vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

174 επισκέπτες, 6 χρήστες
Tem, camber, Milarepa, manoslykos, nXtLs, itinenkoaz

Twitter

Αναλογία νικοτίνης /ml σε σχέση με το κάπνισμα γίνεται κατάχρηση νικοτίνης?

Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Υπαρχει βεβαια και το συγκεκριμενο θεμα στο forum που δινει μια πολυ καλη αναλογια υγρου-ΚΤ ( http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,226.0.html ) η οποια παροτι δε στηριζεται σε επισημη ερευνα στηριζεται στη λογικη. Και μεχρι να υπαρξει ερευνα (αν υπαρξει) που να καταριπτει τη λογικη τοτε ειναι οτι πιο σωστο γνωριζουμε για την ωρα.

Αποσυνδεδεμένος panos

  • *****
  • 2780
  • Φύλο: Άντρας
  • Πολιτης διεφθαρμένης φορομπανανίας τρίτης διαλογής
Η σωστή έκφραση πάντως θα έπρεπε να είναι


"Σε x ml y περιεκτικότητας σε νικοτίνη περιέχεται η ποσότητα νικοτίνης που περιέχεται σε 1 πακέτο τσιγάρα z  μαρκας."
Η έκφραση "αντιστοιχεί" τελικά είναι πολύ παραπλανητική. Δεν υπάρχει περίπτωση να πάρεις την "ευχαρίστηση" ενός πακέτου τσιγάρων απο
π.χ. 2 φιλτράκια 901 high, εγώ τουλάχιστον.


Τίποτε δεν αντιστοιχεί σε ένα πακέτο τσιγάρα κατά τη γνώμη μου.

Είναι σα να λές ότι ένα ποτήρι ζαχαρόνερο αντιστοιχεί με μια τούρτα. Η τούρτα έχει και άλλα 50 συστατικά όμως εκτός από τη ζάχαρη...(και άλλη γεύση...)

Αποσυνδεδεμένος ArXoS

  • ***
  • 857
  • Φύλο: Άντρας
    • Συνταγές μαγειρικής και ζαχαροπλαστικής
makk  :thumpup: :thumpup: συμφωνώ σε όλα όσα έγραψες
Αν και σε μένα νομίζω οτι καταναλώνω πιο πολύ υγρά από ότι με τους tank

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Υπάρχει το θέμα που αναφέρθηκε πριν αλλά και πολλά άλλα σχετικά ακόμα.
Όπως ειπώθηκε αυτό ήταν μια προσπάθεια αντιστοίχισης σε κ.τ. βασισμένη στη λογική. Τίποτα δεν είναι σίγουρο όμως γιατί αναφέρθηκαν και έρευνες που έλεγαν ότι η πρόσληψη νικοτίνης με το η.τ. μπορεί να είναι έως και μηδενική!! Δεν μπορώ να πω ότι το πιστεύω αλλά υπάρχουν πολλές απόψεις για το θέμα.
Σύντομα θα αναβαθμιστούν πολλά παλιά άρθρα που αρχίζουν πια να είναι παρωχημένα λόγω νεοτέρων εξελίξεων.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιουλίου 02, 2011, 10:59 από Atmos »

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Υπαρχει βεβαια και το συγκεκριμενο θεμα στο forum που δινει μια πολυ καλη αναλογια υγρου-ΚΤ ( http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,226.0.html ) η οποια παροτι δε στηριζεται σε επισημη ερευνα στηριζεται στη λογικη. Και μεχρι να υπαρξει ερευνα (αν υπαρξει) που να καταριπτει τη λογικη τοτε ειναι οτι πιο σωστο γνωριζουμε για την ωρα.

Η λογική που χρησιμοποιείται υποθέτει πως η πρόσληψη της νικοτίνης δια μέσω του καπνού της καύσης ενός τσιγάρου με την πρόσληψη μέσω της παραγωγής του ατμού, είναι ίδια.

Αυτό, είναι εντελώς αυθαίρετο να το υιοθετήσει κάποιος, όταν δεν υπάρχει (ακόμη) το παραμικρό εύρημα.

Σε μια "έρευνα" που παρουσιάστηκε, ανέφερε πως με το Η.Τ, υπάρχει μηδενική σχεδόν πρόσληψη νικοτίνης, ανεξάρτητα μάλιστα από την περιεκτικότητα του υγρού.
Σχεδόν όλοι μας το αμφισβητήσαμε αφού η εμπειρία μας, ήταν εντελώς διαφορετική.

Πέραν της άποψης του Πάνου, που είναι απόλυτα σωστή και συνιστά την άποψη 1 Ml=15 τσιγάρα ακόμη πιο αυθαίρετη, αφού δεν λαμβάνεται υπόψιν καμία πρόβλεψη ούτε του υγρού ούτε της κατηγορίας του τσιγάρου, ακόμη και αν λαμβανόταν, θα συνέχιζε να είναι αυθαίρετη για τους λόγους που προανέφερα.

Edit: Με πρόλαβες ατμέ...

Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Σιγουρα μια ερευνα θα μας ελυνε πολλες αποριες. Διαβαζω εδω οτι αναλογα τη συσκευη που χρησιμοποιουμε ειναι και η καταναλωση υγρου. Οποτε σαφως και δε μπορεις να ξερεις ποσα μλ αντιστοιχουν σε ενα πακετο ΚΤ.  Διαβασα για παραδειγμα πριν εδω http://e-kapnisma.gr/index.php/topic,2444.255.html οτι στο ego-t γεμιζε ο χρηστης ανα 1-2 ωρες το tank. Αν ειναι αυτο που παιρνει 1,2 μλ τοτε καταναλωνε αρκετο υγρο σε μια μερα οταν για παραδειγμα το hybrid με νορμαλ χρηση δεν αδειαζει τα 3 μλ την μερα. Αυτο σημαινει πως ο ιδιος χρηστης μπορει να λαβει αναλογος το ΗΤ πολυ παραπανω η πολυ λιγοτερη νικοτινη σε μια μερα χωρις αυτο να τον ενοχλησει. Χωρις δηλαδη να νιωσει στερηση. Που θελω να καταληξω ομως. Μηπως τελικα πραγματι η νικοτινη που δεχομαστε απο το ΗΤ ειναι οντως μηδενικη; Γιατι αν δεν ειναι, και με δεδομενο οτι ειτε με ΗΤ ειτε με ΚΤ η νικοτινη που χρειαζομαστε ειναι αναλογη με το ποσο εθισμενοι ειμαστε, θα επρεπε ο χρηστης που ειχε για παραδειγμα μεχρι τωρα το ego να νιωθει συνδρομο στερησης αν αγορασει ξαφνικα το hybrid και στο αντιθετο θα πρεπει να παρουσιασει παρενεργειες απο την υπερβολικη προσληψη νικοτινης σε σχεση με πριν.

Αποσυνδεδεμένος steven_creta2

  • **
  • 187
  • Φύλο: Άντρας
Το είχα γράψει και σε άλλο post και το ξαναγράφω και εδώ
Προσωπική εμπειρία (αλλά ειμαι σίγουρος οτι το έχετε παρατηρήσει και άλλοι):
Με το κτ δεν την πάλευα να μείνω άκαπνος για πάνω απο ένα τρίωρο και ειδικά το πρωί με τον καφέ. Τώρα με το ητ ,ενώ ατμίζω πολύ περισσότερα mg νικοτίνης δεν αισθάνομαι σε καμία περίπτωση στέρηση - έλλειψη νικοτίνης (έχω περάσει αρκετά 8ωρα στην δουλειά χωρίς το ητ αφού συχνα το ξεχναω σπιτι)

1ml=15 τσιγάρα  1πακέτο τσιγάρα=30 χρόνια ατμίσματος (υπερβολικό???  :hmmm:)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Έχει παρατηρηθεί από πολλούς αυτό.

Αποσυνδεδεμένος atmistis

  • ****
  • 1462
  • Φύλο: Άντρας
και να μην ξεχνάμε το βασικό :) το πως νιώθεις ΕΛΕΥΘΕΡΑ τα πνευμόνια σου, ενώ συνεχίζεις την συνήθεια να "καπνίζεις", ατμίζοντας κάτι κατά ΠΟΛΥ ποιο ευχάριστο και μυρωδάτο από το ΑΗΔΙΑΣΤΙΚΟ Κ.Τ. :thumpup: :thumpup:

Αποσυνδεδεμένος parpen

  • ****
  • 1006
  • Φύλο: Άντρας
  • A-2 + PP by Craven.gr + VV +Rc_mizer by Sokin
    • Parpen's e-liquid calculator
Δεν ξέρω τι ακριβώς παίζει, αλλά....κάπου είχα διαβάσει (σιγά μη θυμόμουν που) πως η νικοτίνη, δεν είναι αυτού καθ' εαυτού εθιστική. Αυτό που κάνει, είναι να απελευθερώνει μια άλλη ουσία που υπάρχει στα εγκεφαλικά κύτταρα η οποία προκαλεί το αίσθημα της ικανοποίησης και ευφορίας.

Επομένως επειδή με το κανονικό τσιγάρο, η πρόσληψη της νικοτίνης είναι ταχύτατη και απότομη, απότομη είναι και η έκκληση της ουσίας αυτής. Κάτι σαν έκρηξη δηλαδή.
Με το Η.Τ, επειδή η πρόσληψη δεν είναι το ίδιο γρήγορη,αλλά αργή, δεν υπάρχει η ίδια έκρηξη με αποτέλεσμα σιγά σιγά να υπάρχει ένας αποεθισμός του εγκεφάλου.

Να πω πάντως την πικρή μου αλήθεια, είναι ώρες που μου έρχεται πολύ έντονα να καπνίσω τσιγάρο και αυτό δεν πιστεύω πως έχει να κάνει με τα mg που ατμίζω και την συνολική κάλυψη που έχω σε νικοτίνη, αλλά έχει να κάνει ακριβώς με την έκρηξη που γράφω πριν, ειδικά κάποιες στιγμές,  και το ότι ο εγκέφαλος τις θυμάται αυτές τις εκρήξεις και τις αναζητά.




Αποσυνδεδεμένος xristosxat

  • *
  • 84
  • Φύλο: Άντρας
  • Οτι του φανει του λολοστεφανη....
Τι να πω; Αν ισχυει αυτο με τον αποεθισμο τοτε γι´ αυτο δεν εχει προβλημα ο φιλος παραπανω που δεν τον νοιαζει οταν ξεχναει το ΗΤ στο σπιτι. Αλλα εδω υπαρχει μετα ενα αλλο θεμα. Οτι ειναι θεμα συνηθειας και μονο γιατι ουσιαστικα δεν χρειαζομαστε τη νικοτινη , τουλαχιστον μετα απο καποιο διαστημα , αλλα χρειαζομαστε τη κακη συνηθεια. Υπαρχει δηλαδη εθισμος στη συνηθεια και οχι στη νικοτινη....

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat
Eγω παλι , μονο το 1ο τριμηνο ειχα καποιες ελαχιστες στιγμες αναγκης για κτ . Επισης , πιστευω πως και το μεγεθος του ητ σε αντιθεση με το κτ με εχουν κανει να ξεχασω την συνηθεια να το εχω πχ κρεμασμενο στο στομα η αναμεσα στα δαχτυλα μου. Με βρισκει εντελως αντιθετο το γεγονος οτι οι νεωτεροι αναζητουν με παθος κατι να μοιαζει οπτικα με κτ . Η δυναμη της συνηθειας οπως ξερουμε ειναι τεραστια και ενα συν με το ητ ειναι το βαρος του που δεν σου επιτρεπει συμπεριφορες κτ .

Αποσυνδεδεμένος SEB

  • *****
  • 5898
  • Φύλο: Άντρας
Πιστευω οτι αν υπηρχε ενα υγρο χωρις νικοτινη που θα μου εδινε το ΧΤΥΠΗΜΑ που μου δινει η 36αρα δεν θα ειχα κανενα απολυτως προβλημα να συνεχισω και χωρις νικοτινη.
Και μιλαω για υγρο και οχι κατι τυπου q-hit κτλ ;)

Αποσυνδεδεμένος Atmos

  • *****
  • 5632
  • Φύλο: Άντρας
    • Ηλεκτρονικό κάπνισμα
Eγω παλι , μονο το 1ο τριμηνο ειχα καποιες ελαχιστες στιγμες αναγκης για κτ . Επισης , πιστευω πως και το μεγεθος του ητ σε αντιθεση με το κτ με εχουν κανει να ξεχασω την συνηθεια να το εχω πχ κρεμασμενο στο στομα η αναμεσα στα δαχτυλα μου. Με βρισκει εντελως αντιθετο το γεγονος οτι οι νεωτεροι αναζητουν με παθος κατι να μοιαζει οπτικα με κτ . Η δυναμη της συνηθειας οπως ξερουμε ειναι τεραστια και ενα συν με το ητ ειναι το βαρος του που δεν σου επιτρεπει συμπεριφορες κτ .

Ίσως όμως για μερικούς το η.τ. που μοιάζει με κ.τ. να είναι και απαραίτητο σαν μεταβατικό στάδιο. Το βάρος αυτών των η.τ. είναι πιο μικρό, είναι αυτόματα πολλές φορές (χωρίς διακόπτη) κτλ. Μόλις αρχίζει κάποιος και συνηθίζει αυτές τις μικροδιαφορές, μπορεί πιο εύκολα να πάει στο επόμενο στάδιο με τα μεγαλύτερα η.τ. με διακόπτη κτλ.
Αυτό δεν ισχύει για όλους. Μερικοί όμως φαίνεται να το έχουν ανάγκη.

Αποσυνδεδεμένος nassos33

  • ***
  • 888
  • Φύλο: Άντρας
  • vape_neat

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
DIY υγρό μέντας αλλά πολύ παγωμένο [Αρώματα] 2 347 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 17, 2024, 10:38
από Geraki
Lost Vape Thelema Nexus [AIO (Όλα σε ένα)] 0 264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 18:10
από zamploutos
Ulton VWM Innova RTA [Κλώνοι επισκευάσιμων] 186 21830 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 16, 2024, 13:11
από georgeboy
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1814 283312 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 14, 2024, 14:12
από Ηρακλης
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1397 209262 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 22:52
από Xxristos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 234 67931 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 17:26
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1462 176031 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:31
από Olga68
MODS - ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ EXPRESS Mods 2111 314796 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 13, 2024, 15:05
από ThioVag
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 26 15042 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 18:21
από Sergios
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 980 126171 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 11, 2024, 12:15
από Chris66
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 94975 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 4917 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix