vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

56 επισκέπτες, 7 χρήστες
Buliwyf, I.P, JohnDag, mfk, Parolos, camber, chkontog

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος redortho

  • *****
  • 1784
  • Φύλο: Άντρας
Το υποπτευόμουν, απλά ρώτησα γιατί το Dicodes no6 κάποιες φορές έχει άποψη στο καλιμπράρισμα της θερμοκρασίας σε TC. Όταν τον είχα δοκιμάσει με resitherm (1m) δεν είχε πρόβλημα, αλλά λέω ν' αγοράσω όλο το καρούλι και 13€ για να τυλίγω σακκούλες δεν είναι αστείο  :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Δεν νομίζω ότι έχει πρόβλημα να δουλέψει σε wattage mode αν ξέρεις τι κάνεις πέραν του ότι η αντίστασή του αλλάζει πολύ και συνεπώς θέλει λίγο ψάξιμο η ρύθμιση των watt. Άλλωστε έχει λιγότερο ποσοστό σε νικέλιο απο ότι το nichrome που το χρησιμοποιούμε σε wattage mode.

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
SS430 για πείτε...
σε σχέση με 316l ή nife

έχει καμιά ουσιαστική διαφορά στο άτμισμα;


tc προφανώς

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Ατμιζω στους ντριπερς μου (icon, govad) με σύρματα τύπου alien στα 60-90 watt .
Θα ήθελα να δοκιμάσω κ το TC με αυτούς καθώς δείχνει πιο ασφαλής τρόπος, ωστόσο έχετε να προτείνετε αντίστοιχα χοντρά σύρματα κ τύπο για ντριπερς; Πέρα του των SS από άλλο υλικό κάποια πρόταση για να κάνω μαζική παραγγελία;

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Δεν ξερω να σου απαντησω και σιγουρα αλλα δε νομιζω πως θα καταφερεις να δουλεψεις TC με κλαπτον και αλλα τετοια χοντρα συρματα ας ειναι φουλ ss 

Για παραδειγμα τα συρματα που ειναι συμβατα με TC δεν κανει να τα κανεις dry burn(εκτος του ss βεβαια) αρα ξεχνας κολλητες σπειρες κλαπτονακια κτλπ

Επισης ξερω οτι αμα δουλεψεις ενα συρμα σε watt δε κανει να το δουλεψεις σε TC μετα,ακολουθοντας αυτο το σκεπτικο(προσωπικη αποψη) ακυρωνουμε το dry burn οταν παμε για ελεγχο θερμοκρασιας και κανουμε αναγκαστικα ανοιχτες σπειρες

Τωρα τα χοντρα συρματα που θελεις μονο SS και Nife εχω παιξει θα σου ελεγα να πας στο Nife αλλα να ξερεις με τα χοντρα θα βγαινουν πολυ  χαμηλες οι αντιστασεις 0.1-0.3(μιλωντας για 50ρι συρμα η και 40ρι,αναλογα και τις σπειρες που θα κανεις βεβαια,οσο περισσοτερες τοσο θα ανεβαινει η αντισταση)

Δοκιμασε λιγο στο steam να δεις ποσο θα βγαινουν περιπου οι αντιστασεις και αν μπορει να τις διαβαζει το μοντακι σου 

Εμενα ας πουμε με το nife70 που εβγαλα μια κατω απο 0.15 δε μου επαιζε γιαυτο σου λεω

Αποσυνδεδεμένος artcoreceil

  • **
  • 159
  • Φύλο: Άντρας
Ναι τα nife έχουν χαμηλη ωμική αντίσταση κ την ίδια στιγμή είναι λεπτά οπότε υποθέτω σε έναν ντριπερ που ζητάει χοντρά σύρματα δεν θα αποδίδουν κιόλας. 
Θα περιοριστω προς το παρών στα SS κ watt, βλέπω οι crazywire k zivipf εχουν πολλους τύπους να επιλέξεις. 

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Προσφατα μου ηρθε μια παραγγελια απο crazy αν εξαιρεσεις οτι αντι για 100 μετρα μου εστειλαν 10 σε ενα καρουλι ολα καλα δεν μπηκα καν στον κοπο να στειλω μαιλ

Μπορεις να παιξεις με 40ρι νιφε αλλα μονη αντισταση
Παρε ενα 10μετρο εστω για την δοκιμη

Αποσυνδεδεμένος vassilisk

  • **
  • 197
  • Φύλο: Άντρας
  • •ΑΦΟΒΟΝΟΘΕΟΣ• •ΑΝΥΠΟΠΤΟΝΟΘΑΝΑΤΟΣ•
φίλε [member=20410]Batzio[/member] κατάλαβα παρέλαβες από crazywire. Πέρα από το λάθος στην παραγγελία, το 0.40mm nife48, πως σου φάνηκε τελικά;  8)

Αποσυνδεδεμένος Batzio

  • **
  • 162
  • Φύλο: Άντρας
  • που κοσεβς
Μπορω να πω πως ηταν αρκετα ικανοποιητικο αλλα αυτο που μου αρεσε περισσοτερο ηταν το 52

Την καλυτερη γευση για τους δικους μου γευστικους καλυκες την πηρα απο το 72 αλλα αμα ειναι να το εχω μονιμα στα 26+ watt θα προτιμησω το 52 που και ωραια γευση μου εδωσε συγκριτικα με το 48 και με κατι παλιο ss που ειχα και θελει απλα 20βατακια ωστε να βγαζω 2 μερουλες με το θεριον

Το 48 μπορω να πω πως ηταν το περισσοτερο αδιαφορο απο ολα  :hmmm: :hmmm: :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος alex23

  • **
  • 216
  • Φύλο: Άντρας
Πήρα σύρμα 10μ kanthal a1 ud απο fasttech το σκούπησα σε μια χαρτοπετσέτα,έβγαλε μια γκρι γραμμή πάνω σε αυτή όταν το πίεσα δυνατά απ' ότι κατάλαβα θέλει καθάρισμα,ποιός είναι ο καλύτερος τρόπος και ασφαλής ωστε να μην οξειδωθεί το σύρμα?

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Εγώ προσωπικά περνάω τα σύρματα από χαρτί διαποτισμένο με λίγο οινόπνευμα. Αν καταφέρω να ξεκλέψω και λίγο βαμβάκι ντεμακιγιάζ από τη σύζυγο ακόμα καλύτερα ;)

Αποσυνδεδεμένος mpari

  • ***
  • 632
  • Φύλο: Άντρας
  • Δυο λαλούν και τρείς χορεύουν
Φίλε μου και εγώ το ίδιο κάνω απλώς αναρωτιέμαι το πέρασμα που κάνουμε με οινόπνευμα αν έχει κανένα "απολυμαντικό" αποτέλεσμα μεγαλύτερο από τις υψηλές θερμοκρασίες που αναπτύσσονται στο σύρμα ? (πέραν της απομάκρυνσης στερεών υπολειμάτων της φάσης κατασκευής που μπορούν να απομακρυνθούνκαι με απλό σκούπισμα).

Αποσυνδεδεμένος Κώστας Άλεξ

  • *****
  • 3866
  • Φύλο: Άντρας
  • Προβοκάτορας και ισοβίτης - Watch Out!
Μπορεί ναι, μπορεί όχι. Σε κάθε περίπτωση, όμως, αισθάνομαι πιο όμορφα και ήσυχος με ένα σύρμα που λάμπει από καθαριότητα μετά από λίγο οινόπνευμα. Δεν κοστίζει άλλωστε, ούτε επηρεάζει με αρνητικό τρόπο το άτμισμα. 

Μιας, όμως, και είμαι λοξός να αναφέρω και το οινόπνευμα με χαμομήλι για διπλή αντισηπτική δράση και πιο ωραία μυρωδιά!   ;D


Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
ενα σκουπισματακι, κ λιγο βρεξιμο με υγρο με ενα γρηγορα αναμα πριν περασουμε τα βαμβακια μας, δεν ειναι κακό.

Αποσυνδεδεμένος kotsos75

  • *****
  • 3454
  • Φύλο: Άντρας
  • φυσα ρουφα τραβα τονε
το kanthal A1 ρε παιδιά δεν είναι γυαλιστερό?
πήρα από zerobacco μερικά μετρα για έναν φίλο και με το που το είδα και το έπιασα μου θύμισε το τιτάνιο
σκούρο και βγάζει μαυρίλα στην χαρτοπετσέτα που το πέρασα
έτσι είναι?
kanthal είχα πάρει μονο από ft και ήταν γυαλιστερό αλλα αυτοί μπορεί να είχαν στείλει ότι νάνε ξέρω γω


edit
η αλήθεια όμως είναι ότι τώρα που το τσέκαρα στο steam engine η αντίσταση βγαίνει σωστά οποτε δεν είναι τιτάνιο σίγουρα
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 12, 2017, 18:28 από kotsos75 »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Μηχανικά mods] 2332 240993 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:38
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4693 501147 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:42
από anetost
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 8 3229 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 05, 2024, 22:48
από Tem
Hashtag Shake and Vape 0 241 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 04, 2024, 09:17
από chkontog
Σωλήνες (tube mods) με ηλεκτρονική πλακέτα [Ηλεκτρονικά mods] 85 12620 Τελευταίο μήνυμα Ιουνίου 02, 2024, 15:38
από Sergios
Σύρματα MTL fused clapton & άλλα πλεκτά Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 1 642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 31, 2024, 23:11
από chkontog
Hellvape Dead Rabbit MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 7 7746 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 29, 2024, 10:23
από Sergios
Labs MTL RTA – BP MODS [Με φιτιλοαντίσταση] 59 21397 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 26, 2024, 15:53
από kyrgiannis
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1691 195790 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 21:47
από billythekid
INNOKIN ARES FINALE [Με φιτιλοαντίσταση] 1 2081 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 25, 2024, 18:04
από ThioVag
LOST VAPE CENTAURUS B60 AIO & B80 AIO [Ηλεκτρονικά mods] 5 5224 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 24, 2024, 13:48
από zamploutos
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1111357 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan