vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

272 επισκέπτες, 2 χρήστες
grag, Tem

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Δεν μου φαίνεται απίθανο κάτι τέτοιο. Κρύβοντας ένα κύκλωμα USB flash σε φορτιστή ego που κάνει ξεκινά κακόβουλο λογισμικό με την αυτόματη εκτέλεση των Windows (ακόμα και χωρίς ειδοποίηση του χρήστη, χρησιμοποιώντας κάποιο κενό ασφαλείας) μπορεί κάποιος να επιτεθεί σε απομονωμένα απο το Internet δίκτυα. Το μόνο που χρειάζεται είναι να πουληθεί ο φορτιστής στο κατάλληλο άτομο και αυτό το άτομο να βάλει να φορτίσει η 600άρα ego του στο τερματικό που χρησιμοποιεί.

Με παρόμοιο τρόπο (μολυσμένο USB flash drive) διαδόθηκε το Stuxnet σε εγκαταστάσεις εμπλουτισμού ουρανίου στο Ιράν.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Ξερεις μια βλακεια καποιου για την πλακα,μπορει να γινει ασχημο οπλο για τους επιτηδειους.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
To "κάποιο blog" του άρθρου ήταν το reddit. Είμαι πολύ σκεπτικιστής με αυτό και αυτός που ανάφερε την περίπτωση το μετέφερε από δεύτερο χέρι (όπως πολλές ανοησίες που ακούμε και τις μεταφέρουμε πως και καλά συνέβηκαν σε κάποιον φίλο μας). Όμως είναι εφικτό και θεωρητικά πιθανό αν το usb του φορτιστή είναι εξαρχής πειραγμένο για να κάνει κάτι τέτοιο.
Δεν αποκλείω την περίπτωση να ξανακούσουμε τέτοια όσο το ΗΤ εξαπλώνεται, και είναι δύσκολο να τα επιβεβαιώσεις ή να τα αποκλείσεις.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Εγώ θα το δω λίγο πιο επαγγελματικά το θέμα: Όταν φτιάχνεις ένα σωστό εταιρικό δίκτυο, το πρώτο που κάνεις στα τερματικά είναι να απενεργοποιήσεις τα USB. Μετά βάζεις τους ανάλογους περιορισμούς ανά user class και μετά παραδίδεις το τερματικό στην διάθεση της επιχείρησης.

Μιλάμε για μεγάλα εταιρικά δίκτυα πάντα, όχι σαν αυτό που έχω στο γραφείο, 2 PC και Server!!!

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2814
  • Φύλο: Άντρας
Ειδικός δεν είμαι, αλλά έχω την εντύπωση πως οι θύρες usb έχουν κάποια pins για ρεύμα μόνο και κάποια άλλα για data. Εφόσον δεν υπάρχει φυσική επαφή των pins είναι τεχνικά αδύνατο να περάσει οτιδήποτε, ακίνδυνο ή όχι.
Αν έχει ανοίξει κάποιος το βύσμα του φορτιστή του μπορεί και να το αποδείξει.
Σε αυτό συνηγορεί και το ότι ο υπολογιστής δεν αναγνωρίζει κάτι στη θύρα, γνωστό ή άγνωστο.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
συμφωνω και εγω με το παραπανω ... αν βαλετε ενα απλο στικακι σε ενα υπολογιστη για πρωτη φορα θα δειτε οτι κανει εγκατασταση των drivers  αν βαλετε ενα usb φορτισης ΗΤ δεν κανει τιποτα τετοιο απλα συνεχιζει να φορτιζει ...

αλλα τι να λεμε .. εγω ειμουν  αυτος που το ποσταρα σε αυτο το νημα αυτο το αρθρο μονο και και μονο να δειξω οτι ο πολεμος του ητ ειναι απο ολες τις μεριες .. ακομα και αυτες που που γινονται ανεκδοτα για το φατσοβιβλιο σαν μπανερακια

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Αυτο γινοταν μονο στα κινητα της Νοκια,περναν μονο ρευμα κ οχι data στην φορτιση απο pc,πλεον ολα τα κινιητα οταν τα συνδεσεις με ενα pc φαινοντε ως external hard drive.

Αποσυνδεδεμένος Doubt

  • *****
  • 2814
  • Φύλο: Άντρας
Δεν αναφέρομαι σε κινητό αλλά σε συσκευές eGo ή mod που συνδέονται μέσω usb. Αν κυκλοφορήσουν αναβαθμίσιμες (μέσω υπολογιστή ή smatphone/tablet), το ξαναβλέπουμε το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Οι φορτιστές ego (που υποθέτω ότι χρησιμοποιήθηκε στο άρθρο) συνήθως έχουν ενσωματωμένο καλώδιο και όλα τα βύσματα USB που παράγονται έχουν όλα τα pins πάνω. Στην περίπτωση του άρθρου υποθέτω ότι υπήρχε έξτρα πλακέτα στο σώμα του φορτιστή ego (εκεί που βιδώνει η μπαταρία) και αυτή έκανε όλη τη δουλειά. Σε περίπτωση καλωδίου που αποσυνδέεται (mini/microUSB σε USB), όλα που έχω χρησιμοποιήσει από διάφορους φορτιστές είχαν συνδεδεμένα τα καλώδια data.

Τέλος, σε περίπτωση που συνδεθεί διαφορετική μεν, αλλά ίδιας κλάσης συσκεύη στην ίδια USB θύρα τότε τα Windows θα χρησιμοποιήσουν τον υπάρχοντα οδηγό, πχ αν βάλεις διαφορετικά φλασάκια σε μια θύρα μόνο το πρώτο θα κάνει τα Windows να εγκαταστήσει οδηγούς.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Ναι Κυριακο αλλα δεν διαβασα πουθενα με μεγαλα bold  γραμματα και μαλιστα  viral  κατασταση σε oλα  τα socials  τωρα τελευταια να λενε προσοχη στις φορτισεις των κινητων σας για  virus  και αλλα τετοια καλογουστα ... Γιατι εκει θα το πιστευα και μαλιστα παρα πολυ .. γιατι θα ειχε μια βαση η θεωρια αυτη ..   αλλα ξερω υπαρχουν εκει εξω οι καλοι ποιμενες που θελουν μα ς βοηθησουν απο την καταρα και μαστιγα του αιωνα .. οπως σε λιγο θα την αποκαλούν .. ετσι και αλλιώς σαν επιδημία την εχουν ήδη αποκαλέσει τι λείπει  μετα απο μια επιδημια ? 


@ferongr
μολις δοκιμασα 5 ego usb chargers σε αδειες udb θυρες που δεν ειχα τοποθετησει τιποτα εκει (καινουριο laptop) διαφορετικης προελευσης απο Κινα μεχρι αυθεντικων πακετων κανενα δεν μου εδωσε external hard drive συμπεριφορα
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκεμβρίου 02, 2014, 21:45 από kostas44 »

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Λογικό καθώς δεν είναι κακόβουλοι. Αμα ήταν θα είχαν έξτρα πλακέτα/διαφορετική πλακέτα και θα έδειχναν.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Λοιπον πλεον καποια μοντ λογο του οτι ναι μεν ειναι ηλεκτρονικα αλλα δεν υπαρχει καποιο μπουτον για να ρυθμισεις τα w/v κ ετσι η εκαστοτη εταιρια σου δινει την δυνατοτητα μεσο software να κανεις τις ρυθμισεις,αλλα μοντ σου δινουν sofware για να βλεπεις απο w/v μεχρι κ να μετρας τα ποσοστα τζουρας που κανεις σε εβδομαδιαια βαση,κ ολα αυτα μεσο του προσωπικου σας υπολογιστη  :) τα συμπερασματα δικα σας

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
ναι καβατζωσα ενα τετοιο κουτακι ..  :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm: αυτο σιγουρα θελει προσοχη .. οσο το σκευτομαι .. αφου κραταει history  στο apk  αυτο σιγουρα ειναι μεμπτο και δεν κανω πλακα .. στελνει μεσω wifi  στοιχεια μου στους κιτρινοματιδες .... αν γινεται αυτο θα το  μπλοκαρω  :idiot1: :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος ferongr

  • ***
  • 818
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήτω τα boxmods
Αν λές για κάτι σαν το eVic Supreme, υποθέτω ότι η εφαρμογή MyVapors εγκαθιστά ειδικούς drivers (δεν υπάρχει USB class electronic cigarette  ;D ). Και οι custom drivers μπορούν να κάνουν ότι γουστάρουν αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο.

Αποσυνδεδεμένος Athan

  • *****
  • 2386
  • Φύλο: Άντρας
  • Read The Fuckin' Manual...
    • Athan
Το να κολλησεις virus ειναι το λιγοτερο κ μη σας πω κ αδιαφορα,αλλα λεμε για να λεμε τωρα.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342097 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206358 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541254 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30948 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50044 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597074 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357591 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11413 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192912 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1226 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1202 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591615 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios