vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

161 επισκέπτες, 3 χρήστες
Κώστας Σιδέρης, Razor.QQ15, Milarepa

The DID Genesis Atomizer

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #840 στις: Οκτωβρίου 28, 2012, 10:42 »
Καλημερα Grifos!
To 30x40 που κανω μου αρεσει πολυ, το θεμα ομως ειναι οτι εχω διαρροες επειδη το μακαρονι δεν εφαρμοζει απολυτα στη τρυπα (κολυμπαει λιγο) και επειδη η εσωτερικη τρυπα του μακαρονιου ειναι κατι λιγοτερο απο 2 mm. Το θεμα ειναι να εφαρμοζει στη τρυπα ή να του μικρυνω την εσωτερικη τρυπα?
Ή ολα μαζι?

Δεν το παραταω τον κοντο, ατμιζει φοβερα!

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #841 στις: Οκτωβρίου 28, 2012, 10:52 »
Εγώ, δεν έχω καμία διαρρόη ποτέ.
Το μακαρόνι δεν ακουμπά στα τοιχώματα της τρύπας αλλά ούτε και κολημπάει.
Έχω καταλήξει, ότι όσο πιο μεγάλο το μακαρόνι, τόσο το καλύτερο, γνώμη μου είναι ότι η εσωτερική τρύπα
δεν επιρεάζει τίποτα, έχω δοκιμάσει με εσωτερική τρύπα λιγότερο από 10mm και πάλι ήταν μια χαρά.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #842 στις: Οκτωβρίου 28, 2012, 10:55 »
Εγώ τελική διάμετρο το κάνω 28 ή 30mm.....το πλέγμα το κόβω 35x40, εκεί την έχω βρεί και συνεχίζω  :))


Ευχαριστώ Γρηγόρη, αυτό ήταν κάτι που ήθελα να ρωτήσω. :respect:


Διαστάσεις πλέγματος...  35Χ40

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #843 στις: Οκτωβρίου 28, 2012, 11:00 »
Εγώ εκεί έχω καταλήξει και τον κάνω ποτέ μικρότερο. Έχω δοκιμάσει και 40x40mm αλλά θέλει πολύ στρίψημο για να το καταφέρεις να μπει στην τρύπα.
Οπότε από 30x40 έως 36x40 για μένα είναι πάρα πολύ καλό.....πρέπει να κάνεις τις δοκιμές σου και να δείς τι σου ταιριάζει καλύτερα  :)

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #844 στις: Οκτωβρίου 28, 2012, 17:13 »
Κι εγω 30x40 το εκανα αλλα αμα το τουμπαρω αρχιζει κι τρεχει υγρο (σιγα σιγα κι υπουλα...). Η τροφοδοσια ειναι αψογη, μαλλον θα του κλεισω την εσωτερικη τρυπα παραπανω. Δεν ξερω τι αλλο να κανω...

Sent from my GT-P5100 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #845 στις: Οκτωβρίου 28, 2012, 17:14 »
Να το παρκάρεις όρθιο :-[ :)) δεν παίζει? :hmmm:

Αν δουλεύει καλά :)

Αποσυνδεδεμένος grifos

  • **
  • 361
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #846 στις: Οκτωβρίου 28, 2012, 17:18 »
Tην τάπα αναπλήρωσης υγρού την έχεις στην θέση της, έτσι?.....
Αν ναι δοκίμασε όπως λές να κλείσεις λίγο το mesh, αλλιώς φτιάξε καινούργιο με 35x40 διαστάσεις και τύλιξε το  σε κάτι που να είναι 15mm...πχ ένα μικρό αλλενάκι ή κάτι που να ξέρεις ότι είναι τόσο, και τέλος  ;)

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #847 στις: Οκτωβρίου 28, 2012, 17:26 »
@tsiv
Οσο μπορω το εχω ορθιο αλλα αν χρειαστει να το μεταφερεις δεν γινεται ορθιο δυστυχως!

@grifos
H ταπα αναπληρωσης ειναι στη θεση της κανονικα. Θα στριψω καινουριο με καρφιτσα 1.0mm και διαστασεις 35x40. Μακαρι να λυθει το ζητημα...

Σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις παιδια!



------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Συνατμισταδες μου καλημερα σε ολους!!  :bye:
Κατι κανω λαθος γενικοτερα στο DID και εχω διαρροες! Ξερω σας εχω πρηξει τα ...συκωτια αλλα ακρη δεν μπορω να βγαλω. Θα σας περιγραψω τη διαδικασια σχετικα αναλυτικα μπας και βρουμε το φαουλ που γινεται:
-Στριβω καλα οξειδωμενο μακαρονι αρχικης διαστασης 35x40 με alenακι 1.5 mm ετσι ωστε να μπαινει χωρις να σκαλωνει αλλα και  να μη κολυπαει.
-Με το αλενακι φορεμενο στο μακαρονι (για να μην τσακισει το mesh) στριβω αντισταση με 0,20 kanthal 3-4 σπειρες και τη μαγκωνω στους πολους. Το συρμα το εχω καψει λιγο με αναπτηρα για να μαλακωσει.
-Κανω μετρηση της αντιστασης, χαμηλωνω voltage και βλεπω αν οι σπειρες αναβουν οπως πρεπει.
-Ποτιζω το mesh με ζουμι και κανω 2-3 πατηματα (διαρκειας 2-3 δευτερολεπτων) να δω αν ντουμανιαζει  :laugh1:
-Ολα οκ οποτε γεμιζω τη δεξαμενη μου ως απανω, βιδωνω ταπα αναπληρωσης υγρου και ντουμανιαζω και γουσταρω!

Μετα απο λιγη ωρα το παραταω στην μπαντα (εχω δοκιμασει και ορθιο και ξαπλα) και οταν το ξαναπιανω αν περασω το δαχτυλο απο το πανω νευρο της πανω ταπας ισα που αφηνει ζουμακι! Το βραδυ το αποθηκευω ορθιο και το πρωι εχει πλημμυρισει. Ανοιγω καμπανα και η επιφανεια της ταπας εχει μια στρωση λαδι!! :dontknow:
Το παραπανω σκηνικο παρατηρειται γενικοτερα και οχι μονο οταν ειναι φρεσκογεμισμενο!

Που ειναι το φαουλ οεο?!  :angry_orange:   >:(
(...αντι να τρωω καψουλια τσακωνομαι με τις διαρροες  :o )

Ευχαριστω και συγγνωμη για το Rχιδ*σπασιμο!
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτωβρίου 29, 2012, 08:57 από skoubri »

Αποσυνδεδεμένος glyrakos

  • *
  • 54
  • Φύλο: Άντρας
  • Provari Mini + DID
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #848 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 10:19 »
Δε πιστεύω να μιλάς για ένα μικρό ποσοστό που παραμένει μέσα στη καμπάνα μετά τη λειτουργία και τη τζούρα και δημιουργεί σταγονίδια; Γιατί αυτό είναι φυσιολογικό και μάλιστα εξαρτάται από τί υγρό χρησιμοποιείς (αναλογία VG/PG). Διαρροή είναι όταν το έχεις σκουπίσει καλά και δεν το λειτουργείς και παρατηρήσεις μετά υγρό!

Αποσυνδεδεμένος Pstelios

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #849 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 10:31 »
@skoubri

Καλημέρα, από τη στιγμή που είσαι Αθήνα, πετάξου στο Δημήτρη να το δει, αν υπάρχει πρόβλημα, εμένα δεν έχει διαρροές ούτε ξαπλωμένος.
Αλλιώς τράβα σε καμιά συνάντηση να το δουν και οι άλλοι, να σου πουν τη γνώμη τους.
Πάντως η πρώτη λύση είναι η σοβαρότερη νομίζω!

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #850 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 11:33 »
Δε πιστεύω να μιλάς για ένα μικρό ποσοστό που παραμένει μέσα στη καμπάνα μετά τη λειτουργία και τη τζούρα και δημιουργεί σταγονίδια; Γιατί αυτό είναι φυσιολογικό και μάλιστα εξαρτάται από τί υγρό χρησιμοποιείς (αναλογία VG/PG). Διαρροή είναι όταν το έχεις σκουπίσει καλά και δεν το λειτουργείς και παρατηρήσεις μετά υγρό!
Φιλε μου οχι δεν εννοω αυτα τα σταγονιδια. Αυτα είναι φυσικο αποτελεσμα της (ευχαριστης) διαδικασιας του ατμιζειν  :))


Pstelios,
 μαλλον αυτο που λες ειναι το καλυτερο ολων αλλα ηθελα να εξαλειψω πρώτα ολα τα user errors. Μη γινουμε και ρομπα οτι δεν ξερουμε να σεταρουμε τον ατμο...  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος Pstelios

  • **
  • 222
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #851 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 12:28 »
Επειδή όλοι κάνετε λάθη   :laugh1: (εγώ όχι εννοείται  :idiot1:) , πολλές φορές η συνεχής ενασχόληση με κάτι μπορεί να σου στερήσει τη δυνατότητα να δεις μια απλή λεπτομέρεια την οποία ο άλλος θα δει με τη μία, πόσο μάλλον ο κατασκευαστής ( ή και ο Ηλίας, το παιδί που δουλεύει μαζί και είναι "γάτος".
Να είσαι σίγουρος, στο λέω γνωρίζοντας τα παιδιά, ότι κανείς δεν θα σε παρεξηγήσει, ο δε Δημήτρης χαίρεται να μας γνωρίζει πραγματικά.
 

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #852 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 18:30 »
Πολλα πολλα θερμα ευχαριστω στον Δημητρη και στον Ηλια απο το mmVapors τοσο για τη πολυτιμη βοηθεια τους (τελικα εκανα εγω μ@λ@κι3ς με το mesh) οσο και για την ανθρωπια τους και τον ακεραιο χαρακτηρα τους! Συνεχιστε δυνατα παιδια!!

Sent from my GT-P5100 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος nektariosm

  • *
  • 60
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #853 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 18:40 »
τι ακριβώς έκανες?.... γράψτο κ εδώ να αποφύγουμε παρόμοιο θέμα αργότερα και να μάθουν και αυτοί που θα στήσουν μελλοντικά DID ή genesis....

Αποσυνδεδεμένος skoubri

  • *
  • 81
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #854 στις: Οκτωβρίου 29, 2012, 18:48 »
Κατι πολυ απλο μου μαλλον κανατε ολοι σας (εκτος απο μενα φανερα...:D). Το στριμενο και καμενο mesh επρεπε να εχει ακομη μεγαλυτερη διαμετρο απο αυτο που εφτιαχνα εγω. Ενω θεωρουσα οτι ειναι οσο πρεπει τελικα ηθελε να παχυνει λιγο ακομα και να εφαρμοζει ετσι ωστε να μην εχει σχεδον καθολου αερα απο τη τρυπα της βασης(περιμετρικα). Τωρα ντουμανιαζω καργα!^-^

Sent from my GT-P5100 using Tapatalk 2

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8842 1151819 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:44
από treloneritis
Τι βαμβακι σας εδωσε την καλυτερη γευση σε mtl ατμοποιητη; Περιοχή νέων μελών 54 11159 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 19:39
από treloneritis
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2123 345754 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 05, 2024, 06:24
από Κώστας Σιδέρης
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 1004 147415 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 04, 2024, 20:20
από Chris66
Vandy Vape BSKR Mini V3 MTL RTA [Με φιτιλοαντίσταση] 5 8152 Τελευταίο μήνυμα Οκτωβρίου 03, 2024, 19:24
από Tem
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 209030 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 545317 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 33000 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 52605 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 600593 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 361056 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 13449 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos