vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

416 επισκέπτες, 4 χρήστες
Jorge, camber, manoslykos, Mimhsdr

Twitter

Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Akis_

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1515 στις: Απριλίου 30, 2013, 15:55 »
Ας πουμε οτι μια παρέα 7 ατόμως για παράδειγμα, μαζεύεται σε ενα συγκεκριμένο μαγαζί για καφέ κάθε τετάρτη στις 7.
Και το κάνει αυτό εδώ και δυό χρόνια ας πούμε.
Υπάρχουν κι άλλα άτομα, που τυχαίνει να πηγαίνουν την ίδια ώρα και μέρα σταθερά, για καφέ στο ίδιο μαγαζί.
καποια απ αυτά ίσως κάθονται στο δίπλα τραπέζι πάντα, και ακούνα όσα λέγονται στην παρέα.
Δυό χρόνια μετά λοιπόν, αυτός που ακούει, ξέρει τα πάντα για την παρέα των 7 ατόμων, εχει ακούσει τα πάντα, τα προσωπικά, τα επαγγελματικά τους, αλλα τα 7 αυτά άτομα, ΙΣΩΣ και να εχουν προσέξει οτι εδώ και δυο χρόνια κάποιος κάθεται πάντα στο ίδιο τραπέζι. Πθθανότοτα όχι όμως, μεσα σε όλον τον κόσμο που έχει το καφέ.
ισως απ την άλλη, το διπλανό αυτό άτομο, δυο χρόνια μετά, εχει αρχίσει να λέει και ενα γειά καθε φορά που έρχεται στην δίπλα παρέα, που ξέρει πια τόσο καλά, και η παρέα να εχει αρχίσει να τον αναγνωρίζει.


Ερώτηση λοιπόν...
Είναι δυνατόν το διπλανό αυτό ατομο να θεωρείται μέλος της παρέας???
κανείς δεν υποχρεώνεται να γράφει, υπάρχουν τόσα και τόσα μέλη που απλά διαβάζουν. Δεν κερδίζεις κάτι γράφοντας.
ΑΛΛΑ
το να γράφεις, σημαίνει οτι συμμετέχεις. Και όσο συμμετέχεις τόσο γίνεσαι μέλος μιας κοινότητας που σε αναγνωρίζει. Αλλιως, είσει είτε περαστικός, όπως πολλά μέλη που γράφτηκαν και δεν ξανασυνδέθηκαν, είτε μέλος που απλά δεν θελει να συμμετέχει.
Το να βγεί ενας κανονισμός που να λεει ας πουμε να συμμετέχουν μονο ατομα με 1οο μηνυματα και πάνω, είναι απλό, αλλα όταν και ενα νέο μέλος, ενός μηνός ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι συμμετέχει, θα επρεπε να αποκλειστέι λόγω κανονισμού.
Οπότε επαφίεται στην ευχέρεια του συντονισμού, που ΔΕΝ το παίρνει αψήφιστα.
ΔΕΝ μπορεί να θεωρείται ενεργό μελος ενα μέλος δύο ετών με παρουσία μιάς ώρας το μήνα στο φόρουμ, όπως ΔΕΝ μπορεί να ΜΗΝ θεωρηθεί ενεργό μέλος ενα νέο μέλος με εντονη παρουσία.




Απάντηση λοιπον alex-η μας,


Στο υποθετικό παράδειγμα που έδωσες με την "παρέα", δεν είναι η θέση μου ή ο στόχος μου να σου υποδείξω πως θα θεωρήσεις/αντιμετωπίζεις τον φιλαράκο, που επί 2 χρόνια καθόταν επί τούτου πάντα κοντά σας για να σας μάθει, αυτό είναι καθαρά στο "χέρι" σου,  μπορώ όμως να σου πω μετά βεβαιότητος, ότι εγώ που επί 2 χρόνια καθόμουν στο πάρα-διπλανό τραπεζάκι και παρατηρούσα και εσάς τους 7 (την "παρέα") αλλά και τον φιλαράκο, έκρινα ότι αυτός ο τυπάκος και πιο ενδιαφέρον τύπος ίσως να είναι ( έχει ΚΑΙ δικά του στοιχεία αλλά ΚΑΙ δικά σας στην προσωπικότητα του) αλλά και εάν το φέρει η τύχη ίσως κάποτε να γνωριστούμε - και που ξέρεις μπορεί να κάνουμε και παρέα.


Αγαπητέ alex-η μας, επίτρεψε μου με αγάπη να σου πώ ότι η αναγνώριση έρχεται ΜΟΝΟ απο εμάς τους ίδιους (εσωτερικά), ποτέ από τούς άλλους (εξωτερικά).... Αν δεν μας (ανα)-γνωρίσουν....ε δεν έγινε και τίποτε τραγικό....αυτοί χάνουν. 


Και για να έρθουμε και στα δικά μας (του forum) , εγώ προσωπικά δεν μπήκα εδώ μέσα για να "κερδίζω" από τις διάφορες κληρώσεις και μετά "μην τον είδατε", προβληματισμός που βλέπω να έχουν κάποιοι φίλοι. Αν ήθελα απλά και μόνο να επωφελούμαι, θα πήγαινα κάτω στην Τζέντα να με υιοθετήσει το "αγγελάκι" μας.  :)) :tongue_smilie: 

Ως παλαιός forum owner γνωρίζω πώς πάνε αυτά τα πράματα. Ο ΜΟΝΟΣ που έχει λόγο επί του θέματος είναι ο owner (Αtmos), εκείνος θα βάλει τους κανόνες.

Α και κάτι τελευταίο....το ότι δεν μιλάω/γράφω στο forum, είναι ΚΑΙ φυσικό μου (μιλάω όταν έχω κάτι να πώ)....... αλλά φταίτε κι ΟΛΟΙ εσείς οι "παλιοί" ,που μετά από ΑΠΕΙΡΕΣ ώρες διαβάσματος.....λέω: "Όπα εδώ είμαστε...τα κατάλαβα.....τό 'χω.....μια ο SEB, μια ο κυρ-Φάνης, μια ο Mulder και βέβαια ΟΛΑ τα άλλα παιδιά (για να μην αδικήσω κανέναν) που έιτε κατασκευάζουν, έιτε "ανακαλύπτουν" στο δίκτυο κάτι και μας ενημερώνουν,  με ξανά στέλνουν για διάβασμα ΠΑΛΙ από την αρχή.

Έχω τρία διπλώματα θετικών επιστημών και δεν έριξα τόσο διάβασμα για να τα πάρω, όσο με σας εδώ μέσα ....lolllllll   :tongue_smilie:   

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1516 στις: Απριλίου 30, 2013, 16:03 »
Οι κανόνες έχουν φτιαχτεί ήδη μετά από πολλές αναθεωρήσεις και μέσα από την καθημερινή πράξη.
Πάντα θα υπάρχουν εξαιρέσεις και οι ανάλογες "αδικίες" αλλά δεν γίνονται κι αλλιώς αυτά τα πράγματα.

Καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1517 στις: Απριλίου 30, 2013, 16:10 »
Κανείς, μα απολύτως κανείς δέν μίλησε ή εγραψε ποτέ για αναγνώριση.
Τα μέλη με λίγα μηνύματα, που δέν εχουν "πρόσβαση" σε κάποιες επιπρόσθετες παροχές, τείνουν να το βλέπουν έτσι, και απο την μεριά τους, έχουν απόλυτο δίκιο! Ετσι φαίνεται.
Αλλα δεν ειναι κανενός είδους επιβράεβυση, είναι απλά μια παροχή, όπως και οι αγγελίες.
Δεν τίθεται ζήτημα του να μην θεωρούνται κάποια μέλη ισότιμα.
ουτε μένουν "στην απ'έξω".
Αλλα πρεπει να υπάερχει ενας τρόπος να ξεχωρίσεις τους οποιους αλεξιπτωτιστές.
και ενω οι αγγελίες δεν ειναι ορατές αυτόματα, για τις κληρώσεις μπαίνει η δική μας κρίση, η οποία λαμβάνει υπ όψιν τα πάντα και συζητείται. Δεν ειναι ο αριθμός μηνυμάτων το απόλυτο κριτήριο.
ομως, πάντα, ολα αυτά είναι παροχές για τα πιο ενεργά μέλη.
Ενεργά.
Και ενεργό μέλος ΔΕΝ μπορεί να θεωρηθεί ο θεατής, όπως και αν το κοιτάξεις.
Ενεργό μέλος είναι ο συμμετέχων.

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1518 στις: Ιουλίου 31, 2013, 17:31 »
Εδώ και μήνες συνηθίζω να παρακολουθώ το φόρουμ έχοντας ανοιχτή σελίδα τους "Σελιδοδείκτες" μου, και στη συνέχειά τους υπάρχουν τα "Τελευταία θέματα" και "Προτάσεις-Νέα-Ενδιαφέροντα".
Έτυχε κάτι να ψάχνω και μπήκα στο "Φόρουμ". Κοιτώντας πάλι όλους αυτούς τους τίτλους θεμάτων, απόρρησα, γιατί κάποια δεν τα είχα δει και παρουσίαζαν μεγάλο ενδιαφέρον για μένα. Φυσικά κατάλαβα οτι τα "Τελευταία θέματα" δεν περιλαμβάνουν ΟΛΑ τα τελευταία θέματα.

Μήπως λοιπόν θα μπορούσε να γίνει μια τροποποίηση ώστε να έχουμε πχ

"Σελιδοδείκτες"
"Τελευταία θέματα η.τ."
"Προτάσεις-Νέα-Ενδιαφέροντα"
"Τελευταία θέματα γενικού ενδιαφέροντος (γεν. ενδιαφ.)"

ώστε να βλέπουμε τελικά και οτιδήποτε άλλο δημοσιεύεται? Τώρα για να δούμε κάτι νέο, θα πρέπει να το αναζητήσουμε. Οκ, αλλά που? Που να πρωτοψάξουμε? Ενώ αν τρέχει και μια τέτοια στήλη από κάτω, μπορεί το μάτι μας να αρπάξει κάποια ενδιαφέρουσα είδηση κι ας είναι και εκτός η.τ. ....... :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1519 στις: Ιουλίου 31, 2013, 17:45 »
Πιθανώς να γίνεται από κάποιον σούπερ προγραμματιστή.
Τα πράγματα είναι όπως πιο απλά: Παρακολουθείς στα περιεχόμενα του φόρουμ τα θέματα που έχουν δίπλα τους το πορτοκαλί καρτελάκι "ΝΕΟ". Εκεί έχει γραφτεί κάτι που δεν έχεις διαβάσει ακόμα.  ;)

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1520 στις: Ιουλίου 31, 2013, 17:49 »
Τι? δεν είσαι?  :eyesplash: :laugh1:

Εντάξει Λευτέρη, αυτό είναι γνωστό αλλά λίγο χρονοβόρο και δεν το βλέπεις λάιβ  :))

Ευχαριστώ για την απάντησή σου  :)

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1521 στις: Ιουλίου 31, 2013, 18:15 »
Επισης θα μπορούσε να υπάρχει επιλογή ( δεν ξέρω αν υπάρχει) να μη φαίνονται στο προφίλ  τα μυνήματα ή τα bravo σε κάποιον που δεν θέλει. Δεν κάνουν όλοι διαγωνισμο μυνημάτων και bravo. Χωρίς αυτο να είναι μομφή προς τους συνατμιστές που έχουν, και δικαίως έχουν πολλα μυνήματά και bravo.
Απλα ο καθένας να μπορει να επιλέξει αν θέλει να φαίνονται ή όχι.Εδω υπάρχει επιλογή για το πραγματικό όνομα αν Θες η όχι, στα bravo  θα κολλήσουμε; Ζητώ συγνώμη αν υπάρχει τέτοια επιλογή και δεν το ξέρω. Αν υπάρχει ας διαγραφεί το μυνημα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1522 στις: Ιουλίου 31, 2013, 18:22 »
Τα μπράβο μπήκαν για να αποφεύγουμε 20 μονολεκτικά μηνύματα κάτω από μια απάντηση, του τύπου "Σωστά", "Συμφωνώ" "Σσστός", "Ευχαριστώ" κτλ. και μετά ξεφυλίζουμε 2 σελίδες για να βρούμε το επόμενο μήνυμα σχετικό με το θέμα.  ;)
Δεν είσαι ο μόνος που δεν τον ενδιαφέρουν τα μπράβο. Παρόλα αυτά μπορεί να δεχτείς πολλά τυχαία ή και να βάλεις κι εσύ για τους λόγους που ανέφερα παραπάνω.

Α! Και δεν γίνεται αυτό που είπες, δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος ROD

  • **
  • 221
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1523 στις: Ιουλίου 31, 2013, 18:26 »
Τότε εχει μια λογική. Α, και ασφαλώς δεν είπα οτι είμαι ο μόνος, απλα ερώτηση έκανα σαν νέος (ουσιαστικά), μιας και επανήλθα πριν 20 μέρες  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1524 στις: Ιουλίου 31, 2013, 19:05 »
Τώρα για να δούμε κάτι νέο, θα πρέπει να το αναζητήσουμε. Οκ, αλλά που? Που να πρωτοψάξουμε?

Μια λύση θα ήταν η χρήση του "Εμφάνιση μη αναγνωσμένων"

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1525 στις: Ιουλίου 31, 2013, 20:11 »
Εδώ και μήνες συνηθίζω να παρακολουθώ το φόρουμ έχοντας ανοιχτή σελίδα τους "Σελιδοδείκτες" μου, και στη συνέχειά τους υπάρχουν τα "Τελευταία θέματα" και "Προτάσεις-Νέα-Ενδιαφέροντα".
Έτυχε κάτι να ψάχνω και μπήκα στο "Φόρουμ". Κοιτώντας πάλι όλους αυτούς τους τίτλους θεμάτων, απόρρησα, γιατί κάποια δεν τα είχα δει και παρουσίαζαν μεγάλο ενδιαφέρον για μένα. Φυσικά κατάλαβα οτι τα "Τελευταία θέματα" δεν περιλαμβάνουν ΟΛΑ τα τελευταία θέματα.

Μήπως λοιπόν θα μπορούσε να γίνει μια τροποποίηση ώστε να έχουμε πχ

"Σελιδοδείκτες"
"Τελευταία θέματα η.τ."
"Προτάσεις-Νέα-Ενδιαφέροντα"
"Τελευταία θέματα γενικού ενδιαφέροντος (γεν. ενδιαφ.)"

ώστε να βλέπουμε τελικά και οτιδήποτε άλλο δημοσιεύεται? Τώρα για να δούμε κάτι νέο, θα πρέπει να το αναζητήσουμε. Οκ, αλλά που? Που να πρωτοψάξουμε? Ενώ αν τρέχει και μια τέτοια στήλη από κάτω, μπορεί το μάτι μας να αρπάξει κάποια ενδιαφέρουσα είδηση κι ας είναι και εκτός η.τ. ....... :hmmm:


Είχα και εγώ το ίδιο πρόβλημα και το έλυσα πατώντας "Εμφάνιση μη αναγνωσμένων" (κάτω από τα ΠΜ) και μετά στο τέλος της Λίστας κάτω δεξιά το πράσινο κουμπάκι που λέει: "όλα τα μη αναγνωσμένα μηνύματα... και σου εμφανίζει ότι δεν έχεις δει όσο παλιό και αν είναι...

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1526 στις: Αυγούστου 01, 2013, 01:30 »
1) Στην αρχή, ήταν το φόρουμ...
2) ... το οποίο είπε: ας γίνει γνωστό το ηλεκτρονικό τσιγάρο...
3) ... και οι μπαταριοθήκες του...
4) ... και οι επισκευάσιμοί του...
5) ... και η βελτίωση στην υγεία μας...
6) ... και τα προβλήματά του, σαν κάτι νέο...
7) ... και οι συνταγές των μερακλήδων του...
8) ... σε αυτό ήθελα να καταλήξω...  8)
Αν κάποιος αριθμεί κάτι, σταματά αναγκαστικά στο 7  :laugh1:

Σαφώς και υπάρχουν άλλοι τρόποι (πχ αγκύλη αντί για παρένθεση) αλλά η συνήθεια...

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1527 στις: Αυγούστου 01, 2013, 01:46 »
 :laugh1: :laugh1:
Δε διορθώνεται αυτό.
Η λύση είναι η αγκύλη. Την έχω πατήσει κι εγώ.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1528 στις: Αυγούστου 01, 2013, 01:46 »
Το καλύτερο είναι αυτό

8.   
και κανένα πρόβλημα 8) :))

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1529 στις: Αυγούστου 01, 2013, 02:38 »
Λευτέρη, αυτό δεν παίζει? (ή έχω χάσει επεισόδια?)

Στο admin panel,
Smileys and Message Icons-->Edit Smileys
κάνεις edit το επίμαχο, αλλαγή code από
Κώδικας: [Επιλογή]
8) σε κάτι άλλο, πχ. 
Κώδικας: [Επιλογή]
88))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102320 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176665 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 351 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209532 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68678 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315595 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126841 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95242 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem