vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 5 χρήστες
Tem, petra, pngtszs1976, costasibiza84, Sergios

Twitter

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος spectacles

  • *
  • 7
  • Φύλο: Άντρας
spectacles το ηλεκτρονικό τσιγάρο βλάπτει πιο πολύ από το κανονικο, επίσης η γη είναι επίπεδη...
Αν νομίζεις ότι αστειεύμαι διάβασε το παρακάτω:
http://www.vice.com/gr/read/epipedi-gi

Εντάξει, αυτοί απλά το έχουν κάψει εδώ και καιρό..  :))

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Πριν από μερικές μέρες συζητούσα με έναν γνωστό μου ο οποίος έχει κάνει μπάϊ-πας λόγω του χρόνιου καπνίσματος και παραδέχτηκε ότι ο γιατρός του, του συνέστησε το η.τ. ως εναλλακτική μέθοδο για να γλυτώσει τις επόμενες μελλοντικές επεμβάσεις που θα χρειαστεί αν συνεχίσει το κ.τ. Αυτός όμως συνεχίζει να καπνίζει κανονικά και μάλιστα πουράκια αντί για τσιγάρα..
Τι μπορείς να πεις σε αυτόν τον άνθρωπο και πως να τον καθοδηγήσεις-συνετήσεις όταν σου απαντά ότι "αυτά τα ηλεκτρονικά μαραφέτια είναι πολύ χειρότερα από το κ.τ.";
Δεν έδωσα συνέχεια γιατί έκρινα ότι έκανα άσκοπη σπατάλη σάλιου...  :wall:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 10:24 από spectacles »

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
@Ducklord:

Σε καταλαβαίνω. Υπάρχουν κάποιοι ατμιστές (ειδικά στις ΗΠΑ) που δεν είναι πρόθυμοι να παραδεχτούν ούτε αυτά που οι υπόλοιποι θεωρούμε αυτονόητα. Αλλά υπάρχει μια παράμετρος που σου διαφεύγει. Είμαστε σε πόλεμο.
Οι απαγορεύσεις επεκτείνονται. Το ότι ανάμεσα στα παράλογα που λέγονται από τους ατμιστές υπάρχουν και "λογικά" δεν σε ωφελεί και πολύ όταν μια επιτροπή σου βάζει 200% φόρο και σε στέλνει στο πεζοδρόμιο να ατμίζεις με τους καπνιστές.

Έβαλα το "λογικά" σε εισαγωγικά. Όταν το λογικό "τα παιδιά κινδυνεύουν αν πιούν υγρά" χρησιμοποιείται για να ενισχυθεί το "άρα απαγορεψτε το ηλεκτρονικό τσιγάρο" τότε φαίνεται πως η "λογική" αυτή δεν έχει λογικούς στόχους αλλά μια συγκεκριμένη ατζέντα από την οποία δεν κινδυνεύει μόνο το βόλεμά μας αλλά και ανθρώπινες ζωές.

Όταν ο αντίπαλος σε έχει βάλει κάτω και σε εχει τσακίσει στις κλωτσιές δεν είναι η στιγμή να ασκήσεις μετριοπάθεια και να πεις "ε, κι εγώ χθες που του είπα καλημέρα το είπα λίγο άκεφα, ίσως δεν είναι παράλογο που με αντιπάθησε"!

Εν τέλει, αν μια μειονότητα των ατμιστών στον κόσμο σκέφτονται φανατικά δεν ξέρω γιατί πρέπει αυτό να μεταφέρεται εδώ (σε ένα φόρουμ με αρκετά υπεύθυνη στάση στα θέματα υγείας) λες και πρέπει να σταματήσουμε να πολεμάμε αυτό που μας πονάει και να απολογηθούμε. Κάνουμε ήδη την αυτοκριτική μας, δεν χρειάζεται να μας υπενθυμίζεται να κάνουμε κι άλλη επειδή ένας 16χρονος στην Ομάχα είναι περίεργος.

Στην πραγματικότητα είναι σαν να εγκαλείς κι εμάς για έλλειψη λογικής. Το οποίο μου λέει πως δεν ξεψάχνισες το φόρουμ για να δεις πού όντως στεκόμαστε "εμείς" και αντιμετωπίζεις μια κοινότητα σαν να είναι αυτός ο κάποιος στην άλλη άκρη του κόσμου που δεν σου φάνηκε σόι. Φοβάμαι πως οι μέρες μας σαν πλήρως ελεύθεροι ατμιστές είναι μετρημένες και σε διαβεβαιώ πως γι αυτό δεν φταίνε οι ατμιστές.
Αν κάποιος άνθρωπος που αγαπάς και που καπνίζει 2-3 πακέτα την ημέρα αποφύγει το άτμισμα λέγοντάς σου πως "καπνιζεις υγρά μπαταρίας" (γιατί έτσι του είπανε!) τότε μπορεί να μην σε απασχολεί τόσο ο αφελής στο reddit που δεν κάνει αυτοκριτική.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 24, 2015, 15:08 από BigSur »

@BigSur Ναι, αλλά όταν λέω πως είναι καλό να συμπεριφερόμαστε λογικά και να αναγνωρίζουμε πως υπάρχουν ΚΑΙ μειονεκτήματα, το λέω διότι έτσι ΕΜΕΙΣ φαινόμαστε οι ρεαλιστές και ενήμεροι για το όλο θέμα. Αναγνωρίζοντας τα μειονεκτήματα σου αποδεικνύεις την ανωτερότητα σου σε σχέση με τον άλλο, που καταλήγει να επιδεικνύει την ασχετοσύνη του. "Έτσι" το εννοώ δηλαδής. Αναγνωρίζοντας πως "ναι, όχι μόνο αν πιεί ένα παιδί το υγρό, αλλά και ένας ενήλικας, μπορεί να πάνε αμφότεροι να συναντήσουν το Giant Spaghetti Monster, αλλά το ίδιο συμβαίνει με τη χλωρίνη, με το Depon...".

Το αντίθετο, το επειδή "τα παίρνουμε" με την εικόνα που ζωγραφίζουν και τις όποιες (ηλίθιες) απαγορεύσεις και (ηλίθιες και μη) προσπάθειες ελέγχου του ατμίσματος, να συμπεριφερόμαστε όπως και "εκείνοι", καταλήγει να είναι αρνητικό. Π.χ. ο νεανούμπας που είχε ξεκινήσει το θρέντι στο Reddit σύντομα είδε να παρουσιάζονται πολλά-πολλά σχόλια τύπου "ναι, αλλά..." από πιο προσγειωμένους συν-ατμιστές.

Π.χ. στη συζήτηση που είχα με τη φαρμακοποιό που πρωτανέφερα, ενώ αρχικά είχε τη στάση "μπου-χου, εσύ ξέρεις γιατί τα ψάχνεις, οι υπόλοιποι όμως μπορεί να χύσουν υγρά με νικοτίνη επάνω τους και να δουν τα ραδίκια ανάποδα, μάλλον θα είναι καλό να πωλούνται ειδικά αυτά τα υγρά από εμάς" (διότι με αυτό είχε ουσιαστικά να κάνει η συζήτηση μας) έμαθε from me σχετικά με τις περιεκτικότητες σε νικοτίνη των υγρών, το πώς ουσιαστικά οι "(σχεδόν) έτοιμες για άτμισμα βάσεις που πωλούνται στο εμπόριο" έχουν περιεκτικότητες κάτω των 36mg, και έτσι μπορούν να θεωρηθούν "αντίστοιχο ενός τυπικού δηλητηριο-υγρού που υπάρχει σε Χ μπουκάλι σε κάθε σπίτι - handle with care φάση" και πώς "όχι, εμείς οι ατμιστές-που-ψαχνόμαστε-λίγο-παραπάνω-από-το-να-πάρουμε-έτοιμα-μπουκαλάκια κατά 99% ΔΕΝ αγοράζουμε καθαρό έλαιο νικοτίνης για τα δικά μας mix". Της φάνηκε, λοιπόν, απίστευτο το ότι "προφανώς, λοιπόν, όλος ο πανικός γίνεται για το αν θα τα πουλάνε από εγκεκριμένα, αδειοδοτημένα καταστήματα, συσκευασμένα σε μικρά μπουκαλάκια". Διότι χρήμα.

Αντί να έχουμε τη στάση "μας καταπιέζουν, θα μας φορολογήσουν και παιδέψουν άδικα" πρέπει να το γυρίσουμε σε "οι αλήτες, πάνε να εμποδίσουν αυτούς που παραμένουν στο τσιγάρο από το να σωθούν και αυτοί - και να γλιτώσουν χρήματα". Το "σας αδικούν" θα φέρει περισσότερο κόσμο προς τα μέρη μας από ό,τι το "μας καταπιέζουν". Για να... προλάβουμε το κακό (στο τσάκ) πρέπει να γίνουμε ολίγον τι "vaping evangelists"  ;D

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Χαίρομαι που δείχνεις ενδιαφέρον για ατμιστικό ακτιβισμό.  :)
Με τον κίνδυνο να φανώ συγκαταβατικός... είμαστε πολλά χρόνια μετά το σημείο που περιγράφεις. Πριν δώσεις συμβουλές καλό είναι να ενημερωθείς για το τι συμβαίνει τώρα, σε ένα κίνημα που έχει περάσει αυτό το στάδιο συνειδητοποίησης πολύ καιρό πριν.
Δεν κινδυνεύουμε επειδή δεν έχουμε φανεί αρκετά ρεαλιστές. Κινδυνεύουμε επειδή συγκεκριμένοι μηχανισμοί προπαγάνδας (ενήμεροι και για την αλήθεια και για το τι διακυβεύεται) κάνουν τα αδύνατα δυνατά για να καταπολεμηθεί το ΗΤ. Οι αιτίες είναι δύο:
1. Το χρήμα. Των φόρων και των φαρμακευτικών (με τις καπνοβιομηχανίες μπαλαντέρ, ανάλογα με το πού θέλουν να ωθήσουν την νομοθεσία).
2. Ο φανατισμός. Υπάρχουν αρκετοί υψηλά ιστάμενοι πουριτανοί που όταν πιεστούν με στοιχεία ρίχνουν τις μάσκες και δηλώνουν πως δεν έχουν σκοπό να ακούσουν οτιδήποτε τους λένε μερικοί γλειώδεις "nicotine junkies".

Το παρόν νήμα δεν είναι το κατάλληλο να συνεχιστεί αυτή η συζήτηση, είμαστε off topic. Δεν υπάρχει ένα μόνο συγκεκριμένο νήμα που να καλύπτει τέτοια θέματα, οπότε διασκορπίζονται. Ρίξε μια ματιά στα
Νομοτεχνικά
Δημόσια Χρήση (λίγα συγκεκριμένα νήματα)
ΗΤ και ΜΜΕ

Θα βρεις χρήσιμα πράγματα αλλά όχι πολλά...
Με λύπη σου λέω πως αυτά τα θέματα αφορούν ελάχιστους στην Ελλάδα και η συμμετοχή είναι μικρή και σποραδική. Σε αντίθεση με τα δυναμικά κινήματα άλλων ευρωπαϊκών χωρών εδώ δεν παίρνουμε είδηση του τι συμβαίνει και η συνηθισμένη αντίδραση όταν τύχει να μάθουμε κάτι είναι "εμένα δε με νοιάζει, έχω τις καβάτζες μου". Το ότι είμαστε από τις χώρες με αρκετούς ατμιστές αλλά χωρίς σύλλογο ή ένωση είναι πανευρωπαϊκή πρωτοτυπία!
Αν θέλεις να γνωρίζεις τι παίζεται -και να δράσεις κι εσύ, γιατί όχι;-  μπορώ να σου δώσω κάποια λινκ και αρκετούς χρήστες του twitter που παίζουν ρόλο (με το φατσομπούκι ασχολούμαι ελάχιστα).

Στην τελευταία σου παράγραφο περιγράφεις αυτό που ήδη συμβαίνει. Το βάρος πέφτει στην ενημέρωση πως πολεμώντας το ΗΤ καταδικάζονται σε θάνατο καπνιστές. Δεν είναι απλά "στρατηγική", είναι γεγονός.

Είμαι σε φάση της ζωής μου που δεν προλαβαίνω και πολλά ("η φάση με το μαγαζί" που περιέγραφα σε άλλο θρέντι είναι μια, μόνο, από τις παραμέτρους που με περιορίζουν) αλλά αν μπορώ να κάνω κάτι έστω και "εξ' αποστάσεως" για να... συνδράμω, ευχαρίστως! Για την ώρα, ήδη το πλασάρω ως the next best thing που μου έτυχε, ενώ το ότι κατάφερα να μειώσω το κάπνισμα σε 3-4 τσιγάρα την εβδομάδα ΕΓΩ, ο "30-40 τσιγάρα τη μέρα - και από τα βαριά", είναι... διαφήμιση από μόνο του στους γνωστούς μου.

Υποθέτω πως αν όλα πάνε καλά με το κατάστημα που θέλω να ανοίξω, και περνάει κόσμος, μπορώ να μετατραπώ στον... γραφικό καφετζή της γειτονιάς, που "πουλάει ατμό" σε όποιον συναντά  ;D

Αποσυνδεδεμένος Tolis RBA

  • **
  • 243
  • Φύλο: Άντρας
Χτες μου λέει ο βενζινάς να το κόψω αυτό που κρατώ στα χέρια μου γιατί γεμίζει ο πνεύμονας με υγρό...
Δεν θα σταματήσουμε ποτέ να ακούμε αυτόν τον μύθο όσα χρόνια και να περάσουν, όσες έρευνες και να βγούν, καλή υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος imjp1982

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Χαχαχα :)) Η κλασσικη ατάκα του άσχετου  :))

και εγω κατα καιρους εχω ακουσει τετοια........ ;D ;D ;D


Αποσυνδεδεμένος caros

  • *****
  • 1707
  • Φύλο: Άντρας
Βασικα το αρθρο που κανεις το λινκ ειναι κανα εξαμηνο παλιο...  ::)

Και βασικά το site που παραθέτεις είναι έτσι κι αλλιώς σκουπίδι, οπότε καλό είναι να μην τους δίνουμε hits.

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Το είδα και εγώ αυτό.

Παιδιά νομίζω πως δε λέει κάτι που δε γνωρίζαμε νωρίτερα για τις συγκεκριμένες ουσίες.

Πιο συγκεκριμένα:
Παράθεση
However, diacetyl and other related flavoring chemicals are used in many other flavors beyond butter-flavored popcorn, including fruit flavors, alcohol flavors, and, we learned in our study, candy-flavored e-cigarettes,”


Το ξέραμε αυτό από τον κύριο Φαρσαλινό ο οποίος μάλιστα μας είπε να μην αρκούμαστε σε γραπτές/προφορικές απαντήσεις ότι τα υγρά δε περιέχουν τις επικίνδυνες ουσίες αλλά να ζητάμε έγκυρα και υπογεγραμμένα πιστοποιητικά σωστά?

Το πρόβλημα δεν είναι αυτή η είδηση. Η είδηση είναι παλιά στην ουσία για αυτούς που το έψαχναν. Το πρόβλημα είμαστε εμείς. Αν αγαπάμε το άτμισμα και θέλουμε πραγματικά να αντικαταστήσει το κάπνισμα να μη ξεχνάμε τέτοιες ειδήσεις και να ΑΠΑΙΤΟΥΜΕ έγκυρα και νόμιμα πιστοποιητικά όταν αγοράζουμε κάποιο υγρό, αλλιώς να μη το αγοράζουμε
καν.

Απλά επειδή φυσικά δεν είμαι ιατρός και δεν έχω ιδέα ας με διορθώσει κάποιος αν κάτι μου διαφεύγει στην είδηση.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Να πω για άλλη μια φορά ότι πιστοποιητικά με τη στενή έννοια του όρου, δεν υπάρχουν γιατί πολύ απλά δεν υπάρχει φορέας πιστοποίησης σε παγκόσμιο επίπεδο. Γραπτά αποτελέσματα αναλύσεων, ναι, υπάρχουν.

Κάθισα και διάβασα το PDF της μελετης η οποία αναφέρεται στο άρθρο. Συγχωρέστε με για την καχυποψία μου, αλλά όταν αναφέρεται ότι "υπάρχουν άνω των 7000 υγρά αναπλήρωσης παγκοσμίως και εμείς ελέγξαμε 51", μου φαίνεται λίγο φωτογραφικό. Ελέγχθηκαν 51 από τα 7000 ως δείγμα και στα 47 βρήκαν τουλάχιστον μία από τις ουσίες σε ποσοστό άνω του εργαστηριακού ελάχιστου. Μπακαλίστικα έλεγξαν το 0.72% της αγοράς και στο 92,15% από αυτά βρήκαν τουλάχιστον μία ύποπτη ουσία. Πάλι μπακαλίστικα, θυμίζει εκφώνηση του Φερεντίνου: "Ρωτήσαμε εκατό ανθρώπους να μας πουν...."

Και ένα συνομωτικό: στατιστικά, θα μπορούσαν κάλλιστα και τα 51 που τσέκαραν να είναι εντελώς καθαρά. Θα τη βλέπαμε ποτέ τη μελέτη?

Αποσυνδεδεμένος drdninja

  • **
  • 193
  • Φύλο: Άντρας
  • The eyes chico. They never lie.
Γραπτά αποτελέσματα αναλύσεων είναι πιο σωστό όντως. Επίσης μακάρι ΟΛΕΣ αυτές οι έρευνες και οι αναλύσεις που γίνονται, να γίνονταν σε σύγκριση με το κανονικό τσιγάρο. Δηλαδή είναι δυνατόν να πιστεύει κανείς ότι είναι υγιεινό να εισπνέεις χημικά? Φυσικά και δεν είναι. Το θέμα είναι ότι αυτό το κάναμε καιρό τώρα με το κανονικό τσιγάρο και ίσως το άτμισμα να είναι έστω και λίγο πιο υγιεινή συνήθεια (για το πιο απολαυστική πλέον είμαι σίγουρος  :laugh1: )

Εστιάζουν στο πως θα βγάλουν όλα τα αρνητικά του ατμίσματος στη φόρα και φυσικά καλά κάνουν, αλλά είναι πραγματικά εξοργιστικό ότι κανένας τους δε προτείνει εναλλακτικούς τρόπους για να γίνει το άτμισμα πιο υγιεινό..Πράγμα που είμαι σίγουρος ότι είναι εφικτό. Και στη τελική αν ενδιαφέρονταν για την υγεία μας κάποιος από όλους αυτούς τους επιστήμονες θα έκανε έρευνες για το πώς να βελτιώσει το άτμισμα (ή ακόμα και το κάπνισμα) και όχι για να μας πει πόσο κακό είναι.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1119993 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 257 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 143 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 325452 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8297 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 296719 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 826803 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 510447 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9440 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 156348 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 570820 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 245559 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios