vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

132 επισκέπτες, 4 χρήστες
white varadero, zalaros, giorgosp, john67

Twitter

Clearomizer crystal 2.0 (τύπου C4+ με αποσπώμενη και ανταλλάξιμη κεφαλή φιτιλιού-αντίστασης)

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Υπάρχει κανένα βίντεο για την επισκευή/καθαρισμό του Crystal;;


Sent from my iPhone using Tapatalk



Δεν χρειάζεται βίντεο ξεβιδώνεις και καθαρίζεις, βιδώνεις και είσαι έτοιμος για χρήση

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Καθαρισμό της αντίστασης εννοώ!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Πάνο δεν είναι ο ce4+ V2 crystal αυτός είναι ο Vivi Nova, αλλά μοιάζει η αντίστασή του  :yes:

Αποσυνδεδεμένος poseidonas7

  • ****
  • 1030
  • Φύλο: Άντρας


ιδια φιλοσοφια κατασκευης
ιδια επισκευη

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Να αρχισουμε λιγο να μιλαμε για διαρκεια; Γιατι εχω αρχισει και απογοητευομαι.

Και οι δυο κεφαλες μου εχουν κρατησει 4-5 μερες. Μετα ο παραγομενος ατμος παραμενει μεν αρκετος, η γευση ομως παει περιπατο. Απο οτι ειδα φταιει οτι μαζευει μακα η αντισταση.

Καταναλωση 4-5 ml τη μερα DIY με βασεις Atmos και αρωματα Ιnawera, Atmos, FA, λιγο Bebeca, με αρκετες εναλλαγες.

1) Ποια ειναι η δικη σας εμπειρια;

2) Υπαρχει τροπος καθαρισμου χωρις ξεμονταρισμα (dry-burn? Βρασιμο?) που να παρατεινει την διαρκεια;

Αποσυνδεδεμένος tibolaso

  • **
  • 482
  • Φύλο: Άντρας
Όταν αλλάζεις υγρά τον πλένεις; Στον CE4+ είναι σημαντικό αυτό.

Όταν λες αν υπάρχει τόπος καθαρισμού χωρίς ξεμοντάρισμα εννοείς την ανταλλακτική κεφαλή;

Αποσυνδεδεμένος SpyrosG

  • **
  • 400
  • Φύλο: Άντρας
Οχι, δεν τον εχω πλυνει ποτε γιατι μου αλλαζει την γευση απο την δευτερη τζουρα. Με νερο εννοεις;

Οχι, χωρις ξεμονταρισμα εννοω χωρις να βγαλεις την φυτιλοαντισταση απο την ανταλλακτικη κεφαλη!

2) Υπαρχει τροπος καθαρισμου χωρις ξεμονταρισμα (dry-burn? Βρασιμο?) που να παρατεινει την διαρκεια;
Είδαμε και πάθαμε να βρούμε ατμοποιητή που να λύνεται όλος και θα το αναθεματίζουμε κιόλας?
ο καλύτερος τρόπος είναι να βγάλεις την αντίσταση και να την καθαρίσεις σε οινόπνευμα.
Να μιλήσουμε για τη διάρκεια είναι υποκειμενικό αλλά αντίσταση-κεφαλή που να κρατάει 4,5 μέρες
είναι πολύ λίγο μπροστά σε αυτό που ζω με 2 ταυτόχρονα που τους έχω 1 μήνα και 15 μέρες τον άλλο τους χρησιμοποιώ εναλλάξ μέσα στη μέρα με υγρά Halo και δεν έχω αντιληφθεί το παραμικρό ακόμα πρόβλημα από πλευράς απόδοσης και ατμού γιατί κατά τα λοιπά είναι απροβλημάτιστος ατμοποιητής.
Τις κεφαλές δεν τις δουλεύω σε πολλά volts για να απολαμβάνω αλλά παρατήρησα σε τεστς που έκανα πως με την 1.8 Ω πάει άνετα στα 4 όπου και δεν παρατήρησα καμία αλλοίωση γεύσης και δεν έπαιρνα και γεύση καμένου αυτό και λόγω των μακριών φιτιλιών που φαίνονται να είναι πολύς καλής ποιότητας
Περισσότερα ρίξε μια ματιά εδώ και εδώ

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Να αρχισουμε λιγο να μιλαμε για διαρκεια; Γιατι εχω αρχισει και απογοητευομαι.

Και οι δυο κεφαλες μου εχουν κρατησει 4-5 μερες. Μετα ο παραγομενος ατμος παραμενει μεν αρκετος, η γευση ομως παει περιπατο. Απο οτι ειδα φταιει οτι μαζευει μακα η αντισταση.

Καταναλωση 4-5 ml τη μερα DIY με βασεις Atmos και αρωματα Ιnawera, Atmos, FA, λιγο Bebeca, με αρκετες εναλλαγες.

1) Ποια ειναι η δικη σας εμπειρια;

2) Υπαρχει τροπος καθαρισμου χωρις ξεμονταρισμα (dry-burn? Βρασιμο?) που να παρατεινει την διαρκεια;

Μιας και στο 2 απαντησε ο Γιαννης (αν και εγω με σκετο νερακι εκανα πλυσιμο χθες) θα σου πω για το 1.

Ειμαι 2 εβδομαδες με την ιδια κεφαλη και παει αψογα. Ομως... υγρα δεν αλλαζω (πλεον) ειμαι με το ιδιο υγρο με βαση PG/VG-60/40 (DIY). Πιστευω πως για να σου πιανει "μακα" η αντισταση σε 4-5 μερες ειναι τα υγρα που εχεις υπαιτιοι. Δεν ξερω αν εισαι περισσοτερο VG ή PG στο μειγμα σου, αλλα αν εισαι περιπου οπως εγω δοκιμασε και με αλλες "πρωτες υλες" (αλλες βασεις/αρωματα). Οι πολλες αλλαγες υγρων, εχει ειπωθει στο παρελθον απο διαφορους, οτι επιταχυνει αυτη την μακα.. καλο θα ηταν να μην εκανες τοσο συχνα (εγω εχω 2 crystal πχ για να εχω δυο γευσεις, και αν θελω παραπανω γευσεις κανω dripping σε αλλο ατμο)

Η θερμοκρασια παιζει επισης ρολο. Στα χαμηλα βατ θα ειναι πιο ευκολο να εχεις καταλοιπα στην αντισταση. Στην 1,8Ω εχω στο προβαρι 4βολτ. Κοιτα να εχεις καλα φορτισμενες τις μπαταριες σου συνεχως αν εισαι πχ με EGO.

Και εγώ συμφωνώ υγρά δεν αλλάζω γιατί δεν θέλω να τον πλένω αλλά αυτό πιστεύω τον
κάνει να έχει καλύτερη συμπεριφορά στην απόδοση και στη διάρκεια ζωής όπως επίσης η
μπαταρία με τα volts.
Δεν βρίσκω όμως και το λόγο να σκέφτεται κανείς μην του χαλάσει και πότε, μπορεί να έχει
παρακαταθήκη 2,3 ανταλλακτικές κεφαλές που κοστίζουν λίγα € περίπου 2 €/κεφαλή και
αν βλέπει πως πέφτει η απόδοση ας την αλλάζει :)

Αποσυνδεδεμένος SAL

  • **
  • 116
  • Φύλο: Άντρας
Είχα μια παρόμοια εμπειρία με έναν από τους απλούς vision clearomizer από healthcabin:
http://www.healthcabin.net/index.php?main_page=product_info&cPath=1076_1125&products_id=8028
Συγκεκριμένα ενώ ήταν 2,1-2,4Ω όταν τον μέτραγα με το πολύμετρο έδειχνε πολύ υψηλότερες τιμές (3-4Ω).
Μετά από 3-4 τζούρες που τον ξαναμέτραγα, όμως, έδειχνε την σωστή τιμή.  :idiot2:
Τί έφταιγε δεν το πολυέψαξα (εξάλλου αν δεν είχα πολύμετρο δεν θα καταλάβαινα ποτέ ότι είχε πρόβλημα). Ίσως κακή αγωγιμότητα του κράματος που χρησιμοποιούν, ίσως κακή επαφή του σύρματος, ίσως κάτι άλλο που στην περίπτωσή μου το έλυνε η αύξηση της θερμοκρασίας.

Βίδωνες σωστά στη μπαταρία ? αυτό το είχα πάθει με ce4+ που ήταν στραβός :o

Αποσυνδεδεμένος arspi

  • **
  • 128
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον το κράμα της αντίστασης θα είναι της πλάκας. Τόσο αυτό της Healthcabin όσο και αυτό που πήρα από το ebay. Θα δω με τους άλλους που αγόρασα και αργά ή γρήγορα θα επισκευάσω και θα επανέλθω.

Αποσυνδεδεμένος greekn1c

  • **
  • 422
  • Φύλο: Άντρας
Εχω τον crystal περιπου 10 μερες με την 1.8 αντισταση επανω που εδω και 2 μερες οταν την μετραω δειχνει 1.4   :wall: :wall:
Εχει καποιος καμμια ιδεα πως απο 1.8 να εγινε 1.4?????????

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499153 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 122 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7274 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20835 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194510 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1581 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4729 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109040 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 180450 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 1984 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1413 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 25300 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy