vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

206 επισκέπτες, 4 χρήστες
maprix, Sergios, kurtz, lagoudakis

The DID Genesis Atomizer

Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1305 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 13:56 »
Με το ribbon κάνεις αντίσταση και την ξεχνάς για μήνες, πιάνοντας μάκα ένα καθάρισμα
με νερό και μια οδοντόβουρτσα και είσαι πάλι έτοιμος. Με το σύρμα 0.2 μπορεί να χαλάσουν
οι σπείρες ή να κοπεί.
Πάντως με το ribbon με ενοχλεί (ακουστικά) το σκάσιμο σαν μπουρμπουλίθα αλλά κατά
τα άλλα είναι ότι καλύτερο

Αποσυνδεδεμένος Jargon

  • **
  • 489
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1306 στις: Ιανουαρίου 27, 2014, 14:44 »
Γιάννη, το δοκίμασα και μια και δυο και 10. Σαν το χονδρό σύρμα και microcoil δεν βάζω τίποτα, ούτε σε αντοχή ούτε σε απόδοση και τα στησίματα τους δεν γίνονται με ribbon. Δεν λέω ότι δεν είναι καλό το ribbon αλλά με τα microcoil έχει ξεπεραστεί το οποίο πλεονέκτημα είχε λόγω επιφάνειας.

Τα twisted δε έχουν πολλά πλεονεκτήματα επίσης όπως μεγαλύτερη επιφάνεια πάνω στο ίδιο το σύρμα που δεν την πιάνει ούτε το ribbon διότι αερίζονται καλύτερα. Στην ουσία πετυχαίνεις πολύ καλύτερη ψύξη γιατί ο αέρας χτυπά πολύ μεγαλύτερη επιφάνεια στον ίδιο χώρο που πιάνει το ribbon το οποίο είναι φλατ ενώ εδώ εκμεταλεύεσαι και το ύψος - είναι πιο 3D... Την ίδια λογική χρησιμοποιούν και στα water blocks υδρόψυξης επεξαργαστώ τα οποία αν τα κοιτάξεις μέσα όλοι πασχίζουν να βάλουν όσο το δυνατόν περισσότερα fins για να αυξήσουν την επιφάνεια με την οποία έρχεται σε επαφή το νερό ενώ συγρόνως αυξάνεται και η θερμοαπαγωγή από το κάτω μέρος προς τα πάνω.

Π.χ. Δες πόσα pins έχει (αυτό έρχεται σε επαφή με το νερό)





Πρέπει όμως να είναι πολύ καλά "δεμένα" μεταξύ τους τα σύρματα και πολύ καλά τυλιγμένο πάνω στο όποιο είδος φυτιλιού. Με το mesh είναι πιο δύσκολα τα πράγματα γιατί μπορεί να μένουν κενά μεταξύ mesh και σύρματος οπότε καλό είναι και να το έχουμε "μαλακώσει" και το mesh να μην είναι κόκαλο. Επίσης βλέπω ότι με το meh θέλει λίγο χρόνο για να στρώσει και να γίνει καλύτερη εφαρμογή της αντίστασης πάνω στην επιφάνεια του mesh. Με τη θερμότητα και τη χρήση βελτιώνεται (μέχρι να αρχίσει η παρακμή του βέβαια).

Επίσης φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο και το υγρό. Εγώ χρησιμοπιώ 70%PG οπότε ρέει σαφώς πιο εύκολα από κάποια με πολύ VG.

Αυτή τη στιγμή τελειωποίησα την αντίσταση του Gemini που έβαλα παραπάνω, η οποία είναι microcoil στη μέση και το αποτέλεσμα είναι άψογο. Αυτό που θέλει τώρα είναι ακόμα καλύτερη τροφοδοσία γιατί ρουφάει σαν τρελό. Δηλαδή σε 5-6 απανωτές τζούρες μπορει να στεγνώσει αλλά καμμένο δεν έχω πάρει - προειδοποιεί πολύ νωρίς. Τέλος, όπως είπα και πιο πάνω βλέπω ότι με αυτά τα στησίματα είναι πολύ εύκολο να πετύχεις να ΜΗΝ ανάβουν τα άκρα της αντίστασεις (προς του πόλους) και αυτό ξέρουμε πόσο κακό μπορεί να κάνει στη γεύση.  Εδώ πυρακτώνει από τη μέση προς τα άκρα (δεν ανάβουν) χωρίς υγρό όπως ακριβώς ένα microcoil.


Το ribbon θα το χρησιμοποιήσω σε twisted "cocktail" μαζί με άλλα σύρματα ή έτσι:




Το οποίο έχει δουλειά γιατί είναι 4 ribbon μαζί αφού τα έχεις στρίψει ανά ζεύγος και δε νομίζω να λειτουργεί σωστά με mesh...Θέλει βαμβάκι για να "γεμίσει" αλλιώς θα τρω καμμένα, οπότε με genesis δεν το βλέπω να δουλεύει.

Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1307 στις: Ιανουαρίου 29, 2014, 00:08 »
Αν κάνεις 4 σύρματα ribbon πλεξούδα και τα περιστρέψεις επάνω σε mesh σε σπείρες τότε
από το κάρβουνο θα γίνεις σαν τον Akim Lelequa  :laugh1: :laugh1:
 :nope: μόνιμα hot spot !

Έχω δοκιμάσει σχεδόν τα πάντα επάνω σε mesh. Καλύτερο είναι το ribbon με διαφορά από το 0.2
Kanthal αλλά ο λόγος που το έχω μόνο σε κάποιους ατμοποιητές είναι το ¨σκάσιμο -ήχος¨ που
με ενοχλεί, παραξενιά πες  :))

Φυσικά για να είμαι δίκαιος θα πω ότι dual coil με Kanthal 0.2 είναι μονόδρομος ντουμανιού γιατί από γεύση δεν υπάρχει τίποτα καλύτερο για μένα.
Micro coil μπορείς να κάνεις αλλά κερδίζεις σε ντουμάνι με λιγότερα watt αλλά χάνεις στη γεύση  :)

Αποσυνδεδεμένος igatos

  • **
  • 284
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1308 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 12:15 »
Ειμαι αναμεσα σε Temon και Short Did, η χρηση του θα ειναι στο provari mini, εμφανισιακα ειναι πιο ωραιος ο temon.
Εχουν ιδια διαμετρο στη τρυπα για το mesh, μονο η καμπανα ειναι μεγαλυτερη, υπαρχει διαφορα στη γευση και στην αποδοση? Γιατι περισσοτερο κλεινω προς το temon λογο εμφανισης. Μηπως ειναι και καλυτερος ο temon, λογο του ειναι μικροτερη η καμπανα? Ποιος πυκνος ατμος και καλυτερη γευση?? :hmmm:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1309 στις: Φεβρουαρίου 02, 2014, 12:31 »
Ποιό πυκνός με καλύτερο χτύπημα μπορεί να είναι του Temon, αλλά καλύτερη γεύση με ποιο βελούδινο ατμό στον short. Ανάλογα βέβαια με το setup, μπορείς και στον short να πάρεις πολύ ατμό.


Καταλαβαίνω τη διαφορά του μεγέθους, αλλά γιατί δεν κοιτάς και τον κανονικό DID που είναι ουσιαστικά ίδιος με τον short? Πίνουν λίγο αυτά τα μηχανάκια, να το ξέρεις. ;)


Φίλος πάντως που έχει τον Temon, είναι απόλυτα ευχαριστημένος. Έχει λίγο μικρότερο χώρο όμως για σετάπ.


Δυστυχώς δύσκολα κάποιος θα σου πει να πάρεις το ένα ή το άλλο μηχανάκι.
Το ζήτημα είναι τί ζητάς από έναν ατμοποιητή.
Αν είσαι φίλος της "γεύσης" τότε πάρε το κανονικό DID(έχει και αυτός χτύπημα έτσι? ;) ), αν θέλεις κάτι παραπάνω σε χτύπημα τότε Temon.

Πάντως μιας και σε βλέπω και σε "αλλα" νήματα, πιστεύω οτι βρίσκεσαι σε καλο δρόμο.


Να ξέρεις οτι αν είναι ΔΥΟ ατμοποιητές που ΔΕΝ θα στείλω, είναι ο DID και ο ΙΑΤΤΥ 8) . Αλλά αυτό αποτελεί δική μου υποκειμενική άποψη! :)

Αποσυνδεδεμένος Projectoras

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1310 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 11:10 »
Παιδιά έχω θέμα ακόμα με το γέμισμα του did. Με το κλασικό πλαστικό μπουκαλάκι με την σιδερένια μύτη,όταν πάω να γεμίσω,το μισό υγρό βγαίνει απ'έξω.Δοκίμασα να βάλω πλάγια τον ατμο αλλά πάλι τα ίδια  :wall:
Καμια πρόταση;

Αποσυνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1311 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 11:17 »
με σύριγγα τον γεμίζω. βάζω 2,5ml που χωράει ο gemini και δεν χάνω σταγόνα.
άσχετο... χθές βράδυ του έκανα ένα set-up me συρματόσκοινο και βαμβάκι. πετάει.

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1312 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 11:21 »
ΜΕ συρματόσχοινο ΚΑΙ βαμβάκι???? πως το έκανες αυτο? :confused1:

Αποσυνδεδεμένος Projectoras

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1313 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 11:24 »
Ευχαριστώ φίλε μου. Εντάξει με σύριγγα γεμίζει κανονικά.Αλλά όταν είσαι έξω απ'το σπίτι θα κυκλοφορείς με σύριγγα; Εγώ ρωτάω πως μπορεί να γεμίσει με τα κλασσικά μπουκαλάκια που δεν έχουν μακριά μύτη.

Αποσυνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1314 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 11:27 »
όσο σύρμα ήταν έξω από το tank το τύλιξα με βαμβάκι. είχα κάνει την αντίσταση σε ένα κατσαβίδι και την είχα έτοιμη στους πόλους βιδωμένη. πέρασα το σύρμα προσεκτικά και... :thumpup: :fight_shot_bandana:

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • *****
  • 1669
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα πάντα όλα...
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1315 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 11:46 »
Ευχαριστώ φίλε μου. Εντάξει με σύριγγα γεμίζει κανονικά.Αλλά όταν είσαι έξω απ'το σπίτι θα κυκλοφορείς με σύριγγα; Εγώ ρωτάω πως μπορεί να γεμίσει με τα κλασσικά μπουκαλάκια που δεν έχουν μακριά μύτη.


Συνατμιστά, με σύριγγα είμαι από την αρχή.
Ναι, κυκλοφορώ με σύριγγα :)) .


Αυτό όμως που μπορείς να κάνεις, είναι να τον γεμίσεις με τη σύριγγα απο το σπίτι και να είσαι "γεμάτος" έξω.
Τα 3,5 ml που παίρνει δεν είναι και λίγα!


Διαφορετικά, γεμίζει και με τα μπουκαλάκια με τη σιδερένια μύτη, αλλά χρειάζεται υπομονή και τρόπο.
Δυστηχώς τον τρόπο δεν μπορω να σου τον εξηγήσω με ένα πόστ. Ίσως θέλει βίντεο.
Αν κάνεις πλέγμα με εσωτερική τρυπούλα, δοκίμασε να γεμίσεις απο το πλέγμα, τοποθετώντας τη σιδερένια μυτούλα μέσα στο πλέγμα, και φυσικά με την τάπα αναπλήρωσης βγαλμένη.
Θέλει όμως να γίνει αργά η διαδικασία. ;)

Με τον ίδιο αργό τρόπο, σταγόνα σταγόνα, γεμίζει και με τα κλασικά μπουκαλάκια που δεν έχουν μακρυά μύτη, στάζεις στο deck και αφήνεις το πλέγμα να οδηγήσει το υγρό μέσα στο τανκ, όμως είναι αργό και χρονοβόρο.

Manoslykos κι εγώ έτσι το σκέφτηκα, αλλά φαντάζομαι οτι θέλει υπομονή. :thumpup:


Δοκίμασε με βαμβάκι μόνο, ή αν δοκίμασες, πες εντυπώσεις.

Αποσυνδεδεμένος manoslykos

  • **
  • 151
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1316 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 12:01 »
είναι πολύ πιο εύκολο απ' ότι φαντάζεσαι. το μόνο που έκανα (και πέτυχε) ήταν να έχω και πολύ λίγες ίνες από βαμβάκι και μέσα στην τρύπα για καλύτερη τροφοδοσία.
το θεωρώ πιό εύκολο και από το στήσιμο στην Ιθάκη με βαμβάκι και από τον kayfun με φωλιές και ιστορίες
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 09, 2014, 12:10 από manoslykos »

Αποσυνδεδεμένος Projectoras

  • *
  • 77
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1317 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 12:05 »
Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Με τη σύριγγα είναι ο καλύτερος τρόπος, τους παραπάνω που μου είπες τους θεωρώ εξαιρετικά χρονοβόρους. Πάντως κάποια παιδιά είχαν πει ότι καταφέρνουν να τον γεμίζουν με μπουκαλάκι με μικρή μύτη, γυρνώντας πλάγια τον ατμοποιητή έτσι ώστε το mesh να είναι οριζόντιο. Αυτό προσπαθώ να κάνω αλλά μέχρι τώρα...αποτυχία  :idiot1:

Αποσυνδεδεμένος martin

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1318 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 12:46 »
προσπαθησε να τραβηξεις οσο εξω μπορεις τη μυτη.εχουν ενα περιθωριο.εγω αυτο εχω κανει σε ολα μου τα μπουκαλακια.ας βγει και τελειως,μετα την ξαναβαζεις λιγο και εισαι κομπλε

sent from my SUMSUNG S4 using tapatalk 2


Αποσυνδεδεμένος vladimirus

  • **
  • 413
  • Φύλο: Άντρας
Απ: The DID Genesis Atomizer
« Απάντηση #1319 στις: Φεβρουαρίου 09, 2014, 13:47 »
όσα μπουκαλάκια/μύτες κλείνουν τελείως την τρύπα του DID (και άλλων άτμο) μου κάνουν κατ'ευθείαν. Όταν έχω υγρά με μεταλλική μακριά μύτη κάνω αναγκαστικά πατέντα έχω βρεί ένα "αντάπτορα"  :)) που ταιριάζει από αυτά που είναι τα κόκκινα από το υγραέριο που γεμίζουν αναπτήρες κτλ. που είναι διάφορα μυτάκια κολλημένα σε ένα πλαστικό δαχτυλίδι για να γεμίζουμε διάφορες συσκευές με διαφορετικές τρύπες τροφοδοσίας. Έξω απλά δεν κουβαλάω με μεταλλική μύτη.

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2118 342063 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 23:14
από kon95
Γενικά για τις δημοσιεύσεις και τις έρευνες γύρω από το ηλεκτρονικό τσιγάρο ΕΡΕΥΝΕΣ ΚΑΙ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ 1486 206325 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 04:18
από chkontog
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές. Ερωτήσεις EXPRESS Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 4709 541123 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 26, 2024, 02:10
από Mimhsdr
GALAXIES MTL RTA by Vapefly [Με φιτιλοαντίσταση] 91 30935 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 19:01
από Giorgos F
KUMA ULTON RTA clone [Κλώνοι επισκευάσιμων] 146 50023 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:33
από Tem
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2708 597045 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 24, 2024, 18:30
από Giorgos F
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τις ΙΔΙΟΚΑΤΑΣΚΕΥΕΣ ΥΓΡΩΝ. Βασικές πληροφορίες Ιδιοκατασκευές υγρών 4301 357541 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 20, 2024, 14:18
από BigRed
Ατμιστική - ταξιδιωτική εμπειρία στο εξωτερικό [Άτμισμα δημοσίως] 18 11402 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:27
από Antiprosopos
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα" Θέματα υγείας 884 192889 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 19, 2024, 14:13
από Antiprosopos
VOOPOO DRAG 5 [Ηλεκτρονικά mods] 0 1214 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:31
από zamploutos
VOOPOO ARGUS A [AIO (Όλα σε ένα)] 0 1181 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 18, 2024, 17:02
από zamploutos
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4921 591551 Τελευταίο μήνυμα Σεπτεμβρίου 17, 2024, 17:57
από xagios