vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

316 επισκέπτες, 7 χρήστες
chrismet, pngtszs1976, johnath, maraki1308, truckman, Milarepa, ZoeM

ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος testament

  • **
  • 432
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #945 στις: Μαρτίου 12, 2013, 23:50 »
Για τη VG ούτε λόγος για τα ντουμάνια της. Κι εγώ συνήθως VG κάνω, απλώς την προηγούμενη βδομάδα έβαλα χέρι σε ένα μπουκάλι VPG για να φτιάξω το δικό μου υγρό και παρατήρησα ότι είχε καλύτερη γεύση μετά από ωρίμανση 5 ημερών.
Ίσως αφήνω την VG για ωρίμανση περισσότερο από βδομάδα.


Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #946 στις: Μαρτίου 13, 2013, 09:46 »
Όπως προείπε χτες ο alexmach, με σκέτη vg χάνεις λίγο από γεύση και χτύπημα. Ανεξαρτήτως ωρίμανσης.
Με pg κερδίζεις πιο καθαρή γεύση, περισσότερο χτύπημα, και λιγότερο ντουμάνι. Λιγότερο, όχι λίγο όμως!
Και ... περί ορέξεως ... κολοκυθόπιτα! Σε καθένα ταιριάζει καλύτερα κάτι διαφορετικό από άλλους. Είναι και ο λόγος που δεν υπάρχει μία μόνο βάση, ή ένα μόνο άρωμα... !


Αυτό περί ωρίμανσης περισσότερο από βδομάδα, που γράφεις, δεν ισχύει,  γιατί σκέψου πως και το υγρό που κάνεις, μετά την ωρίμανσή του, δεν το ατμίζεις μέσα σε μία μέρα. Ούτως ή άλλως, μένει και περισσότερο από βδομάδα, είτε έχει vg είτε pg είτε 50-50.

Αποσυνδεδεμένος way2dangerous

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #947 στις: Μαρτίου 13, 2013, 18:37 »
Ξέρουμε τι ποσοστά PG και VG (αν περιέχει βέβαια) και εκτός από το Hellas Blend που είναι περίπου 50/50, έχουν τα έτοιμα υγρά της Decadence; Έχουν μόνο PG;
Από μια ιστοσελίδα που αγόρασα το American Red μου είπαν οτι είναι 90% PG και 10% VG. Στο μπουκαλάκι γράφει PG> 50% και δε λέει τίποτα για VG.
Κατά τη γνώμη μου πρέπει να έχει και παραπάνω από 80% PG με τον ατμό που βγάζει, διότι μου φαίνεται λίγος.

Αποσυνδεδεμένος HammerAndSickle

  • *
  • 8
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #948 στις: Μαρτίου 13, 2013, 18:57 »
Kαλησπερα κι απο μενα στη παρεα!! Ειμαι ο Αγγελος, 23 χρονων, νεος ατμιστης σχετικα (περιπου 2 μηνες..) και εχω καποιες σχετικες αποριες! Αφου λοιπον λυθηκαν ολα σχετικα με το καθαρισμο του τσιγαρου, τους καμενους ατμοποιητες κλπ κλπ, ηρθε το προβλημα του υγρου...! Αρχικα τα πρωτα μου ατμισματα τα εκανα με υγρα που συνεθετε ενας φιλος με νικοτινη γυρω στο 10-12mg και μια ελαφρια αλλα ομορφη γευση μηλου..Επειδη ομως δεν ηθελα να εξαρτωμαι απ' τον ανθρωπο αποφασισα να βγω στη γυρα της nobacco για να βρω ποιο υγρο μου ταιριαζει.. Τελικα μετα κι απο απειρες ωρες χαζεματος στο site για το σχετικο θεμα κατεληξα να αλλαξω τρια υγρα (για το λαιμο μου αλλα και συνολικα, το ενα χειροτερο απ' το αλλο..): Το πρωτο ηταν το valuto το 18αρι το οποιο παρ' οτι εχει φοβερο αρωμα, ΜΕ ΠΕΘΑΝΕ. Επειτα, το valuto το 12αρι το οποιο επισης μετα απο 2 μερες αρχισε να μου γδερνει το λαιμο.. Τελίκα μου προτειναν το golden margy το 12αρι, το οποιο και αυτο με τη σειρα του αρχισε να με χαλαει..Σε σημειο που δεν αντεχα να ατμιζω και προτιμησα να κανω 2-3 αηδιαστικα τσιγαρακια.. Δεν ξερω τι φταιει, αλλα αρχιζω και εκνευριζομαι...

Εν ολιγοις τι πταιει γνωριζουμε? Καπνιζα πριν 1,5 πακετο τη μερα styvesant πορτοκαλι (0.8 νομιζω νικοτινη, σχετικα βαρυ τσιγαρο), καποια προταση για υγρο ισως??


Όχι συνεχόμενα μηνύματα από τον ίδιο χρήστη.


Αν ξεχάσατε να γράψετε κάτι στο τελευταίο μήνυμά σας δεν είναι απαραίτητο να απαντήσετε με ένα καινούργιο ακριβώς από κάτω. Πατήστε απλά "Τροποποίηση" στο τελευταίο σας μήνυμα και συμπληρώστε αυτό που θέλετε
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2013, 19:24 από Mulder »

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #949 στις: Μαρτίου 13, 2013, 19:19 »
Kαλησπερα κι απο μενα στη παρεα!! Ειμαι ο Αγγελος, 23 χρονων, νεος ατμιστης σχετικα (περιπου 2 μηνες..) και εχω καποιες σχετικες αποριες! Αφου λοιπον λυθηκαν ολα σχετικα με το καθαρισμο του τσιγαρου, τους καμενους ατμοποιητες κλπ κλπ, ηρθε το προβλημα του υγρου...! Αρχικα τα πρωτα μου ατμισματα τα εκανα με υγρα που συνεθετε ενας φιλος με νικοτινη γυρω στο 10-12mg και μια ελαφρια αλλα ομορφη γευση μηλου..Επειδη ομως δεν ηθελα να εξαρτωμαι απ' τον ανθρωπο αποφασισα να βγω στη γυρα της nobacco για να βρω ποιο υγρο μου ταιριαζει.. Τελικα μετα κι απο απειρες ωρες χαζεματος στο site για το σχετικο θεμα κατεληξα να αλλαξω τρια υγρα (για το λαιμο μου αλλα και συνολικα, το ενα χειροτερο απ' το αλλο..): Το πρωτο ηταν το valuto το 18αρι το οποιο παρ' οτι εχει φοβερο αρωμα, ΜΕ ΠΕΘΑΝΕ. Επειτα, το valuto το 12αρι το οποιο επισης μετα απο 2 μερες αρχισε να μου γδερνει το λαιμο.. Τελίκα μου προτειναν το golden margy το 12αρι, το οποιο και αυτο με τη σειρα του αρχισε να με χαλαει..Σε σημειο που δεν αντεχα να ατμιζω και προτιμησα να κανω 2-3 αηδιαστικα τσιγαρακια.. Δεν ξερω τι φταιει, αλλα αρχιζω και εκνευριζομαι...
H σειρά Mystique έχει αν δεν με απατάει η μνήμη μου μεγάλη περιεκτικότητα σε PG. Λογικά εκεί εξηγείται το γδάρσιμο στο λαιμό. Είναι πολύ καλά υγρά πάντως ειδικά το Golden Margy που ήταν από τα πρώτα αγαπημένα μου και το πεθύμησα τώρα που το ανέφερες...

Αποσυνδεδεμένος liot

  • *
  • 27
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #950 στις: Μαρτίου 13, 2013, 19:37 »
 Αν δεν χάλασε/πάλιωσε ο ατμοποιητής, ή αν δε βγήκε μούφα ο καινούργιος (όπερ συμβαίνει ενίοτε), πιθανόν έπεσες σε πολύ PG (αν δεν απατά και η μνήμη του τον Επιτέλους Το Έκοψα). Τα υγρά φτιάχνονται με δύο βάσεις, PG (προπυλενογλυκόλη) και VG (φυτική γλυκερίνη), συνήθως σε κάποια αναλογία που γράφουν πάνω τα μπουκαλάκια. Η PG χτυπάει στο λαιμό αισθητά περισσότερο. Αν είναι αυτό, με λιγότερη PG θά ‘χεις λιγότερο ή καθόλου πρόβλημα. Ο φίλος σου σίγουρα θα ξέρει τί αναλογίες βάσεων χρησιμοποιούσε.

Αποσυνδεδεμένος funkofusion

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripping και ξερό ψωμί
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #951 στις: Μαρτίου 13, 2013, 19:55 »
Γενικά η νομπάκο σε όλες τις σειρές εκτός από την exclusive που είναι 100%vg, σε όλα τα υπόλοιπα χρησιμοποιεί pg/vg, 80/20 οπότε δοκίμασε και κάτι με 100% vg γιατί μπορεί να έχεις αυαισθησία στην pg  ;)

Αποσυνδεδεμένος fotispap3

  • ***
  • 647
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #952 στις: Μαρτίου 13, 2013, 20:06 »
Φιλε μου, θα σου ελεγα να αρχισεις να παρασκευαζεις μονο σου τα υγρα σου για να βαζεις εσυ οτι περιεκτικοτητες θελεις, υπαρχει σχετικο νημα στο foroum και με λιγο διαβασμα και  πολυ προσοχη θα εισαι μια χαρα  :thumpup:




Παντως συμφωνω με τα παιδια παραπανω οτι κατα πασα πIθανοτητα φταιει η PG.

Αποσυνδεδεμένος Σένια

  • ***
  • 827
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #953 στις: Μαρτίου 13, 2013, 21:35 »
Φίλε, καλώς όρισες στο φόρουμ.
Το πόσο ατμό έχεις, εξαρτάται και από τον ατμοποιητή σου. Τι έχεις;
Τα υγρά που λες δεν τα ξέρω καθόλου  :confused1:
Τα ξέρει κανείς να πει στο νέο φίλο μας ;;;;
Ας απαντήσει κάποιος.........  :confused1:
ΥΓ. Αναφέρομαι στην απάντηση #947. Δε ξέρω γιατί, πριν που μπήκα στο νήμα, δεν εμφανίστηκαν τα ενδιάμεσα.... Έβλεπα την απάντησή μου σα συνέχεια της 947. Μπήκα τώρα και βλέπω ... άλλο θέμα  :wall:
Στο φίλο από #947 πάντως, ξέρει κανείς να πει τίποτα;

« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 13, 2013, 22:58 από Σένια »

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #954 στις: Μαρτίου 13, 2013, 22:16 »
η συγκεκριμενη σειρα υγρων mystique εχει 80%pg - 20%vg και λογικα γιαυτο το γδαρσιμο στο λαιμο αλλα και επειδη γενικα ειναι λιγο εντονα σαν αρωματα...
μπορεις να δεις και εδω διαφορες γνωμες
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3247.msg94180.html#msg94180

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #955 στις: Μαρτίου 14, 2013, 08:48 »
Εχω μπερδευτεί:
Αναμιγνύοντας 105 ml  βάση 38 mg νικοτίνη & 35 ml  βάση 26 mg νικοτίνη πόσα mg νικοτίνης θα πάρω τελικά?

Αποσυνδεδεμένος vagskarm

  • ****
  • 1468
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #956 στις: Μαρτίου 14, 2013, 08:54 »
αν έχω κάνει σωστό υπολογισμό 140ml με 35mg νικοτίνη

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #957 στις: Μαρτίου 14, 2013, 09:33 »

Αποσυνδεδεμένος way2dangerous

  • *
  • 14
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #958 στις: Μαρτίου 14, 2013, 18:29 »
Τώρα παρατήρησα οτι τα υγρά της Nobacco Exclusive είναι 100% VG (έλεγα και γω γιατί είναι τόσο πικτό).  Φαντάζομαι οτι αυτό δεν είναι καλό για τον ατμοποιητή μου....Η ερώτησή μου είναι, μπορώ να βάλω WFI (Water for injection) από το φαρμακείο μέσα για να αραιώσω το υγρό μου; Αν ναι, πόσο; Να βάλω PG μέσα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 15, 2013, 15:19 από way2dangerous »

Αποσυνδεδεμένος George X

  • **
  • 228
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #959 στις: Μαρτίου 14, 2013, 18:59 »
Δεν ξέρω τι ατμοποιητή έχεις αλλά αν είναι καλής ποιότητας δεν θα έχεις πρόβλημα.
Γνώμη μου είναι να μην πειράξεις το υγρό σου γιατί πιθανότατα θα αλλάξει από αυτό που ξέρεις.
Δεν υπάρχουν καλά ή κακά υγρά για τους ατμοποιητές, όλα τα υγρά καλά είναι.
Καλοί ή κακοί ατμοποιητές υπάρχουν, που δεν δουλεύουν με όλα τα υγρά, όπως οφείλουν.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355199 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10495 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191382 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 756 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 633 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589148 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797279 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7294 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312881 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6762 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12055 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13311 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711