vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

451 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, Tem, mbreznik, Ηρακλης, Buliwyf, goran

Twitter

Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1650 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 20:35 »
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό νήμα και πάνω από όλα αφορά τα μαγαζιά ή εταιρείες που κάνουν διάφορους διαγωνισμούς. Δεν με απασχολεί προσωπικά αν ο καθένας προσπαθεί να μπει σε διαγωνισμό με άλλους λογαριασμούς κλπ. Αυτό που θα ήθελα να πω είναι πως βλέπω ότι πολλοί διαγωνισμοί απαιτούν κάποιο like ή εγγραφή σε κάποια σελίδα σε Facebook. Το θέμα είναι πως πολλά άτομα μαζί και εγώ δεν έχουμε λογαριασμό στο Facebook και ούτε επιθυμώ να ανοίξω κάποιον μόνο και μόνο για τους διαγωνισμούς. Θα ήθελα να προτείνω λοιπόν οι διαγωνισμοί αν γίνεται να λαμβάνουν μέρος στο φόρουμ και αν κάποιος θέλει να κάνει προώθηση στο κατάστημα του μαζί με το προϊόν που διαθέτει στον διαγωνισμό ας βάλει προαπαιτουμενο μια εγγραφή σε newsletter ή κάτι τέτοιο.
Ή ακόμα να έχει διπλή εγγραφή για το like στο Facebook.. Τουλάχιστον να μπορούμε να συμμετέχουμε και εμείς χωρίς το φατσοβιβλιο :-)
Να σημειώσω πως ότι γράφω είναι τελείως φιλικά και εννοείται δεν απαιτώ να γίνει σε καμία περίπτωση. Το προτείνω ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη συμμετοχή και αυτό μόνο :-)

Στάλθηκε από το Batmobile μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1651 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 20:40 »
@skevos95 κι εγώ δεν έχω facebook αλλά είναι συνειδητή μου επιλογή και δεν με ενοχλεί η συνειδητή επιλογή του δωροθέτη να θέτει προϋπόθεση το like στο facebook απλά δεν συμμετέχω καθώς δε θα μπώ στη διαδικασία να ανοίξω λογαριασμό facebook για καμία κλήρωση και κανένα βραβείο.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1652 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 20:45 »
Τα γράφω αυτά βασικά για να πω πως είναι εύκολο να ξεγελάσεις κάθε είδους site αν θες για απλά πράγματα, χωρίς να πληρώνεις proxys κτλ.

Εδώ κάνεις λάθος και έδωσα συγκεκριμένο παράδειγμα που το γνωρίζω καλά. Οι τράκερς έχουν τα κατάλληλα εργαλεία ώστε να εντοπίζουν τη διπλοεγγραφή για πλάκα, αυτό είναι δεδομένο. Όσοι το επιχειρούν από proxy απλώς βρίσκουν την πόρτα κλειστή ή το account που συνδέεται μ' αυτόν τον τρόπο, μπανάρεται.

skevos, συμφωνώ με τις ενστάσεις σου για τους διαγωνισμούς με προαπαιτούμενο το fb, αλλά δυστυχώς αν το θέτει ως προϋπόθεση ο δωροθέτης, το φόρουμ δεν μπορεί να κάνει και πολλά. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Bocler

  • **
  • 254
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1653 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 20:45 »
έτσι ακριβώς!!!

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1654 στις: Φεβρουαρίου 07, 2016, 20:47 »
Εδώ κάνεις λάθος και έδωσα συγκεκριμένο παράδειγμα που το γνωρίζω καλά. Οι τράκερς έχουν τα κατάλληλα εργαλεία ώστε να εντοπίζουν τη διπλοεγγραφή για πλάκα, αυτό είναι δεδομένο. Όσοι το επιχειρούν από proxy απλώς βρίσκουν την πόρτα κλειστή ή το account που συνδέεται μ' αυτόν τον τρόπο, μπανάρεται.


Δεν μου έχει τύχει αυτό ποτέ αλλά αν έχεις πείρα επί του θέματος πάω πάσο  ;)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1655 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 00:27 »
Μην ξεχνάμε ότι υπάρχουν και τα cookies και τα σχετικά "γλυκά"...

Αποσυνδεδεμένος skevos95

  • *
  • 94
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1656 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 01:04 »
@ribot το ξέρω ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι από μεριάς του φόρουμ.. Απλά μια πρόταση έκανα για τους δωροθετες κυρίως. Εννοείται πως το να έχει ή να μην έχει fb ο καθένας είναι συνειδητη επιλογή του. Ούτε θα σκάσω κιόλας αν δεν μπω σε 1-2-10 διαγωνισμούς. Απλά μια πρόταση έκανα ώστε να είναι πιο μαζικοι οι διαγωνισμοί και να έχουν όλοι μια ευκαιρία. Αυτά! :-)

Στάλθηκε από το Batmobile μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος bono

  • **
  • 382
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1657 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 01:19 »
Καλά παιδιά δε θα τρελαθούμε κιόλας για τις κληρώσεις εγώ το έκανα θέμα απλά γιατί χάζευα τα ποστ συμμετοχής σε κάποια κλήρωση και μου έκανε εντύπωση που είδα πάρα πολλές συμμετοχές μελών που είχαν κάτω από 10 μηνύματα κι όταν από περιέργεια μπηκα σε 1-2 προφίλ και τσέκαρα τα μηνύματά τους είδα σεντόνι ολόκληρες σελίδες μηνυμάτων συμμετοχής σε διαγωνισμούς γι αυτό είπα ότι αυτοί τελικά είναι ειδική κατηγορία οι "κληρωσάκηδες"  :tongue_smilie:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 08, 2016, 01:24 από bono »

Αποσυνδεδεμένος Tzenamo

  • ****
  • 1054
  • Φύλο: Άντρας
  • U can call me... ZAN
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1658 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 01:41 »
Ενταξει αλοιμονο αν υπηρχαν απο τα 13 η 14000 μελη εδω μεσα ολοι να συμμετειχαν ενεργα με μηνυματα, φανταστειτε τι θα γινοταν καθημερινα  :tongue_smilie:

Υπαρχουν ατμιστες νεοι/παλιοι που απλως προτιμουν περισσοτερο να ενημερωνονται διαβαζοντας τα θεματα παρα να γραφουν

Καλα κανουν νομιζω, απο τη στιγμη που αυτο τους κραταει μακρια απο το κ.τ  O0

Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1659 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 02:37 »
Ο διαγωνισμός με προϋπόθεση το like, ή το subscribe ή ακόμα και το review κάποιου προϊόντος (όπως συνηθίζουν να κάνουν ξένα eshops) για εμένα δεν είναι απλός διαγωνισμός. Ο δωροθέτης θέλει κάποιο αντάλλαγμα από σένα που συμμετέχεις, το οποίο τον βοηθάει ποικιλοτρόπως. Είναι ένας τρόπος να αυξήσεις τα likes της σελίδας σου, ή τους συνδρομητές στο κανάλι σου ή να γεμίσεις το site σου με περιεχόμενο.

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε όταν αυτό μας ενοχλεί είναι να μη συμμετέχουμε.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΡΙΑ ΝΕΦΕΛΗ

  • *****
  • 2184
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1660 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 09:51 »
Μπορεί κανείς να παρακολουθεί το forum και να συμμετέχει όταν έχει κάτι να πεί ή να ρωτήσει. Δεν είναι δυνατό να έχουμε άποψη για όλα ή να μας ενδιαφέρουν όλα τα θέματα. Τώρα με τις κληρώσεις. Μόλις πατάς το "μη αναγνωσμένα" πρώτα βλέπεις 4-5 διαγωνισμούς σε εξέλιξη και έπειτα άλλα θέματα. Νομίζω ότι είναι θεμιτή η συμμετοχή σε αυτούς, όσα μηνύματα και αν έχεις. Η δική μου γνώμη πάντα.  :)

Αποσυνδεδεμένος e-spy

  • *****
  • 2471
  • Φύλο: Άντρας
  • Χιούμορ είναι η τέχνη να κρύβεις τις πληγές σου...
    • 99designs
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1661 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 10:31 »
Να γράψω κι εγώ την άποψή μου μιας και είμαι καινούργιος στο forum και πήρα μέρος σε 2 διαγωνισμούς.

α) Πολύ πριν γράψω το πρώτο μου μήνυμα στο forum κάθισα και διάβασα. Πολύ. Και πολλά.
Τους κανονισμούς του Forum, σημαντικά άρθρα, threads εμπόρων, θέματα υγείας κλπ.

β) Μιας και είμαι καινούργιος στο Forum (και παρόλο που συμμετέχω σε πολλά άλλα Forum, ελληνικά και ξένα, και είμαι και διαχειριστής μάλιστα σε ένα ξένο) δεν ήθελα με το καλημέρα να αρχίσω να γράφω το μακρύ μου και το κοντό μου, και μάλιστα από τη στιγμή που είδα πως υπάρχουν εδώ μέσα πολλοί έμπειροι άνθρωποι και με γνώμη σεβαστή από τους περισσότερους.

γ) Όπως και σε κάθε άλλο Forum, έτσι και αυτό είναι μια μικρογραφία της πραγματικής κοινωνίας. Που σημαίνει ότι υπάρχουν μέλη πολύ ενεργά ή λίγο ή καθόλου. Υπάρχουν "σοφοί" και "αδαείς". Υπάρχουν "ντροπαλοί" και φουλ εξωστρεφείς και πολυλογάδες. Υπάρχουν έμπειροι και άπειροι. Υπάρχουν τίμιοι και... "λιγότερο τίμιοι". Υπάρχουν άνθρωποι με εύκολη πρόσβαση και άλλοι με δύσκολη. Υπάρχουν άνθρωποι με πολύ ελεύθερο χρόνο και άλλοι με λιγότερο. Υπάρχουν κάποιοι που ενημερώνονται διαρκώς για τα updates σε θέματα με εφαρμογές όπως το Tapatalk κλπ. και υπάρχουν και άλλοι που δεν γνωρίζουν ακόμα πως να βάλουν ένα thread σε σελιδοδείκτη... Όλες αυτές (και πολλές ακόμα) οι κατηγορίες υπάρχουν παντού, και δεν μπορούμε να τις αγνοούμε. Και φυσικά δεν μπορούν να τις αγνοούν ούτε οι έμποροι. Νέους υποψήφιους πελάτες αναζητούν (ή έστω δυνητικούς πελάτες) και αυτό είναι απόλυτα θεμιτό.

Για να καταλήξω:
Το να βάζεις περιορισμούς, από τη μία μπορεί να σε προστατεύει από ενδεχόμενους "ευκαιριολάγνους" (στην Αμερική αυτό είναι κανονικό επάγγελμα...), από την άλλη όμως δημιουργεί μια "ελιτίστικη" αίσθηση, η οποία είναι αποτρεπτική για νέα μέλη ή για άτομα που επιθυμούν (και καλά κάνουν) μια πιο διακριτική online παρουσία.

Το ίδιο ακριβώς θεωρώ πως θα έπρεπε να συμβαίνει και με τις αγγελίες και με τα πάντα.
Π.χ. εγώ μπορεί να είμαι "νέος" στο Forum, αλλά δεν είμαι καθόλου νέος στην ηλικία και καθόλου νέος στο άτμισμα. Δεν είμαι παιδαρέλι και δεν είμαι troll.
Γιατί να μην μπορώ να επισκεφθώ τις αγγελίες; Το ότι έκανα εγγραφή εχθές ή πριν από ένα μήνα ή οποτεδήποτε, εγγυάται από μόνο του ότι θα "εκμεταλλευτώ" το "σύστημα";
Το οποίο περιμένει την "ενηλικίωσή" μου μιας και δεν έχει άλλο τρόπο για να πιστοποιήσει την ποιότητά μου σαν μέλος; Δεν νομίζω...

Αν και εφόσον οι διαχειριστές είναι πραγματικά ενεργοί σε ένα Forum, και έχουν (ή μπορούν να αποκτήσουν) ελάχιστες γνώσεις διαχείρισης online εργαλείων πιστοποίησης διευθύνσεων, πολλαπλών λογαριασμών κλπ. δεν πρόκειται να υπάρξει κανένα πρόβλημα. Αλλά ακόμα και να υπάρξει μπορεί να λυθεί εύκολα, γρήγορα και "αθόρυβα".
Είμαστε στο 2016 πλέον, όχι στο 1990  :thumpup:

Ευχαριστώ πάντα για την φιλοξενία,
και συγγνώμη αν κούρασα με το μακροσκελές σχόλιο.

Αποσυνδεδεμένος chzamp

  • ****
  • 1000
  • Φύλο: Άντρας
  • Χρήστος.....χάρηκα...
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1662 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 11:07 »
Συμφωνώ σε όλα εκτος από τις αγγελίες. Εχει συζητηθεί πολλές φορες αυτό, απο πολλά νεα και παλια μελη. Πολλα τα επιχειρήματα εκατέρωθεν μεχρι και νήμα σχετικο υπαρχει,  αλλα για να μην κουρασω,  εγω καταληγω στο  ότι ο περιορισμός των μηνυματων προστατεύει αγοραστες και πωλητες κσθως γίνεται μεταξύ ενεργών μελών μιας κοινότητας και όχι αγνώστων αλεξιπτωτιστών . Ελεύθερες αγγελίες υπάρχουν απειρες στο νετ, εδώ μπορείς να δεις ένα μικρο ιστορικο του αγοραστη ή πωλητη, πιθανότατα τον γνωρίζεις ηδη μεσα από τα μηνύματα του, φθάνεις να ξέρεις μέχρι και ποτε αγόρασε και γιατι πουλάει αυτό που πουλάει.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1663 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 11:24 »
Για να καταλάβω καλύτερα, επειδή υπάρχουν δύο ειδών περιορισμοί στη συμμετοχή των μελών σε διαγωνισμούς:
1) να έχει εγγραφεί το μέλος κάποιες μέρες πριν την έναρξη του διαγωνισμού
2) να έχει λογαριασμό facebook ώστε να κάνει like ή σχόλιο στη σελίδα του δωροθέτη ή ακόμη και εγγραφή, like, describe κ.λπ. σε αντίστοιχη σελίδα στο youtube.
Εσύ αντιτίθεσαι και στους δύο περιορισμούς? Θεωρείς ότι θα έπρεπε να μην υπάρχουν αυτοί οι όροι συμμετοχής?

Για τις αγγελίες τώρα, δεν συμφωνώ μαζί σου.
Αν δεν υπήρχε ο όρος των 50 σχολίων, ώστε να μπορεί ο αγοραστής να σχηματίσει μια εικόνα περί του πωλητή, μήπως υπάρχει ο κίνδυνος να παρουσιαστούν διάφορα ευτράπελα στις συναλλαγές και να έχουμε άλλα μετά? Να μπαίνει δηλαδή ένας τυχάρπαστος, να βάζει μια αγγελία για να ξεφορτωθεί κάποια προϊόντα, παραπλανώντας τους αδαείς, τους αρχάριους ή τους αφελείς, αφού όπως είπες κι εσύ, υπάρχουν όλων των ειδών μέλη.
Ή πάλι να βρουν ευκαιρία κάποιοι πονηροί, να φέρνουν προϊόντα από κινεζομάγαζα και να τα πουλάνε σε ελληνικές τιμές βγάζοντας χαρτζιλίκι. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος mode plagal

  • ***
  • 501
  • Φύλο: Άντρας
  • happy people have no stories..
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1664 στις: Φεβρουαρίου 08, 2016, 11:39 »
Ο διαγωνισμός με προϋπόθεση το like, ή το subscribe ή ακόμα και το review κάποιου προϊόντος (όπως συνηθίζουν να κάνουν ξένα eshops) για εμένα δεν είναι απλός διαγωνισμός. Ο δωροθέτης θέλει κάποιο αντάλλαγμα από σένα που συμμετέχεις, το οποίο τον βοηθάει ποικιλοτρόπως. Είναι ένας τρόπος να αυξήσεις τα likes της σελίδας σου, ή τους συνδρομητές στο κανάλι σου ή να γεμίσεις το site σου με περιεχόμενο.

Το καλύτερο που έχουμε να κάνουμε όταν αυτό μας ενοχλεί είναι να μη συμμετέχουμε.

οπως ειχε πει και ενας σοφος.. οταν μια υπηρεσια η κατι τελος παντων σου προσφερεται "δωρεαν", το προιον εισαι εσυ..
μαρκετινγκ κ ετση..

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102465 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209550 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68702 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315657 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126875 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem