vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

67 επισκέπτες, 5 χρήστες
Sergios, John K, Milarepa, Giannis.B, aragiannis

Twitter

ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #60 στις: Αυγούστου 18, 2012, 05:29 »
μια ερωτηση που μπορει να φανει και σε αλλους νεους στο ατμισμα εδιαφερον .. με περισσοτερα βολτς (χρηση μοντ)  πανω απο 4 v  .. οι συνταγες των υγρων και γενικα τα μιγματα των υγρων ειναι πιο δυνατα και καταλαβαινεις καλυτερη γευση .. ή ισως και αλλη γευση ?
Η γεύση δεν έχει να κάνει με τα volts της συσκευής αλλά πιο πολύ με την ποσότητα του ατμού η οποία σε "γεμίζει" στην τζούρα που παίρνεις. Τα υγρά επειδή γίνονται πιο ζεστά στη τζούρα με περισσότερα volts έχουν πιο έντονη οσμή και αν γλυκίζουν αυτό γίνεται πιο έντονο ακόμα :)

Αποσυνδεδεμένος zakis

  • **
  • 258
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #61 στις: Αυγούστου 18, 2012, 10:45 »
Πολυ σωστα Γιαννη, και ειδικα σε γλυκα η φρουτενια υγρα με εντονα αρωματα (πχ: μπισκοτακι, λουκουμι.....) οσο ανεβαζεις τα βολτ με οριο τα 4,5 ζεσταινει ο ατμος και οι γευσεις ειναι εντονα αισθητες.

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #62 στις: Αυγούστου 21, 2012, 22:31 »
Οταν κανουμε μονοι μας υγρα ..και λεμε πρεπει να ωριμασουν ...αυτο μπορει να σημαινει ενισχυση γευσης (να το καταλαβαινεις καλητερα σε γευση και επιγευση) και δευτερον ...η γευση να αλλαζει σε κατι αλλο?...  Εκανα πριν 2 ωρες ενα υγρο .. το ατμισα αμεσως ..σε γευση ειναι υποτονικη αλλα  οι γυρω μου μου λενε μυριζει πουρο...εντονα...
Περιμενω απαντησεις σε κατι που ακομα να καταλαβω....ωριμανση υγρων και τι γινεται μετσ την ωριμανση

Sent from my Desire HD using Tapatalk 2

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #63 στις: Αυγούστου 21, 2012, 22:36 »
Ρίξε μια ματιά εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1715.0.html

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #64 στις: Αυγούστου 21, 2012, 22:43 »
Η ωρίμανση είναι ένας εμπειρικός κανόνας.
Φαίνεται ότι κάποιοι δεσμοί (δυνάμεις) αναπτύσσονται ανάμεσα στα συστατικά και τη βάση, με αποτέλεσμα να "δένουν" καλύτερα.
Το αποτέλεσμα είναι το υγρό να σκουραίνει και το άρωμα να γίνεται πιο έντονο.
Τα καπνικά θέλουν συνήθως πιο πολύ χρόνο από τα υπόλοιπα.
Ο ακριβής χρόνος εξαρτάται από πολλούς παράγοντες.
Το γεγονός ότι τα αρώματα διατηρούν τη μυρωδιά τους σημαίνει ότι δεν πρέπει να εχει γίνει χημική αντίδραση, ώστε να προκύψουν νέες ουσίες με απρόβλεπτες συνέπειες.
Όλα αυτά σε κλειστό δοχείο.

Αν κάποια υγρά μυρίζουν οινόπνευμα, τα αφήνουμε 24-48 ώρες σε ανοικτό δοχείο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2012, 03:33 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος kostas44

  • *****
  • 2465
  • Φύλο: Άντρας
  • Youtuber Creator
    • Η ζωη ειναι τεχνη και η τεχνη ειναι η ζωη μου
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #65 στις: Αυγούστου 21, 2012, 23:06 »
Ευχαριστω για τις απαντησεις... Δηλδη απο οτι καταλαβα η ωριμανση ειναι απαραιτητη για καλυτερη γευση και δυναμη αυτης... Υπαρχουν καποιοι εμπειρικοι χρονοι ωριμανσεως?

Sent from my Desire HD using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #66 στις: Αυγούστου 21, 2012, 23:12 »
Tα υγρά της Halo,  θέλουν "ωρίμανση" σε ανοιχτό μπουκάλι, όχι για να εξαφανιστεί η μυρωδιά οινοπνεύματος.
Στα συστατικά δεν αναφέρεται πουθενά, ούτε στις πληροφορίες στο site της εταιρείας περί alcohol!
Επίσης, στο ecf (αν βρω το link θα το κάνω post) που είχε γίνει σχετική ερώτηση η εταιρεία ήταν σαφής πως τα υγρά της δεν περιέχουν τίποτε άλλο παρά μόνο αυτά που αναφέρει και στο site της!
Ο μόνος λόγος που εταιρεία προτείνει άνοιγμα πριν την χρήση ως ωρίμανση είναι γιατί φτιάχνονται λίγες ώρες πριν συσκευαστούν στα μπουκάλια (σαν εμφιάλωση)!

Προσωπικά δεν το έχω κάνει ποτέ και δεν έχω εντοπίσει οσμή alcohol ή παρόμοιας αίσθησης...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2012, 03:32 από Steamboy »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #67 στις: Αυγούστου 21, 2012, 23:22 »
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1826.msg105865.html#msg105865
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,768.msg162474.html#msg162474
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1301.msg58432.html#msg58432
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3376.msg101598.html#msg101598
Τα παραπάνω μιλούν για μυρωδιά οινοπνεύματος.
Πάντως, όντως τους τελευταίους μήνες, η μυρωδιά έχει εξαφανιστεί.

Ευχαριστώ τον Giannis Pap για την χρήσιμη πληροφορία.

Αποσυνδεδεμένος Steamboy

  • *****
  • 2644
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari(Mini) v2 + Mini D.I.D.(special edition)
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #68 στις: Αυγούστου 22, 2012, 02:53 »
Φίλε Μιχάλη, ο kallitexnis μιλάει για μυρωδιά οινοπνεύματος καθώς και για πολλά αλλά πριν συνεργαστεί και δημιουργηθεί ο ΣΕΕΗΤ ;) 8)
Δε μπορώ να βασιστώ σε υποθέσεις και εικασίες παρά μόνο σε στοιχεία επίσημα, πέραν της προσωπικής μου εμπειρίας όντας χρήστης των υγρών αυτών (Halo) αποκλειστικά από τότε σχεδόν που έγινα μέλος στο forum!
Επαναλαμβάνω, λοιπόν, πως η εταιρεία Halo αναγράφει στο επίσημο site της επακριβώς τις πρώτες ύλες που χρησιμοποιεί, http://www.halocigs.com/eliquid-faq
Ακόμη, το ιδρυτικό μέλος του ΣΕΕΗΤ και αποκλειστικός αντιπρόσωπος στην Ελλάδα των υγρών Halo, ivape.eu, έχει πάρει πιστοποίηση γι αυτά μέσω της γνωστής έρευνας των Ελληνικών Πανεπιστημίων Θεσσαλίας και Κρήτης http://www.ivape.eu/e-liquids-certifications
Αν ρίξεις μια ματιά στα υγρά αναπλήρωσης δεξιά της σελίδας εκεί θα δεις αναλυτικά τη σύνθεσή τους!

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #69 στις: Αυγούστου 22, 2012, 16:54 »
μαγκες και μαγκισες χωρις παρεξηγηση αλλα δεν καταλαβαινω τιποτα.επειδη μετα απο 1 χρονο ατμισματος λεω να προσπαθησω να φτιαξω υγρο μονος μου μπορει καποιος να μου πει τι υγρα και σε τι αναλογιες πρεπει να τα ανακατεψω για να φτιαξω μονος μου.με νικοτινη εννοειτε.για παραδειγμα για να φτιαξω 10ml ποσα ml βαζω και απο τι υγρο.σας ευχαριστω εκ των προτερων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2012, 17:16 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #70 στις: Αυγούστου 22, 2012, 17:03 »
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2012, 17:16 από spectrum »

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #71 στις: Αυγούστου 22, 2012, 17:15 »
μαγκες και μαγκισες χωρις παρεξηγηση αλλα δεν καταλαβαινω τιποτα.επειδη μετα απο 1 χρονο ατμισματος λεω να προσπαθησω να φτιαξω υγρο μονος μου μπορει καποιος να μου πει τι υγρα και σε τι αναλογιες πρεπει να τα ανακατεψω για να φτιαξω μονος μου.με νικοτινη εννοειτε.για παραδειγμα για να φτιαξω 10ml ποσα ml βαζω και απο τι υγρο.σας ευχαριστω εκ των προτερων.
Αν θες ρίξε και μια ματιά εδώ
και εδώ
Και ότι απορίες έχεις αν έχεις στα παραπάνω νήματα θα σου απαντηθούν :D
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2012, 17:17 από spectrum »

Αποσυνδεδεμένος papoys

  • ****
  • 1068
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #72 στις: Αυγούστου 22, 2012, 17:22 »
Εγώ θάθελα να πω ότι τους τελευταίους 2 μήνες την έχω βρει μέ σκέτη βάση 60% pg 40%vg (χωρίς άρωμα) από e-cig.

Περιστασιακά φτιάχνω γύρω στα 10-15 ml υγρά με κάποιο ελαφρύ άρωμα το οποίο συνήθως όπως αναφέρεται παραπάνω μου φέρνει
μια οινοπνευματίλα.
Έτσι το μισοατμίζω και το υπόλοιπο το πετάω γυρνώντας και πάλι σε σκέτα υγρά χωρίς άρωμα.

Με αυτό τον τρόπο ζουν και περισσότερο οι ατμοποιητές μου . :yes: :yes: :yes:

Αποσυνδεδεμένος Makis S

  • **
  • 196
  • Φύλο: Άντρας
  • provari mini + trap tank
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #73 στις: Αυγούστου 22, 2012, 17:39 »
τα υγρά el toro (δεν μιλάω για αυτά με τα φύλλα καπνού μέσα, τέτοια έχω στο χωριό μου μπόλικα) που τα βρίσκουμε στη χώρα μας...αν γνωρίζει κάποιος μερικά λινκ γιατί 1-2 μαγαζιά που ήξερα είναι όλα out of stock...

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #74 στις: Αυγούστου 22, 2012, 20:16 »
τα υγρά el toro (δεν μιλάω για αυτά με τα φύλλα καπνού μέσα, τέτοια έχω στο χωριό μου μπόλικα)

Μπράβο και γραπτώς :thumpup: :)) :)) :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12173 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4688 499726 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 01, 2024, 11:00
από Xameno_Skli
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 334 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7443 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 20996 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 194977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 1730 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 4887 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1109917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 181231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 2144 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1499 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos