vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

425 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, thanos1071, Jorge, trabaman, manoslykos, vsotos, camber

Twitter

Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #405 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 14:37 »
Υπάρχει κι άλλη λύση...
Γράφω το μήνυμα... αν, γράφοντας, εμφανιστεί η ειδοποίηση ότι έχει δημοσιευθεί νέο, επιλέγω αυτά που έχω γράψει και πατάω επεξεργασία - αντιγραφή .
Κι αν θέλω να συνεχίσω το γράψιμο, κάνω επικόλληση στο άδειο νέο μήνυμα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #406 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 15:03 »
Εμένα όχι. Χρησιμοποιώ chrome, ξέρει κανένας τί πρέπει να ρυθμίσω;

Δεν ξέρω. Κοιτάζω τις ρυθμίσεις στο δικό μου Chrome: Στο Επιλογές > Σύνθετες επιλογές, έχει ένα πεδίο "Χρησιμοποιήστε μια υπηρεσία ιστού για βοήθεια στην επίλυση σφαλμάτων πλοήγησης". Σε εμένα είναι τσεκαρισμένο. Δεν ξέρω αν είναι αυτό, για κοίταξέ το.

Επίσης είναι τσεκαρισμένο και το "Πρόβλεψη ενεργειών δικτύου για βελτίωση της απόδοσης φόρτωσης σελίδας".

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 19, 2011, 15:07
Υπάρχει κι άλλη λύση...
Γράφω το μήνυμα... αν, γράφοντας, εμφανιστεί η ειδοποίηση ότι έχει δημοσιευθεί νέο, επιλέγω αυτά που έχω γράψει και πατάω επεξεργασία - αντιγραφή .
Κι αν θέλω να συνεχίσω το γράψιμο, κάνω επικόλληση στο άδειο νέο μήνυμα.
Δε χρειάζεται. Αν πατήσεις ξανά αποστολή, θα δημοσιευτεί κανονικότατα. Απλά σε προειδοποιεί μήπως ο άλλος έγραψε κάτι που θα ήθελες να του απαντήσεις ή να διορθώσεις το μήνυμά σου ή σε περίπτωση που κάτι απαντήθηκε ήδη, οπότε μπορείς να ακυρώσεις την αποστολή.

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #407 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 15:08 »
http://ekapnismagr.freeshoutbox.net/misc/newmess.wav

αυτο μου κατεβαζει συνεχεια :dontknow: με idm κατεβαζω και μου το πεταει συνεχεια :-\

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #408 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 17:04 »
Δε μου έχει συμβεί ποτέ.  :dontknow:
Τι είναι το idm;

Αποσυνδεδεμένος matsakonas

  • ****
  • 1410
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #409 στις: Νοεμβρίου 19, 2011, 18:18 »
internet download manager, αναλαμβανει να σου κατεβαζει αρχεια απο το νετ, εδω και μερικες μερες γινεται παντως, εναν ηχο κατεβαζει :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #410 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 11:58 »
Δεν ξέρω αν είναι εφικτό να γίνει τώρα, αν το έχετε ήδη σκεφτεί ή όχι, αλλά τέλος πάντων θα το αναφέρω μιας κ προσωπικά θεωρώ πως η ταξινόμηση του forum είναι κάπως δύσχρηστη για τον αναγνώστη κ δημιουργεί τα γνωστά προβλήματα off topic, double threat-post κτλ.
Δεδομένου ότι η αγορά ΗΤ δεν έχει μεγάλες διαφορές, ούτε είναι μεγαλύτερη, από αυτήν των Κινητών τηλεφώνων, για να μη γράψω έκθεση, η ιδέα μου είναι να ταξινομηθεί όπως ένα forum κινητών (myPhone, XDA κτλ). Κάτι που προσωπικά το θεωρώ το πιο βολικό κ για τον χρήστη, που δεν χρειάζεται να ψάξει σε 100 μέρη για να βρει πληροφορίες για ένα προϊόν, αλλά και για την διαχείριση στο να κρατάει καθαρό το forum πιο εύκολα.
πχ: οι δυο κύριες κατηγορίες του Forum (ΗΤ, υγρα) να ταξινομηθούν ανα μάρκα, με υποκατηγορίες τύπων ίσως, και sticky threat μοντέλων, με συγκεντρωτικό το 1ο post το οποίο να έχει votes, links για τα επίσημα reviews, χαρακτηριστικά κ.τ.λ.

Συσκευές
  |-> OVALE
        |-> TANK
              |-> eGo-Τ
                    |-> eGo-T Sticky Post
              |-> eGo-C
              |-> eGo-Ψ
        |-> Γέφυρα
  |-> JOEY
  |-> NOBACCO
  |-> MOD

eLiquid
  |-> Inawera
        |-> Βάσεις
              |-> VG
                    |-> Sticky Post
              |-> PG
              |-> VPG
        |-> Αρώματα
              |-> Καπνικά
                    |-> Sticky Post
              |-> Φρουτενια
        |-> Έτοιμα υγρά
  |-> Halo
        |-> Tribeca
                    |-> Sticky Post
        |-> Freedom

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #411 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 15:20 »
Ευχαριστώ για τον κόπο σου να συντάξεις την πρότασή σου.  :thumpup:

Για τα υγρά, ήταν υπό σκέψη, και θα γίνει έτσι κι αλλιώς σύντομα μια παραπέρα κατηγοριοποίηση ανά είδος γιατί έχουν μαζευτεί πολλά θέματα και μηνύματα σε έναν πίνακα. Ανά μάρκα όμως το βρίσκω πολύ δύσκολο γιατί υπάρχουν δεκάδες μάρκες και καθένας θεωρεί "βασικές" αυτές που γνωρίζει ή χρησιμοποιεί ο ίδιος.

Αλλά και στα η.τ., σχετικά με τις μάρκες, υπάρχει σύγχυση. Ένα eGo-T π.χ το βγάζουν 10 (αν όχι 50) διαφορετικές εταιρίες με το δικό τους λογότυπο χωρίς να δηλώνουν ότι είναι Joye ή κλώνος. Το αποτέλεσμα θα είναι να έχουμε το ίδιο μοντέλο σε 10 διαφορετικές μάρκες και κάποιος θα πρέπει να ανοίξει 10 διαφορετικούς πίνακες ή υποπίνακες για να διαβάσει για το καθένα. Στην πραγματικότητα οι πίνακες και οι υποπίνακες θα ήταν πάαααρα πολλοί.

Με την τωρινή κατηγοριοποίηση ανά είδος η.τ., κάποιος ψάχνει στοχευμένα για το είδος που θέλει π.χ. e-pipe, μίνι, eGo type ή mod και έχει όλες τις εκδοχές μπροστά του. Δεν χρειάζεται καν να ανοίξει ένα θέμα αν δεν τον ενδιαφέρει το είδος του η.τ. ενώ σε μια κατηγοριοποίηση ανά μάρκα και μοντέλο θα έπρεπε να ανοίξει όλα τα θέματα για να δει τι είναι το κάθε μοντέλο.

Επίσης, αυτή τη στιγμή εκτός από τα ξεχωριστά για κάθε μοντέλο θέματα, υπάρχουν και αυτά που συγκεντρώνουν πολλά ομοειδή μοντέλα μαζί όπως π.χ. το θέμα "Μοντέλα τύπου Nobacco Hybrid, Echo, VGO κτλ. με αυτόματη μπαταρία" και άλλα παρόμοια.  Εκεί, ό,τι και να αναφέρεται για τα τρία αυτά μοντέλα (ή και άλλα που είναι ίδια), είναι on topic. Για το καθένα ξεχωριστά όμως, υπάρχουν ή επίσημα review (με συζήτηση) ή ξεχωριστά θέματα.

Η πρότασή σου είναι ένας διαφορετικός τρόπος κατηγοριοποίησης που και αυτή πιθανώς θα λειτουργούσε αν γινόταν από την αρχή. Δεν είμαι σίγουρος αν θα ήταν καλύτερα ή χειρότερα. Ίσως να αποφεύγονταν κάποια of topic (χλωμό το βλέπω) αλλά νομίζω ότι θα ήταν πολύ πιο δύσκολο για τον αναγνώστη να εντοπίσει το είδος του η.τ. που τον ενδιαφέρει μέσα σε ονόματα εταιριών και μοντέλων.

Για έναν ενημερωμένο χρήστη ίσως να ήταν καλύτερη η κατηγοριοποίηση που προτείνεις, αλλά το φόρουμ, για την ώρα τουλάχιστον, απευθύνεται πάρα πολύ και σε νέα μέλη που δε γνωρίζουν μάρκες, μοντέλα και πού να ψάξουν.

Αποσυνδεδεμένος VirusPlus

  • **
  • 168
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #412 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 16:56 »
Αυτό με τα πολλά eGo πχ από διαφορετικές μάρκες που λες έχεις ένα δίκιο οκ ίσως κατηγοριοποίηση ανα τύπο είναι το πιο σωστό. Όμως διαφωνώ πως η τωρινή μορφή του forum είναι εύκολη ως προς νέους χρήστες... τα "πελαγωμένα" μηνύματα είναι αρκετά, προσωπικά δε όταν αποφάσισα να αγοράσω eGo έπρεπε να διαβάσω 100 threats απο επίσημα, ανεπίσημα, απο την τάδε μάρκα απο τη άλλη μάρκα και να φάω τόσο χρόνο σε διάσπαρτα threats για να καταλάβω πως όλα είναι ίδια τελικά.
Μέτα υπάρχει κ το κλασικό πρόβλημά πως η κάθε εταιρεία ονομάζει το ίδιο πράγμα διαφορετικά, που εδω η ταξινόμηση αν τύπο ειναι καλύτερη πχ KR808D πόσοι νέοι καταλαβαίνουν πια προϊόντα με άσχετες ονομασίες είναι KR808D? Ο νέος που θέλει ενα μικρο τσιγάρο 2 τεμαχίων
πως συνδέει το Mini&More με τα KR808D γενικά πχ?
Προσωπικά το forum το έχω αντιμετωπίσει 2 φορές σαν νέος την πρώτη με το EVO την πάτησα, γιατί πολύ απλά  (ήταν κ νέο το forum) δν ηταν συγκεντρωμένα ολα κάπου να μου λένε οτι EVO=M401=M402=μπλα μπλα, την δεύτερη με το eGo όχι γιατί είχα μάθει το forum. Έστω ένας συγκεντρωτικός πίνακας κάπου να σου λέει 10 ΗΤ αυτη τη στιγμή στην αγορά
"eGo: απο τάδε, τάδε εταιρίες, τα links, οι παρουσιάσεις τους.
808: απο τάδε, τάδε εταιρία, τάδε ονομασίες, τάδε παραλλαγές"
Προσωπικά πάντως δυσκολεύομαι να βρω πράγματα και να βγάλω συμπεράσματα για ενα προϊόν, μπορεί να είμαι κ ο μόνος βέβαια.

Αποσυνδεδεμένος tornado

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #413 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 17:39 »
χρειαζετε μια αισθητικη παρεμβαση για να φυγουν οι τονοι απο τα κεφαλαια:


Στο αρχείο
Themes/default/css/index.css βρισκουμε το text-transform: uppercase;
και ειτε το διαγραφουμε ειτε του βαζουμε σχολια.

/* text-transform: uppercase; */

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #414 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 17:43 »
Είναι το πόσο βιάζεται κανείς ή έχει χρόνο για διάβασμα. Υπάρχουν μέλη που διαβάζουν για μέρες και μετά ποστάρουν ένα θέμα στην αυτοπαρουσίαση λέγοντας ότι βοηθήθηκαν πολύ από την οργάνωση και τις πληροφορίες που βρήκαν και ξέρουν και πού θα ρωτήσουν αυτό που θέλουν.

Υπάρχουν όμως και τα μέλη που βιάζονται. Τους βλέπω: με 1 ώρα στο φόρουμ άνοιγαν νέο θέμα και ρωτούσαν σε έναν άσχετο πίνακα τι τσιγάρο να αγοράσουν τη στιγμή που υπήρχαν άλλα 10 παρόμοια. Δεν προλαβαίνεις και να τα συγχωνεύσεις αυτά γιατί τρέχουν παράλληλα πολλές φορές.  :tongue_smilie: Γι' αυτό και αφαιρέθηκε η δυνατότητα ανοίγματος νέου θέματος από τα νέα μέλη (κάτω από 5 μηνύματα) και κάπου μετριάστηκε το κακό γιατί ψάχνοντας πού θα δημοσιεύσουν τα 5 μηνύματα αναγκάζονταν να διαβάσουν κιόλας.  ;)

Το kr808 που ανέφερες σαν παράδειγμα παραπάνω, όντως δεν συνδυάζεται εύκολα αμέσως με το mini & more αλλά το 808 είναι περισσότερο σαν ατμοποιητής παρά σαν πακέτο. Ένας όμως που ψάχνει ένα μικρό τσιγάρο δύο τεμαχίων όπως είπες, θα το βρει εύκολα στον πίνακα:
"Cigarette look κατηγορία:
Συσκευές με μέγεθος ή εμφάνιση που προσομοιάζει τα κανονικά τσιγάρα, ιδίως στο πάχος και σε διάφορα μεγέθη στο μήκος: από κανονικό μέγεθος (super mini), μέγεθος 100άρι (mini) ή μέγεθος τσιγάρου με πιπάκι μαζί (pen style).


Όταν κοιτάζει κανείς τα περιεχόμενα του φόρουμ, σε κάθε κατηγορία υπάρχει και διευκρίνιση από κάτω περί τίνος πρόκειται.
Ρίξε μια ματιά να δεις. Νομίζω ότι οι εξηγήσεις είναι πολύ κατατοπιστικές. Αν και τόσο σύντομες όμως, πολλοί δεν τις διαβάζουν.

Κι ας μην ξεχνάμε και την Εγκυκλοπαίδεια που έγινε εδώ και μερικούς μήνες καθώς και τα FAQ στην αρχική κατηγορία. Όλα υπάρχουν, με κατατοπιστικούς τίτλους μάλιστα. Επίσης ακόμα και η διάταξη των πινάκων βελτιώνεται κατά καιρούς ανάλογα με τις απαιτήσεις. Πέφτει πολλή δουλειά κάθε φορά. Πραγματικά πολλή.

Μάλλον χρειάζονται μερικά sticky ακόμα με παραπέρα εξηγήσεις σε κάποιους πίνακες αλλά χρειάζεται δουλειά. Είναι στα υπόψιν πάντως. Όπως και η κατηγοριοποίηση των υγρών που ανέφερες. Ενώ το είχα υπόψιν, απορροφήθηκα με άλλα θέματα του φόρουμ και το ξέχασα.  ::) Το συγκεκριμένο θα κοιτάξουμε να το βελτιώσουμε σύντομα.

Συγχώνευση μηνυμάτων: Νοεμβρίου 21, 2011, 17:46
χρειαζετε μια αισθητικη παρεμβαση για να φυγουν οι τονοι απο τα κεφαλαια:


Στο αρχείο
Themes/default/css/index.css βρισκουμε το text-transform: uppercase;
και ειτε το διαγραφουμε ειτε του βαζουμε σχολια.

/* text-transform: uppercase; */

Δε θα φύγουν οι τόνοι. Θα γίνουν όλα μικρά.
Έτσι το είχα παλιά νομίζω αλλά μετά την αναβάθμιση δεν το ξανάφτιαξα.

Αποσυνδεδεμένος tornado

  • **
  • 403
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #415 στις: Νοεμβρίου 21, 2011, 17:57 »
ααα εκανες αναβαθμιση....  ::)
τοτε ριξε μια ματια και στο αρχειο compat.css
παλι για το αν υπαρχει uppercase....
βεβαια δεν ειμαι σιγουρος γιατι δεν ξερω τι κανουν οι νεες εκδοσεις,
παντως ειπα να το πω και αν βοηθησει εχει καλως.

Αποσυνδεδεμένος sardanapalos

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #416 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 16:39 »
Προτεινω στις αγγελιες να δημιουρηθουν 2 κατηγοριες...
Η μια περι η.τ και η αλλοι ολα τα υπολοιπα.
Θα υπαρχει διευκολυνση στα μελη να βρουν αυτο που θελουν πιο ευκολα.

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #417 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 19:24 »
Έγινε.  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος sardanapalos

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #418 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 19:27 »
Μπραβο Boss!
Ετσι ειναι συμαζεμενα!  :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος daywalker06

  • ***
  • 746
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Προτάσεις για την βελτίωση της λειτουργίας του Φόρουμ.
« Απάντηση #419 στις: Νοεμβρίου 22, 2011, 22:30 »
Μια αναβάθμιση τoυ server ειναι επιβεβλημένο να ειχε γινει χτες γινει άμεσα  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102436 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176692 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22315 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285305 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209549 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68698 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95253 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem