vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

173 επισκέπτες, 5 χρήστες
manoslykos, Tem, Blackwolf, azzazel, anetost

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Nemesis_rds

  • *****
  • 5569
  • Φύλο: Άντρας
Η διαφορα τους ειναι στη συσταση και αυτη ειναι που τους δινει τα διαφορετικα χαρακτηριστικα τους.
Το NiChrome αποτελειται απο νικελιο (80%) και χρωμιο,
ενω το Kanthal απο σιδερο στο μεγαλυτερο ποσοστο, χρωμιο και αλουμινιο (οι αναλογιες αλλαζουν αναλογως τον τυπο, Α, Α1, D).

To NiChrome εχει χαμηλοτερο σημειο τηξης απο το Kanthal (1350°C εναντι 1500°C) που πρακτικα σημαινει
πως οι αντιστασεις απο Kanthal θα αντεχουν λιγο περισσοτερο καιρο πριν χρειαστουν αλλαγη σε σχεση με αυτες απο NiChrome.

Επιπλεον, η αντισταση ανα μετρο του NiChrome, για ιδιας διαστασης συρμα, ειναι μικροτερη απο του αντιστοιχου Kanthal,
που σημαινει οτι αν εχεις δυο ιδιες αντιστασεις η μια με NiChrome και η αλλη με Kanthal, αυτη με το NiChrome θα "αρπαζει" λιγο πιο γρηγορα.

Τελος, εχουν διαφορα στη γευση, λογω των διαφορετικων μεταλλων. Προσωπικα προτιμω τη γευση του Kanthal, αλλα αυτο ειναι υποκειμενικο,
πρεπει να τα δοκιμασεις και τα δυο για να δεις ποια σου ταιριαζει περισσοτερο.

Αυτα. :)

Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Έφτιαξα σήμερα 2 αντιστάσεις και της σύνδεσα παράλληλα στον Kayfun. 10 σπείρες η κάθε μία με Kanthal 0.20mm που μου έδωσαν 1.8Ohm συνολικά. Όταν έβαζα μονή αντίσταση ίδιων Ohm το δούλευα στα 8-9Watt. Πλέον βλέπω ότι πρέπει να τερματίσω το mod μου στα 15Watt για να πετύχω αντίστοιχο αποτέλεσμα (βγάζει ελάχιστα λιγότερο ατμό αλλά έχω καλύτερη γεύση). Έχω κάνει κάτι λάθος ή πράγματι χρειάζεται περίπου τα διπλάσια Watt για το ίδιο ντουμάνι;

Θελει περισσοτερα W γιατι το ρευμα μοιραζεται σε δυο αντιστασεις κατα το ημισι. Δεν θελει τα διπλα ακριβως, αλλα σιγουρα θελει περισσότερα απο μονη αντισταση.

Αποσυνδεδεμένος araditsas

  • **
  • 416
  • Φύλο: Άντρας
Έφτιαξα σήμερα 2 αντιστάσεις και της σύνδεσα παράλληλα στον Kayfun. 10 σπείρες η κάθε μία με Kanthal 0.20mm που μου έδωσαν 1.8Ohm συνολικά. Όταν έβαζα μονή αντίσταση ίδιων Ohm το δούλευα στα 8-9Watt. Πλέον βλέπω ότι πρέπει να τερματίσω το mod μου στα 15Watt για να πετύχω αντίστοιχο αποτέλεσμα (βγάζει ελάχιστα λιγότερο ατμό αλλά έχω καλύτερη γεύση). Έχω κάνει κάτι λάθος ή πράγματι χρειάζεται περίπου τα διπλάσια Watt για το ίδιο ντουμάνι;
Ναι είναι όλα επί δύο όταν έχεις 2πλες αντιστάσεις. Για την συγκεκριμένη που περιέγραψε για μονή αντίσταση ατμοποιει σωστά στα 10 με 14 βατ ενώ για διπλή αντίσταση  θέλει από 19 έως 29 βατ.  Το καλύτερο απότελεσμα θα το έχεις να φτιάξεις σε 2χιλ τριπανακι  με σύρμα 0.20κανθαλ που από τι διαβάζω αυτό έχεις  (εγώ δουλεύω το 0.28) 7 σπιρες  μιλάω για διπλές αντιστάσεις και θα είναι οκ στα 15 βατ.
Αυτή η αντίσταση θα είναι 1.3 ωμ .
Δοκίμασε και πες....

Galaxy Note 3


Αποσυνδεδεμένος thenetpoet

  • *****
  • 6415
  • Φύλο: Άντρας
  • Πανορατμίξ
Να συμπληρώσω και εγώ ότι είδα διαφορά προς το καλύτερο στην απόδοση και τη διάρκεια της μπαταρίας μου με στήσιμο 0.28 kanthal διπλές αντιστάσεις 1.6-1.7Ω η κάθε μία (0.83Ω τελική), σε σχέση με το ίδιο στήσιμο (στο περίπου) με 0.32 kanthal.
Στα 20W και τα δύο, λογικά επειδή αρπάζει πιο εύκολα το λεπτότερο σύρμα.

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
0.40 σύρμα που βρίσκουμε από φυσικό μαγαζί οεο? αγορά με το μέτρο....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 29, 2015, 20:34 από erwtas13 »

Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Συρμα kanthal 0.22mm 18,4 Ohm/m ποσες σπειρες πρεπει να κανω σε 2αρι τρυπανακι για να εχω αντισταση ~ 1.5 ??? [/font]

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
11 σπειρες

Αποσυνδεδεμένος mantos

  • ***
  • 929
  • Φύλο: Άντρας
  • ~Box Mods~
Μηπως  εννοεις 0.32mm kanthal ?
18 Ω/μετρο το παραπανω εχει..

Αν ναι, τοτε θες σχεδον 10 σπειρες για 1.5Ω αντισταση.



Αποσυνδεδεμένος Zer0cooL

  • **
  • 375
  • Φύλο: Άντρας
Οσες περισσοτερες σπειρες τοσο μεγαλυτερη αντισταση ετσι?

Αποσυνδεδεμένος sensk3

  • ***
  • 858
  • Φύλο: Άντρας
  • Η πραγματικότητα ξεπερνάει την ανθρώπινη φαντασία!
Σωστά  :)

Αποσυνδεδεμένος erwtas13

  • ***
  • 586
  • Φύλο: Άντρας
  • τέλος η βρώμα
Το noypi vapeland το εχει δοκιμασει κανεις?

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
εχω δοκιμαση μονο με συρματα nichrome και θελω να παρω να δοκιμασω και kanthal αλλα με τον χαμο απο συρματα που γινεται στην φασττεκ δεν ξερω ποια να διαλεξω
καποιος εμπειρος αν μπορει να μου δωσει τα φωτα του για kanthal 0.3mm και 0.4mm
ποια ειναι τα καλυτερα μεσα απο την φασττεκ κατα την γνωμη σας?

Αποσυνδεδεμένος Atrum

  • ****
  • 1062
  • Φύλο: Άντρας
Θα πάρεις από την κίνα σύρματα; :/ Σε αυτό το site οι μισοί ατμοποιητές βγάζουν προβλήματα με σκουριά και εσύ θα πάρεις σύρμα;  ;)


Ψάξε καλύτερα στο ebay ή στο amazon και μη πάρεις από κινέζους πωλητές ρε συ. Ακόμα καλύτερα, πήγαινε πάρε όσα μέτρα θες από ελληνικό μαγαζί κοντά σου ή ιντερνετικά.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
οτι πηρα μεχρι τωρα ειναι μια χαρα
και επειδη θα κανω παραγγελια διαφορα πραγματα λεω να βαλω και κανα kanthal τωρα αν καποιος ξερει καποιο συγκεκριμενο συρμα τοτε οκ
παντως αν σκουριασει δεν θα ριξω το φταιξιμο σε αυτόν που μου το προτεινε


Αποσυνδεδεμένος ChRiS82

  • ***
  • 817
  • Φύλο: Άντρας
  • Που είναι το VaporShark μου;
    • Personal Website
Τέτιου είδους αναλώσιμα,όπως και μπαταρίες και άλλα διάφορα παρεφερεί καλό είναι να τα
προμηθευόμαστε απο την εγχώρια αγορά.


Άποψη μου.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1103398 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176884 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 538 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 368 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22390 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285593 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209594 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315814 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15647 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126989 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95342 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem