vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

998 επισκέπτες, 1 χρήστης
thanos1071

ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1215 στις: Ιουνίου 10, 2013, 18:48 »
Δεν ειναι λαθος το "πειραμα" σου.
Αυτη τη στιγμη εχεις φτιαξει ενα υγρο με αρωμα μπισκοτο κι ενα με αρωμα RY4 με νικοτινη 9mg/ml το καθενα.
Το μονο αρνητικο της υποθεσης ειναι πως η περιεκτικοτητα αρωματος στα υγρα σου ειναι αρκετα μικροτερη απο την προτεινομενη.
Βεβαια οπως εχουμε ξαναπει ολα στα αρωματα ειναι υποκειμενικα,
ασε που ειναι αρκετοι που φτιαχνουν τα υγρα τους "ελαφρια" οσον αφορα το αρωμα, οπως εχουν βγει τα δικα σου δηλαδη.
Το παν ειναι να σε ευχαριστει αυτο που ατμιζεις.  :)

Αποσυνδεδεμένος peter derek

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
  • "da mihi factum, dabo tibi ius"
    • ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1216 στις: Ιουνίου 10, 2013, 18:56 »
Nemesis_rds  σε ευχαριστώ, όντως έιναι ελαφρύ περίπου το νιώθω 9 όπου και  ατμίζω, αλλά έχει χτύπημα ικανοποιητικό, το άρωμα του μπισκότου έιναι σαν πτιμπερ αρκετά ικανοποιητικο, τουλάχιστον για εμένα, δεν με μπουκώνει  :)

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1217 στις: Ιουνίου 10, 2013, 19:59 »
πηρα απο την eCig  μια βαση 50-50  PG/VG με νικοτινη 12 mg και εχει μια εντονη μυρωδια μολις ανοιξα το μπουκαλη
Ειναι η πρωτη φορα που αγοραζω βαση για να φτιαξω το δικο μου υγρο, και δεν ξερω απο που προερχετε αυτη η εντονη μυρωδια .ποιο απο τα τρια υγρα που εχει μεσα μυριζει τοσο εντονα ???? η PG, η VG, ή νικοτινη ??
μπορειτε να μου πειτε αν σε ολες τις βασης και των αλλων εταιριων μυριζουν ετσι??
πως το αρωμα που πηρα θα καλυψη αυτην την μυρωδια  γινετε??
 

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1218 στις: Ιουνίου 10, 2013, 20:04 »
αναλογα τι μυριζει.......
ναι οι βασεις με νικοτινη εχουν μια μυρωδια......και ναι καλυπτετε απο το αρωμα.....

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1219 στις: Ιουνίου 10, 2013, 20:43 »
αρα  της νικοτηνης ειναι η μυρωδια αυτη και η πικρα που εχει η βαση , τα αλλα δυο ειναι αοσμα και γλυκα ετσι δεν ειναι ??
μηπως αν αφησω το μπουκαλι ανοιχτο για μερικες μερες φυγει αυτη η οσμη??
γιατι και το υγρο που εκανα με γευση  RY4 δεν εχει καμια σχεση με το ετοιμο που επαιρνα απο την ιδια εταιρια ουτε στην γευση, σου αφηνη μια πικριλα ουτε στην μυρωδια
 

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1220 στις: Ιουνίου 10, 2013, 20:45 »
ξεκινα και φτιαξε το υγρο σου.....μην μασας.
εχουν απαντηθει αυτα ποιο πριν στο νημα.
 :thumpup: :thumpup: :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1221 στις: Ιουνίου 10, 2013, 21:36 »
Φίλε giorgos45, κατ'αρχήν καλωσόρισες στο φόρουμ.

Δεν μπορώ να καταλάβω τι ακριβώς εννοείς "πικρή οσμή" στη βάση.
Γλυκιά  αίσθηση αφήνει η VG, ενώ η PG έχει πιο ουδέτερη γεύση.
Η νικοτίνη έχει οσμή που μοιάζει με την μυρωδιά του φίλτρου τελειωμένου κ.τ. (μπλιαχ :shock_sick_02:)

Υπάρχουν περιπτώσεις που αναφέρθηκαν από κάποια μέλη βάσεις με οσμή μούχλας/κλεισούρας/υγρασίας ή ακόμη και ποδαρίλας. Φυσικά όταν διαπιστώνουμε κάτι τέτοιο, ζητάμε απ'το κατάστημα που την πήραμε αντικατάσταση.


Επίσης, είναι γεγονός ότι πολλά έτοιμα υγρά, παρ'ότι υπάρχουν σε αρώματα για DIY, δεν μπορούμε να τα πετύχουμε 100% .
Ιδιαίτερα όταν είναι οι πρώτες μας προσπάθειες.

Η γενικότερη άποψη των συνατμιστών, είναι ότι αυτή είναι κι η ομορφιά των ιδιοκατασκευαζόμενων υγρών.
Μπορούμε να τα κάνουμε όσο έντονα σε οσμή και δυναμικότητα νικοτίνης επιθυμούμε. Να κάνουμε συνδυασμούς αρωμάτων κι ατμιστικά υγρά διαφορετικού ιξώδους, παραδείγματος χάριν.

Φυσικά, όσοι δεν θέλουν να "μπλέκουν" μ'αυτά τα θέματα ή δεν έχουν το χρόνο κτλ.κτλ. απλά αγοράζουν έτοιμα της αρεσκείας τους.
Υπάρχουν άλλωστε τόσες πολλές ποιοτικές επιλογές εταιριών κι αρωμάτων, που είναι απλά θέμα ψαξίματος και δοκιμών ;)

Και στη μια, αλλά και στην άλλη περίπτωση, όρεξη νά'χουμε ...

Αποσυνδεδεμένος peter derek

  • *
  • 98
  • Φύλο: Άντρας
  • "da mihi factum, dabo tibi ius"
    • ΕΛΛΗΝΑΣ ΔΙΚΗΓΟΡΟΣ
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1222 στις: Ιουνίου 10, 2013, 22:31 »
Δοκίμασα και εγώ να ατμίσω την ecig βάση στα 1,2% pg/vg σκέτη,  είναι λίγο ιδιαίτερη στην γεύση, δεν μου πολυάρεσε χωρίς άρωμα...χμμ βασικά μου θύμισε rich από el greco ή κάπως έτσι...αλλά αυτό είναι προσωπική μου γνώμη και με βάση την δική μου γεύση  :-\

Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1223 στις: Ιουνίου 10, 2013, 23:01 »
φιλε vango
δεν ελεγα οτι εχει πικρη οσμη η βαση αλλα μου αφηνει μια πικριλα στο στομα αντι μια γλυκια γευση που μου αφηνε το ετοιμο  υγρο .Η οσμη της βασης εχει μια ασχημη μυρωδια που μαλλον ειναι απο την νικοτηνη οπως ειπε ο kinggreece παραπανω.
Ενα πραγμα που μου αρεσει απο τοτε που σταματησα το κανονικο τσιγαρο φιλοι μου ειναι και αυτο ¨, να ψαχνομαι  στο ιντερνετ   για το η.τ ,, να καθαριζω το η.τ ,  να προσπαθω να φτιαχνω το δικα υγρα (τωρα αρχισα) και να ακου γνωμες και αποψεις απο τους ποιο εμπειρους στο ατμισμα
peter derk
ειναι η πρωτη βαση που αγορασα και ατμισα και δεν μου αρεσε καθολου , δεν ξερω πως ειναι η αλλες ,για αυτο ψαχνομαι για μια καλυτερη και θελω να πειτε πια να παρω απο καποιον που εχουμε τα ιδια γουστα στη γευση

Αποσυνδεδεμένος Vangos

  • *****
  • 1896
  • Φύλο: Άντρας
  • "ΑΤΜΟΚΑΛΥΨΗ ΤΩΡΑ"
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1224 στις: Ιουνίου 10, 2013, 23:10 »
Μπορείς να διαβάσεις για βάσεις εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,13756.0.html
κι εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,3028.0.html
και γενικά για γλυκερίνη και προπυλενογλυκόλη εδώ:
http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1301.0.html

Όπως είπα και πριν, όρεξη νά'χεις :)

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1225 στις: Ιουνίου 10, 2013, 23:13 »
giorgos45  να εισαι προσεκτικος με τις δοσολογιες.......ειναι σημαντικο :thumpup:
καλη επιτυχια .

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1226 στις: Ιουνίου 10, 2013, 23:16 »
καλησπερα

σημερα ανεβηκα Αθηνα για δουλειες και περασα απο ενα καταστημα και πηρα ενα ετοιμο υγρο
(ry4 απο flayvor art) δεν ειχα ξαναπαρει απο αυτην την εταιρια
το θεμα μου ειναι οτι δεν ειχα KAMIA ταινια ασφαλιας οτι ειναι σφραγισμενο και το παρατηρησα αφου γυρισα σπιτι

το κανει αυτο ή εν λογω εταιρια ή επεσα σε νουμερο? ???

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1227 στις: Ιουνίου 10, 2013, 23:23 »
το καπακι δεν ηταν σφραγισμενο?
 

Αποσυνδεδεμένος LKLO330

  • **
  • 312
  • Φύλο: Άντρας
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1228 στις: Ιουνίου 10, 2013, 23:25 »
οχι δεν ειχε τιποτα μια ζελατινα κατι να φαινεται οτι το ανοιξα εγω πρωτος

Αποσυνδεδεμένος KINGGREECE

  • *****
  • 1670
  • Φύλο: Άντρας
  • ΣΤΟΠ ΣΤΗΝ ΜΟΥΦΑ....................
Απ: ΥΓΡΑ - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1229 στις: Ιουνίου 10, 2013, 23:27 »
σφραγισμενο καπακι εννοω να στριψεις και να σπασουν κατι δοντακια ασφαλειας...... οπου μετα ανοιγοντας στο μπουκαλι μενει ενα δαχτυλιδι απο το καπακι......

 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 354623 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 10228 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 191060 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 655 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 529 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 588735 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios
Αυτοπαρουσίαση μελών ΣΥΝΗΘΕΙΣ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ - Κανονισμοί - ΑΥΤΟΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ μελών 3455 797067 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 16, 2024, 16:10
από ThioVag
Ανοιχτά μπουκάλια; Να μη με νοιάζει; ΥΓΡΑ (γενικά) 22 7190 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 12, 2024, 22:55
από ZiovanioS
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1817 312535 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 10, 2024, 20:08
από Methodios
ΓΛΥΚΑ SnV ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΛΟΙΠΑ Shake and Vape 18 6581 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 07, 2024, 16:40
από ZiovanioS
Innokin Coolfire Ζ80 [Ηλεκτρονικά mods] 37 11877 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 01, 2024, 11:54
από tapantari
Minimalistic shake and vape Shake and Vape 26 13109 Τελευταίο μήνυμα Αυγούστου 24, 2024, 14:03
από Tsai1711