vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5130 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 20:18 »
Καλησπέρα.
Ποιος είναι ο βαθμός πιθανότητας έκρηξης της μπαταρίας μου, και πόσο σοβαρή βλάβη θα μπορούσε να μου προκαλέσει;


Χρησιμοποιώ
Μπαταρία NOBACCO MAS30 φοβερή και όμορφη.
Ατμοποιητή Kangertech aertank2 τρομερός και αυτός.


Η αντίστασή μου είναι 1.8Ω αλλά επειδή το μοντέλο μου έχει και οθόνη που το μετράει, ο βαθμός ποικίλλει και αλλάζει συχνά απο 1.9 έως 2.2.


Μπορεί να εκραγεί κατα τη χρήση;
Κατα τη φόρτιση; (χρησιμοποιώ καλώδιο κινητού,και κουβούκλιο SAMSUNG για ταμπλετ.)
Το φορτίζω μια φορα το 24 ωρο για όλο το βράδυ.

Να κανω το Σταυρό μου κάθε φορά που το χρησιμοποιώ;;;

Αποσυνδεδεμένος makis66

  • *****
  • 3076
  • Φύλο: Άντρας
  • Ζήσε την κάθε μέρα σου σα νάναι η τελευταία σου
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5131 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 21:44 »
Αλέξανδρε η περίπτωση για να εκραγεί όπως γράφεις αν όλα ειναι σε άριστη κατάσταση είναι πάρα πολύ σπάνια.
Αν είχε συμβεί κάποιο παρόμοιο περιστατικό από νορμάλ χρήση θα είχε μαθευτεί.
Διάβασε τις οδηγίες που είχε το μοντάκι μέσα στο κουτί του και δες τί γράφει για την φόρτιση της μπαταρίας.
Καλό θα ήταν όμως να μην το αφήνεις όλη τη νύχτα να φορτίζει και ειδικά κοντά σε έφλεκτα αντικείμενα.
Το καλύτερο είναι να αγοράσεις και ένα δεύτερο μοντ το οποίο θα χρησιμοποιείς εναλλάξ, έτσι ώστε να φορτίζεις το δεύτερο ώρες που μπορείς περιστασιακά να το παρακολουθείς.
Κατά την διάρκεια του ατμίσματος δεν υπάρχει πιθανότητα έκρηξης επίσης εφόσον όλα λειτουργούν κανονικά και σε φυσιολογικά πλαίσια. Π.χ. ο ατμοποιητής να μην έχει πολύ χαμηλές αντιστάσεις (στο όριο του βραχυκυκλώματος) και ζορίζει πολύ την μπαταρία.
Ότι απορία έχεις ρώτα ελεύθερα. Κανείς δεν γεννήθηκε μαθημένος. :D
Γι αυτό είναι το φόρουμ. ;)

Αποσυνδεδεμένος Steve666

  • *
  • 92
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5132 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 21:57 »
Γειά σας και καλή χρονιά!

31/12/2015 αγόρασα από κατάστημα 3 μπαταρίες LGHG2. Τις χρησιμοποιώ σε Wismec RX200.

Παρατήρησα ότι κατά την φόρτιση η μία από αυτές θέλει 2πλασιο σχεδόν χρόνο φόρτισης (3η περίπου φόρτιση) σε Nitecore ι4 από τις άλλες. Μάλιστα η συγκεκριμένη παρουσιάζει κάποια περίεργα σημεία φθοράς (βαθούλωμα στο μεταλλικό του αρνητικού πόλου και η μεμβράνη της κάπως περίεργη στο ίδιο σημείο. δεν έχει αποκολληθεί όμως) Θεώρησα πως είναι κάτι εργοστασιακό στην "πλαστικοποίηση" και δεν έδωσα σημασία αλλά  ο χρόνος φόρτισης με προβληματίζει. Πάντως φθορά στους αρνητικούς λόγω χρήσης δεν είχαν - αυτό σαν γρατσούνισμα στο μέταλλο από φορτίσεις κτλ.

Η μία μπαταρία φορτίζει σχετικά γρήγορα, η άλλη πιο αργά και η εν λόγω αισθητά πιο αργά. Οι διαφορές τους κατά την χρήση είναι μικρές μεταξύ των τριών.

Είναι λογικό αυτό ή έπεσα θύμα μεταχειρισμένης μίας εξ' αυτών?

Με παραθέτω γιατί είχα δίκιο...τελικά μετά από αυτά που διάβασα αν και δεν ήθελα να πω κατάστημα αγοράς κτλ..

ΔΕΝ είναι δυνατόν GS TANK me Ni200 να μη βγάζει μισή μέρα σε RX200.... Για να μη πω για το 2ωρο~3ωρο με arctic στα 65w.
Ούτε να βλέπω σε 20 ημέρες να κάνουν "βυζί" στο προστατευτικό τους.

Πάω και εγώ αύριο e-cig ... (παρτίδα ...χχχχAC)  :angry_orange:

Το wismec διαβάζει 3.91 ,3.80, 3.91.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 21, 2016, 22:04 από Steve666 »

Αποσυνδεδεμένος giorgos maniadakis

  • *****
  • 2157
  • Φύλο: Άντρας
  • Ποτε μην εκλαβεισ : την σιωπη μου ωσ αδιαφορια ...
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5133 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 22:09 »
Φίλε Αλέξανδρος η μπαταρία η αλλιώς μοντ είναι το istick 30 watt τισ eleaf απλα η nobacco το αγοράζει και το μετονομάζει  mas30 με την άδεια τισ eleaf ...των ατμοποίητης δεν των έχω αλλά παιρνει έτοιμες κεφαλές αντίστασης που δεν δείχνουν ποτε καλά τα ωμ μια παρόμοια εμπειρία είχα με αντίστασης απο των nautilo ...που πολλές φορές την 1.6 ωμ μου την εδειχνε 1.8 και την 1.8 ακομα και 2 ωμ το γενικο προβλημα το εχουν η κεφαλεσ και οχι τοσο η μπαταρία στην σωστη ένδειξη ...πάμε τώρα στην μπαταρία σαν αρχικό πακέτο είναι παρα πολύ καλη για να σου δώσο να καταλάβεις τι τραβούσε απο εμένα την είχα πιπιλα όλοι μέρα με των nautilo και όταν άδειαζε εντελώς έβαζα στην θύρα φόρτισης το καλώδιο και τραβούσα ασταμάτητα η μονη ωρα που χαλάρωνε ηταν όταν πήγαινα για ύπνο από τοτε όλα τα μοντ μπαταρίες που έχω η φόρτιση γίνεται μέσω καλωδίου και θύρας usb και μέρα και νύχτα χωρίς να μου έχει συμβεί  το παραμικρό ...το μονο που θα σε συμβουλευα είναι οτι όταν φόρτιζει  μην τραβάσ τζουρεσ γιατί θερμαίνεται  ποιο πολύ   απο το κανονικό τώρα για να μην έχεις ανχοσ και φοβίες πάρε και μια 2ρη και φορτίζε μονο όταν είσαι παρών  πράγμα που συμβουλεύω αλλά δεν το κάνω ..
Τώρα όσο αν Θεσ να κάνεις το σταυρό σου σαν καλός χριστιανοσ Καντων  αλλά όχι για αυτών των λόγο καλό είναι να απο βάλουμε κάποιες φοβίες 

Στάλθηκε από το Hive V 3G μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος KOSTAS1979R

  • *****
  • 1519
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5134 στις: Ιανουαρίου 21, 2016, 22:13 »
Ποτέ μην λες ποτέ,αλλά προσωπικά δεν θα φοβόμουν κάτι .
Ο βαθμός πιθανότητας έκρηξης είναι απειροελάχιστος και το λέω αυτό διότι δεν έχω δει μέχρι στιγμής να σκάει κάποιο προίον τις Eleaf ismoka και πιστεύω το συγκεκριμένο είναι τις εταιρίας αυτής.
θα σε συνιστούσα να το φορτίζεις με τους προτεινόμενους φορτιστές τις εταιρίας,να μην το φορτίζεις και ατμίζεις ταυτόχρονα και όταν το φορτίζεις να είναι επί την επιβλέψει σου όπως και οποιαδήποτε συσκευή φορτίζουμε.
Τώρα αν σου κάνει κανένα καλό πέσιμο από κάνα 1-2 μέτρα καλό θα είναι να το πας για έλεγχο από εκεί που το πήρες.
Το μόνο πρόβλημα που θα είχα ήτανε ότι μπορεί να μην ατμίζα με αυτό μετά από καμιά 250-300άρια φορτίσεις διότι δεν ξέρω τι μπαταρία φοράει.
Διαβασε και το manual: http://www.nobacco.gr/images/stories/Manuals/Mas_30w_box_manual_ecig.pdf

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5135 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 19:17 »
SOS
Ποιες είναι οι καλύτερες μπαταρίες αυτή τη στιγμή για το vtc mini?
Η αγορά θα γινει από φαστεκ και οι hg2 είναι σε έλλειψη αυτή τη στιγμή.
Ψάχνω δηλαδή μπαταρίες (2 pack) ιδανικά με 3000 mAh, όσο το δυνατόν περισσότερα Αmperes συνεχούς αποφορτισης για ασφάλεια και ασφαλούς χημειας στοιχείο.
Σορρυ αν έχει απαντηθεί η ερώτηση στο παρελθόν αλλά το νήμα έχει μεγαλώσει αρκετά για να ψάχνω μια-μια τις σελίδες.

Αποσυνδεδεμένος Thorin13

  • ***
  • 837
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5136 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 19:23 »
Βάλε αυτές εδώ στην παραγγελία σου και "καθάρισες"...

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5137 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 19:28 »
Τις έχω υπ'οψην μου αυτές. Τα 15A είναι αρκετά και για ατμισμα στα 30-40 watts με 0,5-0,8 Ω (αν χρειαστεί)? Όχι ότι θα γίνεται συνέχεια αλλά που ξέρεις...

Οκ μόλις έκανα τους υπολογισμούς μου κα είναι υπέρ αρκετά νομίζω. Ευχαριστω

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 22, 2016, 19:44 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5138 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 19:36 »
Σαν 20Α θα τις υπολογίζεις τις 30q, απλά η Samsung έχει βάλει λιγότερα στην ετικέτα. Τεστ που έχουν γίνει δείχνουν ότι η διαφορά απόδοσης με τις Hg2 είναι αμελητέα.

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5139 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 19:38 »
Τώρα για μηχανικό (smpl clone) που θελω όσο το δυνατόν περισσότερη δύναμη σε όλο το φάσμα της αποφορτισης της μπαταρίας και όσο το δυνατόν περισσότερα mAh ποιες να επιλεξω? Να βάλω πάλι τις 30q? Έλεγα να βάλω τις vtc5. Ποια είναι η καλύτερη επιλογή εκεί?

Αποσυνδεδεμένος mindtrapper

  • ****
  • 1374
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5140 στις: Ιανουαρίου 22, 2016, 19:46 »
Ανάλογα το build που θα κάνεις. Στα 3000mah νομίζω μόνο hg2 και 30q έχεις σαν επιλογή. Στα 2500-2600mah πας σε 25r ή vtc5, πάλι μέχρι 20Α. Μετά σε πιο λίγα mAh οι επιλογές σου είναι μάλλον η vtc4 ή η hb6, οι οποίες πάνε και λίγο πάνω από 20Α αλλά με το ανάλογο κόστος στην υγεία της μπαταρίας.

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5141 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 02:22 »
Τις έχω υπ'οψην μου αυτές. Τα 15A είναι αρκετά και για ατμισμα στα 30-40 watts με 0,5-0,8 Ω (αν χρειαστεί)? Όχι ότι θα γίνεται συνέχεια αλλά που ξέρεις...

Οκ μόλις έκανα τους υπολογισμούς μου κα είναι υπέρ αρκετά νομίζω. Ευχαριστω

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
τα εχει πει ο shadockan 100φορες ρε παιδια
λιγο διαβασμα στο νημα..

Αποσυνδεδεμένος ioan

  • **
  • 185
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5142 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 03:03 »
Φίλε μου τα είχα διαβάσει αλλά τώρα που τα χρειάζομαι δεν τα βρησκω.. Είναι κ 515 σελίδες το νημα. Σορρυ κιόλας..

Αποσυνδεδεμένος antonelos

  • *****
  • 1899
  • Φύλο: Άντρας
  • Ξέρεις απο e-VESPA???
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5143 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 03:13 »
ολα καλα, δεν σου την ειπα αλλα καθε 2-3 σελιδα τα λεει

Αποσυνδεδεμένος godspeed

  • **
  • 319
  • Φύλο: Άντρας
  • Nicotine-Alcohol Addict! *_*
Απ: Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες
« Απάντηση #5144 στις: Ιανουαρίου 23, 2016, 13:09 »
εγω παντως που θελω για το vtc mini και μετα απο μικρη ερευνα που εκανα, προτιμησα να παρω απο τοπικο καταστημα 1-2 sony vtc5 . ειχα κ εγω στο μυαλο μου τις hg2.. αλλα ειδα οτι υπαρχει μια ελαττωματικη παρτιδα.





 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63730 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206356 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92860 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3867 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1100 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172863 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278306 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15541 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14231 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9612 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43897 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix