vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

184 επισκέπτες, 3 χρήστες
Sergios, manoslykos, Milarepa

Twitter

Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1485 στις: Ιανουαρίου 15, 2013, 21:06 »
Ναι, αποφασίσαμε να μη σβήνονται για λόγους ιστορικότητας όπως σωστά ειπώθηκε (διέγραψα τη φράση από τον κανονισμό).. Σύστημα βαθμολόγησης όμως δεν πρόκειται να βάλουμε γιατί οι αγγελίες δεν είναι ο κύριος σκοπός του φόρουμ. Απλά για εξυπηρέτηση των ενεργών μελών του υπάρχουν.

Αν βλέπουμε ότι κάποια είναι ανενεργή για πάνω από 2 -3 μήνες, το πολύ πολύ να την κλειδώνουμε όταν ασχοληθούμε κάποιος από το συντονισμό και αν το μέλος μας ειδοποιήσει ότι ισχύει ακόμα, την ξεκλειδώνουμε πάλι.

Δε θα κάνουμε ξεχωριστό πίνακα για τις πραγματοποιηθείσες γιατί όσες έληξαν, κλειδώνονται και είναι εύκολα εμφανείς από τη διαφορά χρώματος στον τίτλο τους όταν βλέπουμε τον πίνακα. Μη μας βάζετε κι άλλες δουλειές.  8)

Αποσυνδεδεμένος domaze

  • ***
  • 922
  • Φύλο: Άντρας
  • Say Hello to my little friend!
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1486 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 00:41 »
Είχα κάνει μία πρόταση εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,110.msg566800.html#msg566800
Μετά βέβαια μίλησε ο papoys και το... επισκίασε!
Το αναφέρω γιατί δεν απαντήθηκε ποτέ. Όχι ότι προσβλήθηκα απλά μάλλον δεν το διάβασε κανείς γιατί πήρε το νήμα φωτιά με άλλο θέμα.
Αν αυτό το ποστ είναι πλεονασμός παρακαλώ να διαγραφεί.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1487 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 01:03 »
Το είχα διαβάσει βιαστικά και νόμιζα ότι ζητούσες κάτι που να γίνεται αυτόματα από το φόρουμ και σκέφτηκα "Άλλος ένας που ζητάει λαγούς με πετραχήλια"  :)) Τώρα πρόσεξα τι εννοείς.
Αυτό είναι εύκολο και θα το κάνω σε λίγο σ' αυτόν εδώ τον πίνακα. Τα μηνύματα των μελών θα είναι σε μορφή ανακοινώσεων όμως (όπως στις αυτοπαρουσιάσεις μελών) ώστε να μην αρχίζει ο χαβαλές και τα σχόλια για τα αβατάρ και ψάχνει κανείς να βρει την επόμενη αλλαγή μετά από 2-3 σελίδες.

Έτοιμο: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,15573.0.html

Αποσυνδεδεμένος lemy

  • ****
  • 1131
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1488 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 13:25 »
Επειδη ειμαι οπτικος τυπος στο φορουμ τα περισσοτερα ατομα τα αναγνωριζω περισσοτερο απο το avatar και μετα απο το nickname τους.
Αμα αλλαξω αβαταρ και στειλω πμ καπου μπορει να μην με αναγνωρισει (τουλαχιστον για λιγη ωρα).
Ηθελα να προτεινω λοιπον να υπαρξει ενα νημα που οποιος αλλαζει αβαταρ (εννοειται προαιρετικα) να παρουσιαζει εκει την αλλαγη για να ενημερωνονται και τα υπολοιπα μελη για να μην γινεται συγχηση με την αλλαγη του αβαταρ.
Πχ φωτο με παλιο αβαταρ ---> φωτο με νεο αβαταρ.
Το λεω γιατι πολλοι μπορει να θελουν να αλλαξουν αβαταρ και να μην το κανουν ακριβως για να μην τους μπερδεψουν.
Αλλωστε μια παρεα ειμαστε. Αμα καποιος αλλαξει... φατσα να μπορουμε να τον αναγνωρισουμε παλι αμεσως.

Στάλθηκε από το GT-P1000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2
ελπίζω, τώρα που έγινε αυτό, να παραμείνει το ΄προαιρετικά' και να μην αλλάξει σε 'υποχρεωτικά'......

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1489 στις: Ιανουαρίου 16, 2013, 14:13 »
 :))  Καμία υποχρέωση.

Αποσυνδεδεμένος sarchos59

  • **
  • 299
  • Φύλο: Άντρας
  • Μια ζωή με τη νικοτίνη παρέα;
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1490 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 14:19 »
 Συμβουλή προς τα «στελέχη» του φόρουμ: Να βάλετε συντονιστές γυναίκες. Οι γυναίκες τα χειρίζονται διπλωματικά και ευέλικτα τα θέματα που προκύπτουν. Η petra ήπιε μαζί μας μερικές ρακές, μέθυσε και μας διέγραψε τα άσχετα μηνύματα μετά . Δε μας είπε : Ουστ από εδώ μπεκρήδες.
  Δεν έχω παράπονο κι από τους άντρες διαχειριστές για να πω την αλήθεια. Χειρίζονται ψύχραιμα «θερμόαιμα» μέλη τύπου sarchos59….

Πάει για κάδο ξανά...



 

Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1491 στις: Φεβρουαρίου 09, 2013, 18:45 »
Μπα, δε σβήνεται. Ηangover έχω σήμερα  :)) :))
Οι άρρενες συντονιστές του φόρουμ είναι τα καλύτερα παιδιά!


Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1492 στις: Φεβρουαρίου 11, 2013, 04:44 »
φανταζομαι εχει αναφερθει και στο παρελθον,
η ελειψη αναζητησης σε επιπεδο νηματων
απο οτι ειδα παιζει μονο σε επιπεδο κατηγοριων,
πχ μπορεις να κανεις search σε ολη την κατηγορια "επισκευασιμοι"
αλλά οχι μεσα σε ενα νημα που υπαρχει πχ "killer 705"
 :P

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1493 στις: Φεβρουαρίου 11, 2013, 08:29 »
μπορεις και μεσα στο νημα..
Πανω δεξια που λεει "το φορουμ για το ηλεκτρονικο τσιγαρο" υπαρχει ενα βελακι προς τα πανω...
πατα το 2 φορες και θα σου ανοιξει πεδιο αναζητησης για μονο μεσα στο νημα ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα

Αποσυνδεδεμένος MHNAS79

  • **
  • 100
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1495 στις: Φεβρουαρίου 28, 2013, 13:00 »
όλοι έχουμε κάνει φίλους στο ε-κάπνισμα και έχουμε ατμιση  μαζί τούς έχουμε γνωριστεί   από κοντά

πίνοντας τον καφέ μας ανταλλάζοντας  άποψης και δίνοντας βοήθεια ο ένας στον όλον...
αυτό που σκέφτηκα είναι μέσα από το φόρουμ να μιλάμε μέσα από μια webcam....[size=78%] [/size]

Αποσυνδεδεμένος skopos

  • **
  • 485
  • Φύλο: Άντρας
    • Αερολεσχη Κομοτηνης
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1496 στις: Φεβρουαρίου 28, 2013, 13:18 »
αμα μιλάμε μεσα απο την καμερα πως θα απολαμβάνεις τον υπέροχο καφε μου ?
και πως θα σου δίνω  ( οτι εχω ) με κουριερ ? ? ?
 :laugh1:                    :laugh1:                      :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1497 στις: Μαρτίου 22, 2013, 23:39 »
Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί στο ίδιο νήμα ή σε κάποιο άλλο (αν η απάντηση είναι ναι τότε αγνοήστε το).
Επίσης δεν ξέρω αν αυτό που θα προτείνω είναι τεχνικά εφικτό.


Επειδή περνάω αρκετές ώρες εδώ μέσα κοιτάζοντας-ψάχνοντας τα θέματα, πολύ συχνά αναρωτιέμαι αν αυτό το forum θα μπορούσε να σπάσει σε δύο κομμάτια, ένα για νεοεισερχόμενους στο η.τ. και ένα για προχωρημένους.


Κακά τα ψέματα σε πολλές περιπτώσεις αυτός που δοκιμάζει το η.τ. για πρώτη φορά και κάνει την κίνηση να το αποκτήσει, φανταστείτε το μέγεθος των πληροφοριών που είναι αποδέκτης. Μπορεί να τον αποπροσανατολίζουν μερικά θέματα (επισκευάσιμοι, mod's, μπαταρίες, DIY κ.λ.π.) για τα οποία δεν είναι ακόμη έτοιμος να δοκιμάσει ή οι αρχικές του ανάγκες δεν φτάνουν στο επίπεδο ενός προχωρημένου ατμιστή.


Το ίδιο συνέβει και σε μένα (όχι ότι θεωρώ τον εαυτό μου έμπειρο) αλλά μερικά πράγματα αρχικά μου φαινόταν απόμακρα. Να υπάρχει δηλαδή μια βάση όπου θα μπορεί να κινηθεί με μικρό σχετικά κόστος ενώ παράλληλα να ενημερώνεται και για τα θέματα των προχωρημένων ώστε να αποφασίσει πότε θα κάνει το βήμα προς τα πάνω.


Κι όλα αυτά με σκοπό ο καινούργιος ατμιστής να παραμείνει στο η.τ. (είναι άτομα που ξεκίνησαν με η.τ. και στην πορεία βρέθηκαν με ένα πακέτο τσιγάρα στο χέρι).
Λίγα άτομα νομίζω έχουν το χρόνο αλλά και την υπομονή να αρχίζουν να περνάνε πολύ από το χρόνο τους διαβάζοντας αμέτρητα νήματα και τελικά αυτό που τους ενδιαφέρει να μάθουν είναι κάπου στη μέση. Επίσης αν αυτοί έκαναν ένα βήμα παραπέρα (είτε αυτοί οι ίδιοι είτε αυτοί που τους πρότειναν η.τ.) για την υγεία τους αλλά και με κριτήριο τον οικονομικό παράγοντα καλό ήταν να μένουν ενήμεροι με τις ελάχιστες γνώσεις που όλοι μας στην αρχή διαθέταμε.


 

Αποσυνδεδεμένος Jericho

  • **
  • 402
  • Φύλο: Άντρας
  • 7ml/Day DIY 75/25% VG/PG / 14MG
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1498 στις: Μαρτίου 23, 2013, 00:07 »
Κατά την γνώμη μου η συγκέντρωση των πληροφοριών είναι καλύτερη από τον διαχωρισμό.


Οι πρώτες ενότητες (οι οποίες βρίσκονται στην αρχή του φόρουμ) είναι κατατοπιστικές, λεπτομερείς και μπορούν να κατατοπίσουν των νέο χρήστη.


Επίσης θέματα που αφορούν τους νεοεισερχόμενους μπορεί να αφορούν και τους παλαιότερους χρήστες γιατί να υπάρχει διαχωρισμός?


Επίσης εάν γινόταν διαχωρισμός πως θα λειτουργούσε η αναζήτηση του φόρουμ? με ξεχωριστά search engine?


Χώρια ότι θα χρειαζόταν απίστευτα τρομερή δουλειά και κόπος από το ίδιο το φόρουμ χωρίς ιδιαίτερο λόγο (κατά την γνώμη μου).


Δεν νομίζω ότι προσφέρει τίποτα σαν ιδέα  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #1499 στις: Μαρτίου 23, 2013, 00:15 »
Μισό λεπτό για να καταλάβαινόμαστε. Όταν λέω να σπάσει το forum δεν εννοώ να υπάρχουν ξεχωριστά forum. Ένα forum θα υπάρχει με 2 ξεχωριστές ενότητες.


Τα άλλα που λες σα γνώμη, σεβαστά.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4689 499970 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 03, 2024, 20:04
από anetost
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12269 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 412 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7525 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21092 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195181 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1811 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4966 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1110226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181463 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2225 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1536 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos