vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος kostas71

  • *
  • 48
  • Φύλο: Άντρας
  • 2 Σεπτεμβρίου 2011, ημέρα ανεξαρτησίας
Επεσε μια βρωμα σημερα οτι πεθανε ενας απο το Η.Τ στην Αθηνα. Ακουστηκε οτι δεν εβγαζε καθολου τον ατμο απο μεσα του και στουμπωσανε τα πνευμονια. Δεν ξερω αν ισχυει αλλα θα μαθω και θα επανελθω με λεπτομεριες. Εμενα παντως μου φαινεται ραδιο αρβυλα

Τραβαγε τζουρα και μετα εκανε μακροβουτι στη θαλασσα. Φημες οτι το νερο που βρεθηκε στους πνευμονες ηταν αλμυρο, δειχνουν οτι ατμιζε με γευση αραπικο φυστικι :)

Αποσυνδεδεμένος sakissakis

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
  • που ήσουν ρε κινέζε τόσα χρόνια?

 Ξέρω ότι παρόμοια περιστατικά ζείτε συνέχεια και ότι δεν λέω κάτι καινούργιο αλλά είμαι λίγο τρελαμένος σήμερα και ήθελα να το πω. Με παίρνει τηλεφωνο σήμερα η μάνα μου (την οποία έχω μυήσει 2 μήνες τώρα στο η.τ.) ταραγμένη και μου λέει ότι μια φίλη της φαρμακοποιός της είπε ότι αποδείχτηκε ότι το η.τ. είναι πολύ πιο επιβλαβές από το κ.τ
-και που το ξέρει αυτή ρε μάνα;
-μου είπε έγινε έρευνα
-από ποιον;
-από δύο φαρμακοποιούς στην Ελλάδα
-και τι είπαν δηλαδή;
-ότι τι τσιγάρο φεύγει με την απόχρεμψη ενώ το η.τ όχι.
 Δεν τα γράφω για να δείτε άλλη μια γελοία ιστορία.Τα γράφω γιατί η μάνα μου κάπνιζε σαν φουγαρο για πολλά χρόνια και είχα βαρεθεί να την ακούω να βήχει μέρα νύχτα.Μαντεψτε...πλέον δεν βήχει και η υγεία της έχει βελτιωθεί.Αλλά σήμερα της μπήκαν σκέψεις.Και αν δεν ήμουν εγώ;
Καταλήγω και ζητώ συγγνώμη για το κείμενο, δεν μπορεί ο κάθε καραμητσος να παίζει με την υγεία και τα νεύρα μας. Μια γυναίκα βρήκε τρόπο να αποφύγει τα αναπόφευκτα με το η.τ. Μια γυναίκα η οποία είχε εμφανείς και άσχημες επιπτώσειςκαι
 δεν υπήρχε περίπτωση να κόψει ποτέ το τσιγάρο, αν σήμερα δεν ήμουν εκεί μάλλον θα το ξανάρχιζε.Ποσό ανεύθυνο ήταν αυτό εκ μέρος της φαρμακοποιου;

Αποσυνδεδεμένος sirkonsta

  • **
  • 424
  • 20-1-12
Σάκη για την απόχρεμψη έχουνε γραφεί πολλά στο forum και απαντηθεί ταυτόχρονα, όπως βέβαια και για τα νερά στους πνεύμονες κ.α.
Η ίδια φαρμακοποιός δεν πούλαγε η/τ και συνεχίζει να πουλάει ponstan?

Και γω με τη μάνα μου τα ίδια περνάω, υπομονή
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2012, 02:55 από sirkonsta »

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
 :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι πρωι πρωι........

Διαλογος με συνεργατη-φιλο πριν πεντε λεπτα:

αυτος: "Παντως φιλε Θοδωρα, ξερεις τι εμαθα χτες απο ενα γιατρο; Οτι κ αυτο (δειχνει το η.τ. μου) ειναι καρκινογονο...."
εγω: "Μμμμμμμ..........Τον ξερεις αυτο το γιατρο ή βρεθηκατε τυχαια κ μιλησατε;"
α: "ναι ρε συ, ειναι πελατης μας! καρδιολογος"
ε: "αααα ωραια....εχεις το τηλεφωνο του;"
α: "Ε; εεεεε...Αφου σου λεω ρε, ειναι γιατρος ο ανθρωπος...και ειχε δυο τετοια στο αμαξι που μας αφησε στο συνεργειο κ δε τα πηρε κ τον ρωτησα γιατι κ μου πε αστο δεν κανουν κ αυτα"
ε. "Ναι ρε ανθρωπε το τηλ του το εχεις;"
α: "Το εχω! Γιατι;"
ε."Να τον παρω να τον ρωτησω ρε φιλε τον ανθρωπο...επιστημονας ειναι...να μην τον ρωτησω αφου το κανω κ εγω το μαραφετι; Για να λεει οτι εναι καρκινογονο, κατι θα ξερει"
(σημειωση εδω για τους νεους φιλους του φορουμ: πριν μια εβοδμαδα ακριβως μιλησα διεξοδικα με το μελος του φορουμ kfarsal ο οποιος ειναι γιατρος καρδιολογος κ διεξαγει ερευνα για το η.τ. και φυσικα ουδεποτε ισχυριστηκε οτι ειναι καρκινογονο το η.τ.)
α: "ε τι δε με πιστευεις; Σου λεω μου ειπε οτι ειναι καρκινογονο"
ε: "Δεν ειπα οτι δε σε πιστευω ρε ανθρωπε! Απλα επειδη μιλαμε για την υγεια μας εδω περα...θελω να τον παρω τηλ να τον ρωτησω.....Το εχεις;"
α:" Ε δε το χω μαζι μου! Τη Δευτερα αμα ειναι"
ε: "Οκ εγινε! Θα σ επαρω τηλ τη Δευτερα να μου το δωσεις"


Δε θα το αφησω ετσι αυτο...ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει καν ο υποτιθεμενος γιατρος κ ηταν παπαρολογια του συνεργατη μου...τη Δευτερα θα τον παρω τηλεφωνο να δω τι τηλεφωνο θα μου δωσει.....Πρεπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να σταματησει αυτη η παπαρολογια κ μπαρουφολογια του Ελληναρα....εχω κουραστει πια κ τα νευρα μου ειναι τσιτωμενα...ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΗ ΞΕΡΟΛΙΑΣΗ! Δεν την ειδα υπερασπιστης του η.τ. αλλα μου τη δινει αυτη η κωλονοοτροπια του Ελληνα που για ολα εχει αποψη κ μαλιστα "υποστηριζομενη" απο επιστημονες της φαντασιας του......

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΕΛΛΗΝΑΡΙΟΟΟ!

(Υ.Γ: προς αποφυγην παρεξηγησεων, δεν ειμαι ανθελλην, ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας - με τον Ελληνάρα τα εχω, οχι με τον Ελληνα)

Αποσυνδεδεμένος bersekero

  • ***
  • 960
  • Φύλο: Άντρας
Ο παθολογος μου, που ειναι φοβερος γιατρος, ειναι καπνιστης. Ξεκιναει κι αυτος το η.τ.

Ενας γνωστος μου καρδιολογος το υποστηριζει σθεναρα. Μου ειπε, κανε καλυτερα απο αυτο ολη μερα παρά ενα τσιγαρο.

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
εγω ειπα σε ενα ξαδερφο μου να παρει ητ και μου ειπε οτι ακουσε στην τηλεοραση οτι ειναι καρκινογονο ..
Ενδομεταξυ αυτος εχει βγαλει και μονο το γυμνασιο και που να του εξηγείς...
τελος παντων του ειπα οτι θα του το κανω δωρο να το δοκιμασει..

Εχει πεσει πολυ παραπληροφορηση... αλλος φαρμακοποιος του λεω να μου φερει γλυκερινη
μου λεει τι την θες λεω για ητ και μου λεει αυτο ειναι επικυνδινο γιατι δεν μυριζει και το καπνιζεις συνεχεια
και παιρνεις παραπανω νικοτινη και θα χτυπαει τρελλα η καρδια σου ..

Αποσυνδεδεμένος Teodor

  • **
  • 397
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο τις 10 Δεκεμβριου 2011
:wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:

Μου ανεβηκε το αιμα στο κεφαλι πρωι πρωι........

Διαλογος με συνεργατη-φιλο πριν πεντε λεπτα:

αυτος: "Παντως φιλε Θοδωρα, ξερεις τι εμαθα χτες απο ενα γιατρο; Οτι κ αυτο (δειχνει το η.τ. μου) ειναι καρκινογονο...."
εγω: "Μμμμμμμ..........Τον ξερεις αυτο το γιατρο ή βρεθηκατε τυχαια κ μιλησατε;"
α: "ναι ρε συ, ειναι πελατης μας! καρδιολογος"
ε: "αααα ωραια....εχεις το τηλεφωνο του;"
α: "Ε; εεεεε...Αφου σου λεω ρε, ειναι γιατρος ο ανθρωπος...και ειχε δυο τετοια στο αμαξι που μας αφησε στο συνεργειο κ δε τα πηρε κ τον ρωτησα γιατι κ μου πε αστο δεν κανουν κ αυτα"
ε. "Ναι ρε ανθρωπε το τηλ του το εχεις;"
α: "Το εχω! Γιατι;"
ε."Να τον παρω να τον ρωτησω ρε φιλε τον ανθρωπο...επιστημονας ειναι...να μην τον ρωτησω αφου το κανω κ εγω το μαραφετι; Για να λεει οτι εναι καρκινογονο, κατι θα ξερει"
(σημειωση εδω για τους νεους φιλους του φορουμ: πριν μια εβοδμαδα ακριβως μιλησα διεξοδικα με το μελος του φορουμ kfarsal ο οποιος ειναι γιατρος καρδιολογος κ διεξαγει ερευνα για το η.τ. και φυσικα ουδεποτε ισχυριστηκε οτι ειναι καρκινογονο το η.τ.)
α: "ε τι δε με πιστευεις; Σου λεω μου ειπε οτι ειναι καρκινογονο"
ε: "Δεν ειπα οτι δε σε πιστευω ρε ανθρωπε! Απλα επειδη μιλαμε για την υγεια μας εδω περα...θελω να τον παρω τηλ να τον ρωτησω.....Το εχεις;"
α:" Ε δε το χω μαζι μου! Τη Δευτερα αμα ειναι"
ε: "Οκ εγινε! Θα σ επαρω τηλ τη Δευτερα να μου το δωσεις"


Δε θα το αφησω ετσι αυτο...ειμαι σιγουρος οτι δεν υπαρχει καν ο υποτιθεμενος γιατρος κ ηταν παπαρολογια του συνεργατη μου...τη Δευτερα θα τον παρω τηλεφωνο να δω τι τηλεφωνο θα μου δωσει.....Πρεπει ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ να σταματησει αυτη η παπαρολογια κ μπαρουφολογια του Ελληναρα....εχω κουραστει πια κ τα νευρα μου ειναι τσιτωμενα...ΔΕ ΜΠΟΡΩ ΑΛΛΗ ΞΕΡΟΛΙΑΣΗ! Δεν την ειδα υπερασπιστης του η.τ. αλλα μου τη δινει αυτη η κωλονοοτροπια του Ελληνα που για ολα εχει αποψη κ μαλιστα "υποστηριζομενη" απο επιστημονες της φαντασιας του......

ΟΧΙ ΑΛΛΟ ΕΛΛΗΝΑΡΙΟΟΟ!

(Υ.Γ: προς αποφυγην παρεξηγησεων, δεν ειμαι ανθελλην, ειμαι περηφανος που ειμαι Ελληνας - με τον Ελληνάρα τα εχω, οχι με τον Ελληνα)

Σε συνεχεια του μυνηματος μου, θα σας πω οτι σημερα και ημερα Τριτη το τηλεφωνο του γιατρου δε βρεθηκε, εγινε αφαντο!

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
προφανως γιατι δεν το ειχε πει αυτο γιατρος... το ειχε βγαλει ο φιλος σου απο το μυαλο του

Αποσυνδεδεμένος Jacob13

  • **
  • 238
  • Φύλο: Άντρας
Φιλος εμενα μου ειπε οτι ακουσε απο αλλον οτι λογω χρησης του η.τ μικραινει ο δεξιος πνευμονας  :)) :)) :)) :))...Πεθανα απο τα γελια!! Να δω τι αλλο θα ακουσουμε....

Αποσυνδεδεμένος stam

  • ***
  • 637
  • Φύλο: Άντρας
  • 23 Οκτώβριου 2011 εκανα το τελευταιο μου τσιγαρο
επειδη μου εχουν αρκετες τετοιες περιπτωσεις χωρις να εχουν οι αλλοι αποδειξεις εχω καταληξει στο συμπερασμα οτι μας ζηλευουν που καταφεραμε να απαλαγουμε απο το κτ....μας ζηλευουμε που καταφεραμε να κυκλοφωρουμε με ενα ματζαφλαρι στο χερι χωρις να μας νοιαζουν τα σχολεια των αλλων...καναμε κατι που αυτοι δεν μπορουν κ απλα θελουν μας γυρησουν στο επιπιδο τους για να νιωσουν αυτοι καλυτερα


σαν το ανεκδοτο με "την κατσηκα του γειτονα" ενα πραγμα :idiot1: :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος drf

  • ***
  • 557
  • Φύλο: Άντρας
http://www.newsbeast.gr/health/arthro/277091/ta-sun-kai-ta-plin-tou-ilektronikou-tsigarou-/

- Μπορούμε να συγκρίνουμε τις βλαπτικές ουσίες του κανονικού τσιγάρου σε σχέση με το ηλεκτρονικό;
 «Δεν μπορούμε και δεν είναι καλό να μπούμε σε αυτή τη συζήτηση γιατί ξέρουμε ότι το κανονικό τσιγάρο έχει 4.000 προκαρκινογόνες και καρκινογόνες ουσίες. Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, εγώ προσωπικά, δε γνωρίζω όλα τι περιέχουν. Άρα, δε μπορώ να μπω σε μία τέτοια συζήτηση γιατί δεν ξέρω ποιος είναι ο εχθρός».



 :wall:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Δημοσιεύτηκε και σε άλλο θέμα και άνοιξε εκεί η συζήτηση:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,6828.0.html

Αποσυνδεδεμένος nikosqt

  • **
  • 326
  • Φύλο: Άντρας
http://www.newsbeast.gr/health/arthro/277091/ta-sun-kai-ta-plin-tou-ilektronikou-tsigarou-/

- Μπορούμε να συγκρίνουμε τις βλαπτικές ουσίες του κανονικού τσιγάρου σε σχέση με το ηλεκτρονικό;
 «Δεν μπορούμε και δεν είναι καλό να μπούμε σε αυτή τη συζήτηση γιατί ξέρουμε ότι το κανονικό τσιγάρο έχει 4.000 προκαρκινογόνες και καρκινογόνες ουσίες. Τα ηλεκτρονικά τσιγάρα, εγώ προσωπικά, δε γνωρίζω όλα τι περιέχουν. Άρα, δε μπορώ να μπω σε μία τέτοια συζήτηση γιατί δεν ξέρω ποιος είναι ο εχθρός».

 :wall:

Ο συγκεκριμενος γιατρος πρεπει να παραδωσει το πτυχιο του γιατι εχει παρει ορκο και βαζει το προσωπικό συμφερον πανω απο τον ορκο
Οι πρωτες μελετες δειχνουνε το αντιθετο οτι το ητ ειναι και μεσον διακοπης του καπνισματος/ατμισματος.
Πολλοι κοψανε και το καπνισμα μεσω του ητ με λιγη προσπαθεια και μετα κοψανε και το ητ.
Αντιθετως φαρμακα τυπου champix ειναι εξαιρετικα επικυνδινα με απροβλεπτες και σοβαροτατες παρενεργειες που μπορει να ειναι μονιμες βλαβες και να διαλυσουνε τη ζωη καποιου.
Χαρακτηριστικα καποιοι που πηρανε champix παθανε μονιμη βλαβη στο ακουστικο συστημα και ακουγανε μονιμα ηχους σαν αυτους
http://www.ata.org/sounds-of-tinnitus
Φαντασου να ακους αυτους τους ηχους στο υπολοιπο τη ζωης σου .. ειναι μια κατασταση πολυ τραγικη..
και δεν κανει μονο αυτο (που ειναι καπως σπανια παρενεργεια) εχει παρα πολλες αλλες παρενεργειες που εμφανιζονται πολυ συχνοτερα..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 14, 2012, 12:58 από nikosqt »

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Πού τα έχεις διαβάσει αυτά, nikosgt; Με ενδιαφέρει το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Μελετώντας το Champix (Chantix στις ΗΠΑ) μπορείς να αρχίσεις από wikipedia
http://en.wikipedia.org/wiki/Champix

Και μετά μια βόλτα στην πλήρη λίστα πιθανών παρενεργειών:
http://www.epgonline.org/drugs/champix/

Η λίστα είναι εντυπωσιακή, αλλά ας έχουμε κατά νου πως η πλήρης λίστα πιθανών παρενεργειών ολων των φαρμάκων (ακόμα και της ασπιρίνης) είναι συχνά μεγάλη.
Tinnitus είναι οι εμβοές (=βουητό των αυτιών). Δεν είδα να θεωρούνται συχνό φαινόμενο και δεν πέτυχα αναφορά σε χρόνιες εμβοές.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2331 240833 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 00:39
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4690 500781 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 20:49
από Xameno_Skli
Hashtag Shake and Vape 0 173 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12488 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 563 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7660 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195621 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2014 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5155 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111002 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan