vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

264 επισκέπτες, 10 χρήστες
Jorge, giannis89_10, camber, bloodlessz, tibolaso, Milarepa, Sergios, vasim, th3ofilos, ZoeM

Twitter

Μπαταρίες για mod: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ και νέες κυκλοφορίες

Αποσυνδεδεμένος vigilante1924

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
είμαι εντελώς σκραπας και έλεγα μηπως ήταν καλήτερα αλλα άμα μπορω να κάνω την δουλεια μου με 20Αμπ τότε μια χαρα~!
τουλαχιστον στην αρχη πιστευω πως δεν θα χρειαστω πανω απο 150w οπωτε να παω σε μια απο τις 20αμπερες 
αν παρω την vtc4 θα κραταει υπερβολικα λιγο η μπαταρια; συγνωμη αν γινομαι κουραστικος... με εχετε βοηθησει ηδη υπερβολικα! 
ευχαριστω πολυ παιδια που μπηκατε στον κοπο να απαντησετε!!! να είστε καλα!

Συνδεδεμένος camber

  • *****
  • 3875
  • Φύλο: Άντρας
    • camber
Τις κατηγορίες δεν πολυκατάλαβα φίλε camber...εγώ δηλαδή που έχω φτάσει maximum τα 35watt μέχρι τώρα, σε ποια κατηγορία ανήκω? :tongue_smilie:
Μπέμπη ή έχει και πιο κάτω? :eyesplash:
Κατηγορία αγέννητων σαν κι εμένα :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Εγώ πάντως απο ότι βλέπω...στο πέραμα θα γίνει ο πρώτος ντουμανοδιαγωνισμός στην Ελλάδα  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος vigilante1924

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
χαχαχα ρε παιδια και εγω με το eleaf 50ς στα 20 -25 ατμιζω... δηλαδη με το 200ari και αυτους τους νεους ατμοποιητες στα 100 δεν θα μπορω να το κατεβασω καν?  απλα νομιζα οτι ειναι κατι διαφορετικο και οτι παμε αναγκαστικα πιο ψηλα για να νιωσουμε

Αποσυνδεδεμένος Χαραλαμπος

  • **
  • 327
  • Φύλο: Άντρας
  • Ρουνι,ρουνι,υπουλο κακο γουρουνι
Λοιπον ο νεος νομος που ακομα δε νομιζω να εχει καταλαβει κανεις με ακριβεια τι καταργειται,τι αλλαζει,τι θα υπαρχει στην αγορα απο ατμο,μοντ κτλ  :hmmm:
(π.χ τι μοντακια θα παιζουν?,θα υπαρχουν επισκευασιμοι ατμοποιητες,εστω και 2mlοι,αρα συρμα και βαμβακι?,ποσα € θα πανε οι βασεις γιατι 0.10€/ml αυξηση που λενε  ακουγεται πολυ ρε παιδια,για υγρο ατμισης μιλαμε οχι ντραγκς ;D
Σιγουρα οτι πωλειται σημερις στα μαγαζα θα πωλειται κανονικα μεχρι και το νοεμβριο και απο το 2017 αυξηση τιμων...
Τωρα σχετικα με τις μπαταριες 18650 λεω να παρω  μια δευτερη να εχω καβατσα 
Ειμαι αναμεσα στην LGHG2 που εχω μια τετοια Samsung 30q και Sony VTC5,καμια γνωμη?
Αν και λογικα μπαταριες θα παιζουνε...

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
χαχαχα ρε παιδια και εγω με το eleaf 50ς στα 20 -25 ατμιζω... δηλαδη με το 200ari και αυτους τους νεους ατμοποιητες στα 100 δεν θα μπορω να το κατεβασω καν?  απλα νομιζα οτι ειναι κατι διαφορετικο και οτι παμε αναγκαστικα πιο ψηλα για να νιωσουμε


Βρε ότι θέλεις κάνε...κανείς δεν θα σου πεί τι θα κάνεις...
Αλλά επειδή διάβασα "νόμιζα" στην πρότασή σου, μήπως καλύτερα να το ψάξεις λίγο πρώτα και να σιγουρευτείς πριν πας σε κάποια αγορά, ίσως και ακριβή, που στο τέλος δεν θα σε ικανοποιήσει? Ή θα υπερκαλύπτει έστω τις ανάγκες σου?
Επειδή η διαφορά που περιέγραψες είναι τεράστια, εγώ στη θέση σου, το λιγότερο που θα έκανα θα ήταν να ψάξω πρώτα να δοκιμάσω κάτι τέτοιο έστω...αλλά εγώ είμαι εγώ...και εσύ είσαι εσύ... ;D
Αναγκαστικά οι αμερικάνοι μας πάνε εκεί που είναι και η χώρα της υπερβολής όμως ε... ;)

Αποσυνδεδεμένος vigilante1924

  • *
  • 5
  • Φύλο: Άντρας
τωρα πάει, το πήρα σχεδον εφτασε, αλλα είναι υπερβολικα φθηνα.. δεν θελω να γραψω σαιτ γιατι παιζουν και τα ελληνικα μαγαζια στο φορουμ που αναγκαστικα λογω φορολογιας κλπ εχουν πιο ανεβασμενες τιμες, δεν θελω να δημιουργησω προβλημα.

να προσθεσω οτι παιζει αυτο που πηρα να ερθει του χρονου Ελλαδα...

Αποσυνδεδεμένος shadockan

  • *****
  • 4512
  • Φύλο: Άντρας
Δεν εχω laptop για ακομη μια φορα....   Τη γκαντεμια μου μεσα......

Πολλες κατασκευες μπορουν να ζητουν τρελα νουμερα εντασης (Amps).
Αυτο δε σημαινει οτι δεν θα δουλεψουν και με λιγοτερα....

Το DNA200 , γραφει 23 - 50+ Amperes.
Αυτη την ενταση τη χρειαζεται απο τη μπαταρια οταν βαζουμε την κατωτερη Ωμικη τιμη και ζηταμε τα 200W.
Εδω πλεον δεν μιλαμε για Li-Ion 18650 , αλλα για μπαταριες LiPo που τις δυναμεις αυτες τις εχουν για πρωινο.....

Αγορασε μπαταριες οπως οι :
Samsung 30Q - 25R - 20R
LG HG2 - HE2 - HE4 - HD2
Sony VTC3 - VTC4 - VTC5 - VTC5A
Panasonic/Sanyo UR NSX - UR RX
και μη ψαχνεις τι λεει οκαθε κατασκευαστης...
Οι περισσοτεροι αναφερονται σε πολυ διαφορετικα πραγματα απο αυτα που ενδιαφερουν εμας.

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Δεν εχω laptop για ακομη μια φορα....   Τη γκαντεμια μου μεσα......

Πάρε desktop ;)... με μιά προσεκτική επιλογή θα σου βγάλει 10+ χρόνια άνετα 8)


Αποσυνδεδεμένος ksenia

  • **
  • 406
  • Φύλο: Γυναίκα


Καλησπέρα παιδιά! Μια ερώτηση.. Εχω αυτήν την μπαταρία κ την είχα πάρα πολύ καιρό στο ψυγείο γιατί δεν την χρισημοποιουσα. Αυτή είναι για πέταμα τώρα?

Στάλθηκε από το SM-N910C μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Στείλε την στην ανακύκλωση...

Για ποιό λόγο την έβαλες στο ψυγείο? :dontknow:

Αποσυνδεδεμένος Tem

  • *****
  • 9595
  • Φύλο: Άντρας
Nωρίτερα σήμερα μου συνέβη το εξής με μια LGHG2. Την είχα ξεχάσει στην τσέπη μου και ξαφνικά άρχισε να ανεβάζει υπερβολικά θερμοκρασία. Κάποια μεταλλικά αντικείμενα (κλειδιά και λοιπά) με τα οποία ερχόταν προφανώς σε επαφή η μπαταρία στην κυριολεξία δεν πιάνονταν. Τι μπορεί να συνέβη ? Υπάρχει κίνδυνος έκρηξης ?

Eπανέρχομαι στο θέμα με το ερώτημα αν είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιηθεί πάλι η  συγκεκριμένη μπαταρία. Από περιέργεια την έβαλα στο mod και λειτουργεί κανονικά αλλά μήπως είναι προτιμότερο να πάει για πέταμα ?

Αποσυνδεδεμένος tsiv

  • *****
  • 2868
Θέμη... και για σένα η ίδια απάντηση...

Ανακύκλωση.

Αποσυνδεδεμένος terminator

  • 3
  • Φύλο: Άντρας
Eπανέρχομαι στο θέμα με το ερώτημα αν είναι επικίνδυνο να χρησιμοποιηθεί πάλι η  συγκεκριμένη μπαταρία. Από περιέργεια την έβαλα στο mod και λειτουργεί κανονικά αλλά μήπως είναι προτιμότερο να πάει για πέταμα ?
Είσαι τυχερός που δεν έσκασε ή δεν πήρε φωτιά. Μπαταρίες ΠΑΝΤΑ σε πλαστική θήκη (είναι πάμφθηνες) όταν τις μεταφέρουμε (ειδικά πάνω μας) για να έχεις το κεφάλι σου σίγουρο.
Να την ανακυκλώσεις καλύτερα (λογικά δεν έχει πρόβλημα) αλλά δεν παίζουν με αυτά τα θέματα.

Θα ήθελα την βοήθειά σας με μερικές απορίες.
Θέλω να αγοράσω το συγκεκριμένο mod και για μπαταρίες είχα καταλήξει στις samsung 30Q (από μια προηγούμενη απάντηση σ'αυτό το θέμα).
Μετά από κάποιο ψάξιμο βρήκα το παρακάτω ,το οποίο ποιο πολυ με μπέρδεψε παρά με βοήθησε :

https://www.e-cigarette-forum.com/forum/threads/advice-needed-best-18650-batteries-to-use-with-istick-100w.688490/

Σύμφωνα με αυτό η μία samsung 30Q είναι μέχρι τα 40W ενω οι δύο μέχρι τα 80W.
Οχι ότι θα ατμίζω σωνει και καλά στα 100W ,απλά είμαι άσχετος και περίεργος και θέλω να κάνω τα πειράματά μου για να μάθω ,με ασφάλεια.

Αν τελικά είναι μια χαρά οι samsung 30Q τότε αυτές :
http://www.cvapor.com/2pcs-samsung-inr18650-3-6v-30q-3000mah-flat-top-rechargeable-li-ion-battery.html#
να τις αγοράσω η όχι;
Αλήθεια (είπαμε θέλω να μάθω !!) ο λόγος που λέει 40W και 80W είναι γιατί αυτές οι μπαταρίες είναι 15Α ; Δηλαδή ειναι καλύτερο να πάρω στα 20Α ή 25Α ή και 30Α;
Αν ισχύει αυτό , ποιες προτείνετε ως οι καλύτερες δυνατές στις 3000mAh;

Οσον αφορά στην φόρτιση. Είναι αλήθεια ότι αν τις φορτίζω μέσω του usb που έχει το mod δε θα φορτίζονται σωστά και θα μειωθεί ο χρόνος ζωής τους;
Αν είναι απαραίτητος ο εξωτερικός φορτιστής , τι λέτε γι'αυτόν ;
http://www.cvapor.com/nitecore-d2-digicharger-with-2-channels.html
Σταματάω εδώ γιατί νομίζω ότι το παρατραβάω !
Ευχαριστώ για κάθε απάντηση.

EDIT
Συγνώμη για το λάθος topic. Θεώρησα ότι εφόσον με ενδιαφέρει το συγκεκριμένο mod ,εδώ έπρεπε να ρωτήσω. Το ξαναγράφω στο σωστό μέρος.

« Τελευταία τροποποίηση: Μαΐου 26, 2016, 11:03 από tsvagelis »

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63692 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206335 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3864 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172856 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 278263 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15540 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14229 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9610 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43885 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 502 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix