vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

165 επισκέπτες, 3 χρήστες
mathimatikos1966, Jorge, Sergios

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Volpad

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
  • ♠○•• ○♣☻☺○
Νομίζω πως είναι η κατάλληλη στιγμή να κοιτάξει η κοπέλα το νήμα του κλωνοsky και να βγάλει απο εκεί τα συμπεράσματα για το τί σύρμα να πάρει.


Προσωπικά, συμφωνώ με την άποψη του 1 μέτρου σε διάφορα διαμετρήματα, απο Ελλάδα, για να δοκιμάσει και να βρεί τί της ταιριάζει.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Δίκιο θα έχετε, αλλά το κατάστημα της περιοχής μου έχει τα 10 μέτρα 16€ (7 έχει, κοίταζα λάθος προϊόν) και το 3f, το ίδιο ακριβώς (γράφει και οθέντικ) στα $2. Η διαφορά είναι τεράστια για να πω να πα στο διάολο, θα τα πάρω από το τοπικό, να τον στηρίξω, να πάρω και καμιά χρήσιμη συμβουλή που δεν θα μου δώσει ποτέ κανένα κινεζομάγαζο. Καταλαβαίνω ότι έχει τα χέρια δεμένα πίσω από τον πλάτη με τους φόρους και ό,τι άλλα έξοδα σέρνει ένα φυσικό κατάστημα, αλλά κι εγώ το ίδιο BDSM ζω και κόβω από παντού. Μακάρι να είχα την οικονομική άνεση να τα αγοράζω όλα από εδώ, να πάρω και τον ορίτζιναλ Skyline.

Υ.Γ.: Η νέα ατμίστρια δεν ξέρει ούτε αυτή τι θέλει, ουδεμία ευθύνη φέρουν όσοι της προτείνουν πράγματα αν σε 2 εβδομάδες αλλάξει γνώμη ή καταλάβει ότι τελικά δεν της έκαναν τα σύρματα, τα τζαμάκια, ή οτιδήποτε άλλο. Α, να τα λέμε αυτά.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 16:10 από anarxaki »

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Προφανώς τότε του κινεζομάγαζου δεν είναι οθέντικ. Και δεν ξέρω τι κοιτάς, αλλά 16€ τα 10 μέτρα είναι πολύ για απλό σύρμα. Μήπως πήγες απευθείας στο κοτετσόσυρμα;  :))


Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
7 το ένα, 2 το άλλο. Όχι 16 και 2. Αυτό μου κάνει εντύπωση.

Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
I stand corrected, στα 16€ έχει το ribbon (που ο Κινέζος το έχει στα $5 αν θυμάμαι καλά; ).
Το «απλό» το έχει εκεί γύρω στα 7. Το μέτρο όμως το έχει 1,80€

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Εγώ πάντως, ribbon βρήκα (σε ελληνικό κατάστημα με google) στα 7,90€ τα 10 μέτρα. Διαστάσεις 0,5*0,1 της UD. Σε κάθε περίπτωση έχει όντως διαφορά, αν δεν σε πειράζει ο όποιος χρόνος αναμονής.

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Μήν πάρεις UD σύρμα, ούτε απο τους κλέφτες στα μαγαζάκια της γειτονιάς.

CrazyWireCompany ftw, πάρε Κ1 SS316L και Ν80 για να τα δοκιμάσεις όλα.

Καρούλια των 10μέτρων για σύρματα χοντρά 0,30mm-0,5mm &
50-100μέτρα για αυτά με τα οποία θα τυλίξεις (0,05mm - 0.20mm).

Για wraps, N80 & SS316L/317L το Κ1 δέν αξίζει.
Θα πληρώσεις 20-30€ και θα πάρεις ποικιλία να δοκιμάσεις τι σου αρέσει.Τα ίδια € θα έδινες Ελλάδα για να πάρεις κινέζικο UD που απλά θα σε ξενερώσει στην τελική.


Το απο κάτω το τελείωσα πριν κανα μισάωρο.
2x0.35mm SS317L
1x0.15mm SS317L
Χτύπημα με σφυράκι για να γίνει πιό λεπτό και έτοιμο.

Και αφού βγήκαν τα hotspots βαμβάκωμα και δοκιμή.

« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 19, 2017, 18:19 από GRat »

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Φίλε Grat ωραίο αποτέλεσμα. Μήπως όμως είναι λίγο υπερβολή να προτείνεις σε άτομο που δεν έχει πιάσει επισκευάσιμο να κάνει wraps?

 Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
GRat....   κεντημα το αποτελεσμα λεμε... :respect: αλλά τεζα υπερ_βολη... ;)
ακομα δεν ξερει τι ακριβως θελει το αναρχακι...

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
Είδα αναφορά σε ribbon οπότε θεώρησα οτι θα υπάρξει εξέλιξη στις κατασκευές.

Το να κάνεις ένα clapton είναι πολύ απλή διαδικασία, αρκεί να έχεις τα σύνεργα.
Αν υπάρχει male over 30 στο σπίτι, τα σύνεργα συνήθως υπάρχουν ήδη οπότε δεν χρειάζεται να προβεί κανείς και σε άλλα έξοδα.

Υπάρχουν και "gadgetakia" που αυτοματοποιούν την διαδικασία σχεδόν εντελώς, όπως το Daedalus.

Η διαφορά στην απόδοση μιας αντίστασης πχ fused clapton vs ένα microcoil είναι υπαρκτή και όσο και να λέμε οτι φρου-φρου και αρώματα οι διαφορές υπάρχουν τόσο στην γεύση αλλά και στην παραγωγή ατμού.

Κάποιος που μπαίνει στον χώρο των επισκευάσιμων καλό είναι -κατά την άποψη μου πάντα- να έχει μια γενικότερη εικόνα του τι υπάρχει διαθέσιμο και τι είναι εφικτό να δημιουργήσει.

Το τρυπάνι αν το πιάσεις στα χέρια σου, μετά απο μία ωρίτσα το clapton το έχεις δαμάσει, το fused μετά από 5-10 δοκιμές και το alien μετά απο 50+ δοκιμές.

Τα stapples να πάνε να πνιγούν αν δεν με πληρώσεις δεν ξαναφτιάχνω..


Αποσυνδεδεμένος anarxaki

  • **
  • 444
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ναι, εγώ είμαι :)
Ως σύζυγος ατόμου που δεν έχει όρεξη ούτε το μαχαίρι του φαγητού να πιάσει, με θίγει βαθύτατα η σκέψη ότι θα βρω τα εργαλεία από τον άντρα μου. Εγώ τα αγοράζω τα εργαλεία στο σπίτι κι εγώ κάνω όλα τα μαστορέματα  8)
Με το έργο τέχνης που είδα στην φωτογραφία όμως, να μην λέω και μεγάλα λόγια, δεν το βλέπω να ασχολούμαι άμεσα ή και ποτέ, γιατί είπαμε να κόψουμε το παλιοτσίγαρο. Όχι να βάλουμε νέο μπελά στο κεφάλι μας  :laugh1:

Υ.Γ.: Η παραγγελία έχει ήδη γίνει με απλά τυπικά θνητά Kanthal 2-3 διαστάσεων να έχουμε να παίζουμε. Και πολύ ξανοίχτηκα.

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
GRat έχεις καθόλου συναίσθηση αυτών που γράφεις? Θα πάει να πάρει Daedalus με 60€ για να εισέλθει στους επισκευάσιμους? Και θα παίζει με allien και fused clapton στον skyline που θα φτιάχνει μόνη της? Εσύ το έχεις δοκιμάσει αυτό που προτείνεις? Απορώ μ' αυτά που γράφετε ώρες ώρες! :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος GRat

  • ****
  • 1444
  • Φύλο: Άντρας
[member=13664]Ribot[/member] 

Αν δεις το προηγούμενο μου post αναφερόταν στην anarxaki και είχε να κάνει με αγορές συρμάτων.

Το τελευταίο post αναφερόταν γενικότερα σε κόσμο που πάει σε επισκευάσιμους και πιο ειδικά στον cruiser που ανάγει το τύλιγμα clapton σε rocket science...κάτι που απλά δεν ισχύει.

Οσο για το deadalus απευθύνεται σε ανθρώπους που θέλουν ευκολία, κάτι που το πληρώνεις.Ενα καλούτσικο τρυπάνι απο την άλλη ξεκινάει απο τα 80€ και αν θες κάτι καλό πας και στα 200-300 και 400€.

Όσο για το τί μπορείς να βάλεις στον skyline εξαρτάται αποκλειστικά και μόνο απο το πάχος των συρμάτων που θα χρησιμοποιήσεις.

Δες  ο άλλος έβαλε 6wrap alien μέσα στον skyline

Προσωπικά sky δεν έχω για να δοκιμάσω αλλά έχω βάλει alien με  3x0,25mm και 0,05mm wrap στο rba του subtank mini, έπαιζε και σε TC...

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Δεν κατάλαβες το πνεύμα μου οπότε δεν συνεχίζω τη συζήτηση γύρω από το τι προτείνουμε σε νέους ατμιστές.
Όσο για το βίντεο, αυτά που δοκιμάζει αυτός το 15αύγουστο, τα έχουμε δοκιμάσει απ' τα Χριστούγεννα. Φαντάζομαι θα είδες ότι τον έστησε χωρίς το κινεζοδισκάκι για το ντουμανοεφέ της υπόθεσης!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4920 571370 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:52
από Sergios
Hashtag Shake and Vape 2 1611 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 23, 2024, 14:02
από chkontog
Φθαρμένη Μπαταρία και επικινδυνότητα [Μπαταρίες για mod] 32 7653 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 19:24
από stamatisgr
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8833 1120999 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 22, 2024, 11:14
από Sergios
Lost Vape Thelema Elite Art 40 [AIO (Όλα σε ένα)] 0 602 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 19:30
από zamploutos
Lost Vape Ursa Epoch & Lost Vape Ursa Cap [AIO (Όλα σε ένα)] 0 327 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 18:34
από zamploutos
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2113 326192 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 21, 2024, 15:56
από xristos99
που αποθηκεύετε τα υγρά σας ? Ιδιοκατασκευές υγρών 38 8458 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 20, 2024, 17:06
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1816 297192 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 18, 2024, 21:50
από antiklitos140
Ηλεκτρονικά mods - Νέες κυκλοφορίες [Ηλεκτρονικά mods] 4071 827331 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 14, 2024, 08:49
από Buliwyf
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4701 511113 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 12, 2024, 22:23
από Sergios
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 8 9502 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 09, 2024, 16:36
από Sergios