρχει η εναλλακτική λύση του η.τ. Το εξοργιστικό δεν είναι τι συμβούλευσε τον συγκεκριμένο ασθενή, αλλά η άποψή του γενικότερα για το η.τ.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουνίου 05, 2013, 16:23 από Lucinda »

Αποσυνδεδεμένος VforThanos

  • *
  • 42
  • Φύλο: Άντρας
    • Τα πάντα για το Η/Τ, στις ποιο φθηνές τιμές.
Ηλεκτρονικό τσιγάρο: Ο μόνος ασφαλής και αβλαβής τρόπος εναλλακτικής απεξάρτησης,από το κανονικό τσιγάρο :thumpup:
Όλα τα άλλα,είναι...μύθοι :yes:


http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,17605.msg632672.html#msg632672

Σήμερα άκουσα με τα ίδια μου τα αφτιά από νοσοκομειακό γιατρό-πνευμονολόγο λίγο πριν το εξιτήριο ασθενούς, που πρέπει να κόψει το κάπνισμα, να απαντάει στην ερώτηση "τι γνώμη έχετε για το ηλεκτρονικό τσιγάρο;" το εξής εξοργιστικό:
Το ηλεκτρονικό τσιγάρο; Απάτη! Μακριά από τέτοια πράγματα που ούτε καν ξέρεις τι έχουν μέσα.

Αν ο ασθενής είχε πρόβλημα σοβαρό, η απάντηση του πέραν της λέξης "απάτη" που μπορεί να ήταν για να τον φοβίσει, δεν νομίζω να έκανε λάθος σαν προτροπή για τα εισπνεόμενα συμπεριλαμβανομένου του η.τ.

Κάποτε ο γιατρός όταν ο πατέρας μου είχε πάει με αναπνευστικό σοβαρά στο ιατρείο του πριν κάμποσα χρόνια πίσω του είπε:
<<κόψε το τσιγάρο είναι θάνατος δεν το καταλαβαίνεις ? >> και είχε σε ένα τασάκι 100 γόπες από τσιγάρα στο γραφείο του!!!!!

Αποσυνδεδεμένος Lucinda

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Καταλαβαίνω τι λες και συμφωνώ, το καλύτερο είναι να μην εισπνέει κανείς τίποτα εκτός από αέρα. Αλλά όπως είπα και πιο πάνω δεν είναι τόσο τι είπε στον συγκεκριμένο ασθενή όσο η άποψή του γενικότερα για το η.τ. Είναι δύσκολο να εκφραστεί μέσω γραπτού λόγου η απαξιωτική κίνηση που έκανε συνοδεύοντας την λέξη "απάτη". Θα μπορούσε να το είχε θέσει με ένα σωρό άλλους τρόπους, αλλά η σιγουριά "τα ξέρω όλα και τι βλακείες είναι αυτές που μου λέτε" ήταν άλλο πράγμα. Για το αρχείο ο εν λόγω ασθενής, καθόλα υγιής έως τώρα, νοσηλεύτηκε για μία εβδομάδα με πνευμονία. Ασφαλώς δεν είμαι της άποψης να αρχίσει το η.τ. αλλά αν είναι να γυρίσει στο κ.τ. και να μην το κόψει μαχαίρι, είναι ίσως προτιμότερο το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος dimitrix

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
χτες γνώρισα μια γιατρό και μου έλεγε οτι το κανονικό τσιγάρο είναι πιο ασφαλές απτο ηλεκτρονικό, εντάξει .... :eyesplash:


Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Το τεκμηρίωσε;  ;D

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Ελπίζω να μην τον επισκεφτείς για οτιδήποτε της ειδικότητάς του (φτου φτου μακάρι να μην χρειαστεί δηλαδή), σου έδωσε δείγμα επιστημονικής γνώσης και τεκμηρίωσης...

Αποσυνδεδεμένος billy

  • **
  • 131
  • Φύλο: Άντρας
Στην ακοή είναι καλύτερο το κ.τ....να το τεκμηριώσω?Οταν καπνίζεις κ.τ. δεν ακούς τέτοιες μ@λ@κ@@ς οπότε σίγουρα είναι καλύτερο.Και στα μαλλιά....διότι δεν σού πέφτουν. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος dimitrix

  • *
  • 12
  • Φύλο: Άντρας
Το τεκμηρίωσε;  ;D

0 τεκμηρίωση φυσικά.  :o Εμένα πάντως μου φάνηκε μεγάλη κοτσάνα αυτό που είπε και προσπάθησα να μην την προσβάλλω γιατί προφανώς και δεν ήταν ενημερωμένη

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342387 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206578 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541664 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31124 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50239 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597352 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357859 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11569 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193121 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1342 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1341 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592081 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios