vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

539 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, dkostas, giorgos1999, camber, Jorge, DarkSky

Twitter

Melo by eleaf

Αποσυνδεδεμένος Mitsos10

  • *
  • 87
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #345 στις: Αυγούστου 28, 2016, 19:33 »
Εγω Αντωνη για τον μελο 2 εχω παρει αυτες.
https://www.fasttech.com/products/2994600
Δεν ειναι γνησιες για να εχεις το γνωστο
θεμα με τα προιοντα της aspire που δεν
μπορεις να πληρωσεις απευθειας με paypal
αλλα δεν τις εχω δοκιμασει ακομα.
Σε λιγες μερες θα τις δοκιμασω αν θελεις
στειλε μου μηνυμα να σου πω εντυπωσεις.
Παντως πριν παρω αυτες ειχα δοκιμασει
γνησιες αγορασμενες απο ελληνικο μαγαζι
και ηταν πολυ καλες αν θες τσιγαρισια τζουρα.
Ατμισα περιπου 90μλ υγρου και την αλλαξα
χωρις να μου φερνει υποψια καμενου.
Αν θες δες κι αυτες https://www.fasttech.com/products/2004300.
Στις 5 η μια μου βγηκε τζουφια αλλα οι υπολοιπες που δουλευαν
ειχαν τουλαχιστον 30 με 40μλ αντοχη και μπορεις να παιξεις
και με τσιγαρισια τζουρα με κλειστο τον αερα και πλευμονικη
με τερμα ανοιχτο.

Αποσυνδεδεμένος makrimallis

  • *
  • 21
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #346 στις: Σεπτεμβρίου 07, 2016, 19:22 »
Τις καινούργιες κεφαλές παιδιά τις 0,75 τις δοκιμασε κάνεις να πει εντυπώσεις;

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος kgardas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Try Hard
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #347 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 13:39 »
Πήρα σήμερα μια κεφαλή ECML 0,75Ohm για δοκιμή στον Melo III Mini. Φυσικά ταιριάζει μια χαρά αλλά θέλω να την δοκιμάσω αρκετά ώστε να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα ως προς την λειτουργία της. 
Το (EC)ML στο όνομα της κεφαλής όπως λέει και ο κατασκευαστής αναφέρεται στο ότι έχει την δυνατότητα για mouth to lung. Επάνω στην κεφαλή δίνει ως προτεινόμενα όρια λειτουργίας τα 8 - 25 W, πρακτικά μετά τα 15W σε εμένα άρχισε να έχει ικανοποιητική παραγωγή ατμού ενώ αυτή την στιγμή και μετά από 2ml έχω ανέβει στα 21W όπου η παραγωγή ατμού είναι πάρα πολύ καλή, ζεστός βέβαια ο ατμός και θα χαρακτήριζα και την τζούρα άνετη τσιγαρίσια - σφιχτή πνευμονική. Με τέρμα ανοιχτό τον αέρα έχεις την δυνατότητα για λιγότερο σφιχτή πνευμονική με πολύ καλή παραγωγή ατμου.
Αυτό που με έχει προβληματίσει είναι οτι έχω φαινόμενα υπερτροφοδοσίας και μάλιστα με υγρό 70VG - 30PG (Lamda - 12 Monkeys). Μπορεί να φταίω βέβαια και εγώ γιατί την ξεκίνησα από τα αρχικά προτεινόμενα Watt (8) που σε καμία περίπτωση δεν κάνουν. Θα της δώσω χρόνο λοιπόν να τελειώσει το τανκ και να την καθαρίσω με τινάγματα και ανάποδες τζούρες και να δω πλέον στα 21W την συμπεριφορά της. 
Πρέπει να πω πάντως πως έχοντας δοκιμάσει και την 1,8 από Triton είναι πολύ καλύτερη και γεμάτη η τζούρα της συγκριτικά. Θέλω να δοκιμάσω και με την μικρότερη εισαγωγή από το pin της 1,8 σε αυτή. 

Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #348 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 15:44 »
Έχεις υπερτροφοδοσία με 70/30 diy υγρό ή έτοιμο; γιατί πχ οι Pink Mule 70/30 βάσεις μου φαίνονται πιο παχύρευστες σε σχέση με τα cutwood υγρά, που είναι επίσης 70/30. Πάντως πνευμονικές με 0,75Ω αντίσταση μου φαίνεται κομμάτι δύσκολο για άνθρωπο που κάνει γενικώς πνευμονικές και όχι απλά διάλειμμα από τις τσιγαρίσιες.

Αποσυνδεδεμένος kgardas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Try Hard
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #349 στις: Σεπτεμβρίου 08, 2016, 15:51 »
Είναι 70/30 έτοιμο το υγρό, όχι diy. Έχεις δίκιο για την πνευμονική και γιαυτό έγραψα οτι είναι λιγότερο σφιχτή σε σχέση με την τσιγαρίσια του. Ίσως δεν το διατύπωσα σωστά. Διαφωνώ με το ότι είναι 0,75 Ohm και δεν κάνει για αυτό τον λόγο. Για παράδειγμα οι cCell 0.9Ohm του vaporesso μια χαρά πνευμονικές κάνουν και ας είναι 0.9.
Στην 0.75Ohm εδώ ο περιορισμός είναι στην εσωτερική διάμετρο της αντίστασης που είναι μικρή (και έτσι έπρεπε να είναι αφού και η εταιρεία την χαρακτηρίζει ως MTL). Έχει όμως μεγάλη εισαγωγή από κάτω οπότε έχεις μεγάλη τροφοδοσία αέρα προς την αντίσταση.
Σχετικά με την υπερτροφοδοσία μετά τα πρώτα 2ml (που καταναλώθηκαν πολύ γρήγορα λόγω πειραματισμών), στα 2 επόμενα ml δουλεύει μια χαρά στα 22W. 

Αποσυνδεδεμένος Mad Robot

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #350 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 11:32 »
Μπορείς να αναγνωρίσεις πόσο είναι η διάμετρος της αντίστασης(της κεντρικής τρύπας του αέρα);
Η 1,8 του τρίτωνα είναι 2mm. Θέλω να εκτιμήσω πως είναι σε σχέση με αυτή, γιατί μου φαίνεται πολύ σφιχτή.

Επίσης αν γνωρίζει κάποιος, το ίδιο θα ήθελα να μάθω και για τις 0,9 cell. Οπως έχω παρατηρήσει από φωτογραφίες, δείχνουν να έχουν μικρότερη τρύπα από τις 0.5 Atlantis/Melo.
Βασικά αυτό που ψάχνω είναι κάτι ενδιάμεσα στις 1,8 και 0,5.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 11:37 από Mad Robot »

Αποσυνδεδεμένος kgardas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Try Hard
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #351 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 12:08 »
Η 0,75 έχει διάμετρο 2mm αλλά με μεγαλύτερες οπές εισαγωγής του αέρα από κάτω σε σχέση με την 1,8 και εμένα προσωπικά μου δίνει πιο πολύ και πυκνό ατμό σε σχέση με την 1,8.
Αυτό που μου έκανε μεγάλη έκπληξη είναι οτι ενώ η cCell 0,9 φαίνεται ότι έχει μεγαλύτερη διάμετρο (και έτσι είναι στο πάνω χείλος που καταλήγει η αντίσταση) εσωτερικά είναι και αυτή 2mm.
Οι δοκιμές έγιναν με το τι αξονάκι χωράει από αυτά που έχω σε ένα curo coiler.

Αποσυνδεδεμένος Mad Robot

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #352 στις: Σεπτεμβρίου 10, 2016, 23:46 »
Και εγώ δεν το περίμενα ότι έχει μόνο 2mm διάμετρο η cell 0,9. Βασικά την περίμενα περίπου στα 3. Μπορεί βέβαια να έχει πιάσει μάκα και να μην περνάει μέχρι κάτω το αξονάκι, αφού απ' ότι αναφέρεις το χείλος είναι μεγαλύτερο. Στην επόμενη παραγγελία μου θα βάλω από μία να τις δοκιμάσω και βλέπουμε. Τις 0,5 πάντως τις έχω μετρήσει στα 4,5mm και είναι λογικό ότι μου φαίνονται πολύ αεράτες.

Αποσυνδεδεμένος kgardas

  • *
  • 96
  • Φύλο: Άντρας
  • Try Hard
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #353 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 12:08 »
Έχεις δίκιο!

Σε νέα δοκιμή σήμερα πέρασε το 2,5mm αξονάκι μέσα. Σφιχτά μεν αλλά πέρασε. Αν πάρεις καινούρια για δοκιμή που θα είναι καθαρή κάνε και εσύ μια δοκιμή να δούμε πόσο θα είναι. :)

Αποσυνδεδεμένος Mad Robot

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #354 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 13:16 »
Ναι το φαντάστηκα αυτό γιατί διαβάζω αρκετά εδώ στο φόρουμ και συνήθως χαρακτηρίζονται ως αεράτες. Όταν την έχω θα το αναφέρω. Είναι σημαντική πληροφορία η διάμετρος της κεντρικής τρύπας(ιδιαίτερα στους επισκευάσιμους) και κακός που είναι τόσο παραμελημένη. Γενικά θεωρώ τις τεχνικές πληροφορίες πιο αντιπροσωπευτικές και αξιόπιστες, αφού οι αισθήσεις του καθενός διαφέρουν και είναι υποκειμενικές.

Αποσυνδεδεμένος MiltosΜαντ

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #355 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 14:30 »
Polu aeratos gia ta gousta mou mpeni omos tou triton h 1.8 kefali kai ginete tsigarisios oso xriazete gia mena polu kalos atmopiitis kai ndoumanatos

Πολύ αεράτος για τα γούστα μου μπαίνει όμως του τρίτον η 1.8 κεφάλι και γίνετε "τσιγαρισιος" όσο χρειάζεται για μένα πολύ καλός ατμοποιητής και ντουμανάτος


Διόρθωση Greeklish
Παρακαλούμε: Μην γράφετε Greeklish. Αν έχετε πρόβλημα με το πληκτρολόγιό σας, υπάρχουν αρκετοί μεταφραστές όπως το All Greek to Me ή το Greklish to Greek
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 18:34 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος pngtszs1976

  • *****
  • 3446
  • ὓβρις→ἂτη→νέμεσις→τίσις
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #356 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 19:34 »
Ναι το φαντάστηκα αυτό γιατί διαβάζω αρκετά εδώ στο φόρουμ και συνήθως χαρακτηρίζονται ως αεράτες. Όταν την έχω θα το αναφέρω. Είναι σημαντική πληροφορία η διάμετρος της κεντρικής τρύπας(ιδιαίτερα στους επισκευάσιμους) και κακός που είναι τόσο παραμελημένη. Γενικά θεωρώ τις τεχνικές πληροφορίες πιο αντιπροσωπευτικές και αξιόπιστες, αφού οι αισθήσεις του καθενός διαφέρουν και είναι υποκειμενικές.
Αυτο ακριβως σκεφτομουν οτι σε καθε περιγραφη θα πρεπει να γινεται αναφορα στις διαστασεις της κεντρικης τρυπα εκτος του ρυθμιστη αερα, ειναι οτι πιο σημαντικο για την κατανοηση της λειτουργίας ενος ατμοποιητη 

Αποσυνδεδεμένος Mad Robot

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #357 στις: Σεπτεμβρίου 11, 2016, 23:59 »
Δύστυχος όμως δεν θεωρείτε αυτονόητη αυτή η αναφορά, γιατί προφανώς δεν απαιτείται απ' τους περισσότερους χρήστες. Πρόσφατα αναζητούσα να την βρω για άλλη συσκευή και είχα κοσκινίσει ένα σωρό you tube reviews και τον ιστότοπο του κατασκευαστή, μα δεν κατάφερα να καλυφθώ. Ευτυχώς που έχουμε και το φόρουμ να ρωτάμε και κανέναν.

Αποσυνδεδεμένος thomaspp

  • *
  • 80
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #358 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 16:41 »
.......
 
2) Για Melo, Atlantis, ijust 2, η μεσαία η οποία είναι εργοστασιακή κεφαλή(αυτές που έχουν στην συσκευασία αγοράς του melo) που την κάνουμε επισκευάσιμη με κάθετη αντίσταση, για όσους θέλουν να δοκιμάσουν χωρίς ν΄αγοράσουν επισκευάσιμη  Βίντεο  

........

Προσπάθησα να επισκευάσω την κεφαλή για τον Melo ΙΙΙ σύμφωνα με τον τρόπο που αναφέρει και ο φίλος Κώστας. Παίρνω συνέχεια γεύση καμμένου και το περίεργο είναι ότι όταν βγάζω το βαμβάκι για να δω που υπάρχει το πρόβλημα είναι πεντακάθαρο. Έχει κανείς καμιά ιδέα τι μπορεί να φταίει;

Αποσυνδεδεμένος ΚΩΣΤΑΣ Η2Ο

  • **
  • 355
  • Φύλο: Άντρας
    • KostasSpear
Απ: Melo by eleaf
« Απάντηση #359 στις: Σεπτεμβρίου 13, 2016, 19:12 »
Δεν τροφοδοτείτε με υγρό σωστά το βαμβάκι Μήπως έχεις βάλει πολύ και έχει στουμπώσει στην κεφαλή μέσα και δεν κυκλοφορεί το υγρό; 
Εκτός αν παίζεις σε πολλά βατ 
Δεν έχω πάρει καμένο ποτέ με τις κεφαλές του 

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1687 180438 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 13:33
από funes
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 16 8287 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 26, 2024, 17:10
από Sergios
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 125 33910 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 19:13
από ΛΥΚ
Ηλεκτρονικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS [Ηλεκτρονικά mods] 4914 535556 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 22, 2024, 15:18
από kkoumas
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 229 59729 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 13:39
από Chris66
La Tabaccheria (Αρώματα Εκχυλίσματος Καπνού - ΝΕΤ) [Αρώματα] 3047 237274 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:41
από Milarepa
Υγρα νετ απο παλιά! ΥΓΡΑ (γενικά) 2 563 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 21, 2024, 00:13
από tsep12
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 185 15020 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 20, 2024, 20:16
από e-akapnos
Υγρά Αναπλήρωσης Dinner Lady Έτοιμα υγρά 1239 136093 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 12:53
από Apostolosz
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8819 1085235 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 19, 2024, 00:26
από Σταύρος 63
Taifun GTR clones [Κλώνοι επισκευάσιμων] 169 35345 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 20:19
από axilleaspro
Υγρα net ΥΓΡΑ (γενικά) 24 10171 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 18, 2024, 17:45
από tsep12