vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

248 επισκέπτες, 5 χρήστες
ahill2, pngtszs1976, mathimatikos1966, maraki1308, camber

ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος TakisTs

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Γη & Υδωρ
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #585 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 19:46 »
Το Flavor extract <18% σας φαινεται νορμαλ ή ειναι πολυ??
Αυτο δεν σημαινει και περιεκτικοτητα σε PG?

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #586 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 19:50 »
Καπου τα εχουμε μπερδεψει τα πράγματα.
Μια πχ. 6ρα προπυλενογλυκόλη θα εχει το χτύπημα 12ρας φυτικής. Και παει λέγοντας. Δεν σε καθοδηγεί σώνει και καλα το χτύπημα, αν και πολλοι απο μας το θελουμε.
Αυτό που θα δείξει το τι ποσοστό νικοτίνης θελεις, ή χρειάζεσαι, είναι η κατανάλωση.
Αν κανεις 12ρα, και πέσεις στην 6ρα και εχεις τη διπλάσια κατανάλωση, δέν ειναι το ίδιο? Η απορρόφηση της νικοτίνης απο τον οργανισμό στο ατμισμα ειναι αλλο καπάκι. Και ακόμα πολύ φλού.
οπότε η κατανάλωση μας οδηγεί στο τι νικοτίνη χρειαζόμαστε τελικά.
Εχω δεί τη δική μου να πέφτει στα 4 ml με 26mg και να ανεβαίνει σια 11 περίπου με 4mg. Απο μονη της και χωρίς να το καταλάβω.
Εξάλλου το κατέβασμα της νικοτίνης δεν ειναι αυτοσκοπός. Πολλοί δέν εχουμε σκοπό να το κόψουμε.


@TakisTs εμενα δεν με απασχολει αυτό! με απασχολουν ολα τα υπολοιπα που λεει η ετικέτα οτι περιεχει.

Αποσυνδεδεμένος TakisTs

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Γη & Υδωρ
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #587 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 19:58 »

@TakisTs εμενα δεν με απασχολει αυτό! με απασχολουν ολα τα υπολοιπα που λεει η ετικέτα οτι περιεχει.


Εμενα με απασχολει γιατι δοκιμασα με PG και υποψιαζομαι οτι μου δημιουργησε προβλημα, γιατι εχω και ενα θεμα υγειας με το εντερο. Δεν θελω να εχει καθολου PG, παρολο που μου αρεσε πιο πολυ για να ειμαι ειλικρινης!!!
Για τα υπολοιπα που γραφει και μενα με προβληματιζει... Δεν ξερω τι ρολο παιζουν....

Αποσυνδεδεμένος zacharis1955

  • *****
  • 3469
  • Φύλο: Άντρας
  • Impossible is nothing!, never give up!
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #588 στις: Ιανουαρίου 19, 2013, 23:44 »
Aπò προσωπική εμπειρία στην αρχή συνιστώ μόνο έτοιμα υγρά κατά προτίμηση σε όσο γίνεται πιό καπνικές γεύσεις με 18-24 mg νικοτίνη, μετά βλέποντας και κάνοντας...

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #589 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 00:10 »
Αν ξεκινούσαμε με 6άρα νικοτίνη, οι μισοί θα είχαμε γυρίσει στο τσιγάρο.
Παίζει ρόλο το πόσο βαρύς καπνιστής ήσουν αλλά το σημαντικότερο είναι τις πρώτες μέρες να μην πεις "μπα, δεν με καλύπτει". Νομίζω για ένα νορμάλ καπνιστή το κάτω από 12άρα είναι ρίσκο. Για γερούς καπνιστές η 18άρα μπορεί να είναι προτιμότερη. Ξεκίνησα με 18άρα και αυθόρμητα το γύρισα σε 12άρα μόνος μου σε 3-4 μέρες. Με 6άρα θα χαρμάνιαζα και τώρα, πόσο μάλλον τότε!

