vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

150 επισκέπτες, 5 χρήστες
Buliwyf, mankar72, redvw74, camber, tsiv

Twitter

Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες

Αποσυνδεδεμένος ΑΓΓΓΕΛΟΣ

  • *
  • 36
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #480 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 14:59 »
Σ'ευχαριστω,οσο απο αποψη υγειας,η απλη λογικη μου λεει οτι οσο πιο απλο ειναι κατι,ειναι τοσο πιο καλο απο το συνθετο.Δηλ αλλο να εισπνεεις τις οποιες ουσιες του αγνου βαμβακιου (οταν πυρωνει η αντισταση) και αλλο να εισπνεεις σιλικονουχο βαμβακι.....


Διαγραφη αμεσης παραθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 15:02 από Nemesis_rds »

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #481 στις: Σεπτεμβρίου 04, 2014, 16:05 »
Ξεκαθαρίζω ότι και εγώ βιολογικό βαμβάκι χρησιμοποιώ και δεν έχω κανένα πρόβλημα, αλλά αυτό που λές, αν και ακούγεται ορθό, μη το θεωρείς ως δεδομένο.
 
Στην μια περίπτωση έχεις ένα αδρανές υλικό (πυρίτιο) και στην άλλη ένα οργανικό προϊόν. Πως αντιδρούν αυτά στις υψηλές θερμοκρασίες, πως αντιδρούν παρουσία υγρών, τι αποσπάται από αυτά και καταλήγει στην αναπνευστική οδό, τι από αυτά που αποσπώνται είναι ενδεχομένως επικίνδυνα, όλα αυτά είναι υπό διερεύνηση.
 
Θα πρέπει να γνωρίζεις ότι υπάρχουν και περιστατικά έμπειρων ατμιστών που είχαν ενοχλήσεις (βήχα, δύσπνοια κλπ) από την χρήση του βαμβακιού.

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #482 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 14:08 »
Μια που το ανέφερες Alfabravo, ήμουν ένας από αυτούς με δυσανεξία στο βαμβάκι και το είχα αναφέρει εδώ.
Παιδεύτηκα 6 μήνες, δοκίμασα 3 διαφορετικά οργανικά βαμβάκια και 2 απλά (1 από φαρμακείο, 1 από σούπερ μάρκετ). Αποτέλεσμα το ίδιο. Ξερόβηχας κι αισθανόμουν παντού στο λαιμό και στο στόμα αόρατες μικροϊνες.

Είχα πάρει απόφαση λοιπόν ότι το βαμβάκι δεν είναι για μένα, αλλά εδώ και 15 μέρες χρησιμοποιώ αυτό http://www.e-smokers.gr/product/100-organic-bio-wick/. Μπορείτε να το βρείτε κι αλλού φυσικά, όπως εδώ http://queen-ecigs.gr/accessories/coils/bio-wick-detail

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ καμία ενόχληση, γεύση πλούσια και απαλή όπως το βαμβάκι. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα σε όσους είχαν το ίδιο πρόβλημα με μένα (η τιμή τσούζει βέβαια  :)) ). Στα υπέρ η πολύ καλή διάρκεια ζωής. Το βαμβάκι μου κρατούσε το μισό χρόνο από το silica. Αυτό μου κρατάει περίπου το ίδιο.

Πήρα και γαιπωνέζικο να δοκιμάσω και θα μεταφέρω εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #483 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2014, 16:39 »
γιαπωνέζικο εννοείς τα cotton pads? Εγώ σε αυτά βρήκα πλεονέκτημα το γεγονός οτι είναι λωρίδες, άρα πολύ εύκολα κόβεις ένα μήκος / πλάτος που θέλεις και το στρίβεις σαν φυτίλι. Στη γεύση δεν παρατήρησα κάποια σημαντική διαφορά από το βαμβάκι, ίσως να έχει λίγο πιό άμεση απόδοση της γεύσης με μικρότερη διάρκεια στρωσίματος...

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #484 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 12:08 »
Με αφορμή την ανάρτηση του nikos523 σε άλλο νήμα:
 
...Με αυτό εδώ κατάφερα να ατμισω επιτέλους με βαμβακι χωρις να νιώθω τρίχες στο λαιμό/στόμα ...

Θα ήθελα την γνώμη σας. Αισθάνεται και άλλος "τρίχες στο λαιμό/στόμα ";
 
Είναι δυνατόν από το βουτηγμένο στο υγρό βαμβάκι, να αποσπώνται ινίδια και μέσω του ατμού να φτάνουν στο στόμα;
Αν το βαμβάκι ήταν εντελώς ξηρό και υπήρχε έντονη ροή αέρος, άντε να το καταλάβω. Αυτό όμως είναι μούσκεμα, πώς μπορούν να αποκολληθούν ίνες;
 
Μήπως είναι απλά ιδέα σας;
 

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3880
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #485 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 13:05 »
Δες το μήνυμά μου 2 ποστ πιο πάνω.

Η συζήτηση ξεκίνησε από εδώ και συνεχίστηκε για αρκετές σελίδες. Μερικοί μας είπαν τρελούς και άσχετους μέχρι που ήρθε να μας επιβεβαιώσει ένας Έλληνας εξωτερικού σε ραδιοφωνική εκπομπή.

Όπως κάποιοι έχουν δυσανεξία στην PG, κάποιοι έχουμε στο βαμβάκι. Η απορία μου είναι τι διαφορά έχουν τα οργανικά βαμβάκια μεταξύ τους? Γιατί όπως ο Νίκος έτσι κι εγώ βρήκαμε κάποιες μάρκες που δεν μας πειράζουν.

Αποσυνδεδεμένος Alfabravo

  • **
  • 344
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #486 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2014, 13:15 »
Ναι βρε Camber, συμφωνώ. Αυτό άλλωστε έγραψα λίγο πιό πάνω (στις 4/9).
Δεν αμφισβητώ ότι κάποιους ενοχλεί (όταν το έγραψα είχα στο μυαλό μου τον Δημήτρη) απορία εκφράζω.
 
Ίσως οι ενοχλήσεις από το βαμβάκι να οφείλονται σε κάτι άλλο (π.χ. αέρια που εκλύονται από το βαμβάκι λόγω υψηλής θερμοκρασίας) και όχι στις ίνες.
Ακόμη όμως και στις ίνες να οφείλεται, πώς είναι δυνατόν αυτές να αποκολλώνται από την βρεγμένη μάζα του φυτιλιού.
 
Πως ακριβώς γίνεται; Ποιός είναι ο μηχανισμός; Μου φαίνεται κάπως περίεργο...
 

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #487 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 14:57 »
Χωρίς να είμαι ειδικός, δεν νομίζω ότι αποκολλούνται ίνες από το βαμβάκι και ερεθίζουν τον λαιμό.
Πιθανότερα, όπως λές,  κάποιο συστατικό του εξαερώνεται (ελπίζω όχι κανένα φυτοφάρμακο έστω και βιολογικό) και δημιουργεί σε μερικούς ενόχληση. Μπορεί κάποιες ποικιλίες βαμβακιού να έχουν συστατικά που δημιουργούν ενοχλήσεις σε κάποιους οργανισμούς.



Αποσυνδεδεμένος BABIS1098

  • *****
  • 1981
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #488 στις: Οκτωβρίου 06, 2014, 15:53 »
παιδια πριν λιγο καιρο εκανα ενα στησιμο οπου εβαλα λιγο λιγοτερο βαμβακι μεσα στην αντισταση ,απο αυτο που επρεπε,ο ατμοποιητης επαιζε μια χαρα πλην του οτι το υγρο τζιτζιριζε σαν τρελο.
Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα να νιωθω τα συμπτωματα που εχουν αναφερει καποιοι οπως την αισθηση ινων στο λαριγγα κ.τ.λ.στην πραγματικοτητα δεν ειχα ινες στο λαρυγγα αλλα ηταν το αγριεμα που προκαλεσε το υγρο,αλλαζοντας βαμβακι και βαζοντας περισσοτερο ολα εγιναν οπως πριν....

αν δειτε εδω ο demkoni ειχε αντιστοιχο προβλημα.....και δεστε την λυση πιο κατω...

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,14394.msg766844.html#msg766844
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 06, 2014, 16:53 από BABIS1098 »

Αποσυνδεδεμένος nikos523

  • ****
  • 1249
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #489 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 23:28 »
Προσωπικά πάντα, δοκίμασα άπειρες ποσότητες βαμβακιού από ελάχιστο μέχρι μπούκωμα.
Πάντα το ίδιο αποτέλεσμα.
Με τα Japanese cotton pads από την άλλη, ίδιες δοκιμές σε ποσότητα και ποτέ δεν ένιωσα κάτι περίεργο στο στόμα και το λαιμό.
Ειλικρινά είναι πολύ περίεργο που είμαστε μετρημένοι στα δάχτυλα όσοι έχουμε αυτό το θέμα σε όλη την ατμιστικη κοινότητα.

Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #490 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 23:34 »
παιδια δεν αρκεί το βαμβάκι να είναι απλά "οργανικο".
Συμφωνα με τα όσα λένε συνατμιστες και reviewers στο εξωτερικό το βαμβακι πρεπει να μην είναι "Blenched",δηλαδη να μην εχεi λευκανθει και -εννοειται- να μην εχει υποστει καμια χημικη επεξεργασια.
Εγω π.χ ειχα δοκιμασει οργανικο βαμβακι και δεν μου αρεσε ουτε η γευση ουτε η αισθηση.
Προσφατα δοκιμασα το Ιαπωνικό "Nakamichi" που ειναι βιολογικο,δεν εχει υποστει καμια επεξεργασια κλπ και είναι τόσο τέλειο που δύσκολα θα ξαναγυρίσω στο φιτίλι...  :yes:

Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #491 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 23:37 »
Και που να δοκιμάσεις και το Coh gen do

Vape Maniac


Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #492 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 23:41 »
το ιδιο πραγμα πανω κατω θα ειναι,ιδια φαση... :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος dioliv

  • **
  • 226
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #493 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 23:44 »
Εγω από Japan μόνο το Coh έχω δοκιμάσει αλλά από ότι λένε είναι πολύ ανώτερο!

Vape Maniac


Αποσυνδεδεμένος Pastafarai

  • *****
  • 2681
  • Φύλο: Άντρας
  • WE ARE AT WAR....CHOOSE SIDE!
Απ: Φυτίλι από Βαμβακερές Ίνες
« Απάντηση #494 στις: Οκτωβρίου 18, 2014, 23:48 »
αν τα δεις και τα βαλεις διπλα διπλα δειχνουν ολόιδια. ιδιο χρώμα ίδια υφη,ιδια μαυρα στίγματα και οι κατασκευαστες τους λενε ακριβως τα ιδια πραγματα οσον αφορα τον τροπο καλλιέργειας τους. Λογικα θα ειναι πολυ κοντινα!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Δυσλειτουργίες/προβλήματα του φόρουμ [Χρήση του φόρουμ] 1865 246065 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 10:02
από camber
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 572130 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 24, 2024, 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1898 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 8035 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1121764 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 689 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 403 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326780 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8609 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297845 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827620 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511713 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios