vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

118 επισκέπτες, 8 χρήστες
Sergios, manoslykos, Ηρακλης, lagoudakis, Milarepa, PsykieG, camber, Jorge

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος barba_bill

  • **
  • 217
  • Φύλο: Άντρας
Να πω κ εγώ την άποψη μου για τις προτιμήσεις μου στον τομέα της γεύσης...

1. NiFe48 (zivipf)
2. NiFe30 (dicodes) - Nichrome
3. SS
4. Kanthal - Ti
 
Το NiFe30 (stealthvape) δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα εκτός από μερικές τζούρες σε ατμοποιητή φίλου...
Καλό έδειξε αλλά αν δε στηθεί στον ίδιο ατμοποιητή με τ'άλλα δεν μπορώ να έχω όσο το δυνατόν πιο αντικειμενική άποψη...

Το Nichrome σε microcoil κάθετο το δουλεύω κ δίνει γευσάρα...

Αποσυνδεδεμένος giannik

  • **
  • 107
  • Φύλο: Άντρας
To NiFe30 με DNA40 ενδείκνυται η να μείνω στο Ni200?

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Τί εννοείς? Γιατί όχι? Έχει purity mode αυτό, TCR ή μόνο προκαθορισμένα mode?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
το dna40 εχει tc μονο για ni200 (εκτος και αν άλλαξε κάτι που δεν το νομίζω)

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Έχεις δίκιο δεν νομίζω και εγώ να άλλαξε κάτι...νομίζω το purity mode προστέθηκε αρχικά απο κάποιους κατασκευαστές που ξαναέφτιαξαν το τσιπάκι σε 50 και 60 watt...? Κάτι τέτοιο μου 'ρχεται τώρα...
Βέβαια μόλις διάβασα και για την Infinite που έφτιαξε λέει κλωνοDNA40 με purity mode... :dontknow:

Άρα ο φίλος μπορεί να ατμίσει NiFe30 της zivipf που έχει και TCR 520 κοντά στο νικέλιο, στη ρύθμιση για νικέλιο με τις συγκεκριμένες αντιστοιχίες σε θερμοκρασία απο το steam-engine...

Αποσυνδεδεμένος anstelios

  • *
  • 51
  • Φύλο: Άντρας
Αν κρίνω απο την κατάταξή σου, μάλλον το NiFe30 της zivipf είναι στα ίδια με το NiFe30 της dicodes...αν και έχουν μεγάλη διαφορά στο TCR και δεν το έχω δοκιμάσει κιόλας το 30άρι της zivipf για να ξέρω...δεν νομίζω κιόλας, τρία NiFe έχω δοκιμάσει, δεν χρειάζεται νομίζω να δοκιμάσω και τέταρτο...
Βέβαια απο την άλλη εσύ έχεις και το Kanthal πιο πάνω απο το Ni200, αλλά είπες είναι του γερμανού και αυτό...δεν ξέρω...θα γράψω και εγώ λοιπόν μια ολοκληρωμένη κατάταξη με όλα όσα έχω δοκιμάσει και με γνώμονα τη γεύση:

1. NiFe30 (stealthvape)
2. NiFe48 (zivipf)
3. NiFe30 (dicodes) - Nichrome
4. Ni200 - τιτάνιο
5. Kanthal - ατσάλι

Ναι ναι...το ατσάλι δεν μου έδωσε καθόλου έντονη γεύση, πιο καθαρή ναι, έντονη όμως όχι... :dontknow:  Τα βάζω μαζί μόνο και μόνο γιατί τα χρησιμοποιώ το ίδιο "ευχάριστα" και με την ίδια συχνότητα...όποια και αν είναι αυτή....  ;D

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων

Πιο πολύ πραγματικότητα!  ;)
Το ανάποδο έπαθα με το ατσάλι! Εκεί που είμαι έτοιμος να πάρω γεύση καλύτερη που έβλεπα που έλεγαν οι περισσότεροι, έχω προετοιμάσει τον εαυτό μου ψυχολογικά, τραβάω τζούρα και ήταν λες και τράβηξα απο drip tip 5 μέτρων...το μόνο που κατάλαβα ήταν μια καθαρή γεύση του υγρού στο βάααθος.... :eyesplash:


Συμφωνώ απόλυτα με όσα λες.
Παραθέτω την λίστα μου με μικρές ανακατατάξεις.. το Nife30  απο stealthvape δεν μου έκατσε όσο καλά περίμενα... τουλάχιστον όχι καλύτερα από το NiFe48.



1. NiFe48 (zivipf)
2. NiFe30 (stealthvape)
3. NiFe30 (zivipf)
4. NiFe30 (dicodes)
5. Kanthal
6. τιτάνιο
7. SS316L

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Άρα απο ότι φαίνεται, τα δύο πιο "γευστικά" σύρματα που παίζουν αυτή τη στιγμή είναι NiFe30 stealthvape και NiFe48 zivipf. Τρίτο μάλλον μέχρι στιγμής μπορεί να μπεί το nichrome.

Εσύ που έχεις δοκιμάσει όλα τα NiFe30, της zivipf με της dicodes μια σύγκριση?

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
Αυτό το άτιμο το nife30 από Stealthvape ακόμα να μου έρθει  :wall:

Aυτό που μου κάνει μεγάλη εντύπωση είναι ότι nife30 της zivipf ενώ έχει περίπου την ίδια ένταση ώς προς την γεύση ωστόσο έχει πολύ διαφορετική απόδοση γεύσης.

Δεν ξέρω αλλά έχω την εντύπωση ότι σε ένα Χ υγρό ως απόδοση μπορεί να αρέσει σε κάποιον το nife48 και σε ένα Ψ υγρό να αρέσει το nife30. Eξαρτάται και λίγο από τί υγρά χρησιμοποιούμε, σε τί άτμο καθώς και πολλούς άλλους παράγοντες. Σε 4-5 υγρά που πειραματίζομαι με αυτά τα 2 σύρματα, έτυχε σε ένα υγρό να μου αρέσει πιό πολύ ο τρόπος που το απέδωσε το nife30. Στα υπόλοιπα το nife48.  


Άρα μην μας κάνει εντύπωση αν κάποια στιγμή συμπεράνουμε ότι για παράδειγμα τα καπνικά τα αναδεικνύει καλύτερα το nife48 τα γλυκά το nife30 της Stealthvape και τα φρουτένια το nife30 της zivipf. To παράδειγμα είναι τυχαίο.


Θα πιάσω λίγο και το ss. Σαν σύρμα προσωπικά δεν μου άρεσε καθόλου. Όχι όμως ότι δοκίμασα και πολλά. Το μόνο που δοκίμασα είναι της UD. Mου έρχονται 2 notch coil  μαζί με τον Theorem και λέω άντε να τα βάλω να τα δοκιμάσω. Έχω ξενερώσει τόσο που αρχίζω να σκέφτομαι γιατί να έχει γίνει τόσος ντόρος με το συγκεκριμένο :confused1:  Παίρνω λοιπόν μια 10άδα από zivipf με 1,3€ / unit. Βάζω tcr 101 και έχω φύγει στους ουρανούς :baby: Η διαφορά ήταν πολύ μεγάλη. Φοβερή γεύση, φοβερή απόδοση. Tώρα περιμένω και το notch από ft με 0,45€ / unit για να δώ αν τελικά ισχύει τό ότι δίνεις παίρνεις.

Εκτός του ότι το θέμα γεύσης είναι υποκειμενικό έχω την εντύπωση ότι μεγάλο ρόλο στα τεστ που δοκιμάζουμε τα σύρματα παίζουν τα υγρα που δοκιμάζουμε και οι ατμοποιητές. Πίσω από ένα ωραίο ατμιστικό αποτέλεσμα κρύβονται πολλοί παράγοντες.

Απλά κάποιες συρματοσκέψεις...


Αποσυνδεδεμένος DIMTH

  • ***
  • 790
  • Φύλο: Άντρας
Με το δεδομενο οτι η γευση ειναι υποκειμενικο πραγμα, οπως κυριως βλεπουμε στα υγρα που το καλυτερο υγρο καποιου ειναι η αηδια του αλλου, και με δεδομενο οπως σωστα ειπωθηκε, των απειρων συνδιασμων των παραγοντων της ατμισης (υγρο, μπαταριοθηκη, ατμο, θερμοκρασιες, συρμα, διαμετρος, αντισταση, σπειρες,  βαμβακι κλπ), το να τη ψαχνουμε τοσο πολυ με το ειδος του συρματος (αρκει να ειναι "αοσμο")ειναι κατα τη γνωμη μου να'χαμε να λεγαμε.

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Μάλλον δεν έχεις δοκιμάσει και πολλά σύρματα ε...  ;D

Συμφωνώ αλλά δεν είναι περίεργο που στους πιο πολλούς αρέσουν περισσότερο τα NiFe απο άλλα σύρματα? Μήπως είναι το πιο "άοσμο" απο όλα τελικά? Ή μήπως βγάζει κάποια "οσμή" που δίνει στη γεύση το κάτι παραπάνω? Γιατί όμως η απόδοση των γεύσεων είναι πιο ακριβής σε κάποια σύρματα και σε κάποια άλλα όχι? Ίδιο υγρό, ίδια μπταριοθήκη, ίδιος ατμο, θερμοκρασίες, σύρμα   :nope: , διάμετρος, και ίδια αντίσταση ακόμα σε κάποια σύρματα, σπείρες, ίδιο βαμβάκι κλπ κλπ...
Εγώ πάντως καταλαβαίνω καλύτερα τις γεύσεις ενός πολύπλοκου υγρού σε NiFe παρά σε Kanthal ας πούμε ή ακόμα και νικέλιο...φαντάζομαι και άλλοι το ίδιο...  :dontknow:

@constantinos77
Και εμένα ο άγγλος με άργησε μην ανησυχείς! ;)
Αυτό με τις διαφορές απο υγρό σε υγρό σε συνδυασμό με σύρματα ατμοποιητές κτλ ισχύει και έχει ξανασυζητηθεί...μεγάλη κουβέντα και εγώ προσωπικά το αφήνω στην τύχη...ξέρω τα setup που μου αρέσουν μέχρι τώρα, συνδυάζω γεύσεις σύρματα και ότι άλλο και ότι βγεί... Δοκιμάζοντας έχω να μάθω πολλά!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος constantinos77

  • **
  • 192
  • Φύλο: Άντρας
@DIMTH
Συμφωνούμε σε όλα φίλε, ότι είναι υποκειμενικό αλλά θα διαφωνίσω λίγο στο τέλος. Αυτό το να'χαμε να λέγαμε εγώ προσωπικά διαφωνώ. Αν ήταν όλα να'χαμε να λέγαμε δεν θα γραφόταν κανένα νήμα σε αυτό το φόρουμ γιατί πολύ απλά όλα είναι υποκειμενικά. Το ίδιο ισχύει και για τους άτμο, το ίδιο και για τα mod και driptip............

Επίσης το θέμα γεύσης  είναι υποκειμενικό αλλά οι αποκλίσεις που υπάρχουν σε διαφορετικού τύπου σύρματα δεν είναι υποκειμενικό, ασχέτως αν αρέσει ή όχι τον καθένα.

Αποσυνδεδεμένος NickosRousis

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Παιδια καλησπερα.Επειδη ειμαι σχετικα καινουργιος οσον αφορα τους επισκευασημους ατμοποιητες θα ηθελα να κανω μερικες ερωτησεις.Εχω ενα 26gauge Kanthal A1 συρμα και οταν στριβω αντιστασεις μου βγαινουν πανω κατω απο 0.5-0.7Ω. Πως μπορω να βγαλω μικροτερες καθως και μεγαλυτερες αντιστασεις με το 26αρι. Επισης πως μπορω να ξερω ποιες ειναι οι τιμες watt που μπορουν να παρουν οι αντιστασεις αυτες? Για παραδειγμα εχω μια αντισταση 0.52Ω και την ατμιζω στα 15-20Watts και αν το παω λιγο παρα πανω ζεστενεται αρκετα και δεν με ευχαριστει. Σας ευχαριστω πολυ και καλως σας βρηκα(ειμαι καινουργιος στο forum :) ;) )

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Εδώ είναι ένα καλό μηχανάκι..

http://www.steam-engine.org/coil.asp

Αποσυνδεδεμένος NickosRousis

  • *
  • 30
  • Φύλο: Άντρας
Ευχαριστω.Οσες λιγοτερες σπειρες τοσα μικροτερα Ohm? επισης  τα watts πως τα βγαζω?

Αποσυνδεδεμένος norton

  • **
  • 318
  • Φύλο: Άντρας
Ανάλογα το συρμα που θα βάζεις,  και με τα βατ θα τα βρεις μόνος σου εκεί που σου αρέσει! 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 331 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 255 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21732 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283168 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209067 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67653 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314589 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14988 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4870 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix