vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

503 επισκέπτες, 2 χρήστες
dvelev, camber

Twitter

Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1275 στις: Αυγούστου 11, 2016, 22:05 »
Εντάξει για το λεμόνι και το ξύδι.

Αλλά για το αλάτι εγώ μέχρι τώρα ξέρω ότι διαβρώνει τα μέταλλα. :dontknow:

Βέβαια με το αλατολέμονο ίσως να έγινε πιο νόστιμο. :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1276 στις: Αυγούστου 11, 2016, 22:12 »
Ατμίζω (VTC mini) στα 7.5 με 8.5Watt με αντιστάσεις 1.6~1.7Ω (KanthalA1, 0.25mm) με τζούρα ~1sec~1.5seconds.

  
Έτσι λοιπόν να υπολογίζω αντίσταση 1.5Ω kanthalA1 για μηχανικό?  

4V με 1.5Ω = 10.6W (μπαταρία 4.2V)
3.4V με 1.5Ω = 7.7W (μπαταρία 3.6V)

Έλεγα να πάρω έναν χάλκινο κλώνο SMPL V2 + ένα καλό κουμπί για αρχή και αν μ'αρέσει να πάω για κάτι καλύτερο.


Ο Cruizer πιο πανω αναφερει οτι σε μηχανικο μοντακι , ειναι πτωτικη η πορεια του ρευματος σε μηχανικο και ετσι ακριβως ειναι.
Για το λογο αυτο θα δουμε οσο ατμιζουμε , αποτελεσμα ολο και πιο αδυναμο .

Στο ηλεκτρονικο μοντακι ομως , η πλακετα θα τραβαει συνεχεια μια ποσοτητα ρευματος για να μας δεινει συνεχεια αυτο που εχουμε ρυθμισει .
Οποτε η αισθηση θα ειναι διαφορετικη παντα και σε ολη τη διαρκεια .

Κατα τη γνωμη μου , αν κανεις μια αντισταση καπου στα 1.2 Ωμ , θα εχεις πολυ καλη αποδοση απο την αρχη μεχρι το τελος της μπαταριας , που θα καταλαβεις πτωση αποδοσης που δεν θα σε ευχαριστει καπου στα 3.4 V.
Αφου ατμιζεις σε τοσο χαμηλα Watts βεβαια , και με 1,5 Ωμ μπορει και να σου αρεσει , αλλα μαλλον λογο του οτι το ρευμα θα ειναι πιο ομαλο , θα εχεις διαφορετικη αισθηση.

Aν θελεις να αγορασεις ενα τετοιο μοντακι , θα ελεγα οτι το Stingray X ειναι μαλλον το καλυτερο , αλλα οχι τοσο για το θεμα ρευματος , οσο για θεμα αντοχης και φροντιδας .
Εχει ατσαλι σαν επενδυση κι αυτο προστατευει καπως τον χαλκινο σωληνα .
Σαν καθαρισμα εχεις να καθαρισεις επαφες και σπειρωματα , χωρις να σε νοιαζει αν γυαλιζει ή αν πρασίνισε η σωληνα του μοντ.
Επισης τα χερια σου απο το χαλκο θα εχουν μια μυρουδια , ενω στο Stingray X λογο της επενδυσης ειναι πολυ δυσκολο να το παθεις αυτο.

Σαν ρευμα πιστευω οτι ειναι στα ιδια επιπεδα .



Δε ξερω αν ειμαι στο σωστο νημα, αλλα νομιζω πως εδω ειχα διαβασει για την καθαριοτητα με κετσαπ (+λευκο ξυδι).
Σημερα δοκιμασα μια αλλη μεθοδο , λεμονι + αλατι.
Οπως ειχα μισο λεμονι ,εκοψα μια φετα , τη γεμισα αλατι κ αρχιζα να τριβω τα χαλκινα μερη. Στην πορεια εβαζα εξτρα αλατι κ συνεχιζα.
Αν και τα εχω αφησει λιγο τωρα να ποτισουν εκανε καλη δουλεια το λεμονι , θα σας βαλω και φωτο πριν το δεσω σε 2-3 λεπτακια.
 :thumpup:

Ουτε κετσαπ χρειαζεσαι ουτε τιποτα.
Καθαριζεις με βενζίνη καθαρη και εισαι μια χαρα .
Υπαρχει στα σουπερ μαρκετ.
Αφηνεις ενα βραδι το μοντακι μεσα στη βενζινη , καθαριζεις με ενα πανακι , περνας και με ενα πανι αν θελεις το οποιο θα ειναι νοτισμενο με νερο (αν θελεις) και τελος .

Οσο για το κουμπι που εχει αναφερθει οτι δε δουλευει σωστα , με τον καιρο θα κανει την πατουρα που πρεπει και θα παρει τη φορμα που πρεπει.
Μετα θα δεις οτι δεν θα εχει προβλημα .
Εκτος αν θελεις αμεση λειτουργια , οποτε με λιγο (παρα πολυ λιγο) βαζελινη , ειναι μια χαρα .

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1277 στις: Αυγούστου 11, 2016, 22:22 »


Eβγαλαν μαυριλα οι μαγνητες παντως, αλλα γενικα εμεινα ικανοποιημενος

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1278 στις: Αυγούστου 12, 2016, 01:41 »
Δύο κακά έχει το stingray κατά τη γνώμη μου:

1. Θέλει προσοχή στα βιδωματα γιατί ο χαλκός είναι μαλακός

2. Θέλει προσοχή στην αντίσταση γιατί με τέτοιες ρευματάρες, το καψούλι καραδοκεί με φρέσκια μπαταρία...

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1279 στις: Αυγούστου 14, 2016, 10:45 »
@shadockan @Cruiser Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί λέτε ότι έχει καλύτερα ρεύματα το StingRayX από το SMPL. Στο ένα έχουμε κομμάτια που βιδώνονται μεταξύ τους στο άλλο έχουμε μονο ένα βίδωμα αυτό πάνω στον διακόπτη .

Υπάρχει και αυτό το SMPL https://www.fasttech.com/products/3027/10010820/2313301 χαλκός με "επένδυση" απέξω για την μυρωδιά, ή μπορώ να χρησιμοποιήσω και θερμοσυστελώμενο απέξω και να αλλάζω και τα χρώματα μια το μήνα κατα το δοκούν.

Αποσυνδεδεμένος Cruiser79

  • *****
  • 9074
  • Φύλο: Άντρας
  • Ομορφαίνει, δεν παχαίνει!
    • Cruiser's e-liquid reviews
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1280 στις: Αυγούστου 14, 2016, 13:05 »
Φίλε tzifos, ποτέ δεν είπα ότι το Stingray είναι καλύτερο του smpl, δεν θα μπορούσα γιατί α) δεν έχω δοκιμάσει smpl, β) τα μηχανικά μοντ δεν είναι η ειδικότητα μου.

Από όσα έχω δοκιμάσει πάντως, γνήσια και κλώνους, Ένας κλώνος stingray καλά συντηρημένος, είχε τις μικρότερες απώλειες. Και αυτό το λέω με γνώμονα την αίσθηση στη τζούρα και όχι μέτρηση με πολύμετρο.

Από κινητό.


Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1281 στις: Αυγούστου 14, 2016, 16:32 »
Εγώ δεν έχω δοκιμάσει ποτέ μου μηχανικό!!! Εντελώς noobας με αυτό το σπορ :D :D :D

 Το μόνο που καταλαβαίνω είναι λιγότερες επαφές & κομμάτια = λιγότερες απώλειες γι'αυτό έχω την "αίσθηση" ότι τύπου-SMPL mods >>>> όλων. Γι' αυτό έγραψα το παραπάνω.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1282 στις: Αυγούστου 14, 2016, 16:45 »
Eιδες πουθενα να γραφω οτι το Stingray X εχει καλυτερο ρευμα απο το SMPL  ?????
Οχι.......
Αντιθετα εγραψα οτι σαν ρευμα πιστευω οτι θα ειναι στα ιδια επιπεδα .

Και κατι αλλο .....
Υπαρχει Stingray X , το οποιο δεν ειναι κομματιαστο , αλλα ενα tube και με υβριδικο κονεκτορα ....
Αυτο εχω και 'γω ....   8)

Στην τελικη αν ηταν να γραψω κατι για ρευμα και μονο για ρευμα , δεν θα εγραφα ουτε για το SMPL , ουτε για το Stingray X.
Θα εγραφα για το CWB που απο αντοχη ειναι σκυλι σκετο και σαν ρευμα ειναι απιστευτο πραγματικα .
Αναμεσα στο SMPL και το Stingray X δε νομιζω να δουμε διαφορες . 
Αυτο εχουν πει και ατομα που εχουν και τα δυο.
Εχοντας ομως το CWB  και το Stingray X , σε μετρηση ειδα καλυτερο ρευμα στο CWB .
Εντελως αστεια μπορω να πω η διαφορα , αλλα υπηρχε .
Σαν αντοχη φυσικα δεν τιθεται θεμα , γιατι το CWB ειναι απο ξυλο , ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ και κανενα μερος του μοντ που θα μπορουσε να παθει ζημια , δεν ειναι εκτεθειμενο.
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 14, 2016, 16:50 από shadockan »

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1283 στις: Αυγούστου 14, 2016, 21:52 »
Επειδή έχω και τα τρία, συμφωνώ με τον Βασίλη αποπάνω. Μεταξύ smpl όμως και stingray προτιμώ το πρώτο που έχει καλύτερο κουμπί και απουσιάζει το σπαστικό(για μένα) κλείδωμα του stingray.
Στα ρεύματα είναι στο ίδιο επίπεδο.

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1284 στις: Αυγούστου 15, 2016, 01:15 »
Υπαρχει περιπτωση να μπαινει το κουμπι του smpl στο stingray?
Διαγραφη,ακυρο
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 15, 2016, 01:20 από yorwos81 »

Αποσυνδεδεμένος tzifos_f1

  • ***
  • 874
  • Φύλο: Άντρας
  • ζωή ποδήλατο
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1285 στις: Αυγούστου 15, 2016, 01:19 »
Θα βάλω παραγγελία αυτά: https://www.fasttech.com/products/2294101 && https://www.fasttech.com/products/3535900  12κάτι δολάρια να δώ τι είναι το μηχανικό. Έχει και 10% έκπτωση αύριο, με τα βίας δηλαδή 10Ε. Αν δω ότι μ'αρέσει και έχει και καλή αυτονομία (οθόνες κλπ τζιτζιμπλίκια) θα κοιτάζω για κάτι καλύτερο. Ακόμα και τον Erl έχω modάρει να του προεξέχει το θετικό τσουτσούνι, Τηλέμαχοι, LeZephyrοι και λοιποί πανέτοιμοι.

Αποσυνδεδεμένος yorwos81

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1286 στις: Αυγούστου 15, 2016, 01:24 »
Πωωωω, αυτο επρεπε να ειχα παρει !!!
Και το κουμπι μου εχει σπασει τα νευρα , και δε μου αρεσουν πολυ τα σχεδια τα εξωτερικα στο στινρευ μου!
Το απλο ss εχει και τα ιδια ρευματα ?!?!

Μαλλον θα αναθεωρησω την πρωινη παραγγελια μου!  :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1287 στις: Αυγούστου 15, 2016, 01:55 »
Φυσικα και οχι.
Το SS εχει μεγαλυτερες απωλειες απο το χαλκο και τον ορειχαλκο.

Αυτη ειναι και η αναγκη του να φτιαχνονται μηχανικα απο χαλκο και ορειχαλκο.
Οι απωλειες ...........

Αποσυνδεδεμένος drum

  • *****
  • 5371
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1288 στις: Αυγούστου 15, 2016, 02:02 »
Εχει καλυτερη τιμη ο χαλκος κ τον κλεβουν ε? Γιαφτο κ οι απωλειες...
:hmmm:

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μηχανικά mods - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS
« Απάντηση #1289 στις: Αυγούστου 15, 2016, 04:12 »
Αααα...
Ετσι εξηγηται γιατι τα μπρακουλια τρελαίνονται για χαλκο.....
Πρεπει να μαζεψουν περισσοτερο για να βγαλουν χρημα ........ :))

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1457 171818 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 04, 2024, 22:46
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 276118 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15283 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 13986 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9340 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 42951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 410 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35304 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 558455 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182384 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 189 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 9405 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364