vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

287 επισκέπτες, 6 χρήστες
skoubri, nightdream, Sergios, dimitrist, lagoudakis, Buliwyf

Twitter

Clearomizer crystal 2.0 (τύπου C4+ με αποσπώμενη και ανταλλάξιμη κεφαλή φιτιλιού-αντίστασης)

Να πω ακομη οτι στον C4 v3 μετα απο ενα καθαρισμα που του εκανα παρατηρησα οτι εχει παρα πολυ μεγαλη καταναλωση .... Εκανα ενα γεμισμα το πρωι και τωρα ειναι αδειος παλι.

Δεν παίζει κανέναν ρόλο ο καθαρισμός με την κατανάλωση. Παίζει ρόλο αν έχεις ανεβάσει τα volts και αν ατμίζεις με την ίδια συχνότητα ρουφηξιών.

Δεν θα διαφωνησω καλα ειναι.Αυτο ομως που ηθελα να πω ειναι οτι και χτες και προχτες που χρησιμοποιουσα τον ιδιο παρατηρησα πολυ μικροτερη καταναλωση.
Βεβαια εβγαλα τον ατμοποιητη και του εριξα λιγο νερακι κτλ κτλ οποτε ισως εκανα καποια γκαφα .

Η καθαριότητα σημαίνει απολύμανση και ξεκούραση του ατμοποιητή.
Τώρα αν εννοείς πως του έκανες dry burn σίγουρα θα βοηθήσει τον ατμοποιητή να καθαριστεί από ένα μέρος των υπολειμμάτων από μάκα στην αντίσταση. Δηλαδή κατά κάποιο ποσοστό θα ζωντανέψει πάλι, αλλά αυτό καλύτερα να γίνεται όταν δεν βγάζει ατμό και αλλοιώνεται η γεύση και όχι προληπτικά μετά από χρήση 3-5 ημερών.

Αποσυνδεδεμένος DeathAngelGr

  • *
  • 82
  • Φύλο: Άντρας
ευχαριστω για τις πληροφοριες.
Το dry burn  τι ειναι?

Αποσυνδεδεμένος zarras

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
αυτο που παρατηρησα με 2 τετοιουσ ατμο που ειχα ειναι οτι
μου ερχοντουσαν σταγονιδια στο στομα ακομα και οταν τους πρωταγορασα (δεν τους ειχα ανοιξει κτλπ)
και ανεξαρτητα αν η τζουρα ητανε συντομη η' οχι.
σε μια 400mah mini bat. (δεν ξερω αν εχει σημασια αυτο)

Edit: @DeathAngel Gr Dry burn
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 19, 2013, 17:53 από zarras »

Αποσυνδεδεμένος ΓΙΩΡΓΟΣ 52

  • **
  • 191
  • Φύλο: Άντρας
Εχω τους nobacco epsilon(v3) και thor απο fabvape
 Eρώτημα.
Μπορώ να χρησιμοποιώ τις ίδιες κεφαλές,η πρέπει να τρέχω
σε διαφορετικά καταστήματα:

Αποσυνδεδεμένος Sunspear

  • **
  • 270
  • Φύλο: Άντρας
  • Unbowed, Unbent, Unbroken
μπορείς, το έχω δοκιμάσει... :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος ΜΙΤΣ

  • **
  • 164
  • Φύλο: Άντρας
Το dry burn  τι ειναι?
Εδώ ένα βίντεο που λεει για καθαρισμό ενός ατμοποιητή ego-w και dry burning
Στο 2,03 αρχίζει το dry burning
[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LbJHOWmT_JI[/youtube]

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Δεν ξέρω ρε παιδιά. Εγω γενικώς ταλαιπωρούμε με αυτούς τους ατμο. Τι καψίματα, οινοπνεύματα, κοψίματα φυτιλιών..... Πάντα θα έχω οσμή. Μακράν κακός ο epsilon και καλύτερος ο thor (ποιότητα φυτιλιού) Τελικά υπάρχει κάποιος με τις προδιαγραφές του (ce4: τιμή, ημί-επισκευάσιμος, μηδέν διαρροές....) που δεν θα μου φέρνει πλαστικίλα και να φοβάμαι σε κάθε αλλαγή? Έχω δοκιμάσει vision nova, ego-c DL χωρίς ικανοποίηση. Παρακαλώ την βοήθεια σας

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
φιλε μου δυστυχως, στους εργοστασιακους ατμοποιητες παιζει παντα το ενδεχομενο η παρτιδα που θα πεσεις να μην εχει καλο φυτιλι και να σου φερνει αυτη την πλαστικιλα εντονα. Οταν αρχισα πχ να κανω epsilon ειχανε πολυ καλα φυτιλια, μετα δυσαρεστηθηκα και εγω απο την ποιοτητα του φυτιλιου και το γυρισα σε μινι βιβι νοβα, οπου καποιες φορες επεσα σε κεφαλες με καλα φυτιλια καποιες σε αχρηστα.

Πολλοι συνατμιστες για να αποφυγουν αυτο το ρισκο αγοραζουν καλο φυτιλι και τους ανοιγουν τους ατμοποιητες για να το αλλαξουν πριν ατμισουν. Αλλοι, παλι, δοκιμαζουν απο διαφορα καταστηματα και οταν πετυχουν καλες (απο καλη παρτιδα) συνεχιζουν να παιρνουν απο αυτο το καταστημα.

Το οινοπνευμα που ανεφερες ειναι μια καποια λυσης, αλλα αν και αυτο δεν σε ικανοποιει δοκιμασε μια απο τις δυο παραπανω τακτικες (δικο σου φυτιλι ή αγορα απο διαφορους εμπορους)

Μια ερωτηση: η αντισταση του ce4 v3 ή ce6 (αυτη με το μακρυ φυτηλι), με 5ml περιπου ημερησιως ποσο καιρο βγαζει? Εμενα μου βγαζει 4 μερες στα 2,4 ohm  με ego-c  μπαταρια. Τοσο παει κανονικα? Κανω κατι λαθος?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Εμένα πήγαινε πολύ παραπάνω,περίπου στις 2 εβδομάδες με παρόμοια κατανάλωση υγρού. Ανά 5 μέρες περίπου έτρωγε λύσιμο και πλύσιμο ο ατμοποιητης. Αυτό του έδινε πνοή ζωής ;)

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Χρησιμοποιουσες αντισταση αγορασμενη απο Ελλαδα η απο εξωτερικο?

Αποσυνδεδεμένος urahara

  • *****
  • 3234
  • Φύλο: Άντρας
Από Ελλάδα...νομπακο συγκεκριμένα.

Στάλθηκε από το A100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2


Καλα μιλαμε οτι εχω παρει μεχρι στιγμης 4 αντιστασεις, η πρωτη 3 μερες, 2η και η τριτη απο 4 μερες και χθες πηρα την τεταρτη ολες απο επωνυμο καταστημα που διαφημιζεται εδω στο οποιο ο πωλητης  μου λεει οτι ατμιζω πολυ, οτι αυτος κανει 1,5 την ημερα και οτι αυτο ειναι το σωστο για να μου κρατησει παραπανω. Εγω κανω στα 9μλ νικοτινη και μου λεει να το γυρισω στα 18 με 24.
Τι γινεται βρε παιδια?? Αν ειναι 3 ευρω την ημερα για τα 5μλ και αλλα 3 αντισταση καθε 3 μερες να αρχισω το κανονικο καπνισμα ξανα. Παρεπιπτοντως, σε καθε καινουργια αντισταση κανω 2 μλ γιατι "σκαει" πιο καλα στην αρχη.

Οι αντιστάσεις έχουν μικρό κόστος οπότε να αλλάζεις γρηγορότερα από το μέσο χρόνο διάρκειας.

Στο θέμα της κατανάλωσης των 5 ml που κάνεις θα περνάς περίπου 10 μέρες άνετα
και αν κάνεις και καθαρισμό τακτικό και παραπάνω.
Προφανώς δεν έχεις πάρει καλής ποιότητας φιτιλοαντιστάσεις και έχεις μειωμένο χρόνο ή
μπορεί να τις αλλάζεις νωρίτερα από το κανονικό, είναι καθαρά προσωπικό το θέμα.

Τώρα για το τελευταίο που λες για την αύξηση της νικοτίνης από τα 9 στα 18, μάλλον στο
είπε ο καταστηματάρχης για να μειώσεις την κατανάλωση των 5 ml , δεν ξέρω να υπάρχει
άλλος λόγος προτροπής σε αύξηση νικοτίνης , αντιθέτως ξέρω σε μείωση

Ποιος ειναι ο  μέσος χρόνος διάρκειας μιας αντιστασης?
Αυτη που εχω ειναι noname, εχεις να μου προτεινεις καποια?
Συγνωμη που ρωταω, αν και εχω ψαξει στα νηματα, αλλα θα μου επαιρνε μερες μεχρι να βρω την σωστη απαντηση.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 27 6283 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:41
από Sergios
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8828 1117305 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 15, 2024, 06:58
από Sergios
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 825426 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 508537 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9140 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios
Flash E-Vapor (Clones) [Κλώνοι επισκευάσιμων] 815 155331 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 11:01
από Barbapaidi
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4918 569422 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 06:49
από Tol1as
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2335 244456 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 08, 2024, 02:38
από Sergios
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1815 294896 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 17:28
από Xxristos
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 3 1974 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 16:32
από chkontog
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3451 763405 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 15:08
από Tol1as
Hashtag Shake and Vape 1 1302 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 07, 2024, 00:18
από chkontog