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #590 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 00:17 »
Αν ξεκινούσαμε με 6άρα νικοτίνη, οι μισοί θα είχαμε γυρίσει στο τσιγάρο...
Kαι οι αλλοι μισοι θα καπνιζαμε... :yes:

Αποσυνδεδεμένος supernova

  • **
  • 183
  • Φύλο: Άντρας
  • Δύναμις μου, ο Θεός.
    • ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #591 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 00:24 »
Παιδιά επιδή γνωρίζω άτομα τα οποία έκοψαν το κ.τ. κατευθείαν με μηδενική   :o  ας μην το δένουμε κόμπο το οτι αν ξεκινήσει κάποιος με χαμηλής περιεκτικότητας νικοτίνη θα ξαναπέσει στο τσιγάρο.


Και εγώ δεν το πίστευα μέχρι που ζήτησα να δω τα μπουκαλάκια απο το ατμιστικό υγρό, και όντως ήταν 0%!!!


Και εγώ ξεκινώντας με 18άρα έκανα και κ.τ. παράλληλα!!!  :wall:

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #592 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 00:27 »
Ενταξει εγκεφαλικο ειναι το παιχνιδι supernova, λεμε για την βασικη οργανικη αναγκη της εξαρτησης απο την νικοτινη, δεν ειναι ιδια σε ολους.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #593 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 00:34 »
Παιδιά επιδή γνωρίζω άτομα τα οποία έκοψαν το κ.τ. κατευθείαν με μηδενική   :o  ας μην το δένουμε κόμπο το οτι αν ξεκινήσει κάποιος με χαμηλής περιεκτικότητας νικοτίνη θα ξαναπέσει στο τσιγάρο.
Δεν το δένουμε κόμπο. Αλλά όταν λέω για τους μισούς δεν πιστεύω πως πέφτω πολύ έξω.  :hmmm:
Γνωρίζω και άτομα που κάνουν 10 τσιγάρα ULTRA LIGHTS και η 6άρα θα τους ήταν και πολύ.
Αλλά πόσοι είναι αυτοί και πόσοι θα ξανακάπνιζαν απογοητευμένοι αν στηριζόμαστε σε τέτοιες περιορισμένες ανάγκες;
Στο ECF θυμάμαι να συστήνουν 18-24 νικοτίνη. Υπερβολικό για μένα (και για τις συνήθεις συμβουλές στο δικό μας φόρουμ), αλλά έχουν μεγάλο δείγμα για να κρίνουν και δεν μπορώ να πω πως δεν με προβληματίζει. Ούτε πιστεύω πως οι αμερικάνοι είναι περισσότερο θεριακλήδες.

Αποσυνδεδεμένος spectrum

  • *****
  • 2577
  • Φύλο: Άντρας
  • Ευχαριστώ την Παναγία και τα παιδιά μου
    • Iδεογράφος
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #594 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 00:42 »
Και όλα αυτά...

αν η περιεκτικότητα σε νικοτίνη (κυρίως στα ΚΤ) αναγράφεται σωστά
αν η απορρόφηση σε κάθε άνθρωπο είναι περίπου ίδια
αν η απορρόφηση από το ΗΤ είναι αυτή που νοιώθουμε πάνω-κάτω
αν κάθε άτομο έχει ανάγκες ανάλογες με τα ΚΤ που συνήθιζε

Αποσυνδεδεμένος Red Led

  • **
  • 135
  • Φύλο: Άντρας
  • To be a rock and not to roll
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #595 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 00:57 »
Εγώ όταν ξεκίνησα το Η.Τ. πριν δύο χρόνια περίπου για πρώτη φορά, άρχισα με 0% νικοτίνη. Το ότι δεν είχα βρει την κατάλληλη συσκευή, συν η 0% νικοτίνη  ήταν μάλλον ο λόγος που το σταμάτησα για κανένα χρόνο.
 Όταν ξανάρχισα, είχα βρει το eGo-c που ήταν πολύ καλύτερη η αίσθηση του καπνίσματος αλλά πάλι δεν ήταν αυτό που θα με έκανε να σταματήσω το Κ.Τ. Τελικά τώρα πήρα την απόφαση να πάρω υγρά με νικοτίνη 9mg, και αυτό ήταν....
 Έχω μία εβδομάδα που το έκοψα τελείως χωρίς να νοιώθω καμία στέρηση. Αυτό που μου έδωσε την τελική βοήθεια ήταν ένα Clearomizer που πήρα. Δεν ξέρω γιατί, αλλά με αυτό πρώτη φορά είπα " εδώ είμαστε " .


Με λένε Γιάννη και είμαι καλά.  :)

Αποσυνδεδεμένος TakisTs

  • *
  • 10
  • Φύλο: Άντρας
    • Γη & Υδωρ
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #596 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 01:38 »
Εγω μετα απο 40 χρονια καπνισμα, ξεκινησα πριν 2 μηνες με 9αρα και ειμαι μια χαρα και χωρις καμια διαθεση για εστω και ενα κανονικο τσιγαρο. Δεν νομιζω οτι μου χρειαζεται περισσοτερη νικοτινη.
Μονο που το εχω σχεδον συνεχεια στο στομα οταν καθομαι.... :hmmm:

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #597 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 02:07 »
Εγώ πιστεύω πως οι χρήστες κ.τ. μισού ή ενός πακέτου και ειδικά όσοι κάπνιζαν lights
δεν έχουν λόγο να ατμίζουν με πολλά mg νικοτίνης, θα καλύπτονται με το 6 ή και με μηδενική.
Όσοι όμως ήσαν βαριοί καπνιστές, η 18αρα mg τους είναι απαραίτητη τον πρώτο καιρό.
Επίσης σε όλα τα παραπάνω που ακούστηκαν δεν έχει γίνει λόγος για τα watts που ατμίζει
ο καθένας. Παίζουν σημαντικό ρόλο στην περιεκτικότητα της νικοτίνης ενός υγρού.
Αν παίρνεις χτύπημα με 6 mg στα 8-9 watts είναι αρκετό να μείνεις εκεί ή και να κάνεις φλόρεξ

Αποσυνδεδεμένος gioupi

  • ***
  • 709
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #598 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 02:10 »
Σημαντικοτερο ρολο ομως παιζει η ιδια η νικοτινη, Γιαννη ΙΜΗΟ.

Αποσυνδεδεμένος sao

  • **
  • 143
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #599 στις: Ιανουαρίου 20, 2013, 13:40 »
Αυτο το υγρο και μερικα ακομα ειχε χθες ενας φιλος που πριν καιρο προσπαθησε να ξεκινησει η.τ.
Σας ειναι γνωστο αυτο το υγρο?
Εχει 74% γλυκερινη και τα υπολοιπα....?

Κι εγώ με αυτό ξεκίνησα. Περιεχόταν στο πακέτο freeline και ο πωλητής με είχε διάβεβαιώσει ότι είναι 9άρι (9mg ή διαφορετικά 0,9%). Είμαι πια σχεδόν σίγουρος ότι περιείχε όντως νικοτίνη, λόγω της χαρακτηριστικής οσμής της (σε σύγκριση με νικοτινούχες βάσεις που έχω πια). Το ακριβές ποσοστό, φυσικά, δεν το γνωρίζω.
Θυμάμαι ότι με είχε καλύψει από χτύπημα άμεσα (ήμουν καπνιστής των 12 στριφτών μπλε old holborn ημερισίως) και ήδη από την πρώτη μέρα χρήσης δεν χρειάστηκα περισσότερα από 1-2 τσιγάρα για συμπλήρωμα (από την 3η μέρα ούτε κι αυτά). Σημειωτέον ότι ΔΕΝ είχα σκοπό να κόψω το κ/τ (για χρήση εντός σπιτιού το είχα πάρει). Κι από γεύση ικανοποιητικό ήταν (Cohiba και καλά...).
Ωστόσο, μετά το 2ο μπουκαλάκι (ένα εμετικό baileys) και λίγο διάβασμα εδώ, δεν τα ξαναπροτίμησα (αν και αρκετά φθηνά για έτοιμα υγρά - 6 ευρώ τα 20μλ). Αποτρεπτικότερος παράγοντας οι ελλιπείς πληροφορίες για τα συστατικά τους. Έτσι κι αλλιώς σχετικά σύντομα πήγα σε λύσεις diy.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 355577 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10707 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191617 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 856 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 716 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 589422 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797490 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7398 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 313151 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6905 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 12212 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13482 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711