vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

308 επισκέπτες, 3 χρήστες
Tem, Sergios, kostapapa8971

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
http://news.harvard.edu/gazette/story/2015/12/popcorn-lung-seen-in-e-cigarette-smokers/
Δεν έχει βρεθεί ποτέ "popcorn lung" σε "e-cigarette smokers" όπως παραπλανητικά λέει ο τίτλος του λινκ.  :angry_orange:
Εμείς όμως πρέπει να νοιαζόμαστε για αποδείξεις πως τα υγρά μας δεν έχουν διακετύλιο, αν θέλουμε να μην διατρέχουμε τα ρίσκα που περιλαμβάνει αυτή ουσία. Και να πιέζουμε τις εταιρίες (1) για αναλύσεις και (2) για συμμόρφωση με τα όρια που θεωρούνται ασφαλή.

Αποσυνδεδεμένος netsplit

  • ****
  • 1358
  • Φύλο: Άντρας
Χτες μου λέει ο βενζινάς να το κόψω αυτό που κρατώ στα χέρια μου γιατί γεμίζει ο πνεύμονας με υγρό...
Δεν θα σταματήσουμε ποτέ να ακούμε αυτόν τον μύθο όσα χρόνια και να περάσουν, όσες έρευνες και να βγούν, καλή υπομονή.
Όντως ! Στο 50% των βενζινάδικων που έχω σταματήσει είχαν αρνητική άποψη.
Πιθανόν να τους έχουν πειράξει οι αναθυμιάσεις των καυσίμων  :laugh1:
(χωρίς πλάκα, πρόκειται για αρωματικούς υδρογονάνθρακες που είναι εξαιρετικά επιβλαβείς).




Αποσυνδεδεμένος modivin

  • *****
  • 3672
  • Φύλο: Άντρας
Εμείς όμως πρέπει να νοιαζόμαστε για αποδείξεις πως τα υγρά μας δεν έχουν διακετύλιο,


Μια προσωπική τελείως παρατήρηση. Δεν με ενδιαφέρει τόσο το να μην έχουν διακετύλιο, αλλά το αν έχουν και πόσο.


Ο λόγος είναι ότι μου αρέσουν κάποιες γεύσεις που έχουν συνήθως διακετύλιο (Custards κλπ).
Το popcorn lung δεν παρουσιάζεται με το που ατμίσεις διακετύλιο, αλλά μετά από χρόνια χρήση και σε μεγάλες ποσότητες. Άλλωστε το όνομα βγήκε γιατί πρωτοανακαλύφθηκε σε εργάτες που ανέπνεαν πολύ μεγάλες ποσότητες διακετύλιου για δεκαετίες.
Αυτό που με ενδιαφέρει πρωτίστως λοιπόν είναι να ξέρω τι ακριβώς ατμίζω ώστε να μπορώ να κάνω τα κουμάντα μου.


Edit: ορθογραφικά  :-[
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2015, 00:32 από modivin »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Έχεις δίκιο μεν, έχω κάποια ένσταση δε.  :D
Πραγματικά, προέχει η ενημέρωση. Κάποιοι είναι πρόθυμοι να πάρουν το -όποιο- ρίσκο, αρκεί να είναι ενήμεροι.
Η ένστασή μου πάει στο ότι καλούνται για το καλό όλων μας οι παρασκευαστές να δημιουργήσουν τις επιθυμητές γεύσεις χωρίς ανιχνεύσιμο διακετύλιο. Εφόσον κάποιοι το έχουν καταφέρει οι υπόλοιποι μάλλον ξεγυμνώνονται.

Η πιθανή χρόνια επιβάρυνση ενός ατμιστή με κάποιες ουσίες είναι κάτι που μπορούμε να αποφύγουμε χωρίς να μπαίνουμε στην φάση να υπολογίζουμε βαθμούς επικινδυνότητας ή να ψάχνουμε μετά από πόσα χρόνια και ml αλλάζει το ποσοστό ρίσκου. Απαντήσεις τόσο συγκεκριμένες δεν θα πάρουμε εξάλλου. Οι γνώστες γιατροί γνωρίζουν αυτά που παραθέτεις αλλά φωνάζουν κάθετα εναντίον του διακετυλίου. Βασικά γιατί δεν απαραίτητο για την ατμιστική εμπειρία, υπάρχουν ασφαλέστερες λύσεις.


Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
ουσιαστικα ειναι η απαντηση του Φαρσαλινου για το δημοσιευμα του harvard ... και φυσικα οπως ειπαμε δεν ειναι  κατι καινουριο αλλα οπως λεει και ο Φαρσαλινος ... καλο ειναι να μην υπαρχουν αυτες οι ουσιες αλλα σε σχεση με το Κτ  τα ποσοστα ειναι μικρα στο ΗΤ

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Η εικόνα από πού πάρθηκε, φίλε drdninja; Αναφέρεται σ' αυτήν την έρευνα που συζητάμε;

Edit: Τώρα είδα ότι αναφέρεται στον κ. Φαρσαλινό, αλλά καλά θα ήταν να ξέραμε και την πηγή.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2015, 17:37 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος gigelis78

  • ***
  • 748
  • Φύλο: Άντρας
ολες οι ερευνες και τα συγκριτικα που γινονται ειναι ητ vs κτ ή ητ vs καθαρο αερα?

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Όσες ψάχνουν τρόπους να προσάψουν κατηγορίες στο ηλεκτρονικό τσιγάρο γίνονται η.τ. vs καθαρό αέρα. Εγώ αυτό αποκόμισα ως τώρα.
Όσες έγιναν η.τ. vs κ.τ. δείχνουν το η.τ. από δεκάδες έως χιλιάδες φορές πιο ακίνδυνο από το κανονικό τσιγάρο, ανάλογα το συστατικό που συγκρίνεται κάθε φορά.

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Η εικόνα από πού πάρθηκε, φίλε drdninja; Αναφέρεται σ' αυτήν την έρευνα που συζητάμε;

Edit: Τώρα είδα ότι αναφέρεται στον κ. Φαρσαλινό, αλλά καλά θα ήταν να ξέραμε και την πηγή.

Είναι πρώτη εικόνα στο status του ιατρού μας στο facebook
https://www.facebook.com/konstantinos.farsalinos?fref=ts

Με έβαλες σε υποψίες και το έψαξα μήπως υπάρχει κάπου official απ'τη Halo αυτή η φωτογραφία και δε τη βρήκα οπότε ας μη τη θεωρούμε 100% αξιόπιστη, αλλά ναι βασίζεται στην έρευνα του Doctor F είτε λέει Halo είτε όχι

EDIT: Από εδώ είναι τελικά
05 September έγινε η δημοσίευση άρα δεν είναι και τόσο έγκυρη, αλλά έτσι κ αλλιώς η είδηση απ'ότι φαίνεται ήταν ένα ακόμα horror story με κέτσαπ αντί για αίμα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 09, 2015, 23:43 από drdninja »

Αποσυνδεδεμένος soulisge1

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Ερχεται καταϊδρωμένο το Harvard,  ο κ.Φαρσαλινός έχει από καιρό ερευνήσει το θέμα.

Κοινώς "περσινά ξυνά σταφύλια".

Αποσυνδεδεμένος mankar72

  • ****
  • 1240
  • Φύλο: Άντρας
Δεν θα πάρω θέση ως προς την έρευνα του Harvard γιατί δεν έχω τις απαραίτητες γνώσεις να το κάνω.
Αλλά το συγκεκριμένο άρθρο όπως και όλα τα παρόμοια που κατά καιρούς δημοσιεύονται είναι για τα πανηγύρια.


"Υπάρχουν μέχρι στιγμής στην αγορά, περισσότερες από 7.000 ποικιλίες ηλεκτρονικών τσιγάρων με e-juice (υγρό καπνό που περιέχει νικοτίνη)." :lotpot:


Το κακό βέβαια είναι πως τον στόχο τους τον πετυχαίνουν μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος soulisge1

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Σαφως και ειναι παραπληροφορηση η απαντημενα ολα αυτα, το θεμα ειναι η υπερπροσπαθεια ολων αυτων εναντιον του Η.Τ

Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Ειναι και οι δημοσιογραφαρες που εχουμε. Ρεπορταζ του copy-paste και αγιος ο Θεος!  ^-^

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1119994 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 259 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 143 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325453 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8297 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296728 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826805 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9440 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156348 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570823 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245561 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios