vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

495 επισκέπτες, 1 χρήστης
camber

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1290 στις: Αυγούστου 15, 2016, 17:18 »
Καλησπέρα κ από εμενα. Θέλω να πάρω ένα μηχανικό mod και προσπαθώ να βγάλω άκρη. Έχω διαβάσει όλο το νήμα,έμαθα αρκετά καινούρια πράγματα αλλά νομίζω δεν είμαι σε θέση να το πάρω πάνω μου (την επιλογή εννοώ). Ποιο θα προτείνατε για πρώτο μηχανικό? Αν και δεν τα πάω καλά με τους κλώνους στην προκειμένη θα ξεκινήσω με κλώνο γιατί για να πάρεις καλό μηχανικό θες 100αρικο το λιγότερο κ καλύτερα να δω πρώτα αν μου κάνει... Για να μην κάνω πατάτα κ πάρω καμιά μουφιά χρειάζομαι τη συμβουλή σας :-)

Προσωπικά κατέληξα σε 3:
Stingray X, Nemesis (by hcigar) και smpl.

Ποιο θα προτείνατε εσεις,όχι απαραίτητα μεταξύ αυτών των 3...

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1291 στις: Αυγούστου 15, 2016, 19:19 »
Επειδη ειμαι μπερδεμενος λιγο ξαναδιαβασα απο την αρχη πολλεεεες σελιδες και ...

Τελικο λογικο συμπερασμα τα υλικα παιζουν ρολο μονο στα σημεια επαφης/πολους της μπαταριοθηκης?
Πχ. ενα SS μοντακι SMPL , με μονο το κουμπι απο χαλκο/ορυχαλκο ειναι αριστο σε ρευματα χωρις να ειναι κ το υπολοιπο απο αυτα τα υλικα ,ναι ?

Αποσυνδεδεμένος oaksmoke

  • **
  • 276
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1292 στις: Αυγούστου 15, 2016, 19:26 »
Το Nemesis είναι πάντα σταθερή αξία και με πολη καλη υποστήριξη απο ατμομηχανή. 
Μπορείς να το βρεις και μεταχειρισμένο σε πολη καλη τιμη αρκεί να είσαι σιγουρος οτι είναι γνήσιο.
Ενα αλλο mod που θα σου έλεγα να κοιτάξεις ειναι και Το mecha by leo. Αγαπημένο μου mod, και ισχύουν τα ίδια με το nemesis

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1293 στις: Αυγούστου 15, 2016, 19:30 »
Δεν εχω σκοπο να παρω 2ο μοντακι αμεσα, απλα ρωταω για να γνωριζω καλυτερα να μη κανω παραπληροφορηση σε περιπτωση που με ρωτησει καποιος κατι. Ωραιο το νεμεσις  :thumpup: Το mecha δεν το γνωριζω θα ριξω μια ματια.

edit: Προς το παρον περιμενω ατμοποιητη τον fodi f2, και επομενη αγορα 18350 + αρωματα για τα κοκτειλ μου  :yes:

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1294 στις: Αυγούστου 15, 2016, 19:30 »
Χωρις να εχω ασχοληθει αρκετα με τα μηχανικα θα ελεγα οτι καλυτερα να αποφυγεις το smpl και οποιδηποτε αλλο με υβριδικο πολο(επαφη του πολου του ατμο κατευθειαν με την μπαταρια) για να εισαι πιο ασφαλης και σιγουρος(μεχρι να μαθεις το σπορ). Κατι ακομα που μπορεις να κοιταξεις ειναι μηχανικα μοντ που να εχουν ασφαλεια(πχ του gus)

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1295 στις: Αυγούστου 15, 2016, 19:35 »
 :confused1:


Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1296 στις: Αυγούστου 15, 2016, 19:37 »
σε μπερδεψα? :D

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1297 στις: Αυγούστου 15, 2016, 19:41 »
Ασφάλεια εννοείς το kick? Δεν παίρνουν όλα kick αν θες?

Παιδιά κάντε κ καμιά παράθεση γιατί μπλεξαμε τα μπούτια μας  :)

Αποσυνδεδεμένος leftk14

  • **
  • 250
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1298 στις: Αυγούστου 15, 2016, 19:50 »
το kick αν δεν κανω λαθος δινει σταθερα τα watt που ειναι ρυθμισμενο να δωσει. η ασφαλεια οπως και στον πινακα στο σπιτι καιγεται αν περασουν περισσοτερα Α απ αυτα που αντεχει. με λιγα λογια αν γινει βραχυκυλωμα αντι να διαλυσεις την μπαταρια ,καιγεται η ασφαλεια , βαζεις καινουργια και ολα καλα.τα μοντακια του gus Που ειπα εχουν αυτες http://gus-mod.gr/zencart_gus/index.php?main_page=product_info&cPath=4_7_49&products_id=210

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1299 στις: Αυγούστου 15, 2016, 20:02 »
ααααα,μονος μου μπερδευτηκα 0α0χα0αχ0χα
εσεις απαντουσατε στον ElQuico κ εγω ελεγα τι μου λενε αφου αλλο ρωτησα
αχαχαχ0αα0χ

ElQuico οτι σου προτειναν τα παιδια πρεπει να ειναι πολυ καλα. Απο το δικο μου εγω ικανοποιημενος αλλα μου εκανε κατι τρελα το τελευταια 3ημερο κ πατιοταν το κουμπι μονο του απο το βαρος !!@%# Δεν ειναι κ οτι καλυτερο αυτο για μηχανικο.

Aπο οτι εχω διαβασει το κικ μπαινει σχεδον σε ολα αυτου του μεγεθους, απλα πεφτεις ενα μεγεθος στην μπαταρια.
πχ. σε mod για 18650 βαζεις 18500+κικ για να χωρεσουν.

Παντως μου ειχαν προτεινει και κατι αλλα τσιπακια τετοιου στυλ τα οποια ηταν μονο για ασφαλεια βραχυκυκλωματος. Ισως καποιο απο αυτα να μη σε ριχνει σε ογκο.

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1300 στις: Αυγούστου 15, 2016, 20:13 »
Ευχαριστώ για τις μέχρι τώρα απαντήσεις. Εσύ yorwos81 ποιο πήρες τελικά το stingray x?

Δεν κλειδώνει αυτό? Νόμιζα κλειδώνει...

Σ ευχαριστώ κ για τις πληροφορίες σχετικά με το kick  ;)

Παιδιά του gus τα μοντακια τα γνωρίζω αλλά όπως έγραψα κ στην ερώτηση ψάχνω για κανένα καλό κλώνο (έσκασα 150 για τον cloud προσφατα,δεν περισσευουν) για αρχή γιατί δε θέλω να δώσω 100+ από τώρα. Ας το δοκιμάσω πρώτα,να μου κάνει η φάση μηχανικό... 

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1301 στις: Αυγούστου 15, 2016, 20:18 »
Ναι,αφου το τραβηξα και φωτο για το αβαταρ μου  :)

Κλειδωνει. Αρχικα το κλειδωνα μονο οταν το εβαζα στη κολοτσεπη.
Τωρα κλειδω-ξεκλειδω καθε φορα που το σηκωνω απο το γραφειο μου φενεται καπως.
Δεν το κλειδωνα στο γραφειο τις πρωτες μερες.
Eχω μεινει τωρα απο αντισταση κατι μερες και ειμαι απο σαββατοβραδο με κτ τα νευρα μου @$%

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1302 στις: Αυγούστου 15, 2016, 20:28 »
Μάλιστα... και τι παίζει είσαι ικανοποιημενος γενικά? Με τι αντίσταση, τι μπαταρία κ για ποσά ml ατμιζεις ικανοποιητικα?

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1303 στις: Αυγούστου 15, 2016, 20:32 »
Επειδη ειχα πολυ οικονομικο ζορι , του κουμπωσα ενα κλωνο-nautilus x (1.5Ω).
Tωρα περιμενω τον 1ο μου ουσιαστικα ατμοποιητη , πιστευω θα παιξω 1-1.5Ω.

Αν δεν εχεις κανενα μοντακι και παρεις κλωνους για πιο οικονομικα πιστευω 15-20 ευρω θα σε φτασουν να παρεις 2 , να εχεις το 1 ρεζερβα για τιποτα διακοπες, και τετοιου στυλ εξορμησεις.

edit: Μπαταριες πηρα 2 εδω τοπικα , Samsung 25R και Sony VTC5.
edit2: Oταν εχει φρεσκια αντισταση τις πρωτες 3-4 μερες νιωθω ικανοποιημενος. Μετα μερα με τη μερα θελει περισσοτερο ρουφηγμα.
edit3: Δεν ειμαι των πολλων αγορων, αλλα πιστευω ειναι σοφο να εχεις ενα 2ο ηλ.τσιγαρο καβαντζα. (οχι 3ο-4ο-5ο-κτλ)
εδιτ4: 1-1 τα βλεπω κ εγω ? Καταναλωση εχω περιπου 1μλ την ημερα, αλλα πιστευω με το νεο ατμοποιητη οτι θα ανεβει λιγο αν παιξω με ελαφρως λιγο χαμηλοτερες αντιστασεις.
edit5: Η μεγαλυτερη ικανοποιηση μου ειναι οτι δε καπνιζω 1 πακετο καπνο την ημερα
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2016, 20:45 από yorwos81 »

Αποσυνδεδεμένος ElQuico

  • **
  • 111
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1304 στις: Αυγούστου 15, 2016, 20:47 »
Έχω μοντακι, απλά έχει αρχίσει να τα φτύνει... και επειδή με ψήνει η φάση μηχανικό πριν πάρω κάτι "ακριβό" είπα να δοκιμάσω με κανένα καλό κλώνο (αφού απ ότι φαίνεται υπάρχουν) να δω τα μηχανικά κ μετα παίρνω ένα καλό είτε μηχανικό αν μου κάτσει καλά η φαση με τα μηχανικα κ γουστάρω,είτε ηλεκτρονικό αν δεν μου αρέσει τελικά το μηχανικό... άσε που αν βγει καλός ο κλώνος μετά ίσως απλά τσιμπαω μερικές μπαταρίες... αλλιώς τσιμπαω τα @@ μου κ αγοράζω κάτι καλό...

Γενικά δεν γουστάρω το ρίσκο των κλώνων αλλά στην προκειμένη νομίζω είναι πιο σωστή επιλογή αφού δεν ξέρω αν θα μου αρέσει η φάση με το μηχανικό... Οι Άγγλοι λένε "I am not that rich to buy that cheap thing" εννοωντας οτι το φτηνιαρικο θα χαλασει κ θα πρεπει να τα ξανασκασουν... και νομίζω έχουν δίκιο.

Αυτόματη συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
Χαχα, και εγώ τώρα είδα τα edit... Σ ευχαριστώ για τις πληροφορίες  ;)

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171810 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276015 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15281 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13985 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35267 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9384 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364