vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

277 επισκέπτες, 9 χρήστες
ahill2, Sergios, th3ofilos, maprix, knight77, Buliwyf, lagoudakis, Jorge, costasibiza84

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες


Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5626 στις: Μαρτίου 09, 2016, 18:55 »
Ευχαριστώ για τις απαντησεις. Στο δεύτερο κατάστημα είναι και πιο φθηνές κατά 3 ευρω. Ελπίζω να είναι αυθεντικές ετσι?  Μην εκραγω?
Επίσης ελπίζω να κάνουν για vtc mini και να σηκώνουν μέχρι 20w.. Μέχρι εκεί παω εγω. Έχω λίγο άγχος γιατί ποτέ δεν είχα μοντακι με εναλλασομενες μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5627 στις: Μαρτίου 09, 2016, 19:03 »
Απο εκει την αγορασα και εγω (την χρησιμοποιω στο vtc mini) και ειναι γνησια. Οι 20μπερες μπαταριες σε πανε μεχρι τα 50 βαττ χωρις προβλημα. (εκτος και αν κανεις αντιστασεις κατω απο 0.2 Ωμ - οι φιλοι που κανουν subohming ας με διορθωσουν αν ειμαι λαθος.)

Με αυτες τις μπαταριες (ασφαλους χημειας) δεν προκειται να δεις εκρηξη - το χειροτερο που θα γινει ειναι εκτονωση αεριων (της μπαταριας). Επισης τα ηλεκτρονικα μοντ εχουν κυκλωμα προστασιας που λογικα θα διακοψει την λειτουργια αν καποιο οριο θερμοκρασιας ξεπεραστει.
Aν νοιωσεις οτι το μοντ θερμαινεται πολυ η παρατηρησεις αερια να διαφευγουν απο το μοντ η και τα δυο τοτε αν μπορεις πετα την μπαταρια σε ασφαλες μερος ΧΩΡΙΣ να την ακουμπησεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 09, 2016, 19:25 από Colton50 »

Αποσυνδεδεμένος kostas1177

  • **
  • 148
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5628 στις: Μαρτίου 09, 2016, 19:36 »
Οοκ ευχαριστώ. Φαντάζομαι όταν λες κάτω από 0.2Ω εννοείς σε power Mode ετσι? Σε tc ας  πούμε δεν μπορείς να πας κάτω από 0.2 και να ρυθμισεις μέχρι 20 ή 25 w ετσι?

Αποσυνδεδεμένος Colton50

  • **
  • 433
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5629 στις: Μαρτίου 09, 2016, 19:39 »
Δεν χρησιμοποιω ελεγχο θερμοκρασιας οποτε δεν ειμαι ο καταλληλος να απαντησω  :)

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5630 στις: Μαρτίου 09, 2016, 21:54 »
To μοντακι αυτο , εχει step down.
Οποτε μπορεις να βαλεις οποιαδηποτε αντισταση (μπορει να δωσει ρευμα ακομα και κατω απο το 0.1Ωμ) και να σου δωσει το ρευμα που θελεις ακριβως.
Στον ελεγχο θερμοκρασιας , δεν εχει σχεση ποσα Watts θα δωσεις.
Θα ρυθμισεις για παραδειγμα στους 200°C και τα Watts θα εχουν σαν  ρολο το ποσο γρηγορα θα φτασει η θερμοκρασια της αντιστασης τους 200°C.
Αν κανεις αντ/ση 0.10Ωμ και δωσεις 75W, τοτε σε χρονο μηδεν θα φτασει στη θερμοκρασια που θελεις και μετα θα αυξομειωσει την ενταση του ρευματος για να κρατα τη θερμοκρασια στο σημειο που εχεις επιλεξει.

Σε Power mode , το βασικο ρολο τον παιζει το συρμα που εχεις βαλει.
Αν βαλεις λεπτο συρμα , θα αντεξει λιγοτερα Watts.
Αν βαλεις χοντρο , τοτε θα δεις οτι θα χρειαστεις περισσοτερα Watts για να εχεις το αποτελεσμα που σου αρεσει.
Λιγο γενικοτητα αυτο το τελευταιο που εγραψα , αλλα καπως ετσι παει.  Καπως ετσι παει , γιατι υπαρχουν πολλες παραμετροι που θα πρεπει να λαμβανουμε υποψη.

Αποσυνδεδεμένος k.kazantzoglou

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Vape Traveller
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5631 στις: Μαρτίου 13, 2016, 00:00 »
Καλησπέρα,
Χρείαζομαι την βοήθεια σας μια και ψάχνω για να κάνω rewrapping σε 18650, υπάρχουν έδω στην Ελλάδα μαγαζιά που μπορούν να προμηθευτώ wraps ή να το κάνουν εκείνοι στις μπαταρίες μου;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5632 στις: Μαρτίου 13, 2016, 00:44 »
Eγώ πήρα από εδώ:
http://www.teomav.gr/2016/02/pvc-18650.html#.VuSaqOaffhc
Αλλά είναι στην πόλη μου.
Τώρα για Αθήνα Πειραιά δεν ξέρω.
Πάντως είναι πανεύκολο να το κάνεις μόνος σου.
Βγάζεις με προσοχή το παλιό κάλυμα και την μονωτική ροδέλα που έχει στον θετικό πόλο, περνάς το καινούργιο κάλυμα, βάζεις και τη μονωτική ροδέλα όπως ήταν στον θετικό πόλο και ζεσταίνεις με το σεσουάρ μαλλιών.
Το θερμοσυστελόμενο όπως λέει και η λέξη με την θερμότητα συστέλεται και αγκαλιάζει σφιχτά την μπαταρία.
Έτσι γίνεται καινούργια. :)

Αποσυνδεδεμένος SilverA

  • **
  • 122
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5633 στις: Μαρτίου 13, 2016, 01:02 »
Έχει και εδώ http://e-steamer.com/diy/3d-battery-wraps

Αποσυνδεδεμένος Lerissonq

  • *
  • 38
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5634 στις: Μαρτίου 14, 2016, 03:00 »
Γεια σας και απο εμενα
Ειναι αδυνατον να ψαξω σε τοσες σελιδες να βρω την απαντηση μου οποτε σας παρακαλω οποιος ξερει ας με βοηθησει.Θα ηθελα μια μπαταρια για το evic vtc mini.Δεν εχει ερθει ακομη οποτε το περιμενω και θελω να εχω την μπαταρια οταν ερθει.Δεν ειχα μοντακι παλιοτερα οποτε δεν ξερω σε τι watts θα ατμιζω.Καποιος γνωριζει ποια μπαταρια θα μου προσφερει κυριως ασφαλεια αλλα και οσο το δυνατον αυτονομια?
Σας ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος k.kazantzoglou

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Vape Traveller
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5635 στις: Μαρτίου 14, 2016, 03:50 »
Καλησπέρα,
Στο δικό μου VTC-Mini χρησιμοποιώ μια LG-HG2 και μια Panasonic NCR18650B χωρίς προβλήματα αλλά κυριότερα με μεγάλη αυτονομία καθώς έχουν την μεγαλύτερη χωρητικότητα σε mah αλλα και πολύ μεγάλή παροχή συνεχώμενης τάσης (σε Amps).
Για περισότερες πληροφορίες μπορείς να ανατρέξεις και στον συνημένο πίνακα με χωριτικότητες και παροχή συνεχούς τάσης...


Διαγραφη αμεσης παραθεσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2016, 15:05 από Vrs5 »

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5636 στις: Μαρτίου 14, 2016, 04:11 »
Γεια σας και απο εμενα
Ειναι αδυνατον να ψαξω σε τοσες σελιδες να βρω την απαντηση μου οποτε σας παρακαλω οποιος ξερει ας με βοηθησει.Θα ηθελα μια μπαταρια για το evic vtc mini.Δεν εχει ερθει ακομη οποτε το περιμενω και θελω να εχω την μπαταρια οταν ερθει.Δεν ειχα μοντακι παλιοτερα οποτε δεν ξερω σε τι watts θα ατμιζω.Καποιος γνωριζει ποια μπαταρια θα μου προσφερει κυριως ασφαλεια αλλα και οσο το δυνατον αυτονομια?
Σας ευχαριστω


Μία πολύ καλή μπαταρία για το VTC mini σε αυτονομία αλλά και σε Αμπέρ συνεχούς εκφόρτισης είναι Samsung 30Q, η οποία είναι ισοδύναμη με την LG HG2.

Την LG HG2 όμως δεν την προτείνω γιατί τελευταία κυκλοφόρησαν πολλές μαϊμούδες και είναι δύσκολο να τις ξεχωρίσεις από τις γνήσιες.

Αποσυνδεδεμένος Alxhmisths

  • ****
  • 1019
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5637 στις: Μαρτίου 14, 2016, 05:45 »
Εγώ θα το παίξω φαντασιόπληκτος και θα πω πως η samsung στο smpl δίνει πιο βελούδινο ρεύμα σε σχέση με την LG.

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5638 στις: Μαρτίου 14, 2016, 10:45 »
Δοκιμαζοντας και τις δυο μπαταριες , ειδα διαφορα 0.07V .
Η LG HG2 ειναι δηλαδη 0.07V πιο δυνατη......  
Aυτο φυσικα το ειδα σε μηχανικο.
Σε VV/VW , η διαφορα ειναι στη διαρκεια των μπατριων.
Εδω εχω δει οτι η LG HG2 , δινει διαρκεια 5 λεπτα παραπανω απο τη Samsung 30Q.......

Τωρα αν αυτες τις διφορες καποιος τις ονομαζει καλυτερη αποδοση ............... :dontknow: :hmmm:

Οποτε αντι να ψαχνουμε για την LG HG2 , τι στιγμη που υπαρχουν στην αγορα μπαταριες LG HG2 , που κατω απο το καλυμμα εχουν στοιχειο των 2400mAh , το οποιο κανεις δεν ξερει τι ειναι και πως ειναι   ή στοιχειο  3500mAh που  δεν ειναι ασφαλους χημειας (LG MJ1) στην καλυτερη των περιπτωσεων  .................... , πιστευω οτι η καλυτερη αγορα ειναι η Samsung 30Q..........
Γνωμη μου......

Να αναφερουμε ομως ξανα , οτι σε VV/VW μοντακι , δεν ειναι και έσχατη αναγκη να βαλουμε μπαταρια των 20 Α και να ειναι και ασφαλους χημειας.
Σε VV/VW  το οποιο δουλευει με μια μπαταρια , μπορουμε πολυ ανετα να χρησιμοποιησουμε και μπαταριες οι οποιες ειναι υβριδικες ICR.
Μπαταριες δηλαδη οι οποιες εχουν πολλα mAh και ειναι ικανες για αποφορτισεις μεχρι και 10 Α.
Panasonic NCR A/B/PD/PF/GA/G.
Samsung 29E/32E/35E
LG Chem MH1/MJ1
Αυτες οι μπαταριες ειναι υβριδικες και ονομαζονται NCA (NCR-NCO) και ειναι πιο ασφαλεις απο τις ICR .
Δεν παρεχουν την ασφαλεια των IMR και NMC , αλλα ειναι πιο ασφαλεις απο τις ICR.
Εξαλλου αν καποιος θελει υποχρεωτικα ασφαλους χημειας , υπαρχουν κι αλλες μπαταριες.
Sony Konion   VTC4 - VTC5 - VTC5A
Samsung       20R - 25R
LG      HD2 - HE2 - HE4
Panasonic/Sanyo  UR RX - UR NSX
Oλες ειναι μπατριες απο 2000 - 2600mAh , ασφαλους χημειας και ειναι ολες τους ικανες να δωσουν το ρευμα τους με ενταση 20Α.

Αποσυνδεδεμένος k.kazantzoglou

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
    • Vape Traveller
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5639 στις: Μαρτίου 14, 2016, 10:55 »
Μια διαφορά προς το καλύτερο (περισσότερη διάρκεια)  έχω δει και εγώ με τη HG2 και στο vtc-mini  (σε σχέση με την Panasonic 18650B) και σε Wismec Reuleaux RX200 (σε σχέση με Panasonic, LG HE2, Samsung 25R)

Sent from my SM-G928F using Tapatalk

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Μαρτίου 14, 2016, 11:59 από Tem »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206323 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 232 63676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 21:08
από Ελένη Π
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92847 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3859 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1095 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172850 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278240 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15537 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14226 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9605 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43878 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 500 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix