vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

289 επισκέπτες, 1 χρήστης
lagoudakis

Μύθοι, παραπληροφόρηση και εικασίες για το ηλεκτρονικό τσιγάρο

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Διάβασα όσο μπορούσα το νήμα αυτό, και πραγματικά δεν με ξένισαν οι απόψεις των ημιμαθών σχετικά με το η.τ.
Δεν θα αναφέρω το πόσο πιο καλά νοιώθω ~4 μήνες τώρα που δεν έχω καπνίσει ούτε ένα κ.τ.
Η πεθερά μου έχει θέμα με τους πνεύμονες (ελαφριά απόφραξη) και εκτός της δυσκολίας στην αναπνοή όταν ζορίζεται, είχε και διαρκείς πνευμονίες / ακροαστικά.
Σταμάτησε και εκείνη την ίδια περίοδο με εμένα το κτ και άρχισε το ητ.
Από τότε δεν έχει ξανακάνει αυτά τα συμπτώματα (η απόφραξη βέβαια δεν φεύγει), δεν δυσκολεύεται τόσο πολύ στην αναπνοή και οι εξετάσεις της είναι καλύτερες από πριν.
Ο πνευμονολόγος που την παρακολουθεί της είπε να ατμίζει όσο θέλει, αρκεί να μη ξανακαπνίσει.


Δεν θέλω να καν να σκεφτώ το "θεωρία συνωμοσίας" ενδεχόμενο, οι γιατροί να λένε διάφορα κακά για το η.τ. για να μη χάσουν αρρώστους από το κ.τ. Φυσικά δεν αναφέρομαι σε όλους τους γιατρούς, για να μην παρεξηγηθώ.


Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Δε ξερω εαν ειναι το καταλληλο νημα για να το ποσταρω..
Αλλα voila...



To πετυχα στο facebook του reviewer vapingwithtwisted..


Παραπληροφορηση σε ολο της το μεγαλειο για ακομη μια φορα...
 :eyesplash: :eyesplash: [size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Το τραγικό δεν είναι αυτό που φαίνεται εκ πρώτης όψεως στην αφίσα, αλλά αυτό που κρύβεται από πίσω.
 
Η αφίσα αυτή σχεδιάστηκε από μαθητές γυμνασίου (στο Αμέρικα φυσικά) και πήρε την δεύτερη θέση σε διαγωνισμό που είχε θέμα την πρόληψη της κατάχρησης ουσιών.
Στο ίδιο τσουβάλι δηλαδή με την ηρωίνη, το κρακ κλπ. Αυτά έχουν περάσει στα παιδιά, αυτά βγάζουν και τα παιδιά…
 
Λεπτομέρειες εδώ
 

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Mε αυτά που έχω ακούσει από γιατρούς για το η.τ.
έκοψα τους γιατρούς.

Και βρήκα την υγειά μου.

Αποσυνδεδεμένος eliaspage

  • **
  • 264
  • Φύλο: Άντρας
Εμένα πάντως προσωπικά για αυτό που λες με τους γιατρούς ισχύει ακριβώς το αντίθετο, με όσους έχω συζητήσει δεν μπορώ να πω πως μου το προτείνανε αλλά με σχέση το κ.τ. ήταν αναμφίβολα υπέρ του η.τ. Γενικότερα υπάρχει μια σχετική μεταστροφή του κλήματος υπέρ του η.τ. και όσο θα περνάει ο καιρός και δεν θα υπάρχουν οι αρχικές αμφιβολίες πιστεύω ότι θα γίνεται όλο και καλύτερο το όλο θέμα  ;)     

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Ζούμε το παρανοϊκό φαινόμενο οι γιατροί μας να ενημερώνονται και να είναι πιο θετικοί για το ΗΤ ενώ οι νομοθέτες, τα κράτη και οι Δήμοι να ξεπέφτουν σε αρνητικό φονταμενταλισμό.

Αποσυνδεδεμένος nickgr

  • ***
  • 517
  • Φύλο: Άντρας
  • Dum Spiro Vapo
Μιλησα με καποιους φιλους γιατρους ασχετων ειδικοτήτων (παιδίατρος,οφθαλμίατρος)
 και με έκπληξη διαπίστωσα ότι ήταν πολύ θετικοί, και πολύ ενημερωμένοι πάνω στο ΗΤ.
 Μάλιστα γνώριζαν και για τητ σχετική προπαγάνδα και μου σύστησαν να μη δίνω βάση
 σε αυτά που ακούγονται στα ΜΜΕ
 
 Οι μονοι αρνητικιοι φαινεται οτι ειναι οι πνευμονολογοι, ειδικα αν σχετίζονται και με κέντρα διακοπής καπνίσματος...

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Δουλευω σε μεγαλο νοσοκομειο,μετραμε ηδη μερικους ατμιστες γιατρους που το πιστεουν και το χρησημοποιουν για τον εαυτο τους .Αν και ο κλαδος των ιατρων ειναι απο τους μεγαλυτερους εξαρτημενους απο τσιγαρο,δεν εχω ακουσει κανεναν να μιλαει αρνητικα,ακομα και απο εντατικολογους για το η.τ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Στο νοσοκομείο που δουλεύεις επιτρέπεται το άτμισμα; Έχει τεθεί ποτέ το θέμα;
Πριν δυο χρόνια μου το επέτρεψαν στον Ευαγγελισμό και έχω περιέργεια για το τι συνηθίζεται.
Ξέρω πως δεν υπάρχει σαφής νομοθεσία αλλά τι τηρείται στην πράξη;

Αποσυνδεδεμένος EΡΕΒΟΣ

  • **
  • 488
  • Φύλο: Άντρας
Συγγνωμη τωρα ειδα την ερωτηση σου.Κοιτα ολες οι επισκεπτες καπνιζουν εκτος κτηριων,δεν εχω δει ατμιστες ουτε καποια ανακοινωση απο την διοικηση που να αφορα το ατμισμα.
Οσο για το προσωπικο,γιατροι,νοσηλευτες,τεχνολογοι καπνιζουν και ατμιζουν αλλοι στο προαυλιο χωρο,αλλοι [ιδιως σε ημερα εφημεριας που γινεται χαλασμος Κυριου] στα ποστα τους η σε κανενα δωματιακι αν υπαρχει προσωπικου,οχι ομως μπροστα σε ασθενεις και επισκεπτες.
Γενικα η αναλογια ειναι σαφεστατα υπερ καπνιστων και εμεις οι λιγοι ατμιστες αντιμετωπιζομαστε σαν νεο φρουτο.Το προβλημα το εχουμε εμεις που οπου και να παμε εκτος προαυλιου μυριζει τσιγαριλα,παρα οι καπνιστες :cigar: ;)

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Είχε καιρό να σου συμβεί παρόμοιο σκηνικό και μου 'χε λείψει.
Ημουν το πρωί σε ενα φιλο μου μηχανικό και μπαίνει ένας κύριος 50+ ετων με το τσιγάρο στο χερι και περιμένει να του φέρουν το αμάξι του.
Με βλέπει με το ητ στο χερι και λεει την κλασική ατάκα "Το ξέρεις οτι αυτό είναι χειροτερο απτό κανονικό τσιγάρο;".
Αφού συγκρατήθηκα να μην αρχίσω το τρολλαρισμα, να συμφώνησω μαζί του και να αρχίσουμε μαζί να θαβουμε το ητ, είπα να τον ρωτησω που το στηρίζει αυτό.
Η ιστορία του λοιπον ηταν οτι πριν 1-2 χρόνια είχε ξεκινήσει κι αυτός το ητ και στην αρχή όλα ωραία, όλα καλά. Κάνα μήνα μετα, εκεί που δούλευε σε ενα ξενοδοχείο, τον πετυχαίνει ένας Γερμανός τουρίστας γιατρος και του λέει οτι το ητ είναι πολύ επιβλαβές για την υγεια κι οτι δημιουργεί πρόβληματα στο στομάχι.
Παρένθεση. Μου είπε οτι ο γιατρός ηταν καπνιστής και του είπε και την (θεϊκή) ατάκα: " Κι εγώ καπνιστής είμαι, αν έκανε καλό το ητ δε θα τον ξεκινούσα; Κάτι παραπανω ξέρω." Κλείνει η παρένθεση.
Τρεις μέρες λοιπον μετα αφού του είπε ο Γερμανος γιατρός τα παραπάνω, ο κύριος όπως προέβλεψε ο γιατρός, εμφάνισε πόνους στο στομάχι. Τη δεύτερη μέρα των πόνων σκέφτεται "Λες να έχει δίκιο ο γιατρός;" και το ίδιο βράδυ αγοράζει ενα πακέτο τσιγάρα. Την επόμενη μέρα οι πόνοι σταμάτησαν.
"Ορίστε μου λέει, το ητ μου προκάλεσε τους πόνους. Θα δεις κι εσύ μετα απο λίγο καιρό χρησης θα εχεις τα ιδια.". Δεν του ανεφερα οτι ατμιζω 2 χρόνια και δεν είχα ποτε το παραμικρό προβλημα, δεν ήθελα να του χαλασω την ιστορία του. ;D
Μεχρι να τα πουμε όλα αυτά του είχε φέρει ο φίλος μου το αμάξι του κι ο κύριος σηκώνεται να φύγει. Και στο δρόμο μου πετάει αυτό που με αποτελειωσε: "Και εκτός των άλλων, όπως είναι γνωστό, προκαλει υγρό στους πνεύμονες!".
Συμπεράσματα δικά σας.

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Ειναι ακριβως τα ιδια πραματα που θα ακουσει ο καθενας μας απο καποιον
σαν τον κυριο που πετυχες.
Ο προπονητης μου (σε μια τοπικη ομαδα μπασκετ) μου ειχε πει πανω κατω τα ιδια.
Αλλα αντι για πονους στην κοιλια, ειχε γδαρσιμο στο λαιμο.


Προσπαθησα απλα να του εξηγησω, που μπορει να οφειλοταν αυτο.
Αλλα πεταξε ατακα: "Καλυτερα να καπνιζω & να πεθανω απο τα σιγουρα (a.k.a. καρκινος), παρα να καπνιζω ρευμα"

γελασε ειρωνικα κ καπου εκει αναψε το λαμπακι



Πως ειναι δυνατον να παρω μετα στα σοβαρα αυτον τον ανθρωπο?
Νταξει, τουλαχιστον εχει δεσμευτει με τον τροπο που θελει να πεθανει..




Αποσυνδεδεμένος APOSTOLOS KAL

  • ****
  • 1467
  • Φύλο: Άντρας
Πλέον απαντώ μόνο σε ερώτησης γενικού ενδιαφέροντος για τη συσκευή που κρατάω , όταν κάποιος πάει να πει την άποψη του γίνομαι λίγο σκληρός και απλά του λέω να κράτηση ότι πιστεύει για τον εαυτό του .βαρέθηκα να ακούω οτιδήποτε

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Σύμπτωση επαναλαμβανόμενη παύει να είναι σύμπτωση.
Η αλήθεια είναι μπροστά μας και δεν τη βλέπαμε τόσον καιρό.
Η μακροχρόνια σχέση με τον καπνό προκαλεί σε πάρα πολλούς... υποχονδρίαση  ;D
Δεν εξηγείται διαφορετικά.
Ενώ δεν τους πειράζουν  οι 40.000 πληγές του Φαραώ που προκαλεί η καύση του ΚΤ, τους κάνει νευρικούς ένα κοιλοπονάκι (το οποίο προκαλείται από το ΗΤ, βεβαίως-βεβαίως), μια σταγονίτσα που υποτίθεται δημιουργείται στους πνεύμονες.
Έχουμε πολλά ακόμα μέρη του ανθρώπινου σώματος που δεν έχουν σχολιαστεί (επινεφρίδια, πάγκρεας, φτέρνες, έντερο), άρα υπομονή.

Αποσυνδεδεμένος Zarathustra

  • ***
  • 638
  • Φύλο: Άντρας
Η παραπληροφόρηση κάνει μεγάλη ζημιά. Οι άνθρωπες δεν γνωρίζουν, ενίοτε φυσιολογικότατα φοβούνται το άγνωστο, όλα μαζί. Μόνο με κατανόηη και υπομονή γίνεται η δουλειά. Δυστυχώς δεν θα πρέπει να παραβλέπουμε ότι πάμε κόντρα στο ρεύμα, εντελώς κόντρα … δεν φταίνε οι άνθρωποι που όλοι τους λένε ψέμματα ..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342166 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206412 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541347 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30993 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50092 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597159 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357668 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11456 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192975 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1262 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1241 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591717 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios