vaping.gr

Προειδοποίηση

ΠΡΟΣΟΧΗ

Το site και η δημόσια συζήτησή μας απευθύνεται μόνο σε άτομα ήδη εξαρτημένα στη νικοτίνη τα οποία ενδιαφέρονται να πληροφορούνται για θέματα γύρω από το άτμισμα και είναι άνω των 18 ετών


Προς τους ενήλικες: Το μήνυμα αυτό δεν θα είναι ορατό μετά την εγγραφή σας στο φόρουμ

255 επισκέπτες, 3 χρήστες
dkostas, vag21, bloodlessz

Twitter

Σύρματα NiChrome, Kanthal (και άλλα πολλά) και χρήση τους σε αντιστάσεις.

Αποσυνδεδεμένος WILDE

  • *****
  • 1786
  • Φύλο: Άντρας
είχα κάνει και παλιότερα την ίδια ερώτηση αλλά δεν έλαβα καμία απάντηση
Παίζει ρόλο σε θέμα υγιεινης ή απόδοσης το NiChrome ή  Kanthal για χρήση με mesh?
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος charis39

  • *
  • 83
  • Φύλο: Άντρας
10 Metres 0.2mm Soft Fine Silver Wire 99.99%

Ref: SI0200-010

Price: £6.70 (~€8.44) (Excluding VAT at 20%)

0.506 ohms per metre

POPULAR FOR USE AS LOW RESISTANCE WIRE IN E CIG ATOMIZERS

Recomended for use in ODYSSEUS and PENELOPE atomizers


Δεν είπατε κάτι για αυτά τα σύρματα αγαπητέ κύριε συντονιστά :eyesplash:

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Συζήτηση και πληροφορίες για το ασημόσυρμα υπάρχουν εδώ και εδώ. Πρόκειται για σύρμα χωρίς αντίσταση. Στο συγκεκριμένο νήμα ασχολούμαστε μόνο με σύρματα με αντίσταση.

Αποσυνδεδεμένος Anastasis

  • *
  • 63
  • Φύλο: Άντρας
  • Βρασιλ!
Παιδιά ξέρει κανείς απο που να αγοράσουμε Flat Kanthal A. . .???Δεν μπορώ να βρω

Αποσυνδεδεμένος WileECoyote

  • *****
  • 533
  • Φύλο: Άντρας
  • Voyage of H.M.S. Beagle - C.Darwin
Το νήμα για τέτοια θέματα είναι κυρίως αυτό
Εδώ η συζήτηση είνια για πιο τεχνικά ζητήματα.

Παιδιά, σήμερα μου εξαφανίστηκε από την πρώτη σελίδα ο πίνακας που δείχνει πόσο μήκος σύρματος χρειαζόμαστε για το Kanthal.
Εσείς τον βλέπετε;  :confused1:




Λύθηκε το πρόβλημα με την μη εμφάνιση του πίνακα που είχε εμφανιστεί σε ορισμένους χρήστες
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουαρίου 04, 2013, 01:26 από WileECoyote »

Αποσυνδεδεμένος soulisge1

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Να κανω κι εγω τη χαζη ερωτηση της ημερας......αγορασα συρμα 0,16 με αντισταση απο ατμομηχανη, θελω να γινει η αντισταση μου γυρω στο 1,8-1,9, αυτο εχει να κανει με τις σπειρες πανω στο φυτλι η με το σε ποιο σε μηκος θα κοψω το συρμα?

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Έχει να κάνει με το μήκος.
Ρίξε μια ματιά εδώ

Αποσυνδεδεμένος soulisge1

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
αυτο φοβομουν....ευχαριστω πολυ...δεν ειμαι για επισκευασιμους τελικα  :)

Αποσυνδεδεμένος Diver

  • ***
  • 692
  • Φύλο: Άντρας
  • H νεκροψία θα δείξει ....
Αν και δεν κατάλαβα τι φοβόσουν , εγώ έχω να σου πω ότι εδώ μέσα θα βρεις όση βοήθεια χρειάζεσαι για να καταφέρεις αυτό που θες.

Αποσυνδεδεμένος soulisge1

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Δεν ξερω αν το να προσπαθεις να βαλεις ενα φυτιλι 2μμ σε 3εκ αντιστασης για να βγει 1,8-1,9 ειναι ευκολο για τους πολλους, για εμενα ειναι δυσκολο και χρονοβορο, φοβομουν οτι θα πεταγα 30-40 ευρω για κατι που δεν μου κανει τελικα.....επισκευασιμος
Ευχαριστω πολυ και παλι  :)

Αποσυνδεδεμένος slammer

  • *****
  • 1837
  • Φύλο: Άντρας
  • Dripάρω....
Νομίζω ότι πήρες τα πράγματα ανάποδα....
Η τιμή της αντίστασης έχει να κάνει με το μήκος και την διατομή του σύρματος. Βασικά υπάρχουν δυο είδη αντιστάσεων, αυτές που αποτελούνται από ένα εννιαίο κομμάτι σύρματος με αντίσταση και αυτές που αποτελούνται από ένα κομμάτι σύρματος με αντίσταση ενώ τα άκρα τους έχουν σύρμα σχεδόν μηδενικής αντίστασης.
Η τεχνική κατασκευής φυτιλοαντίστασης στους δυο παραπάνω τύπους είναι τελείως διαφορετική.
Στην πρώτη περίπτωση, των ενιαίων συρμάτων ΔΕΝ χρειάζεται να κόψουμε το επιθυμητό μήκος και στη συνέχεια να το τυλίξουμε στο φυτίλι (αν το κόψουμε είναι πράγματι πολύ δυσκολο να χειριστούμε 3 εκ σύρματος πάνω σε πυρήνα των 2 χιλ).  Στη πράξη, τυλίγουμε μερικές σπείρες στο φυτίλι, τοποθετούμε την φ/α και τα Ω προκύπτουν εκ των υστέρων. Από την εμπειρία μας, εμείς από πρίν, διαλλέγουμε το σύρμα, τον πυρήνα του φυτιλιού και τον αριθμό σπειρών. Για παράδειγμα εγω συνήθως φιάχνω 4 σπείρες, πάνω σε διπλό διάρι φυτίλι, με σύρμα 0.17 και προκύπτει αντίσταση περίπου 1.7Ω +/-0.1. Μπορεί να φαίνεται λίγο μπλεγμένο αρχικά αλλά είναι σχετικά απλή διαδικασία αφού αν το καλοσκεφτείς οι επιλογές δεν είναι άπειρες, αλλά πεπερασμένες και πολύ διακριτές.
Στη περίπτωση των αντιστάσεων με μηδενικό σύρμα στα άκρα, τα πράγματα είναι πιο προβλέψιμα. Κόβεις το σύρμα στο μήκος που θέλεις (αρα και στα Ω που θέλεις) κολλάς ή συνδέεις τα άκρα με μηδενικό και στη συνέχεια τυλίγεις το σύρμα στην αντίσταση. Το μόνο πρόβλημα είναι η δυσκολία συνδέσεων των συρμάτων που λύνεται είτε με εξάσκηση, είτε με κάποια συσκευή όπως το Tsaf.
Αλήθεια, σε ποιόν επισκευάσιμο αναφέρεσαι? Σίγουρα υπάρχει video στησίματος για να δείς την τεχνική....
 

Αποσυνδεδεμένος soulisge1

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
ωπ τωρα ειδα την κατατοπιστικοτατη απαντηση και σε ευχαριστω πολυ.....ακολουθησα το παραδειγμα σου (4 σπειρες σε 2αρι φυτιλι με 0.17 συρμα) δουλευει φυσικα δεν ξερω αν ειναι η ιδεα μου η αν μετραω λαθος τις σπειρες αλλα δεν εχει τον ατμο του βιβι νοβα πχ, ο ατμοποιητης ειναι ο α8 απο τη νεα φουρνια των κινεζικων

Αποσυνδεδεμένος alexmach

  • *****
  • 2936
  • Φύλο: Άντρας
  • Dulcius Ex Asperis
Το θεμα ειναι να δουλευει! Αρχικά!
Θα την βρείς την ακρη και το καλό το σετάπ τώρα που είδες οτι δέν είναι και τόσο δύσκολο!
Είναι πολλές οι παράμετροι για να μην δοκιμάσεις διάφορα! Και εκεί ειναι και η οποια γοητεία του πράγματος. οτι δοκιμάζεις σχεδόν συνέχεια διαφορετικά πράγματα. και οταν λυθεί το χέρι σου στα σεταρίσματα, θα το κάνεις με κλειστά τα ματια.
Κι εγώ ετσι κάνω. Ανοιχτά είναι αλλα είμαι θεόστραβος. :laugh1: :laugh1: :laugh1: :laugh1:

Αποσυνδεδεμένος soulisge1

  • *
  • 76
  • Φύλο: Άντρας
Εχεις δικιο ενα χρονο και κατι που ατμιζω στο τσακ ημουν να τα πεταξω ολα, ταλαιπωρια με τα καρτο τα ιδια με τα βιβοκρυσταλοκλπ ειπα να δοκιμασω επισκευασιμο μηπως και κρατηθω, ευχαριστω για τις συμβουλες βρηκα αλλο παιχνιδι με συρματα και φυτιλια τωρα  ;D

 

Τελευταία θέματα

Τίτλος Πίνακας Απαντήσεις Εμφανίσεις Τελευταίο μήνυμα
καλύτερες γεύσεις φράουλας Shake and Vape 24 12707 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 09:16
από Chris66
Πόλεμος στα η.τ Συζήτηση για το άτμισμα 978 123540 Τελευταίο μήνυμα Σήμερα στις 08:59
από Chris66
Shake and Vape - Ερωτήσεις εξπρές και γενικές πληροφορίες Shake and Vape 1809 278434 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 22:29
από Antiprosopos
BISHOP MTL RTA by Ambition Mods & The Vaping Gentlemen Club [Με φιτιλοαντίσταση] 233 63854 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 10, 2024, 14:19
από Ελένη Π
Ερωτήσεις - απορίες για clearomizers Ατμοποιητές "εμπορίου" 1395 206462 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 23:14
από Xxristos
HCIGAR VT 75 Nano (DNA 75) [Ηλεκτρονικά mods] 1127 92914 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 09, 2024, 03:53
από Tem
Αλλοίωση γεύσης υγρού Shake and Vape 3 3891 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 13:07
από Aoratix
PULSE AIO V2 [AIO (Όλα σε ένα)] 5 1123 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 07, 2024, 11:40
από axilleaspro
Νέα και ερωτήσεις εξπρές για φορτιστές μπαταριών mods [Φορτιστές μπαταριών mod] 1461 172977 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 06, 2024, 09:00
από treloneritis
GeekVape Aegis Solo [Ηλεκτρονικά mods] 83 15555 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:55
από ipomonias
Vaporesso Swag 2 [Ηλεκτρονικά mods] 56 14264 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 03, 2024, 17:15
από ipomonias
INNOKIN ZENITH II Ατμοποιητές "εμπορίου" 41 9631 Τελευταίο μήνυμα Μαΐου 02, 2024, 23:53
από Xxristos