vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος StefPasc

  • **
  • 178
  • Φύλο: Άντρας
  • Ad astra per aspera
Τι είναι "ασφαλές" ; Το κάνθαλ είναι ; 😇
Γιώργο το εγκατέλειψαν λόγω νικελίου ή λόγω χρωμίου ;

Αποσυνδεδεμένος Ribot

  • *****
  • 4112
  • Φύλο: Άντρας
  • Των γαρ ηλιθίων απείρων γένεθλα
Και για τα δύο Στέφανε, πάρε το ένα και χτύπα το άλλο, ως μέταλλα! Η ουσία είναι ότι στράφηκαν στο κάνθαλ που ήταν νεώτερο, θεωρώντας το λιγότερο επιβλαβές. Γι' αυτό το λόγο κι εγώ, αφού ποτέ δεν με κέρδισε το tc, προτιμώ το κανθαλάκι και το ss, παρά το ότι βρίσκω πιο καθαρή γεύση στο nichrome που χρησιμοποιώ πιο αραιά πλέον. Κάπου κάπου, όταν θελήσω tc για να κρατάω επαφή, προτιμώ το nife που κανθαλίζει στη γεύση ή πιο σπάνια το Ν200 που έχει την καλύτερη γεύση σε tc για μένα.
Περί ασφαλών συρμάτων πάντως, ακόμη το σκοτάδι είναι βαθύ!

Αποσυνδεδεμένος firvain

  • ****
  • 1084
  • Φύλο: Άντρας
  • What can change the nature of a man?
ερώτηση και sorry αν έχει ξανα γίνει
nife30 zivipf ή nife30 stealthvape ή nife48 (zivipf πάλι)
για πλακέτες DNA προορίζεται 
thx

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
nife 30 stealthvape προσωπικά αγαπημένο  ;)

Αποσυνδεδεμένος papageorgiou.pan

  • *
  • 11
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα και πάλι θα κάνω μια ερώτηση μάλλον χαζή επειδή το εργαλείο που έχω βρει για να φτιάχνω σπείρες είναι στα 3 χιλιοστά παίζει κάποιο ρόλο?

Δηλαδή τι διαφορά υπάρχει σε ένα σύρμα kanthal 24 ga 6 σπείρες σε πυρήνα 3 χιλιοστά
Και
Σε πυρήνα 2,5 χιλιοστά

Στάλθηκε από το D5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στάλθηκε από το D5303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pugsang

  • *****
  • 1972
  • Φύλο: Άντρας
  • Riding the line between hobby and mental illness
Αμελητέα ως προς τα Ω. Στον 2.5 πυρήνα βγαίνει λίγο κάτω από 0.6Ω και ξεκινάει να δουλεύει γύρω στα 20W στον 3 πυρήνα βγαίνει λίγο πάνω από 0.6 και δουλεύει γύρω στα 23 με 25W. Υπάρχει ένα ελαφρύ προβάδισμα ως προς την γεύση στον πυρήνα 2.5. Αυτά τελείως επιγραμματικα και γενικά

Sent from my OnePlusOne


Αποσυνδεδεμένος sertikos

  • **
  • 106
  • Φύλο: Άντρας
Να ρωτήξω και εγώ μήπως ξέρει κανείς: Υπάρχει φυσικό κατάστημα στην Αθήνα που να έχει Nife30 καρούλι 10μ; 

Βιάζομαι να κάνω δοκιμές  :tongue_smilie:

Αποσυνδεδεμένος lakgav2

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Καλησπέρα, έχω μια ερώτηση , αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει , 
περιμένω να μου έρθουν smok tfv8, ijoy limitless plus και o tornado.

Ένα καρούλι kanthal A1 26 ga που έχω, θα έχει χρησιμότητα σε κάποιον από αυτούς ;

Αποσυνδεδεμένος vasilisgs

  • **
  • 211
  • Φύλο: Άντρας
Σε ολους φιλε Γιωργο μου :) και οταν θα χρειαζεσαι και ποιο χοντρο και περιπλοκο συρμα εδω ειμαι εγω.....εχω ηδη και ειναι και αλλα στον δρομο (clapton 50m - twisted & alien wire) ::)

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2017, 13:30 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος lakgav2

  • *
  • 55
  • Φύλο: Άντρας
Καλά ρε συ, εγώ περίμενα να μου πει κάποιος τι γίνεται, γιατί αν δεν..., σκοπευα να σου το χαρισω, αλλά με πρόλαβες  :))

Διαγραφή άμεσης παράθεσης
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 24, 2017, 13:30 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος GK1980

  • ***
  • 523
  • Φύλο: Άντρας
Μου χάρισε ένας φίλος αυτό το σύρμα clapton  ,ερώτηση είναι μόνο για έλεγχο θερμοκρασίας?  Μπορώ να το  πυρώνω όπως το kanthal? 
https://www.fasttech.com/product/5756005

Αποσυνδεδεμένος estrifan

  • *****
  • 1546
  • Φύλο: Άντρας
Δεν είναι καθόλου για έλεγχο θερμοκρασίας. Είναι nichrome και όχι Ni200. Έχω το ίδιο και αποδίδει υποδειγματικά. Το πύρωμα είναι κάτι που επαφίεται στην προσωπική επιλογή του καθενώς.

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Από drakmor
"Καλησπέρα παιδιά , χτες ήμουν σε μια ατμιστική παρέα και μιλάγαμε για σύρματα νορμαλ αλλά και για τα ονομαζόμενα "εξωτικά" . Θέλω να σταθώ στο nichrome80 που είναι το αγαπημένο μου την συγκεκριμένη περίοδο. Ήθελα να ρωτήσω ΄το εξής , έχουμε να κάνουμε με ένα σύρμα που στην πληθώρα υλοποιήσεων του το ποσοστό νικελίου που έχει μέσα ξεπερνάει το 60- 70% πως είναι δυνατόν αυτό να είναι ασφαλές για άτμισμα χωρίς έλεγχο θερμοκρασίας ή πώς είναι ασφαλές να το κάνεις micro coil και να το πυρακτώνεις ή πως είναι ασφαλές στα high end premade coils να έχουν Nichrome80-60  να το έχεις σε power mode?"


Δεν νομίζω πως το απαντήσαμε το ερώτημα πειστικά. Αν περιέχει 60-70% νικέλιο και το βάλουμε σε power mode , θα δούμε την αντίσταση να αυξάνεται θεαματικά με δυο-τρεις τζούρες. Σωστά; Μήπως λοιπόν δεν είναι 60-70% νικέλιο , αλλά πολύ λιγότερο;

Αποσυνδεδεμένος drakmor

  • ****
  • 1081
  • Φύλο: Άντρας
  • Flavor chasing
@nikonian

Καλησπέρα Νίκο :) όχι είναι σωστά αυτά που λέω . Παραθέτω κατευθείαν από το wiki για όσους θέλουν μετάφραση πείτε μου :)

Patented in 1905, it is the oldest documented form of resistance heating alloy. A common alloy is 80% nickel and 20% chromium, by mass, but there are many others to accommodate various applications. It is silvery-grey in colour, is corrosion-resistant, and has a high melting point of about 1,400 °C (2,550 °F). Due to its resistance to oxidation and stability at high temperatures, it is widely used in electric heating elements, such as in appliances and tools. Typically, nichrome is wound in coils to a certain electrical resistance, and current is passed through it to produce heat.

Από εκεί βγαίνει και το όνομα Nichrome 80 -60 είναι το ποσοστό nickel που έχει μέσα . :thumpup:

Συγχώνευση συνεχόμενων μηνυμάτων
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουαρίου 26, 2017, 14:14 από Cruiser79 »

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • **
  • 453
  • Φύλο: Άντρας
Περιμένω από βδομάδα να μου έρθουν αυτά

https://www.fasttech.com/products/2210203

θα δοκιμάσω σε power να δω τι παίζει. :hmmm: Έχω κι εγώ τις ίδιες απορίες

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172344 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:00
από treloneritis
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1808 277011 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 21:18
από antiklitos140
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15435 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14077 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9420 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos
Ποιά σύρματα θεωρείτε Κορυφή (ποιοτικά), (Kanthal A1, Nichrome, SS, Εξωτικά....) [Περί αντιστάσεων (τεχνικά)] 202 43326 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 20:48
από Tem
VOOPOO Doric Galaxy Pod kit [AIO (Όλα σε ένα)] 7 437 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 20:07
από Aoratix
Υγρά αναπλήρωσης Black Note Έτοιμα υγρά 126 35920 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 15:45
από Haruspex
Επισκευάσιμοι ατμοποιητές- Νέες κυκλοφορίες Επισκευάσιμοι ατμοποιητές 2707 559642 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 11:43
από Tem
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΕΞΠΡΕΣ για τα υγρά γενικά. Βασικές πληροφορίες ΥΓΡΑ (γενικά) 1689 182813 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 06:50
από Tem
Σωστό μαγνητικό καλώδιο usb, πως να μην χαλάσετε ποτέ την θύρα φόρτισης του mod Μπαταρίες, USB pass-through και φορτιστές 0 218 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 01, 2024, 00:54
από ipomonias
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 21 10832 Τελευταίο μήνυμα Απριλίου 29, 2024, 17:49
από KORG N364