vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

422 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, Buliwyf, goran, Jorge, camber, manoslykos

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος thodouris

  • **
  • 379
  • Φύλο: Άντρας
Aν θες να κανεις 5 σπειρες με πιο χαμηλη αντισταση χρησημοποιησε συρμα με μικροτερη αντισταση,αλλα γιατι πρεπει να κανεις ντε και καλα 5 σπειρες?
Δοκιμασε με 4 μπορει να σου αρεσει αλλιως βλεπεις!!
(ριξε και μια ματια μην σου ακουμπαει καμμια σπειρα με καμμια αλλη και δειχνει αλλα ντ' αλλων το πολυμετρο..)

Αποσυνδεδεμένος darkeid

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
    • VapeClub
Πάντως εμένα ο πίνακας με βοήθησε αφάνταστα και ποτέ δεν είχα απόκλιση πέραν του 0.1 , δεν νομίζω ότι είναι κακογραμμένα , το μόνο που μου πάει το μυαλό είναι το σύρμα να είναι μικρότερης διατομής εφόσον βέβαια το πολύμετρο πάει καλά.

Έχεις κανένα modaki να δεις εκεί πόσο την μετράει;

Αποσυνδεδεμένος epinephelous

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας
Ιωάννη από τα λεγόμενά σου συμπεραίνω ότι καίς την αντίσταση. Κάποτε που την έκαιγα και εγώ στο γκαζάκι η αντίσταση τρελαίνονταν. Δεν γνωρίζω πού οφείλεται. Ισως να οξειδώνονται οι ενώσεις των συρμάτων. Πάντως από τότε που σταμάτησα να τις καίω σταμάτησαν και τα προβλήματα.

Αποσυνδεδεμένος Iωάννης

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Tην αντισταση την μετράω πριν την τυλίξω.Ειναι σωστο η αλλάζει κάτι οταν ειναι τυλιγμένη.????
Αλλα την εχω μετρήσει και τυλιγμένη και ειναι στα ίδια.Απο εβδομάδα θα εχω 16αρι και με βάση
πάλι τον πίνακα θα μετρησω cm και θα κόψω για να φτιάξω.Θα ξαναμετρήσω και θα επανέλθω.
Μήπως και δεν ειναι το πρώτο που αγόρασα 15αρι.Δύσκολο ομως να μην ειναι.Το μαγαζί δεν ηταν
αρχάριο για να εγινε λάθος στην διατομή.Θα δούμε. :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος epinephelous

  • *
  • 18
  • Φύλο: Άντρας

Η αντίσταση παραμένει η ίδια και μετά το τύλιγμα, εκτός κι αν κάποια σπείρα ακουμπάει την διπλανή της οπότε η αντίσταση μειώνεται. Μια άλλη αιτία αύξησης της αντίστασης είναι να είναι χαλαρές οι ενώσεις των συρμάτων. Θα σου πρότεινα, (αφού βεβαιωθείς οτι το πολύμετρό σου μετρά σωστά δοκιμάζοντάς το σε μια γνωστή αντίσταση) να μετρήσεις μόνο το μεσαίο σύρμα (αυτό με την αντίσταση) από την εσωτερική μεριά των ενώσεων. Αν και πάλι η αντίστασή σου είναι μεγάλη τότε σου έτυχε η σπάνια περίπτωση ελαττωματικού σύρματος.



Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 12, 2013, 11:04 από WileECoyote »

Να κάνω και εγώ μια ερώτηση, ίσως και χαζή...
ΟΚ, είσαι σίγουρος ότι πήρες 15άρι σύρμα, μήπως όμως σου έδωσαν kanthal αντί για Ni-Chrome; Γιατί τότε δικαιολογείται η αντίσταση 3,2 στα περίπου 3,8 εκατοστά, τόσο μου βγαίνει και σε εμένα με το 15άρι kanthal...

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Η μόνη διαφοροποίηση που συμβαίνει στην αντίσταση με το κάψιμο ίσως να είναι μια μικρή αύξηση στα Ω μετά από κάποιες ώρες χρήσης. Δηλαδή στην πράξη, μια καινούργια αντίσταση 1.8Ω μετά από μια μέρα χρήσης μπορεί να ανέβει μέχρι τα 2.0Ω και να παραμείνει εκεί για όλη την υπόλοιπη ζωή της, όμως το φαινόμενο συμβαίνει είτε κάψω την αντίσταση πρίν είτε όχι.
Όπως και να έχει, αυτό δεν δίνει τις αποκλίσεις που αναφέρεις... βέβαια δεν είναι απίθανο το σύρμα σου να είναι πιο λεπτό ή kanthal
Αυτό μπορείς να το μετρήσεις εύκολα... πιάσε στους ακροδέκτες του πολυμέτρου ένα μεγάλο κομμάτι σύρμα (πχ 30-40 πόντους) και μέτρησε τα Ω κρατώντας το σχετικά τεντωμένο, στη συνέχεια μέτρα το ενεργό μήκος και βρές τον λόγο Ω/m, οπότε προσδιορίζεις το μέγεθος του σύρματος.

Αποσυνδεδεμένος thanostonia

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Γεια σας κι απο μενα!Μολις πηρα τον πρωτο μου επισκευασιμο ατμοποιητη (igo-l)!Εχω συτμα με αντισταση Kanthal 0,15mm,στους πινακες ομως παραπανω δεν βρισκω την αντιστοιχη διαμετρο για να μπορεσω να φτιαξω την αντισταση που θελω!Μπορει καποιος να με βοηθησει οσον αφορα τα εκατοστα που πρεπει να κοψω για να φτιαξω μια αντισταση 1,6οhm π.χ.Ευχαριστω! 

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Πρέπει να είναι περίπου 76 Ω / μέτρο . Αν κάνω λάθος διορθώστε κάποιος .
Αν το παραπάνω είναι σωστό , τότε θες  21 χιλιοστά σύρμα
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 23, 2013, 14:27 από Diver »

Αποσυνδεδεμένος thanostonia

  • *
  • 41
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!Αν καταλαβα καλα εφαρμοζουμε μια απλη μεθοδο των τριων και βρισκουμε τα εκατοστα!Σωστα???

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
....Εχω συτμα με αντισταση Kanthal 0,15mm,στους πινακες ομως παραπανω δεν βρισκω ...

74Ω/μέτρο -78Ω/μέτρο

Αποσυνδεδεμένος Iωάννης

  • **
  • 165
  • Φύλο: Άντρας
Tελικά παίδες το σύρμα ηταν Kanthal to 15αρι.Ειχες δικιο Fani-Fox.Eγινε διευκρίνηση απο
το μαγαζι που το αγόρασα. :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος lionor

  • ****
  • 1167
Δεν εχω ασχοληθει ποτε με φυτιλια και αντιστασεις και προσπαθω να καταλαβω την...ολη φιλοσοφια τους :)
Συντομα θα εχω τον 1ο μου επισκευασιμο, εναν πολυ απλο τον phoenix
Ερωτηση: τα συρματα Ni-Chrome και Kanthal, εκτος απο την διαφορα που εχουν στην ωμικη τους αντισταση, εχουν καποια αλλη ουσιαστικη;
Οταν παρω το συρμα, οποιο κι αν ειναι αυτο, ειναι απαραιτητο να το καψω; αν ναι, μπορω να το κανω και με εναν αναπτηρα και για ποση ωρα;
« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 24, 2013, 04:09 από lionor »

Αποσυνδεδεμένος Vamire

  • *****
  • 1539
  • Φύλο: Άντρας
Exουν διαφορα στη θερμοκρασία που αντέχουν επίσης.
Παίξε και με τα δυο ολα ειναι υποκειμενικά περί γεύση κτλπ.
Με αναπτήρα κανει δουλειά και αυτο γιατι αυτός που το τύλιξε μπορεί να ειχε πιάσει τπτ πριν.
2-3 δευτερόλεπτα αρκούν πιστεύω.
Αν και με τη θερμοκρασία που αναπτύσσει δεν χρειάζεται.
Ενα δυο πατήματα να πυρώσει (μη κάψουμε το φιτίλι) πριν στάξουμε τις πρώτες σταγόνες αρκούν.
Καλη επιτυχία με το φοίνικα.
Βαλε ορίνκ και άνοιξε τη τρύπα του λιγο.

Αποσυνδεδεμένος Mulder

  • *****
  • 1698
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιστής Απο Παρασκευή 13/01/12 21:20
[youtube]http://www.youtube.com/#/watch?v=RbyOjHBRPzc[/youtube]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102409 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176685 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 515 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 352 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22314 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285292 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209539 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68693 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315634 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15598 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95251 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem