vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

193 επισκέπτες, 6 χρήστες
manoslykos, gstamatos, maprix, nikpoth, ahill2, Jorge

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1215 στις: Απριλίου 10, 2016, 14:20 »

Τι θα γινει σημερα ολο μπροστα μου σε βρισκω!  ;D  Και γω  απο Κινα θα του ελεγα να ψαξει, αλλα να πω και κατι ακομη. Ατμιζω μονο σε μηχανικα,χωρις Kick. Φροντιζω παντα να εχω φρεσκοφορτισμενες τις μπαταριες μου και νοιωθω αρχοντας !! :delicious: :delicious:

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1216 στις: Απριλίου 10, 2016, 15:37 »
Θέλει το λιγότερο 1.5Ω αντίσταση;


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Psitgr

  • ***
  • 761
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1217 στις: Απριλίου 10, 2016, 15:52 »
Απ ότι ξέρω δουλεύει και με μικρότερη αντίσταση , αλλά για να λειτουργεί απροβλημάτιστα θέλει παραπάνω.. Το ίδιο ίσχυε και για της evolv όμως..


Υ.Γ. Απο προσωπική πείρα δεν ξέρω τίποτα, εγώ δουλεύω μόνο με ηλεκτρονικά mods.. Ότι σου λέω είναι ότι έχω ακούσει από συνατμιστές. Πάντως στα 5 ευρώ από κίνα δεν χάνεις τπτ να το πάρεις να το δοκιμάσεις.. Ενας καφές λιγότερος.. Η πάρε ένα τηλ στην zerobacco που πουλάνε ένα παρόμοιο να σου πουν..

Αποσυνδεδεμένος ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ

  • **
  • 283
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1218 στις: Απριλίου 10, 2016, 15:57 »
Θέλει το λιγότερο 1.5Ω αντίσταση;

Sent from my iPad using Tapatalk

Ισα-ισα! Στηνω απο 0.8 μεχρι 1.30 Ωμ το πολυ. Αναλογα το συρμα, τον πυρηνα -τη διαμετρο σπειρας σα να λεμε-  και τον ατμοποιητη που θα παιξει πανω στο μηχανικο. Δε χρησιμοποιω Kick. Ισως καποια στιγμη να αγορασω,για να δω πως ειναι. Αλλα μεχρι τοτε,ελπιζω να'χει βγαλει το vir ο ΙΜΕΟ  :D  Μαλλον ομως η ερωτηση σου πρεπει να αφορουσε μηχανικο με Kick πανω,  τωρα που το ξανασκεφτομαι.
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2016, 16:07 από ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ Μ »

Αποσυνδεδεμένος Xainis

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1219 στις: Απριλίου 10, 2016, 16:05 »
Ναι αυτό εννοούσα.

Οκ! Το έβαλα ft. Ρώτησα γιατί έτσι λέει μέσα. Ξέρει κανείς στο lab50 αν χωράει με μπαταρία 18500; Ή θέλει 18350 και ελατήριο;


Sent from my iPad using Tapatalk

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 10, 2016, 18:08 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος Zelatini

  • **
  • 233
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όλα είναι δρόμος...
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1220 στις: Απριλίου 16, 2016, 06:09 »
Τώρα συνειδητοποιώ πράγματα... Το πρώτο μου η.τ. το οποίο μου το πρότεινε και φίλος προσωπικά και με παρότρυνε να το αγοράσω ήταν το Deus μαζίμε έναν ατμο της Joyetech
Με λίγα λόγια μου πρότεινε ένα μηχανικό μοντ!!! Και μαλιστα με δικη του (του φίλου) μπαταρία τυλιγμένη με σελοτειπ.
Πρέπει να τον βρίσω πολύ ή λίγο;  :hmmm:
Με αυτά που διαβάζω για το μηχανικο  νιώθω τυχερή που δεν εξεράγην    :laugh1: μπλακ χουμορ..

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1221 στις: Απριλίου 16, 2016, 06:52 »
Αυτο δεν ειναι μηχανικο.
Απο τη στιγμη που εχει πλακετα για 65W , ειναι ηλεκτρονικο....

Αποσυνδεδεμένος alldaynews

  • ***
  • 629
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1222 στις: Απριλίου 16, 2016, 11:35 »
To Κick που χρησιμεύει ρε παιδιά γιατι και γω σύντομα θα έχω μηχανικό

Αποσυνδεδεμένος stafis

  • **
  • 141
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1223 στις: Απριλίου 16, 2016, 13:58 »
Είναι  για να χαλάσεις ένα μηχανικό και να το κάνεις ηλεκτρονικό.   ;D


Αποσυνδεδεμένος BigSur

  • *****
  • 2958
  • Φύλο: Άντρας
  • Την παλεύω...
    • Vapeorama
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1224 στις: Απριλίου 16, 2016, 15:18 »
Με λίγα λόγια μου πρότεινε ένα μηχανικό μοντ!!! Και μαλιστα με δικη του (του φίλου) μπαταρία τυλιγμένη με σελοτειπ.
Πρέπει να τον βρίσω πολύ ή λίγο;  :hmmm:
Μην τον βρίσεις αλλά μην προτιμήσεις την μπαταρία του. ;)
Το μοντ δεν είναι πραγματικό μηχανικό και κακώς το ονομάζουν έτσι.
Λειτουργεί σαν μηχανικό γιατί δεν ρυθμίζεις ηλεκτρονικά τα βατ ή τα βολτ, απλά καθορίζεις τα βατ με την αντίσταση που χρησιμοποιείς (δέχεται μέχρι 0,15Ω). Όμως μεσολαβεί πλακέτα ή οποία παρέχει ηλ.προστασία, δείχνει το επίπεδο φόρτισης της μπαταρίας, κλειδώνει την συσκευή, "κόβει" μετά από πάτημα κουμπιού 15", και βάζει πλαφόν 65W στο τι ισχύ θα σου δώσει.
[Δεν κατάλαβα από τις περιγραφές αν φροντίζει να δίνει και σταθερό ρεύμα αντί να πέφτει σταδιακά όσο πέφτει η μπαταρία όπως γίνεται με τα μηχανικά.]
Δεν είναι συσκευή που θα προβληματίσει έναν νέο ατμιστή. Θα προτιμούσα να συστήσω κάτι που σου δίνει περισσότερο έλεγχο (κάποιο ξεκάθαρα ηλεκτρονικό μοντ) αλλά φαίνεται κομψό και -αν είναι καλή κατασκευή- ενδιαφέρον. Επίσης, σε βάζει στην λογική των αποσπώμενων μπαταριών, πράγμα που θεωρώ καλό και θα σου είναι χρήσιμο στην συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1225 στις: Απριλίου 17, 2016, 11:56 »
To Κick που χρησιμεύει ρε παιδιά γιατι και γω σύντομα θα έχω μηχανικό

Το kick είναι μια πλακέτα η οποία μπαίνει μεταξύ μπαταρίας και κεφαλής μηχανικού. Χρησιμεύει στην διατήρηση της σταθερής απόδοσης και περισσότερες λεπτομέρειες θα βρεις εδώ

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1226 στις: Απριλίου 18, 2016, 15:57 »
Ήρθε η ώρα για την ερώτηση της ημέρας!
Πρόσφατα έγινα κάτοχος ενός μηχανικού mod. Το θέμα είναι τώρα τι αντιστάσεις ενδείκνυνται γι αυτό. Εγώ φτιάχνω «συντηρητικά» πράγματα, 0.25 ή 0.28 συνήθως Kanthal, σπάνια πιο χοντρό, 5-6 σπείρες οπότε πάνω κάτω στο 1.5Ω. 
Έχω ακούσει πολλούς που λένε ότι στα μηχανικά βάζουν ακόμα πιο χαμηλές αντιστάσεις. 
Τι από τα δύο είναι προτιμότερο;
Όπως μπορώ να σκεφτώ εγώ, στο μηχανικό μου φαίνεται λογικό να χρησιμοποιούμε λεπτά σύρματα, μόνο και μόνο γιατί θέλουν λιγότερη ισχύς για να ανάψουν. Η μπαταρία φρέσκια είναι μόνο στην αρχή, οπότε ένα χοντρό σύρμα μετά από λίγη χρήση θα δυσκολεύεται να δώσει αποτέλεσμα στο μηχανικό.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1227 στις: Απριλίου 18, 2016, 16:11 »
...............και πολυ σωστα το σκεφτεσαι .......................

Αν θελεις λιγο ακομα δυναμη , βγαλε μια - δυο σπειρες να πας καπου στα 1.2 - 1.3 Ωμ και εισαι μια χαρα.
Θα δεις πτωση αισθητη καπου στα 3.4 - 3.5 V.
Καλη ταση για φορτιση.

Αποσυνδεδεμένος evripidis

  • **
  • 290
  • Φύλο: Άντρας
  • Nothing in life is to be feared.
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1228 στις: Απριλίου 18, 2016, 16:31 »
Σε ευχαριστώ Shadockan. Την φόρτιση την κάνω με έναν nitecore i2. Από όσα έχω διαβάσει είναι αξιοπρεπής.


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4514
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1229 στις: Απριλίου 18, 2016, 16:49 »
Kαλος ειναι.
Τον ειχα τον Ι2 και 'γω και τωρα εχω τον Ι4 , αλλα οπως εχω γραψει και στο θεμα των φορτιστων , ειδα προβλημα και στους δυο στο πρωτο καναλι.
Πλεον δουλευω μονο τα τρια καναλια στον Ι4 δυστυχως .

Προσωπικα θεωρω καλυτερο τον Opus και δευτερο τον Xtar VC4.

Στο μηχανικο θα εχεις απολυτα την ενδειξη αν ειναι καλη μια μπαταρια απο το αποτελεσμα που θα παρεις .
Με αντισταση κοντα στα 1.2 Ωμ , ουτε οι 20αμπερες μπαταριες ζοριζονται , ουτε θερμοκρασιες εχουμε , ουτε καυτο ατμο , ουτε μεγαλη καταναλωση ρευματος και υγρου αντιστοιχα.
Πιστευω οτι ειναι πολυ καλη αντισταση για μηχανικο μοντακι , καθως με το συρμα αυτο αλλα και με πιο λεπτο ακομα  (βγαζοντας ακομα μια σπειρα) , θα εχεις ενα μηχανικο που θα δουλευει παρα πολυ ωραια.

Εχω στησει παλαιωτερα τον Diver V1 στα 1.5Ωμ με 0.17mm συμα και συρμα χωρις αντισταση 0.20mm και παρα τα Ωμ , λογο του οτι ηταν πολυ λεπτο το συρμα και σε μικρης διαμετρου αξονακι (1mm) , αρπαζε σε χρονο μηδεν και ειχα παρα πολυ καλη αποδοση.

Οποτε δε χρειαζεσαι συρμα απο αυτο που δενουμε τις μπαλες με τα αχυρα , για να σε ικανοποιησει το αποτελεσμα.

Ο ηλεκτρισμος εχει πολλες παραμετρους και εφαρμογες , οι οποιες παντα ειναι ικανες αναλογα με το τι θελουμε , να παρουμε το επιθυμητό αποτελεσμα .










« Τελευταία τροποποίηση: Απριλίου 18, 2016, 17:04 από shadockan »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες [Μπαταρίες για mod] 8820 1102953 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 17:05
από shadockan
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1463 176797 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 21, 2024, 16:51
από shadockan
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 531 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 360 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 22364 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 285479 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209568 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 68758 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 315763 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15626 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126960 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 95285 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem