vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

213 επισκέπτες, 2 χρήστες
lounik, mathimatikos1966

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Καλως ήρθες!


Προφανώς οι φήμες που ακολουθούν το ΗΤ έχουν τη ρίζα τους στην απληστία των καπνοβιομηχανιών, με αποδέκτη την άγνοια των καταναλωτών και όχι στην λογική ή στην επιστήμη.


Φίλε Άγγελε, ρητορική η δήλωση φυσικά, πιο πολύ για να σε ευχαριστήσω για αυτά που έμαθα από το ποστ σου, τα οποία μπορω να τα χρησιμοποιήσω (χρησιμοποιήσουμε) ως επιχειρήματα, όταν μας λένε ότι με το ΗΤ θα πεθάνουν από πνευμονικό οίδημα κλπ φαιδρά !!!  :yes: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Βέβαια άλλο πράγμα η υγρασία της ατμόσφαιρας που αποτελείται από υδρατμούς* και άλλο πράγμα ο ατμός της γλυκερίνης ή της προπυλενογλυκόλης.


*Υδρατμός: Ετυμολογία: [<ύδωρ + ατμός]
                  Ερμηνεία: (ο) ουσ.  η αέρια κατάσταση του νερού, ατμός από την εξάτμηση του νερού, αχνός

Αποσυνδεδεμένος ΑΓΓΓΕΛΟΣ

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Μιλησα σαφως για τους υδρατμους και για την ευεργετικη τους δραση στους πνευμονες.
Οι οποιες ουσιες,ειναι διαλυμενες στο νερακι και συμπαρασυρονται με τους ατμους....τωρα το κατα ποσο ειναι επιβλαβεις η οχι,αυτο ειναι ενα μεγαλο θεμα,παντως ειμαι πεπισμενος οτι  αν εχουν καποια δυσμενη επιδραση,αυτη ειναι απειρως μικροτερη του κτ.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Σε συζήτηση περί ή.τ. που είχα χθες με μια γνωστή μου μού λέει σε μια φάση:
- Είδα ένα άρθρο για το η.τ. στο facebook.
- Πολύ έγκυρη πηγή πληροφόρησης το facebook. Για πες.
- Σε κάποια είναι. Τεσπα. Το άρθρο είχε τίτλο «ΑΠΟΜΑΚΡΥΝΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΣΑΣ ΑΠΟ ΤΟ Η.Τ.»
- Μάλιστα. Και τι ακριβώς έλεγε το άρθρο;
- Α, δεν ξέρω. Δεν το διάβασα. Απλώς τον τίτλο είδαι και λέω θα είναι πολύ βλαβερό για να λένε κάτι τέτοιο.  :dontknow:

Η ίδια κυρία, πριν μερικούς μήνες, όταν της είχα προβάλλει ως επιχείρημα τον Φαρσαλινό και τις έρευνές του μου είπε ως αντεπιχείρημα: «Δεν ξέρω ποιος είναι αυτός, από ποιον τα παίρνει και για ποιους λόγους λέει όσα λέει».

Το κακό είναι ότι, κατά τα άλλα, είναι πολυ συμπαθητική γυναίκα και, δυστυχώς, δε με τραβάει να την αρχίσω στο τρολλάρισμα κάθε φορά που ξεκινάει παρόμοια κουβέντα.

Αποσυνδεδεμένος geminimax

  • **
  • 117
  • Φύλο: Άντρας
Το επιχείρημα του γιατρού είναι ΟΚ για μας, αλλά δεν τον ξέρουν και πολλοί εδω που τα λέμε. Λογικές οι ερωτήσεις της.

Αποσυνδεδεμένος renesis

  • **
  • 399
  • Φύλο: Άντρας
  • Tango's dirty only if it's done right...
Ναι, λογικό. Το θέμα μου είναι ότι αφού είναι τόσο επιφυλακτική για τα κίνητρα του γιατρού γιατί δεν είναι και για τα διάφορα σκουπιδοάρθρα που εμφανίζονται στο facebook;

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Εντωμεταξυ αν το καλοσκεφτεις ο τίτλος μονος του δεν λέει κάτι παράλογο... απομακρύνετε τα παιδιά σας από το η.τ. λέει...που είναι λογικό αν δεν καπνίζουν.. και εγώ αυτό θα έκανα. Όπως και φράσεις του τύπου απομακρύνετε τα παιδιά σας από την τηλεόραση, το fast food κλπ.. και εκεί θα συμφωνήσω..

Είναι ο τρόπος που παρουσιάζεται..αυτό που υπονοεί από πίσω που τρομάζει και ο άλλος χωρίς να διαβάσει καν το άρθρο καταδικάζει απόλυτα...

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Δημήτρη, υπάρχουν κάποιοι χρυσοί κανόνες στην προπαγάνδα.
ενας από αυτούς είναι ότι πρέπει να καμουφλάρεις τα ψέματα ανάμεσα στις αλήθειες και τα παράλογα και λανθασμένα δίπλα στα λογικά και σωστά.


Οποιος διαβάσει πόσο επιμένει η ΠΟΥ στο να μην πωλούνται η.τ. στους ανήλικους θα πει : μπράβο, τι σωστά μιλάνε! Οπότε, θα περάσει στο ντούκου σαν σωστή και την επόμενη θέση της, που μπορεί να είναι ότι το η.τ. δε βοηθάει στη διακοπή του καπνίσματος. Λες κι εμείς εδώ είμαστε φαντάσματα! Πιάνουν ένα άλλο ευαίσθητο θέμα, την εγκυμοσύνη κι εκφράζουν κι εκεί τη βαθιά ανησυχία τους. Ψυχολογικά, το μέσο άτομο ευαισθητοποιείται από τον λογικό κίνδυνο προσληψης νικοτίνης από το έμβρυο. Εύκολα λοιπον του περνάς μετά μια άκυρη κινδυνολογία, όχι πχ δεν είναι ασφαλές για κανέναν το η.τ.




Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
http://www.karfitsa.gr/wp-content/uploads/2014/09/kar525.pdf
στη σημερινή καρφίτσα που μοιράζεται δωρεάν!

σελ. 10, κύριος Μπεχράκης, κλπ, κλπ, κλπ..

δώρο ένα πακέτο τσιγάρα κι ένας αναπτήρας για να ξαναρχίσετε το κάπνισμα!

Αποσυνδεδεμένος Red Led

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • To be a rock and not to roll

Όλοι αυτοί οι κύριοι και κυρίες που έχουν βαλθεί να μας πείσουν πως το Ηλεκτρονικό τσιγάρο είναι επικίνδυνο, είναι εκπρόσωποι ενός συστήματος εκμετάλλευσης των ανθρώπων.
Δεν το έχουν σε τίποτα, να σε οδηγήσουν στην καταστροφή μόνον και μόνον για τα συμφέροντα τους, η ακόμα και για την ηλιθιότητα τους.
Κανείς τους δεν ενδιαφέρεται για την υγεία μας.
Το χρήμα μόνον που θα αρπάξουν τους καίει.


Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Καπνιστής, διόλου άσχετος με τα ιατρικά:
-Ε, και το ητ δεν είναι καλό. Τελευταίες έρευνες έδειξαν ότι είναι πολύ επικίνδυνο. Γι' αυτό κι αναγκάστηκαν ένα διάστημα και κλείσανε όλα τα μαγαζιά!
 :o :o :o
-Μα, ποτέ δεν κλείσανε τα μαγαζιά!  :o
-Πως, πως! Στη Θεσ/νικη τουλάχιστον ένα διάστημα είχαν κλείσει όλα!!! Απλά τώρα ξανανοίξανε!
 :o :o :o :o
Πήγα να πω κάτι για Μπεχράκη και Φαρσαλινό....
-Δεν τους ξέρω, αλλά αν όντως δεν ήταν έτσι, δε θα κλείνανε όλα τα μαγαζιά!!!
 :o :o :o :o :o


 :hmmm: :hmmm: :hmmm: :hmmm:  Μα καλά, εγώ τότε από ποιό σύμπαν έκανα και κάνω τις αγορές μου;;;  :confused1:

Δε συνέχισα την κουβέντα... Δε θα έβγαζε πουθενά! Ανάψανε τα marlboro, τράβηξα γερή τζούρα μπισκοτάκι, και επιμελώς φρόντισα να μη ξαναγυρίσει η κουβέντα εκεί! Κανείς δεν θα έπειθε κανέναν!
Απλά μου έμεινε σαν ανέκδοτο! Μήπως έχασα κάτι βρε παιδιά; Εγώ 2,5 χρόνια τώρα, γιατί τα μαγαζιά τα βρίσκω πάντα στη θέση τους;  :confused1: :hmmm:  Υπάρχει βέβαια και η άλλη εξήγηση... Είμαι πάντα τόσο όμορφη και γλυκιά, που εμένα πάντα μου πουλάνε κι ας είναι κλειστά!!!  :laugh1: :laugh1: :laugh1: :angel: :eyesplash:  Ή είδα τόσες φορές το matrix, που πλέον ζω μια άλλη πραγματικότητα!!!!  :yes: :dontknow: :hmmm:  .... Ή μήπως το ανάποδο;;;  :hmmm: :hmmm: :confused1: :laugh1:
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 29, 2014, 13:43 από Σένια »

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Αχ βρε Σένια, ξέχασες ?

Τα μαγαζιά είχαν κλείσει όλα από Γενάρη μέχρι Μάρτη 2013 στο 7ο παράλληλο σύμπαν και από Απρίλη μέχρι Ιούνι στο 9ο. Στα άλλα παράλληλα δεν λειτουργούσαν οι παράλληλοι ΕΟΦ λόγω έλλειψη παράλληλου προσωπικού...

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Αν θυμάμαι καλά το 2011 ή 12 είχε πει κάτι ο ΕΟΦ για τη νικοτίνη και δεν πουλούσαν νικοτινούχα υγρά. Αυτό ήταν και το τέλος του ξεσπάσματος που έκαναν οι πωλήσεις ΗΤ στην Ελλάδα. Μετά αυτό σταμάτησε και όλα εξελίχθηκαν όπως τα ξέρουμε. Δεν είμαι σίγουρος γι αυτά που λέω γιατί μου φαίνονται μακρινά σαν όνειρο

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Σύνορα 11 με 12 ήταν.
Τότε που ορισμένα από τα (ανοικτά) μαγαζιά είχαν κρύψει τα νικοτινούχα από τις εμπρός θέσεις...
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,4685.0.html

Φυσικά, όλα μετά πήραν τον γνωστό δρόμο που πήραν.
Έτσι είναι... ενώ ξέρουμε την ανθρώπινη φύση και συμπεριφορά και ψιλο-μαντεύουμε το μέλλον, επηρεαζόμαστε από τις... "απαγορεύσεις" ενός εχμ... κράτους.
Μάλιστα, ήταν το θέμα που συγκέντρωσε πολλές θεάσεις και εξαιτίας του το φόρουμ είχε για πολύ καιρό το ρεκόρ συνδεδεμένων χρηστών.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342138 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206398 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541309 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30974 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50077 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597127 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357627 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11442 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192962 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1250 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1235 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591674 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios