vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

179 επισκέπτες, 7 χρήστες
Tem, paiktaras, lagoudakis, Jorge, kyrgiannis, pirate, white varadero

Twitter

Αλλεργία στην PG;

Αποσυνδεδεμένος vterm

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Αλλεργία στην PG;
« στις: Αυγούστου 25, 2011, 00:23 »
Το παρόν κλειδώθηκε,
Η συνέχεια εδώ:
ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ - ΕΝΟΧΛΗΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ: Μια δική μας "έρευνα"







Παιδιά, δυστυχώς δε μου πηγαίνει και πολύ καλά το ηλεκτρονικό κάπνισμα  :wall:
Είμαι από τις λίγες περιπτώσεις (απ' ότι φαίνεται) που είμαι αλλεργικός στην προπυλενογλυκόλη!!!
2-3 μέρες αφότου το ξεκίνησα, τρελλή φαγούρα στα χέρια (από τον καρπό μέχρι και τον ώμο) εξανθήματα στο ύψος των μπράτσων (από την εσωτερική μεριά)
και αργότερα εμφανίστηκαν και εξανθήματα στα πόδια, από το γόνατο και κάτω...
Είμαι με αντισταμινικά ακόμα. (σκεφτείτε δε, πως δεν έχω άλλες γνωστές αλλεργίες!!!)
Δεν το έβαλα κάτω, παρήγγειλα υγρά με φυτική γλυκόλη από το funstore και ξανάρχισα από εχθές....so far so good!
Απ' ότι είδα βέβαια, κανείς δεν έχει ποικιλία γεύσεων σε υγρά με VG.
Γνωρίζετε μήπως καταστήματα (Ευρώπη ή Αμερική) που να στέλνουν internationally και να έχουν ποικιλία σε τέτοια υγρά;;
Ουφ, πάλι καλά που είχα τη διάθεση να συνεχίσω...μπορώ να πω, πως την τελευταία εβδομάδα ταλαιπωρήθηκα αρκετά με αυτό το θέμα...
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 22, 2016, 20:11 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #1 στις: Αυγούστου 25, 2011, 00:25 »
Παιδιά, δυστυχώς δε μου πηγαίνει και πολύ καλά το ηλεκτρονικό κάπνισμα  :wall:
Είμαι από τις λίγες περιπτώσεις (απ' ότι φαίνεται) που είμαι αλλεργικός στην προπυλενογλυκόλη!!!
2-3 μέρες αφότου το ξεκίνησα, τρελλή φαγούρα στα χέρια (από τον καρπό μέχρι και τον ώμο) εξανθήματα στο ύψος των μπράτσων (από την εσωτερική μεριά)
και αργότερα εμφανίστηκαν και εξανθήματα στα πόδια, από το γόνατο και κάτω...
Είμαι με αντισταμινικά ακόμα. (σκεφτείτε δε, πως δεν έχω άλλες γνωστές αλλεργίες!!!)
Δεν το έβαλα κάτω, παρήγγειλα υγρά με φυτική γλυκόλη από το funstore και ξανάρχισα από εχθές....so far so good!
Απ' ότι είδα βέβαια, κανείς δεν έχει ποικιλία γεύσεων σε υγρά με VG.
Γνωρίζετε μήπως καταστήματα (Ευρώπη ή Αμερική) που να στέλνουν internationally και να έχουν ποικιλία σε τέτοια υγρά;;
Ουφ, πάλι καλά που είχα τη διάθεση να συνεχίσω...μπορώ να πω, πως την τελευταία εβδομάδα ταλαιπωρήθηκα αρκετά με αυτό το θέμα...

Η αλλεργική προδιάθεσή σου είναι τεκμηριωμένη ιατρικά;

Αποσυνδεδεμένος vterm

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #2 στις: Αυγούστου 25, 2011, 00:30 »
όχι δεν είναι, αλλά δεν άλλαξα τίποτα άλλο αυτές τις ημέρες....
Έκανα ότι έκανα πάντα, οι διατροφικές μου συνήθειες οι ίδιες ακριβώς....
Συν του γεγονότος, ότι μόλις σταμάτησα το υγρό, άρχισα μετά 36 ώρες να καλυτερεύω...
Εσένα που θα πήγαινε το μυαλό σου;

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #3 στις: Αυγούστου 25, 2011, 00:41 »
χωρις να ειμαι ειδικος, οι 36 ωρες μου φαινονται πολλες...ειδικα με τα αντισταμινικα. Απλα και μονο για να αρχισεις να καλυτερευεις. Μηπως ειναι κατι αλλο και απλα δεν το ξερεις η σου διαφευγει???

ΕΝΤΙΤ: Οσο για vg και γευσεις, το φανστορε εχει και ετοιμα, αλλα και υλικα για να κανεις δικες σου προσμιξεις  :thumpup: (εγω τουλαχιστον απο κει παιρνω μεχρι τωρα)

Αποσυνδεδεμένος Gabriel74

  • ****
  • 1482
  • Φύλο: Άντρας
  • Plaudite, amici, comedia finita est!
    • Violin love
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #4 στις: Αυγούστου 25, 2011, 00:42 »
Φίλε μου το θέμα δεν είναι που πάει το δικό μου μυαλό...
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το γεγονός οτι χωρίς να έχεις ιστορικό άλλων αλλεργιών, χρησιμοποιείς αντισταμινικά για μια αυτοδιαγεγνωσμένη αλλεργία...
Δεν σου λέω οτι μπορεί να μην είναι αυτό που φαντάζεσαι...αυτό που σου λέω είναι οτι θα έπρεπε να επισκεφθείς έναν ιατρό ώστε να σε κατευθύνει σωστά και υπεύθυνα τόσο ως προς την διάγνωση και την αιτιολογία των εξανθημάτων όσο και στην αντιμετώπιση...

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #5 στις: Αυγούστου 25, 2011, 00:45 »
Φίλε μου το θέμα δεν είναι που πάει το δικό μου μυαλό...
Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι το γεγονός οτι χωρίς να έχεις ιστορικό άλλων αλλεργιών, χρησιμοποιείς αντισταμινικά για μια αυτοδιαγεγνωσμένη αλλεργία...
Δεν σου λέω οτι μπορεί να μην είναι αυτό που φαντάζεσαι...αυτό που σου λέω είναι οτι θα έπρεπε να επισκεφθείς έναν ιατρό ώστε να σε κατευθύνει σωστά και υπεύθυνα τόσο ως προς την διάγνωση και την αιτιολογία των εξανθημάτων όσο και στην αντιμετώπιση...

+1!! συμφωνω απολυτα!!  :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος vterm

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #6 στις: Αυγούστου 25, 2011, 00:47 »
τι να σου πω ρε συ Αλέκο, δε νομίζω να είναι κάτι άλλο...
Παρόλα αυτά, με το που θα δω ότι γίνομαι τελείως καλά, ίσως το ξαναδοκιμάσω για να βεβαιωθώ...
Επίσης μου είπανε (από κατάστημα) ότι μπορεί να μην είναι η γλυκόλη προπυλενίου στην οποία έχω αλλεργία, αλλά κάποιο άρωμα ίσως που περιείχε ένα από τα υγρά που δοκίμαζα...
Είμαι προσεκτικός όμως, γιατί όπως καταλαβαίνεις δεν πέρασα και τις πιο ευχάριστες στιγμές....
(off topic: η φωτό στο avatar σου τα σπάει....)

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #7 στις: Αυγούστου 25, 2011, 00:49 »
Εγω θα ελεγα να ακουσεις τον gabriel και να συμβουλευτεις γιατρο(υς). Τιποτα δε θα χασεις  ;)

ΥΓ. Σ ευχαριστω πολυ  :)

Αποσυνδεδεμένος vterm

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #8 στις: Αυγούστου 25, 2011, 00:55 »
Φίλε Gabriel, συμφωνώ μαζί σου, απλά το θέμα αλλεργιών και εξανθημάτων είναι τόσο δύσκολο, που αν επισκεφτείς δερματολόγο θα ακούσεις:
α, κάτι θα σε τσίμπησε, ή κάτι θα έφαγες που είσαι αλλεργικός και θα κατηλήξει να σου δώσει αντισταμινικά και αλοιφές!
(τα αντισταμινικά τύπου ζιρτέκ, δεν είναι κάτι το φοβερό...αν έχεις υγιή νεφρά το χειρότερο που μπορείς να πάθεις, είναι να σε πιάσει υπνηλία)
Δε σου κρύβω ότι δοκίμασα να επικοινωνήσω με τη δερματολόγο μου εκείνες τις ημέρες, αλλά δε φανταζεσαι πόσο δύσκολο είναι να βρεις γιατρό στην Αθήνα το 15Αύγουστο!!!
Τώρα για να κάνεις το test αλλεργίας (αυτό με τις βελόνες) ώστε να σου τεκμηριώσει κάποιος σε τι είσαι και σε τι δεν είσαι αλλεργικός....φίλε δε θέλω να το κάνω, εκτός και αν παραστεί μεγάλη ανάγκη ποτέ!!

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #9 στις: Αυγούστου 25, 2011, 02:33 »
Ίδια ακριβώς συμπτώματα από την PG αλλά κάπως πιο ήπια είχα διαβάσει και στο ecf από μια κοπέλα. Το γύρισε σε VG και δεν είχε πρόβλημα. Υπάρχει ένα μικρό ποσοστό αλλεργικών στην PG. Στη VG νομίζω είναι πιο ασυνήθιστο.
Δε θα απέκλεια όμως και το ενδεχόμενο να είναι κάποιο συστατικό (π.χ. άρωμα) μέσα στο υγρό που δημιουργεί το πρόβλημα. Πιστεύω θα το βρεις τι φταίει. Άμα σου περάσει, σε ανύποπτο χρόνο κάποια στιγμή αργότερα δοκίμασε για λίγο ένα άλλο υγρό με PG. Τότε θα φανεί πιστεύω αν είναι η PG ο ένοχος.

Αποσυνδεδεμένος vterm

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #10 στις: Αυγούστου 25, 2011, 02:58 »
Ίδια ακριβώς συμπτώματα από την PG αλλά κάπως πιο ήπια είχα διαβάσει και στο ecf από μια κοπέλα. Το γύρισε σε VG και δεν είχε πρόβλημα. Υπάρχει ένα μικρό ποσοστό αλλεργικών στην PG. Στη VG νομίζω είναι πιο ασυνήθιστο.
Δε θα απέκλεια όμως και το ενδεχόμενο να είναι κάποιο συστατικό (π.χ. άρωμα) μέσα στο υγρό που δημιουργεί το πρόβλημα. Πιστεύω θα το βρεις τι φταίει. Άμα σου περάσει, σε ανύποπτο χρόνο κάποια στιγμή αργότερα δοκίμασε για λίγο ένα άλλο υγρό με PG. Τότε θα φανεί πιστεύω αν είναι η PG ο ένοχος.

Σ' ευχαριστώ Atmos και γω το ίδιο πιστεύω!
Αλήθεια, από ποια shops ψωνίζετε από άλλες χώρες ρε παιδιά;

Αποσυνδεδεμένος vterm

  • *
  • 13
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #11 στις: Αυγούστου 25, 2011, 03:02 »
ΕΝΤΙΤ: Οσο για vg και γευσεις, το φανστορε εχει και ετοιμα, αλλα και υλικα για να κανεις δικες σου προσμιξεις  :thumpup: (εγω τουλαχιστον απο κει παιρνω μεχρι τωρα)

Αλέκο, σήμερα μιλούσα με το funstore, και τους ρώτησα συγκεκριμένα, εκτός από τα ecopure έχω άλλες επιλογές σε γεύσεις από VG; Και μου είπανε "όχι, αυτά φέρνουμε"!
Εσύ, πως τις κάνεις τις προσμίξεις; Sorry, είμαι και ψάρακας....Αν έχεις χρόνο και διάθεση να μου πεις, pm me! Εκτός και αν υπάρχει κανένα σχετικό topic....

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #12 στις: Αυγούστου 25, 2011, 03:47 »
Για προσμείξεις εδώ: http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2733.0.html
και στον πίνακα με τα υγρά: http://e-kapnisma.gr/index.php/board,21.0.html

Ας παραμείνουμε στο θέμα μας.

Αποσυνδεδεμένος Kir Fanis

  • *
  • 862
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #13 στις: Αυγούστου 25, 2011, 10:39 »
2-3 μέρες αφότου το ξεκίνησα, τρελλή φαγούρα στα χέρια (από τον καρπό μέχρι και τον ώμο) εξανθήματα στο ύψος των μπράτσων (από την εσωτερική μεριά)
Φίλε μου σχεδόν το ίδιο σε μικρότερο βαθμό είχα πάθει κ εγώ.Από τον αγκώνα μέχρι το μπράτσο αλλά από την εξωτερική πλευρά είχα γεμίσει εξανθήματα.Φοβερή φαγούρα σε σημείο από το ξύσιμο να τα ματώνω.Θυμάμαι ένα βράδυ είχα τέτοια φαγούρα που δεν μπορούσα να κοιμηθώ.Μου ερχόταν να βγάλω το δέρμα.Να σου πω την αλήθεια νόμιζα ότι θα είχαν υγρό τα χέρια μου καμιά φορά όταν γέμιζα το καρτό και χωρίς να τα πλύνω έπιασα το μπράτσο.Τώρα όμως διαβάζοντας κ την δική σου περίπτωση μάλλον είναι η pg τελικά.Τις πρώτες 10-15 μέρες άτμιζα αποκλειστικά μόνο pg.Μετά άρχισα τα υγρά με pg-vg κ τελευταία όσο περισσότερο vg μπορώ(απλά επειδή θεωρώ ότι είναι πιο υγειηνή).Χωρίς να κάνω τίποτα σχεδόν έχουν εξαφανιστεί τώρα.

Θα ατμίσω μερικές μέρες μόνο pg για να σιγουρευτώ αν ήταν απ αυτό τελικά
« Τελευταία τροποποίηση: Αυγούστου 25, 2011, 10:45 από Kir Fanis »

Αποσυνδεδεμένος E-Alekos

  • **
  • 127
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος δεν έχει μυαλό, έχει πόδια.
Απ: Αλλεργία στην PG;
« Απάντηση #14 στις: Αυγούστου 25, 2011, 11:42 »
[spoiler]vterm, φιλε μου, διαβασε καλα τα λινκ που σου εστειλε ο ατμος. Αν κατι δε καταλαβεις ρωτας  ;)

Επισης τσεκαρε και εδω για συνταγες για να παρεις μια ιδεα τι παιζει.

http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,1394.0.html

εδω για αρωματα
http://www.funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=64

εδω για βασεις
http://www.funstore.gr/index.php?target=categories&category_id=65[/spoiler]

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 346 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21817 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283289 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209248 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67895 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176002 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314776 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15038 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126143 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94951 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4910 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix