vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

175 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, karmakoma, Kouros17, camber, mathimatikos1966, bloodlessz

ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1635 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 12:38 »
Αν αφησουμε τη βαση με το υγρο για μια μερα μονο υπαρχει θεμα?
Εχω 200κατι ml κερασι :p (atmos balanced 100ml 0mg + 100ml 20mg + 8,5ml κερασι) και αυριο θελω να δωσω το μισο σε φιλο μου.
Δεν με ενδιαφερει αν θα ωριμασει κιαλο αργοτερα η κατι τετοιο. Μονο αν θα ειναι σχετικα ομοιομορφο το μειγμα..

Νίκο το κεράσι της AtmosLab έχει γεύση καλή από κεράσι;  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1636 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 13:36 »
Δεν το δοκίμασα ακόμα Πάνο. Από μυρωδιά πάντως τα σπάει!
Θα ενημερώσω μόλις το αρχίσω

Sent from my LG-E975 using Tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1637 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 19:13 »
Καλησπέρα να κάνω και εγώ με την σειρά μου μία ερώτηση;
Προσπάθω να κάνω δικό μου υγρο στα εξείς:
10mg Νικοτίνη 70%PG-30%VG
Έτσι αγόρασα τα εξείς:
MIST 20mg- MIST 0mg
THUNDER 20mg- THUNDER 0mg
Ανάμειξα σε ένα  βαζάκι τις 2 ΜIST  (0 & 20)
Aνάμειξα σε ένα άλλο βαζάκι τις 2 THUNDER (0 &20)
Mε τελικό σκοπό να έχω σε ένα βαζάκι 10mg νικοτινης VG
και σε ένα άλλο βαζάκι 10 mg νικοτίνης PG
Στο τέλος έβαλα σε ένα μπουκαλάκι των 10ml,  12 σταγώνες άρωμα (συμφωνά με το πινακάκι της Atmos)
3ml VG και 7ml PG με την σωστή ανάδευση.
Άφησα το μείγμα να οριμάσει 4 μέρες και όταν έβαλα λίγο να δοκιμάσω το μείγμα ήταν πολύ νερουλό, αχρωμό και όταν το άτμισα δεν είχα καθόλου χτήπημα, καθόλου εώς απειροελάχιστο άρωμα και μου έφερνε μια γεύση ότι ατμοίζω νερό
από την βρύση.
Τι λάθος έχω κάνει;
Οποιοςδήποτε θα μπορούσε να μου απαντήσει θα το εκτιμούσα.
Ευχαριστώ πολύ.










Μπορεις να μας πεις ποσο νερο εβαλες,αν εβαλες;;; :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1638 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 21:06 »
Δεν έβαλα νερό γιατί είναι ήδη αραιομένες.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1639 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 22:39 »
Το μείγμα είναι άχρωμο γιατί η μεγάλη πλειοψηφία των DIY υγρών βγαίνουν σχεδόν άχρωμα ή με ελαφριά απόχρωση εκτός αν βάλει κανείς και πολύ σκούρα αρώματα στο μείγμα (πχ. σοκολάτα).

Τα υγρά με πολλή PG είναι κάπως αραιά έτσι κι αλλιώς. Επιπλέον, οι βάσεις της Atmos σε κάποιους πέφτουν σχετικά νερουλές. Εγώ τις προτιμώ αλλά άλλοι προτιμούν άλλες μάρκες που τις θεωρούν πιο πηχτές.
Αν είναι αυτή η περίπτωση, θα μπορούσες να πάρεις τις μηδενικές σε μορφή σκέτης PG και VG και όχι τις Mist & Thunder: οι σκέτες δεν είναι αραιωμένες με νερό και το τελικό μείγμα θα είναι πιο πηχτό.
[Πάντως το 70% PG - 30% VG το έβγαζα με τρεις βάσεις: Balanced 20mg, Balanced 0mg & Thunder 0mg. Τρία μπουκάλια, λιγότερα έξοδα.]

Επειδή η επιθυμητή ένταση αρώματος είναι διαφορετική στον καθένα, μάλλον χρειάζεσαι περισσότερο άρωμα. Η συνιστώμενη ποσότητα δεν είναι ευαγγέλιο, είναι απλώς η πρόταση του παρασκευαστή: άλλοι θέλουν πιο έντονη γεύση και άλλοι βάζουν λιγότερο. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις με 15-17 σταγόνες. Αν μας πεις το άρωμά σου μπορεί κάποιοι να σου προτείνουν πιο συγκεκριμένα.
Όμως αν το άρωμα το έχεις καιρό μπορεί να έχει ξεθυμάνει και υπάρχει και η σπάνια περίπτωση να πήρες καινούριο άρωμα αλλά ξεθυμασμένο για κάποιο λόγο (δεν μου έχει τύχει αλλά όλα γίνονται). Αν έχεις άλλο άρωμα, μπορείς να δοκιμάσεις και με αυτό.

Αυτό που με μπερδεύει είναι το ελάχιστο χτύπημα. Αν τα 10mg είναι το νορμάλ σου και δεν έκανες λάθος στην ανάμιξη, δεν υπάρχει κάτι που να δικαιολογεί έλλειψη χτυπήματος λόγο υγρών.
Είναι ΟΚ ο ατμοποιητής σου; Υπήρχε καλή παραγωγή ατμού; Δουλεύει καλά με άλλα υγρά;
Τελευταία περίπτωση είναι κάποια από τις βάσεις να είναι πιο νερωμένη ή με πολύ λιγότερη νικοτίνη από όσο γράφει αλλά το τραβάμε πολύ... Έχει συμβεί αλλά είναι πολύ σπάνιο.

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1640 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 23:11 »
BigSur σε ευχαριστώ για τις αναλητικότατες απαντήσεις σου.
Τα 10mg είναι αυτά που ξεκίνησα γιατί τα 18mg μου φαινόντουσαν πολλά όσο για τα αρώματα μάλλον
θέλω λίγο παραπάνω από ότι λέει ο κατασκευαστής.
Για την νερουλότητα των βάσεων απλά μου φάνηκε παράξενο δεν έχω κανένα πρόβλημα αρκει να είναι καλές και
ξέρω ότι οι Atmos είναι καλές.
Τώρα έχω 80ml THUNDER στα 10mg και 150ml MIST στα 10mg τι πρέπει να κάνω για να ανέβω νικοτίνη; π.χ. 15mg ή στα 18mg
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1641 στις: Οκτωβρίου 01, 2013, 23:37 »
Αν από 18 mg πήγες στα 10, τότε δεν χρειάζεται να βρούμε κάποιο μυστήριο λόγο που σου έλλειψε το χτύπημα!  ;)
Εφόσον τώρα έχεις μόνο 10άρες βάσεις, αναγκαστικά θα πάρεις 20άρα για να βγάλεις κάτι δυνατότερο.
Μπορεί και τα 12mg να σε καλύψουν (εγώ είχα πάει από 18 στα 12 χωρίς πρόβλημα) αλλά ίσως είναι πιο ασφαλές να κατέβεις πρώτα στα 15 και να δεις. Μισή-μισή η όποια 10άρα δικιά σου με την 20άρα που θα πάρεις θα σου δώσουν 15. Κάνε μικρή ποσότητα (ας πούμε 20 ml) για να δεις αν σε καλύπτει ή αν είναι κι αυτή πιο δυνατή από όσο θέλεις.

---------------------
EDIT:
Σου απάντησα νομίζοντας πως άτμιζες υγρά με 18mg νικοτίνης και τώρα κατέβηκες στα 10.
Νομίζω πως έκανα λάθος: ξεκίνησες τώρα, με τα 10 mg νικοτίνης εξαρχής, έτσι;

Στην αρχή καλό είναι να δοκιμάζουμε έτοιμα υγρά για να κατασταλάξουμε σε ποιά ποσότητα νικοτίνης είμαστε ικανοποιημένοι. Αγοράζοντας ένα έτοιμο 12άρι θα δεις αν σε καλύψει ή όχι. Αν σου φανεί κι αυτό αδύναμο δοκιμάζεις 18άρι υγρό. Αν δεις πως θες κάτι ενδιάμεσο κάνε δικά σου 15άρια.
Αλλά πάντα είναι πιο βολικό να ξεκινάς με έτοιμα μέχρι να δεις το επίπεδο στο οποίο νιώθεις καλά.
Αλλιώς έχεις να ψάξεις πολλά πράγματα μαζεμένα και συχνά αυτό είναι μπελάς όταν πρωτοξεκινάει κανείς!
Το ζουμί είναι να μπεις εύκολα στη νέα συνήθεια, όχι να αγχώνεσαι.  :yes:
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2013, 00:26 από BigSur »

Αποσυνδεδεμένος nvlass

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1642 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 12:08 »
Παιδιά επειδή θέλω και πάλι την βοήθεια σας
Νομι΄ζω ότι θα πάρω υγρά Atmos επειδή αγοράζω από FabVape θέλω να έχω ένα κατάστημα το οποίο με εξυπηρετεί στις αγορές μου και η κ.Μαρία είναι πολύ καλή.
Να πάρω PG και VG ξεχωριστά ή συνδυασμένες 50-50%
Το υγρό που παίρνω είναι Τριβεκα και δεν γνωρίζω τι αναλογία έχει σε PG-VG
εάν πάρω ας πούμε 18mg νικοτήνη πως την αραιώνω με απιονισμένο νερό εάν θέλω ή θα χαλάσει
Που μπορώ να βρώ σκέτη νικοτήνη ή απαγορέυεται?  :eyesplash:
Τι ρωτάω ο άνθρωπος


Τα αρωματα παίζουν κάποιο ρόλο στο χτύπημα αραιώνουν την νικοτίνη?


Αποσυνδεδεμένος petra

  • *****
  • 5198
  • Φύλο: Γυναίκα
  • big sister's watching you!
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1643 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 13:21 »
Tι ρωτάς ο άνθρωπος; Ελα ντε!  :))


Ας τα πάρουμε από την αρχή.
Μπορείς να πάρεις βάσεις της atmos ή οποιας άλλης εταιρίας θέλεις. Της ατμός οι έτοιμες βάσεις είναι λίγο αραιές, οι "μη έτοιμες" είναι λιγότερο αραιές, όσο δηλαδή οι έτοιμες ατμιστικές της e.42, μια και μιλάμε για προιόντα που πουλάει η fabvape.
Η κ.Μαρία είναι όντως πολύ καλή, αλλά ας μην τη στεναχωρούμε με το κυρία. Δεν είναι τόσο μεγάλη  :yes:


Η μίξη 50-50 είναι καλή επιλογή, αφού δεν έχεις κάποια δυσανεξία σε ένα από τα δυο συστατικά, θα σε ικανοποιήσει.
Το τριμπέκα έχει μυστική συνταγή, πάντως έχει αρκετή pg μέσα. Αν σου αρέσει, μην το ψάχνεις περισσότερο.


Η οποιαδήποτε ατμιστική βάση θα χαλάσει αν την αραιώσεις με απιονισμένο νερό. Την αραίωση για να πέσουν τα μιλιγκράμ νικοτίνης την κάνουμε μόνο με σκέτη - μηδενική - βάση.
Αν η βάση σου φαίνεται πολύ πηχτή (της ατμος δεν είναι πηχτή) μπορείς να αραιώσεις με λίγο wfi, δηλαδή ενέσιμο νερό, όχι το απιονισμένο που χρησιμοποιούμε για σιδέρωμα. Οταν λέω λίγο, εννοώ 5-10%. Πρακτικά, μόνο ίσως για βάσεις της el toro θα το χρειαστείς.


Σκέτη νικοτίνη δεν μπορείς να βρεις και δεν τη χρειάζεσαι. Πάνω από 24ρα βάση πρακτικά δε θα ατμίσεις ποτέ. Δηλαδή μιλάμε για βάση με περιεκτικότητα νικοτίνης 2,4%. Οπότε, το να ψάχνεις υγρό με 100% νικοτίνη, μόνο τρομοκράτη μπορεί να σε χαρακτηρίσει.  :))


Τα αρώματα δεν παίζουν ρόλο στο χτύπημα διότι δεν περιέχουν νικοτίνη. Για κάποια αρώματα μέντας ή μενθόλης έχει αναφερθεί ότι εντείνουν το χτύπημα λόγω της επίδρασής τους στο λαιμό, αλλά μην περιμένεις να ατμίζεις 18ρι καπνικό και να το αντικαταστήσεις με 6ρι σε μέντα/μενθόλη.
Τη νικοτίνη, ναι, την αραιώνουν.
Αν έχεις ενα μπουκαλάκι με 10μλ νικοτίνης 18μιλιγκραμ και προσθέσεις 1μλ άρωμα (υπερβολική η δόση, αλλά ... κάποιοι το κάνουν) τότε θα ρίξεις τα μιλιγκράμ σε 16,36
Αν προσθέσεις μισό μλ στα 10 που έχεις, τότε η περιεκτικότητα νικοτίνης πέφτει στα 17,14 μιλιγκράμ. Απλά μαθηματικά, αλλά όχι κάτι αντιληπτό στην πράξη.


Ρώτα κι άλλα ο άνθρωπος!!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 02, 2013, 16:39 από petra »

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1644 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 20:14 »
Τα αρώματα της Nobacco είναι της AtmosLab; :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος Amcm

  • **
  • 114
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1645 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 21:00 »
Ναι.
Και από τα υγρά τα NUMBERS.

Αποσυνδεδεμένος angelin

  • *
  • 74
  • Φύλο: Γυναίκα
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1646 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 21:03 »
κι απο ετοιμα υγρα μονο τα numbers :)


με προλαβατε :tongue_smilie: :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος Panos40

  • **
  • 234
  • Φύλο: Άντρας
  • Θέλω να μάθω για το η.τ.
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1647 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 21:40 »
Για αυτό τα αρώματα Καπνός Αγρίνιο κλπ είναι κοινά σε AtmosLab και Nobacco :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1648 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 21:55 »
τα numbers τα κατασκευάζει η atmoslab για λογαριασμό της nobacco

η nobacco πουλάει βάσεις και αρώματα diy της atmos
 γράφοντας στην ετικέτα και το ονομα της

Αποσυνδεδεμένος hondasapien

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1649 στις: Οκτωβρίου 02, 2013, 22:46 »
Σας ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις και τις συμβουλές που μου δώσατε.
Πήρα σήμερα μία βάση BALLANCED και έναν νέο ατμοποιητή και σώθηκε αρκετά η κατάσταση.
Σας ευχαριστώ.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342444 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206624 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541743 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 31167 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597403 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357910 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11611 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 193187 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1378 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1372 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 592168 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios