vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

120 επισκέπτες, 5 χρήστες
antiklitos140, Milarepa, Jorge, camber, Doubt

Twitter

Αρωματικοί υδρογονάνθρακες

Αποσυνδεδεμένος DARK ANGEL

  • *****
  • 1508
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠοτΕ ΔεΝ ΕφΥγα ΑΠο ΕδΩ.....
Απ: Αρωματικοί υδρογονάνθρακες
« Απάντηση #15 στις: Μαΐου 29, 2011, 14:28 »
ΟΤΑΝ ΚΑΠΝΙΖΑΤΕ-ΜΕ? ΚΑΝΑΤΕ ΕΡΕΥΝΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΒΛΑΒΕΡΕΣ ΣΥΝΕΠΕΙΕΣ ΤΟΥ ΤΣΙΓΑΡΟΥ? ΓΙΑΤΙ ΤΩΡΑ ΜΕ ΤΟ ΑΤΜΙΣΜΑ ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ??  δεν ειπα να παμε στα τυφλα ναι? μα γιατι ολος αυτος ο πανικος? αναφερομαι στον werto με καλη προθεση παντα!!!! Στα τοσα χρονια που πολλοι ατμιζουν δεν θα ειχαν μιλησει??? Εγω πιστευω οτι οχι μονο δεν θα ειχαν μιλησει μα θα μας εκαιγαν σε σταυρους επανω εμας με τα ητ!!!!!!!!!!!!! Γιατι ξερεις τι ει ναι να φευγεις απο ενα κακο οπως το κτ κ να ανακαλυψεις οτι το ητ ειναι πιο επικυνδυνο? Γιατι αν καταλαβα εδω καλα μαλλον καποιοι θελουν να μας περασουν αυτο το μηνυμα κ συγγνωμη αν εγινα απολυτη. Αυτο ολο μου θυμιζει κατι που λεω :Δεν ειμαι τοσο εξυπνη για να πω ψεματα μα ουτε τοσο χαζη για να πω αληθεια!!! Ισως να μην βγαζετε νοημα μα ο  καθενας μας ατμιζει με δικια του ευθυνη νομιζω??????

Αποσυνδεδεμένος werto

Απ: Αρωματικοί υδρογονάνθρακες
« Απάντηση #16 στις: Μαΐου 29, 2011, 16:32 »
Τι να κάνω ρε παιδιά με έχετε στριμώξει κ πρέπει να απαντήσω:
1.Φίλε craven σε ευχαριστώ για το καλωσόρισμα.
2.Το "ρωτάω" πάει στο γεγονός ότι δεν γνωρίζω σε ποια κατηγορία μπαίνουν τα e-liquids, ποια νομοθεσία τα ελέγχει. Δεν θα έπρεπε κατα τη γνώμη σου;
3.Οι τσιχλοφουσκοκαραμελες υπόκεινται σε άλλη κατηγορία.
4.Δεν βλέπω κανέναν να αναρωτιέται τι υπάρχει μέσα στο άρωμα. Οι εταιρίες προστατεύονται από τον συγκεκριμένο όρο. Οι καταναλωτές ομώς;
5.Εννοείται ότι θα προτιμήσω απόλυτα όταν σε ένα e-liquid αναγράψουν για παράδειγμα εκχύλισμα ματζουράνας! Είναι κακό να ξέρω τι περιέχει; Στους παραγωγούς λέω πολύ απλά ότι θέλω να ξέρω τι περιέχει κ η απάντηση είναι δεν περιέχει "αυτό" ή το "άλλο". Ωραία κάποιος από μας ξέρει ακριβώς τι περιέχει το άρωμα στο υγρό που έχει αγοράσει; Γιατί να μην παίρνω το e-liquid που δεν περιέχει άρωμα (φυσικά κ υπάρχει στην αγορά) κ να μη βάζω το πράσινο τσάι εγώ; (είμαι πολύ τεμπέλης για να κάνω κάτι τέτοιο φυσικά). Για την flavorart δεν το ήξερα αυτό! Πολύ ενδιαφέρον!
6.Parpen θα με τρελάνεις! Δηλαδή με έχουν βάλει οι καπνοβιομηχανίες να γράφω στα forum; Ή η μυστική ένωση περιπτεράδων;
7.Όσο για το κανονικό τσιγάρο πιστεύω ότι αν ήταν καινούργιο προϊόν όποιος το έβγαζε στη αγορά θα πήγαινε κατ' ευθείαν φυλακή. Αλλά όταν υπάρχει κατεστημένο πώς να το σπάσεις;
8.Πλέον "ατμίζω" κ εγώ, κ ήδη νιώθω πολύ καλύτερα! Έχει αλλάξει ακόμα κ η γεύση του φαγητού μου για να μην πω για το βάρος στο στήθος που είχα όταν υπερέβαλα με το κάπνισμα. Κ δε φοβάμαι καθόλου το ΗΚ αφού είναι το μοναδικό που με έχει βοηθήσει να κόψω το κανονικό. Και δε φοβάμαι ότι είναι καρκινογόνο! Απλά επειδή στη βιομηχανία των αρωμάτων χρησιμοποιούνται κατά κόρον οι κυκλ. υδρογ. θεωρώ ύποπτο όποιον δε με ενημερώνει για το προϊόν του.
PS: Please μη με flameάρετε!

Αποσυνδεδεμένος craven.gr

  • *
  • 1238
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν δεν είμαι εδώ... μάλλον κάτι μαστορεύω..
Απ: Αρωματικοί υδρογονάνθρακες
« Απάντηση #17 στις: Μαΐου 29, 2011, 16:48 »
Απο ότι καταλαβαίνω, ίσως για δικού σου λόγους δεν θέλεις να πείς ποια υγρά ατμίζεις...   Δεκτό.

Αν επιμένεις να έχεις αμφιβολίες, νομίζω ότι η nobacco σε κάλυψε, όπως και η ανακοίνωση της flavorart, η οποία χρησιμοποιεί φυτικές η φυσικές πρώτες ύλες. 
Οπότε η επόμενη αγορά υγρών....  ξέρεις απο που θα είναι..  :thumpup:

Πληροφοριακά, εγώ όπως και πολλοί εδώ, φτιάχνουμε τα υγρά μόνοι μας..
Προσωπικά, έχω κόψει και τα αρώματα.. :yes:

Καλή συνέχεια......... 

Αποσυνδεδεμένος Abet

  • *****
  • 3073
  • Φύλο: Άντρας
  • Ατμιζω απο 9/9/09 τυχαίο ?
Απ: Αρωματικοί υδρογονάνθρακες
« Απάντηση #18 στις: Μαΐου 29, 2011, 17:25 »
Παράθεση
Για την flavorart δεν το ήξερα αυτό! Πολύ ενδιαφέρον!
Καλωσήρθες κι απο μένα werto
Σόρυ που στην έπεσαν όλοι κι εγώ μαζί, αλλά έχει γίνει παράδοση στο φόρουμ , όταν κάποιος "γκρινιάζει" με το καλημέρα σας. (σημείωσε τα εισαγωγικά στο γκρινιάζει)  :laugh1:
Οι προβληματισμοί σου είναι προβληματισμοί όλων μας, αλλά απ την άλλη είναι και μια άμυνα των φορουμιστών, γιατί έχουν συμβεί πολλά και διάφορα στο παρελθόν.

Για τη flavorart τώρα,
λέει ότι διαθέτει φυσικά αρώματα και δίνει τον επίσημο ορισμό των φυσικών αρωμάτων εδω, καθώς και των συνθετικών (όχι τεχνητών)
"..Natural and artificial flavors are defined for the consumer in the Code of Federal Regulations. A key line from this definition is the following: " a natural flavor is the essential oil, oleoresin, essence or extractive, protein hydrolysate, distillate, or any product of roasting, heating or enzymolysis, which contains the flavoring constituents derived from a spice, fruit or fruit juice, vegetable or vegetable juice, edible yeast, herb, bark, bud, root, leaf or similar plant material, meat, seafood, poultry, eggs, dairy products, or fermentation products thereof, whose significant function in food is flavoring rather than nutritional." Synthetic  flavors are those that are made from components that do not meet this definition. ..."

Αποσυνδεδεμένος marbass

  • ****
  • 1139
  • Φύλο: Άντρας
  • Smoke free since 24/9/2009
Απ: Αρωματικοί υδρογονάνθρακες
« Απάντηση #19 στις: Ιουνίου 03, 2011, 20:39 »
Χθες ήμουν με έναν φαρμακοποιό και συζητώντας μου είπε ".... τουλάχιστον δεν έχεις τους κυκλικούς αρωματικούς υδρ/κες του ΚΤ.....".
Με αφορμή αυτό μου διευκρίνισε οτι οι KAY είναι χημικές ενώσεις που παράγονται κατά την καύση στο ΚΤ και οτι δεν έχει σχέση η λέξη άρωμα των ΚΑΥ με τα υλικά που χρησιμοποιούνται ως άρωμα σε διάφορα άλλα πράγματα. Δηλαδή κάθε άρωμα-εσάνς κλπ δε σημαίνει ότι περιέχει ΚΑΥ.
 

Αποσυνδεδεμένος saxo_29

  • **
  • 239
  • Φύλο: Άντρας
  • GGTS #937 & Iatty, GG Stealth #568, GGTB...
Απ: Αρωματικοί υδρογονάνθρακες
« Απάντηση #20 στις: Ιουνίου 06, 2011, 15:54 »
Κύριοι και κυρίες, ένα έχω να πω... και το Δ.Ν.Τ καθώς και η Ε.Κ.Τ βλάπτουν σοβαρά την υγεία ( και ψυχολογία) του καθένα μας. Δεν είδα  όμως να τους περάσει από καμιά χημική ανάλυση κανένας. Για να μην αρχίσω να υπ-αριθμώ και 300 άλλα προϊόντα που συγκαταλέγονται στην λίστα των βλαβερών ( βλέπε σύνταγμα).

Αποσυνδεδεμένος TzinIs

  • *
  • 73
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Αρωματικοί υδρογονάνθρακες
« Απάντηση #21 στις: Ιουνίου 06, 2011, 16:09 »
Φίλε parpen δεν προσπαθώ να βρω ψεγάδι στο ΗΚ. Ίσα ίσα επειδή έχω γίνει ήδη fan του ΗΚ θα ήθελα περισσότερη ενημέρωση. Εσύ κατάλαβες ότι είπα ότι κ η πατάτα έχει αρ.υδρογ..!!! Εγώ όμως σου λέω ότι πολύ απλά οποιαδήποτε εταιρία μπορεί στον όρο parfum να βάλει οτιδήποτε θέλει χωρίς να ενημερώνει τι περιέχει παρά μόνο να δίνει ένα γενικό msds. Το msds δεν είναι η ανάλυση των στοιχείων του προϊόντος αλλά ένα έγγραφο 16 σημείων που αναφέρει πώς πρέπει να χειρίζεται το προϊόν κ κάποια safety instructions. Και είναι υποχρεωτικό για κάθε εταιρία να το παρέχει για τα προϊόντα της (σε αυτές τις κατηγορίες). Όσο για το προϊόν της nobacco οι ίδιοι θέλησαν να κάνουν περαιτέρω αναλύσεις και είναι προς τιμή τους! Το msds δεν συμπεριλαμβάνει χρωματογραφία αλλά η εταιρία πολύ σωστά ζήτησε κ τη συγκεκριμένη ανάλυση. Επίσης θα ήθελα να γνωρίζω τα e-liquids σε ποια κατηγορία προϊόντων έχουν καταταχτεί κ ποια νομοθεσία τα ελέγχει. Γιατί ακόμα κ τα καλλυντικά τα οποία είναι προϊόντα εξωτερικής χρήσης μόνο (με ελάχιστες εξαιρέσεις) ελέγχονται από τον ΕΟΦ. Πόσο μάλιστα ένα προϊόν το οποίο θα μπαίνει στους πνεύμονές σου για χρόνια κάθε 5 λεπτά. Η ερώτησή μου δεν είναι καθόλου ρητορική αλλά ρωτάω απλά επειδή δε γνωρίζω!
Η εκάστοτε εταιρία δεν οφείλει ούτε να έχει υπαλλήλους καθηγητές πανεπιστημίου, ούτε να προσπαθεί να αποδείξει ό,τι το προϊόν της δεν είναι ελέφαντας. Έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό. Η νομοθεσία είναι αυτή που οφείλει να βοηθήσει αυτά τα προϊόντα να είναι ασφαλή κ με πλήρη πληροφόρηση καθοδηγώντας στην ουσία τις εταιρίες για το τι πρέπει να πραξουν.

 ...μην απορεις...και γω ενα ποστ αστειευομενος εκανα,και με πιασανε και μενα απο τα μουτρα...ειναι μεχρι να γνωριστουμε μαλον καλυτερα .....τι να πω...;)

Αποσυνδεδεμένος Yiannis Rasta

  • *****
  • 1411
  • Φύλο: Άντρας
  • keep walking
    • YIANNIS STAMATIOU
Απ: Αρωματικοί υδρογονάνθρακες
« Απάντηση #22 στις: Οκτωβρίου 31, 2012, 11:05 »
Για οσους κανουν αναγνωση για πρωτη φορα ή εκ νεου το θεμα,
να πω οτι οι αποψεις που ακουγονται ειναι ολες περα για περα ειλικρινεις !!
Ειχα την ευκαιρια να γνωρισω απο κοντα τον werto - Κλεομενη και παραμενει
πιστος φιλος του ατμισματος.
Οι αποψεις που εκφραζει εχουν βασεις απο επαγγελματικη προϋπηρεσία μιας και
εργαζεται και ζει σε Ευρωπαϊκες χωρες με αντικειμενο που εμπεριεχει τον ελεγχο
και πιστοποιηση συνθεσης προϊόντων.
Παραλληλα ειναι ενας ανερχομενος καρδιολογος που κανει πλεον ειδικοτητα.
Η διακριτικη του παρεμβαση αλλα και ο μικρος αριθμος μηνυματων μπορει να δινει εσφαλμενη εντυπωση στον αναγνωστη.
Για την ιστορια να πω πως οταν εγραφε τους παραπανω προβληματισμους,
ατμιζε αρωματικα υγρα.
Οσοι προσανατολιζονται σε αγευστα υγρα και προβληματιζονται η συνεχεια.....


Ψηφοφορια: <<Aρωματικα Υγρα ή Σκετα Υγρα>>


Kαλυτερη Βαση VG που εχετε ατμισει !!!!

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 333 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 257 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21742 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283177 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209097 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67676 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 175846 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314609 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 14997 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 125998 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94898 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4876 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix